Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-03-2011, 17:53
sayokuno sayokuno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şimdi Türklerin islamiyeti kabul etmeden önce ve kabul ettikten sonra kadın figürünün toplum içindeki konumuna bakalım. Şaman dinlerini, Gök tanrı veya Güneş tanrıyı benimsediğimiz zamanlarda anaerkil bi yapıya sahiptik ama ne zaman ki kadını ikinci sınıf sayan İslam dinini kabul ettik her şey tepetaklak oldu, kadın bi mal gibi görülmeye, alınıp satılmaya, evin bi eşyası gibi görülmeye başlandı.
Birçok kişi bunu "İslam'ın yanlış yorumlanması" olarak ifade ediyor ama bence bu fazla iyimser bi bakış açısı çünkü islam zaten kadını yok sayan bi din.
"Dekolte giyene tecavüz ederler
Alt 02-04-2011, 00:53
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

simply a good person:

Insan gibi bir inanan erkek! cikip da diyemedi!!!

Dinim tersini düsünmüs olsa bile;

dekoltede olsa ciplak da olsa insan olan erkek kendinde taciz ve tecavüz hakkini bulamaz. Bulan zaten normal degildir ve cezayi ya da tedaviyi hakeder.

Diyemiyorsuniz di mi?
Diyemezler, dinleri tersini söylemiyor çünkü. Peygamberin eşlerini, eşlerinin sırasını ya da İsrailoğullarının tarihini uzuuun uzuuun yazarken Tacizi tecavüzü yasaklayan bir hükmü herhalde yazmayı unuttu Allah, ya da bu konuya yer kalmadı ötekilerden.

Sayın Freddie,
yazılarınız için hem teşekkür hem tebrik etmek istiyorum sizi.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 02-04-2011, 11:25
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

ahmetaltan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir ilahiyat profesörü, "Dekolte giyinen bir kadını taciz edenin suçu varsada, kadının da suçu vardır" türü laf etmiş.
Vay efendim bir yaygara....
Bu sözünü malum basın çarpıtarak, "Dekolte giyinen bir kadına tecavüz edenin suçu varsada, kadının da suçu vardır" şeklinde lanse edilmiş. "Taciz", olmuş "Tecavüz".
Profesörü, bir linç etmedikleri kaldı....
Şimdi bu sözü ("Dekolte giyinen bir kadını taciz edenin suçu varsada, kadının da suçu vardır") irdeleyelim :
Elbetteki, her halükarda taciz etmek suç ve ayıptır. Taciz eden açısından hiç bir şekilde mazur gösterilemez.
Ancaaak....
Kendini "teşhir" etmekten sakınmayan bir kadın, yani dekolte giyinen bir kadın, kendini koruyan ve tesettürüne dikkat eden kadından daha fazla taciz tehlikesine maruzdur. Tacizciyi "suça tahrik" var....
Şimdi burada Profesörün sözünün neresi yanlış?
Sanki Profesör, "dekolte giyinen kadınlar taciz edilmelidir" demiş gibi topa tutuluyor. İnsaf...
Öncelikle dekolte giyinmenin ölçütü nedir? dinin daha doğrusu hoca üfürürse cemaat tükürür noktasında olası en uç noktalara kadar kendi içine büküle büküle yıllarca şekillenip, örgütlenip, organize olmuş dinin, bu sayede son noktalarını tayin etmiş dinin, giyim tarzı dışında kalan giyim tarzlarıdır denebilir, yani dekolte olmuş olmamış örtünmeyi fizik değilde, beyin ve bilinçaltı örtünmesi noktasına getiren insan açsından, her türlü çağrışım yapan giyim tarzı bu yelpazeye girer. Bu bakış açısındakiler için kot pantolon giymek çok mu farklı acaba? Ben günümüz ortçağdan kalma ahlak yapısının sapıklığı engellediğini değil aksine ürettiğini düşünüyorum.

