Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-07-2008, 12:50
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger ozgur_beyin;

iyi birkarar almışsın umarım bozmzsın evrensel- o.b.

Almis oldugum bu karar, sizi memnun etmise benziyor. Eeee, insanoglu boyledir iste, sirf kendi cikari icin, bazen, olayi kendi istedigi gibi yorumlar.

Kararimi bozup bozmamayi, "memnun olanlar" in aleyhine mi, yoksa yetki kullanmayi kendine bir "silah" olarak kullanan, yoneticileri mi goze alarak surdurecegimi, henuz kararlastirmadim. Bakalim gelismeler ve zaman neler gosterecek?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 18-07-2008, 12:59
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Saygideger ozgur_beyin;

Almis oldugum bu karar, sizi memnun etmise benziyor. Eeee, insanoglu boyledir iste, sirf kendi cikari icin, bazen, olayi kendi istedigi gibi yorumlar. evrensel

sevgili evrensel odaya girmenden veya girmemenden nasıl birçıkarım olabilir anlamdım
kendi isteğime göremi yorumlamam gerekir yoksa başkalarının isteğine göremi anlamadım
evrensel sen kendi kurduğun hayal dünyasında yaşıyorve herkesi veherşeyi bu şablonlara göre yorumluyorsun.sen gerçek dünyaylailtişimini kopartmışsın.üzücü olan bu olayın farkında olmamanve burda zaman zaman sana yapılan telkinlerden hiç birşey anlamamayı
ısrarla sür dürdürüyorsun. ben ne yapabilirimki. çocuk gibixsin evrensel bununda farkında değilsin

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 18-07-2008, 13:15
Kıdemli Üye

Saygideger ozgur_beyin;

Yukarida-cumle ve kelime bozuklugu kapsayan- senden vermis oldugum alintiyi
aciklarmisin?

sevgili evrensel odaya girmenden veya girmemenden nasıl birçıkarım olabilir anlamdım
kendi isteğime göremi yorumlamam gerekir yoksa başkalarının isteğine göremi anlamadım-e.i.

Ben bu karari neden aldigimi detayiyla acikladim. O yuzden de yorumlari okura biraktim.Ama en azindan bana bu karari aldirtan nedeni gozardi etmemek gerekir, diye dusunuyorum.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 18-07-2008, 13:40
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

''Bazi yoneticiler,'' evrensel-insan

Yöneticiler varmı? Yoksa yalnızca kavram mı?
Var olmayan yönetici yalnızca sizin algınızda var ettiğiniz yönetici sizi odadan sizin algınız dahilinde banlamıştır.
Gerçeklikte ise böyle bir olay yaşanmış olması mümkün değildir.
Varlığın ispatı için yapılan bir denemedir yaşanan.
Var olmayan yöneticilerin bu işi yapmaları mümkün olamayacağına göre demek ki yöneticiler vardır.
Sevgili evrensel,
Var olmayan yöneticilerden talepte bulunamazsınız veya da onları suçlayamazsınız,birisine sen yoksun dediğinde de onun için aslolan var olmak olduğundan,kendini var edebilmek için gereken herşeyi yapar.
Şimdi siz lütfen cevap veriniz yönetici var mı?

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 18-07-2008, 17:14
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili evrensel-insan

Chat odasına pek girmediğim için üzerime alınmıyorum. Yinede bu "bazı yöneticiler" Chat ortamı dışında hareket etmiş ise, (senin ifadendeki tek taraflı yargı nedeniyle tek taraflı yaklaşmak durumundayım) kimdir bunlar merak etmeye başladım?

Birde kimse kimseyi forum ortamında anlamak zorunda değildir. Bu konuda diğer eleştiri getiren arkadaşlara katılamayacağım. Kimin hangi alemde olduğu yada olmadığı kendisini bağlar. Ama eğer kişinin kendi iç alemi, diğerlerinin iletişim ortamına zarar veriyorsa bu ölçektede diğerlerini bağlar. Yoksa kişisel olarak kişilerin anlayıp, anlamaması yine kişilerin sorunudur. Katılımcı anlaşılmıyor mu burada kriter illa anlaşılıp anlaşılmaması değilde genel kural ve çerçeveye uyup uymadığı olmalıdır...

Bir diğeride, böyle bir şeyi neden buraya yazmak zorunda hissettiğindir. Ne gerek var, girmeyecekseniz girmezsiniz olur biter. Ama girdiğinizde uzaklaştırıldığınızı düşündü iseniz kararınızın-nedenlerin size ait olan kısımlarını irdelemekde yine size düşer. Nasreddin Hoca'nın dediği gibi hırsızın hiç mi suçu yok?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 18-07-2008, 19:12
Kıdemli Üye

Saygideger spartacus;

Ben yazimi duyurular kismina yazmistim.Yoneticilerden biri uygun gormemiski; bu koseye almis.