Örneğin Afgan Burkası işte dinin son noktasını gösterir, din her konuda son noktayı yaşatır. Nedeni ise daha fazla ama daha fazla yaranmak, bir diğerinden daha fazla cenneti hak edecek uçuk adımlar atmak hissiyatıdır(bu arıza bir durumdur). Suç işlememek için suçu değil fiziği örtülemek. Örneğin hırsızlığı engellemek için evleri yıkmalı ya da bu gün hırsızlık tamamen meşru sayılmalıdır. Suç ve ceza düzleminde bir çok şeyi çözdüğümüzü düşünüyoruz belki, yalnız burada birbirinden ayrı bir ilişki sözkonusu değildir, çözdüğümüzü sandığımız ölçütlerle aslında suçu üretiyoruz, yani bizim bu çerçevelerimiz yaratıyor. yani bunlar birbirini besleyen ve birlikde açığa çıkan kavramlar. Birisi varsa diğeride olacaktır. En doğal insan edinimlerini bir dolu çerçevelerle yabancılaştırıp, insandan söküp aldığımızda(ki bu öncelikle ceza metinlerini içerir), suçu yaratmış oluyoruz.

Senin gibi düşündüğümde, gideceksin markete orada bir dolu cafcaflı, albenili bir dolu ürün göreceksin, işte şimdi suça teşvik ettin. O zaman her türlü ahlak kuralını teker teker ele alalım ve çarpık ortaçağ anlayışının kadına bakış açısındaki sapkınlığı tüm diğer maddelere uygulayalım... Yani mesele fizik meselesi değil, bilinç ve insanlığın yaşam-mahrumluk meselesidir ve ilkel dinlerin getirdiği çözümler meseleyi çözmediği gibi aksine meselenin sapkınlığa dönüşmesine yol açmaktadırlar. Cinsellik doğal iken giderde biz onu yapay bir argümana dönüştürür ve kadını suç unsuruna dönüştürürsek işte tamda o anda, orada suçu üretmiş oluruz. Sonra vayyy başıma gelen! suçlular türedi der, yasalara yeni yasalar ekleriz, bu halde suçun yayılımı da, yelpazeside genişler, o zaman vay yasalara yeni bir şeyler daha ekleyelim denir, o anda yelpaze daha da genişler ve en sonunda kendi kendine, insanlığın yabancılaşmasını yaratanlar, kadını burkalara sarmaya varana değin örtmeye, kilit vurmaya varırlar. Burada diyalektik bir ilişki sözkonusudur, birisi diğerini yaratır ve yelpaze genişledikçe suçun fiziksel alanı genişler, ifade alanı darlaşır(bu kapsam neyin suç sayılıp, sayılmadığıyla ilgilidir, başını örtmemek suç sonra elini örtmemek suç haline geliyorsa suçun ifade alanı darlaşıyor, fiziki alanı genişliyor demektir.) Artık el, ayak bileği bile suç unsuru haline gelir, alan geniledikçe ölçüt bu kadar darlaşır yani. Bu söylediklerimi insanın kendisine yabancılaştırıldığı her ama her alana yayabilirsiniz, hırsızlıkdan, namusa kadar bu böyle işleyecektir. yani hem kültürel hemde toplumsal açıdan daha insani yaşamak istiyorsak ortaçağdan kalma ilkel ahlak ve yasaları bir anda değil elbetde hem kültürel hemde toplumsal, koşulsal, yaşam standartlarının gelişimi ile birlikde bir aydınlanma, değişim süreciyle aşmak zorundayız. Şu yukarıdaki diyalektik süreci tersine çevirmeli ve öyle bir noktaya gelinmelidir ki, birisini ortadan kaldırdığımızda, diğeride kalkacaktır(örneğin elin görünmesi suç edilmediğinde suçun tanımsal kapsamı değişecektir ve suçun üretimi düşme yaşanacaktır.). Suç saydıklarımız bu gün suçtur, o gelişim ve ilkel yasalardan koşullarla birlikde kurtulduğumuzda, aslında insanın en doğal yönlerine atfettiğimiz suçlarda, insanın kendisine olan yabancılaşmasıda ortadan kalkacak haliyle aynı zamanda sapkınlığı üreten kurallarda kalkacaktır. Bunlar koşullardan bağımsız düşünülemez, ama el, ayak görmenin bile suç sayıldığı bir toplumda yetişen ile doğuştan el, ayak göre göre yetişen iki kişi arasındaki en temel fark birincisinin bilinçaltında onulmaz rahatsızlıklar doğuracak ve bunu gemlemek için suç yasaları tayin edilecek, bu yasa tayin edildiğinde bilinç altı daha bir güdülenecek, suçluluk psikolojisi altında insan mutlu olamayacak, kendisi ile çatışacaktır. Her fırsatda da aslında o mutsuzluğunda!! suç olmayan doğal ama yabancılaştırıldığı her şeye özlem duyacak, duyduğu bu özlemide MEŞRULAŞTIRMANIN yollarını arayacaktır. Geçmiş çağlardaki haremleri, söz nikahları ile bir değil iki değil 5 değil cinsellik adına yapılan evlilikleri, yarı-evlilikleri, kadını bir bedel ödenerek alınan mal gibi gören zihniyetleri dahi bir yana bırakırsak(ki bunun için zengin olmak gerekiyordu), geriye cennet aleminde dahi huriler yaratan bir ortaçağ ahlak anlayışının kurallarıyla yaşamak zorunda kalacaktır.

Şu marketdeki albenili ürünlere geri dönelim, mahrumluk nedir hiç düşündünüz mü? Kişi mahrum ise orada meyillenir, gerçekten ve doğal olarak onlara ihtiyacı vardır, mahrum değilse dilediği kadar albenili olsun, değil hırsızlık hiç bir cezbe kapılmayacaktır. İhtiyacı varsa alacaktır ve bu durumda ne o ürüne olağanüstü bir ihtiyaç hissi yükleyecektir ne de ona olan ulaşılmazlığından dolayı bilinçaltında güdülenip, ahlak dediğimiz kendi başına hiç bir anlam ifade etmeyen kurallarla düşüncesini gemlemeye çalışacaktır. Burada ölçütü belirleyen muhtaçlık ve mahrumiyettir. nasıl ki günümüz kültüründe bu durumun çözümü salt kültürel değil içinde yaşadığımız koşullar ve sistemin açmazlarından kaynaklı yoksunlukları aşarak çözebilirsek, bu konu başlığında ele aldığımız konununda çözümü yine salt kültürel olmadığı gibi insanın kendisine yabancılaşması ve yabancılaştırılmasını sağlayan koşullarıda değiştirmekden geçer. Yani dinin emrettiği gibi giyinmemek bu gün koşullar açısından insanlığın arızalarının çözümünde doğal bir rol üstlenir. Burada fiiliyat değil insanın yaşam koşulları sözkonusudur. Din ne kadar insanları burkalara sarıyorsa o toplum kültürel alanda o kadar sapkınlık üretiyor demektir. Burada diyalektik bir ilişki sözkonusudur. Bu sapkınlık doğuştan gelmiyor elbetde, aksine insanı kendisine yabancılaştıran, bir bütün halinde insan değilde karşı cins söylemi üzerinden şekillenen yasalar!, buna dayalı düz mantık, toplumsal yapı, din vb yapay çerçevelerin sınırlarıyla birlikde açığa çıkıyor. Bizler hala ortaçağdan kalma düz mantığı aşamadık malesef.

Eğer giyimde amaç insanın vücudunu daha sıcak tutması, en kapsamlı anlamıyla dış etkenlerden korunması biçiminde algılamıyor olsaydık, ya da insanın maruz kaldığı dış etkilerden korunma ihtiyacı olmasaydı, herkes anadan doğma olsaydı insanlar ahlaksız mı olacaktı? Bence tam tersi olurdu, bu konuda ki ahlak kurallarıda külliyatlar tutmaz belki bir kaç maddeyi aşmazdı. Bunu ise en güzel din ispatlar, ayağı eli bile örterek yapar bunu. Bu bir ispattır. Hırsızlık konusunda değindiğim, albenili ürüne mahrumluğu örgütlemek, yeniden ve yeniden örgütleyip içselleştirilmesinden başka bir şey değildir. Bunu ise tanımlanan suç ve beraberindeki ceza üretir.

Tabi bunları derken ben şunu demiyorum, günümüz ahlak ve toplumsal koşullarında uçuk ve kaçık olunmalı, çözüm budur demiyorum. yani örneğin o market örneğindeki hırsızlık düzlemini ele aldığımda madem öyle hadi çalalım denmemeli(bu aksine suç üretimini arttırıcı yabancılaştırmaların, yasaların artmasına yol açar, artan yasaklarda daha fazla oranda alanı genişletirken, ifadeyi, bu anlamdaki kapsamı darlaştırır, camekandan bakmak bile suç haline gelebilir), buna iten koşulları değiştirmeyi düşünmeliyiz. Koşullar gözetilmeden başka türlü arıza davranışlar sergilemek, bu ve benzeri davranışlarında tersinden aynı kapıya çıktığını düşünüyorum. Değişim ve süreç olarak bakıyor ve insanın kendisine yabancılaşmasının hem kültürel hemde koşulsal çerçevesini gözeterek, bir anda değil aydınlanma ve zamanla bir geçiş süreciyle aşılabileceğini düşünüyorum.