Ne gerek var, girmeyecekseniz girmezsiniz olur biter. -spartacus

Ben hayatimda yaptigim bir seyi yapmamaya karar verdigim zaman; yaptigim seyi bilenler, meraklanmasin diye hep aciklama yaparim. Bu da o aciklamalardan biridir. Benim algima gore, bu bir sorumluluktur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 18-07-2008, 19:16
Kıdemli Üye

Saygideger aydoe;

Siz, yasami istediginiz gibi yorumlamaya devam edin. Sizin, beni ve dediklerimi algilamanizi beklemiyordum zaten.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 19-07-2008, 04:37
Kıdemli Üye

Saygideger aydoe;

Yöneticiler varmı? Yoksa yalnızca kavram mı?
Var olmayan yönetici yalnızca sizin algınızda var ettiğiniz yönetici sizi odadan sizin algınız dahilinde banlamıştır.
Gerçeklikte ise böyle bir olay yaşanmış olması mümkün değildir.
Varlığın ispatı için yapılan bir denemedir yaşanan.
Var olmayan yöneticilerin bu işi yapmaları mümkün olamayacağına göre demek ki yöneticiler vardır.
Sevgili evrensel,
Var olmayan yöneticilerden talepte bulunamazsınız veya da onları suçlayamazsınız,birisine sen yoksun dediğinde de onun için aslolan var olmak olduğundan,kendini var edebilmek için gereken herşeyi yapar.
Şimdi siz lütfen cevap veriniz yönetici var mı?-aydoe

Yonetici bir kavramdir ve mustakil var olan varlikla ozdeslesmistir. Yani, mustakil var olan varliga verilmis kavramdir. Bu kavramla ozdeslesen, mustakil var olan varligin da, hareketi onun ifadesidir.

Konu var-yok tartismasi degil; var olan mustakil varligin, varliginin ve varligini yasatmasinin ifadesel temelde ne oldugudur.

Daha once de belirttigim gibi, materyalizmin tarih sahnesine ciktigi zaman, tek amaci; kendisine karsit olan idealizmi curutme cabasiydi. O zamandan bu zamana koprunun altindan cok sular gecti ve mustakil var olan varlik temelinde materyalizm, madde-idealizm, dusunce karsitligina da ortaya koyan kavram-concept- ideolojisi yeryuzuyle tanisti. O yuzden bugun hala dusunce ve davranisi, gecmis cagin karsitligi temelinde degerlendirenler; kavrami aciklayamazlar.

Kavram konusuna deginen iki ideoloji vardir.Bunlardan birincisi, pozitivizmdir.Kavrami one cikardigi icinde, mustakil var olan varligi "yok" sayma yanilgisina dusmustur. Cunku mustakil var olan varlikla-kavram iliskisini gorememekte, bu ozdeslestirilmeyi, teke indirgemektedir.

Ikinci ideoloji de, kavramcilik-conceptualism- ideolojisidir.Bu ideoloji de, evrensel temeldeki gercekcilik,-ki evrensellerin sadece nesnel oldugunu savunur ve isimcilik,-ki evrenselleri "yok" sayar. Bunlarin cikis noktasi, kavramcilik ta evrenselleri sadece oznel olarak var sayandir.

Herseyden once kavramin varligi ispatlanabilen tek olgudur. Mustakil var olan varlik temelinde Ne idealizm ne de materyalizm bu olguyu "gormemezlikten gelir" ve ideolojilerine oturtamaz. O yuzden de var-yok karsitligina tikanir kalir.

Evrensel temelde ise kavramin varligi, hem realizmi-gercekcilik-ki sadece evrenselleri nesnel kabul eder. Nominalizm-isimcilik-ki evrenselleri "yok" sayar. Kavramin varligini ortaya atan kavramcilik-conceptualism- ideolojisi ise; cikis noktasiyla yanlistadir. Yani, evrensellerin sadece oznel varligini kabullenir.

Ben ise, kavramin ne oldugunu; hem mustakil var olan varlik temelinde, hemde evrensel temelde nasil algilanmasi gerektigini defalarca yazdim.

Son olarak sana onerim-senin materyalist oldugunu ve buna paralel olarak gercekci oldugunu dusunerek-Kavrami nedenleyip sorgulaman ve sahip oldugun ideoloji temelinde bir yere oturtman, bunu basarabilirsen, belki o zaman seninle ayni dili konusuyor olabiliriz.O DIL TEMELINDE DE YAZISABILIRIZ.Simdilik bu olanak, olanaksiz gozukuyor.

Not: Kavram temelinde, materyalizm, mustakil var olan varligi "dissal"; idealizm ise "icsel" ortaya koyar.