Bu başlığada şöyle yaklaşıyorum, el ayak görse bilinçaltına işlemiş arızalı hali açığa çıkan insanın, bu sapkınlığına bir meşru zemin oluşturma çabası olarak görüyorum. Yani vatandaş zaten bilinçaltındakini açığa vermiş. Bilinçaltından güdülenip zorlandıkça insan her daim ona meşru bir zemin oluşturma çabasına girecektir! Olay sadece budur. Bir üst paragrafda dediğimi tekrarlarsam; yani örneğin o market örneğindeki hırsızlık düzlemini ele aldığımda madem öyle hadi çalalım denmemeli(bu aksine suç üretimini arttırıcı yabancılaştırmaların, yasaların artmasına yol açar, artan yasaklarda daha fazla oranda alanı genişletirken, ifadeyi, bu anlamdaki kapsamı darlaştırır, camekandan bakmak bile suç haline gelebilir), buna iten koşulları değiştirmeyi düşünmeliyiz.

Şimdi temsil ettiği cühelalar için bir meşru zemin arayan bu ilahıyatçıyı kınıyorum, işte bu yüzden kınıyorum.

Kadın'ı insan olmaktan çıakrtıp bir suç öznesi haline getiren ortaçağ sözde ahlakınında işlevsel rolüne bu yazıda elimden geldiğince değindiğimi düşünüyorum. bu düşüncelerle bu ortaçağ ahlak kurallarının köhne ve bir dolu yabancılaştırma ile insanlık dışı bir insan-toplum tipi yarattığını söylüyorum.

Birde şunu ekliyorum, her ne kadar tüm iyi niyetleri ile AMA DİN VE AHLAK OLMASA insanlar ve toplumlar alt üst olur, dünya yaşanmaz hale gelir diye düşünen bazı dindar ama insanlıkdan nasip almış arkadaşlarıda tekrar düşünmeye davet ediyorum, bir tarafdan önlem diye düşündüğünüz her bir gerekçe diğer tarafdan tamda olumsuzluk atfettiğiniz suç ve koşulları yaratıyor.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (02-04-2011 Saat 11:32 ) değiştirilmiştir.
Alt 04-04-2011, 21:06
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Bu videoyu mutlaka izleyiniz

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 05-04-2011, 17:11
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

simply a good person´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Insan gibi bir inanan erkek! cikip da diyemedi!!!

Dinim tersini düsünmüs olsa bile;

dekoltede olsa ciplak da olsa insan olan erkek kendinde taciz ve tecavüz hakkini bulamaz. Bulan zaten normal degildir ve cezayi ya da tedaviyi hakeder.

Diyemiyorsuniz di mi?

Sonra sapikliklarinizi nasil giderirsiniz, neyin ardina siginirsiniz!

Hala oturdugunuz yerden ahkam kesin, ee kadinlarda acmasin ama diye.

Acsak da bir acmasak da bir.

Dedigim gibi ama: sen asla anlamayacaksin ya da anlamamazlikdan geleceksin..
İslam dininde, belirttiğiniz gibi bir hak erkekte yoktur.

Düşüncelerinize, bir müslüman olarak bazı ifadeleriniz harici sonuna kadar katılıyorum. Dinimizce aslında kadın olmak çok daha kolay, daha doğrusu bir erkeğe göre daha rahat olabiliyorsunuz. Lakin, insanlarımız töreydi, adetti der iken türlü türlü işler çıkartmışlar.

O bahsettiğiniz size laf atan şerefsiz insan, yanında kız kardeşi var iken şerefli kesilir. Böyle iki yüzlü olan insanlardan Rabbim hepimizi korusun.

Saygılarımla

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 12-05-2011, 02:35
trombin trombin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

tecavüz etme isteği bir sapıklıktır,sapkınlıktır,aşırılıktır,aşırılıklar bence hastalıktır.kapalısı da açığı da buna maruz kalabilir.o zaman nerde durduğuna,kime güvendiğine dikkat ediceksin.edemiyorsan hayat bir şekilde seni o noktaya getirmiştir.misal eşin kaza geçirdi olağan üstü bi durum ya bu atladın gittin gecenin o saatinde yollara düştün.başına orda bi haller geliverdi.çok zor bi dünya.yangın çıkmasını istemiyorsan ateşten uzak dur.çantanı çalabilirler çanta taşıma.mazallah pencereden saksı düşer kafana dışarı da çıkma.evet herşeyi güvenlik altına alırsan başına hiç bişeycik gelmez.en iyisi bir saksı alalım orda yaşayalım.suyum,tepe de güneşim oh ne ala.hanım kapandı çiçeği...
Alt 12-05-2011, 18:22
perfect_storm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
perfect_storm perfect_storm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bunu ben, inançlar yada din ekseninde değilde, kişilerin en başta aile ve toplum tarafından birbirlerine nasıl bakacaklarının ve birbirlerine nasıl davranış tarzı sergileyeceklerinin yada yada birbirlerine karşı nasıl empati kuracaklarının ve birbirlerinin özel yada umumi durumlarınının nasıl karşılanacağının az eksik yada çarpık bir anlayışla öğretilmesiyle alakalı bence bende bir erkek olarak elbette hoşlandığım bir bayana bakarım ancak böylesi uç davranışlar baskıcı, yasakçı ve iki arada bir derede kalmış türkiye gibi bir toplumda olması ne acıki garipsenemiyor ve bu sorun toplumun herkesimi tarafından korku duymadan kadın erkek ilişkisi ayıp tu kaka anlayışıyla yaklaşılmadan hem bireyler hemde devlet tarafından değerlendirilmeli ve küçük yaştan itibaren cinsel eğitimin üzerinde ciddiyetle durulmalıdır ve bunun meyveleri uzak değil çok kısa süre içinde alınacaktır
Alt 13-05-2011, 00:45
trombin trombin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yaşamveözgürlük´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bunu ben, inançlar yada din ekseninde değilde, kişilerin en başta aile ve toplum tarafından birbirlerine nasıl bakacaklarının ve birbirlerine nasıl davranış tarzı sergileyeceklerinin yada yada birbirlerine karşı nasıl empati kuracaklarının ve birbirlerinin özel yada umumi durumlarınının nasıl karşılanacağının az eksik yada çarpık bir anlayışla öğretilmesiyle alakalı bence bende bir erkek olarak elbette hoşlandığım bir bayana bakarım ancak böylesi uç davranışlar baskıcı, yasakçı ve iki arada bir derede kalmış türkiye gibi bir toplumda olması ne acıki garipsenemiyor ve bu sorun toplumun herkesimi tarafından korku duymadan kadın erkek ilişkisi ayıp tu kaka anlayışıyla yaklaşılmadan hem bireyler hemde devlet tarafından değerlendirilmeli ve küçük yaştan itibaren cinsel eğitimin üzerinde ciddiyetle durulmalıdır ve bunun meyveleri uzak değil çok kısa süre içinde alınacaktır
olayın özüne inilme taraftarıyım bende ama bu hastalıklı bir tutum zaten.bir psikopattan olması gerekeni ya da içinden gelenin normal bir davranış olmasını bekleyemezsin.bir bayan kapalı da olsa açıkta olsa her an her yerde özgürce dolaşamaz malesef bu da doğanın kanunu.büyük balık küçük balığı yer gibi bişey.o yüzden bir bayan adımlarını dikkatli atmalı herzaman.biz hep normal insanlar üzerinden yapıyoruz tartışmalarımızı.ama bu suçu işleyen insanlar zaten normal insanlar değil ki.çocuk psikolojisine baktığınızda çocuk bile normal bir birey değil.seni anlayabilecek bir yaratık değil.sadece tecavüzü cinsel anlamda değerlendirmemekte lazım bir erkekte sözlü tacize uğrayıp çok daha fenası canından olabiliyor toplumumuzda.o zaman tek gereğimiz tedbirli olmak.nerde durduğumuza kimlerin yanında olduğumuza,ne yaptığımıza dikkat edip düşünmek.yüzde yüz çözüm olmasada istenmeyen durumları azaltır tedbir...
Alt 13-05-2011, 20:47
perfect_storm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
perfect_storm perfect_storm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

trombin zaten insanoğlunda bu şiddet duygusu vardır ki içerde olmayan dışarıya aksetmez en küçük çocuk ortama salınıpta yetişsin işte der gibi yetişmemeli bu gibi aşırı uç olaylar aile yapısından ve yetiştirilme tarzından kaynaklanıyor mesela öyle aile yapıları varki avrupa miletlerinde dersinizki bu nasıl bir ahlak halbuki ya biraz hristiyan deist yada dine inanmıyor gerçekten yaşadıkça neler görüyor insan

Önerilen Siteler