En azindan senin bir materyalist olarak savundugun ideolojindeki kavram algisini alglaman icin bu notu ekledim. Eger buradaki getirileni materyalist temelde kabullenmezsen; tekrar ideolojini degerlendirmeni oneririm.

Genelde, materyalistler, kavram-mustakil var olan varlik iliskisinde, kendi ideolojilerinden ziyade, ya pozitivizme ya da idealizme saparlar. Bu da materyalistlerin, kavram temelinde icine dustugu cikmazdir.

Nihilizm, yani yokculuk, hiccilik de kavrami; hem pozitivizm-mustakil var olan varlik "yok" tur temeli, hemde, nominalizm, evrenseller "yok" tur temeline indirgeyerek nihilizmi ortaya atmistir.

O yuzden eski materyalistlerin ve realistlerin nihilist olmasi ve bu temelde de idealizme sapmasi gayet dogaldir. Cunku cikis yolunu ancak nihilizmin getirdigi ego temelli bencilliklerinde bulmaktadirlar.Marxistler ise, hala kavramin bilincine varamamis, nihilizmle tanismamis veya tanistiktan sonra, terorizme veya anarsizme yonelmislerdir.

Kavramin tarih sahnesine felsefe, sosyal, siyasal ve bilim alanindaki cikisi ise; bugunku karmasaligi ve kaosu beraberinde getirmistir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Konu evrensel-insan tarafından (19-07-2008 Saat 05:02 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-07-2008, 05:39
Kıdemli Üye

Standart Kavram felsefesi

Saygideger arkadaslar;

KAVRAM-CONCEPT-Tarih sahnesine, insanoglu dusuncesinde onemi algilandiktan ve insanoglunun davranisina ifade olarak yansidiktan buyana;Tum yasami yoneten ve yonlendiren aliskanliklarda ve bu aliskanliklarin alisilagelmis dogal dusunce yapisinda ; hem bir devrim yapratmis, hem de bu devrimle birlikte kaosu ve celiskiyi alisilagelmis felsefe, bilim temeline tasimistir.

Kavramin yaptigi bu devrim, butun eski bilinen ideolojileri ve bilime bakis acisini kokunden sarsmis, ve yeni bir suru felsefi, bilimsel bakis acisinin da dogmasina sebep olmustur.

Surasi bir gercektir ki, dogal ve alisilagelmis bakis acisinin dusunce ve davranisindaki bu devrim, hem dunyayi hem insanligi hemde insani-hem bireysel hem de evrensel temelde-tarihin gerisine cekmeye, bosluklar yaratmaya ve insanoglunu eskiden oldugu gibi, insanlik disi ve guc temelli davranisa zorlamistir.

Bugun insanoglunun ve onun yonetip yonlendirdigi dunyanin, icine dustugu cikmaz, bence akil yapisinin son ve nihayi cikmazidir.

Ya bir cikis noktasi bulunacak-hem bireysel hemde evrensel temelde- ve insan ve insanligi, yeni dogal olmayan bir bakis acisiyla tanisacak ve bu bakis acisi temelinde-ki bu insan ve onun insanligidir-hem kendini hem de iliskilerini yeniden ve kokten gozden gecirerek, kendine ve icinde bulundugu dunyaya, hem felsefe hemde bilimde yeni yontem ve sistem getirecek, ya da eski alisilagelmis ve dogal algiladigi dusunce ve davranista hem kendini hem insan yapisini hemde insanligini, aklinin sinirlari temelinde tarihe gomecektir.

Onerim, kavramin insan hayatindaki onemini ve yerini iyi algilamak ve bunun icinde tum dusunce kokenini ve onun dogal attedilen dusunce ve davranis yapisini ve onun getirdidgi sabit bakis acisini yeniden gozden gecirmektir.

Bireyin hem insansal hem de evrensel dusunce ve davranisi acisindan. Benim cikis yolum bu konuda felsefidir. Kisaca kavramin, hem mustakil var olan varlik temelinde, hemde evrensel temeldeki, birligini, butunlugunu ve beraberligini sunmaktadir.

Kavramin, felsefenin metafizik dalinin-ki varligi her yonuyle sorgulayan dali-getirdigi temeldeki, yeni bakis acisini vermekte ve alisilagelmis bakis acisini curutmeye yoneliktir. Kavram ya evrimci olarak insanoglunu kaos icinde tutacak ve yasadigi dunyasini ve kendini algilanmaz kilacak; ya da devrimci temelde, insanogluna hem bireysel hemde evrensel devrimi yeni bakis acisiyla yaptiracaktir.

Bu secimin zamani gelmis ve gecmektedir.

Yasamin, iliskinin ve dusunce ve davranisin bir eziyet, aci kesmekes ve kaos temelli celiskimi? yoksa, bir eglence, zevk, uyum, ve kosmos iceren bir iliski mi oldugunu herkes kendini aynada gorerek karar verecektir. Verdigi karar dogrultusunda da kendine bir yol cizecektir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 21-07-2008, 15:26
Kıdemli Üye

Standart Kavram nedir, ve nasil olusturulur?

Saygideger arkadaslar;

Kavram-CONCEPT-kelime anlami olarak, hamilelek, gebelik, doguma yonelen demektir.Yani, beynin hamile kalmasi, ya da gebe kalmasidir.

Beyin nasil hamile kalir? Beyin, herhangibir somutu-maddeyi-yansi yoluyla, 5 duyuyla; veya bir soyutu,-inanci- duyu yoluyla algilar, bu algilama SORUDUR. Sonra bu soruyu, algiladigiyla ISARETLER. Yani ozdeslestirir.

Boylece SORU ISARETI-?-beyinde hamile kalir. Goruldugu gibi, beyin hamile kaldiktan sonra, artik soruyu-ki beyinde- ve isareti-soyut veya somut- biribirinden ayirmak imkansizlasmistir.

Bu soru isaretine bir cevap vermek gerekir. Iste o cevap kavramdir. Yani hamile kalan beynin-soru isaretine-dogumudur.

Madde dilinden konusacak olursak; YANSI, BEYINDE SORU OLARAK BELIRIR, BEYINDE BU BELIRLEDIGI SORUYU ISARETLER. Dolayisiyle, madde kavrami, hem soru, hem isareti hem de cevabidir.Iste buna uclu ozdeslesme denir.

Kavramlar hep pozitiftir. Pozitivizm adini burdan almistir. Pozitivizm kavrami tek gordugu icinde, yansiyi vereni, yani maddeyi yok sayar. Idealizm veya materyalizm, kavrama bir acilim getirmemistir.

Kavramlar ayni zamanda, belgit, axiom, yani ispati gerekmiyen olgulardir.

Sorun ise, bundan sonra, yani kavramin kullaniminda, diger bir deyisle ifade edilisinde baslar. Ifade ya kavrama paralel- yani positif, ya da kavrama ters-yani negatiftir.

Kavramin, isaret olarak, bir soyutlami yoksa bir somutlami ozdeslestigi bilinemedigi veya algilanamadigi icin, cikan ilk ifade sorunu kavramlananin, oznel mi nesnel mi oldugudur. Daha sonraki sorun, inancmi maddemi oldugudur. BIR MADDEMI, DUSUNCEMI URUNU OLDUGUDUR. Kavramlastirilanin var mi, yok mu oldugudur.

Buradan da kavramin karakteri ortaya cikmaktadir.Soru ve isareti-ikilem,kavramlayan ve kavramlanan-karsitlik, yani X in cizgisel hali, yani 4'lu kesisimdir.

Yine ifade de yasanan bir sorunda, ifade eden beynin tek olmasi, kavramin ise evrensel olmasidir. Sevgiyi ornek alirsak;soruyu isaretleyen ve bu isaretin sevgi oldugunu dusunen, beyin; bu sevgiyi, bir baska vucutla ozdeslestirir. Bu rada ki sorun sevgi uzerine ozdeslenen vucudun, bu isareti isaretlememis olmasidir. Boylece sevgi tek isaretleyen tarafindan vardir. Uzerine isaretlenen tarafindan degil. Eger, soyut degerler, hem isaretleyen hem de uzerine isaretlenen ile ortusurse; iste o zaman andlasma saglanir. Aksi taktirde tek taraflidir. Tum soyut degerler icin bu gecerlidir. Dogru, iyi, demokrasi, hak, hukuk v.s.

Kavramin bu uclu ozdeslesmesinden dolayidir ki-soru, nokta;isaret, positif; ve cevap-isim veya adlama, bir dir.Yani-bir pozitif nokta.

Ne madde, ne dusunce ne de kavramin kendisinin metafizik-yani varlik temelinde evrensel bir ispati veya kabulu yoktur. Cesitli ideolojiler, bu uc ayri ogeyi teke indirgeme veya ilkleme mucadelesi vermektedirler. Bu teke indirgemenin sebebide; alginin noktasal olmasi ve dilin noktasal icerikte olmasindandir.

Burada ki benim aciklama yontemim, cizgisel (linear) ve yansal (lateral) dir. Yani ozdeslenen ve biribiriyle kesiserek teke indirgenmeye calisilani; yanyana ve cizgisel olarak ortaya koyar, bu ortaya koyusta-yanlamasina, birbirine bitisik- (juxtapositional) temellidir. ki bu 3 bacakli Y dir.

Kavram konusu yasamin ve herseyin ne olarak ve nasil olusturuldugunu bize anlatan bir olgudur.O yuzden algilanmasi cok onemlidir.

Eger yazilarima, soru, yanit ya da katki gelirse devam edecegim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Konu evrensel-insan tarafından (21-07-2008 Saat 16:20 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler