Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-03-2008, 22:39
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Eupraxsophy

Eupraxsophy

Saygideger arkadaslar;

Asagidaki link EUPRAXSOPHY,nin kisa anlatimidir.Yalniz Turkcesi henuz yoktur.Ateist anlayisina daha iyi bir insani acilim getirecegi dusuncesiyle buraya ekliyorum.Bir goz atip,herkesin kendi ateist dusunce ve davranisiyla mukayese ederek dusunce ve davranisini gelistirmesi acisindan yararli olacagi dusuncesindeyim.

Bu konudaki goruslerinizi ayrica bekliyorum.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eupraxsophy

http://www.reference.com/search?q=eupraxsophy

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 20-03-2008, 22:57
Kıdemli Üye

Standart Re: Disaridan bakis acisi

Saygideger dial_ektik;

Uyarin icin tesekkurler,ben dikkatli okumamisim ve algiladigim gibi cevaplamisim,tabi o da ana yaziya uymamis,kusura bakma.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 21-03-2008, 02:07
Kıdemli Üye

Standart Insalilik-Insancilik,Turkluluk-Turkculuk,Dinlilik-Dincilik

Insalilik-Insancilik,Turkluluk-Turkculuk,Dinlilik-Dincilik

Saygideger arkadaslar;

Once insanlilik-insancilik ayrimini evrensel temelde soyle ortaya koyabiliriz.

Yeryuzune insanoglu geldiginden beri! Fiziksel gorunumlu kendini cinsi,irksal,milli,toplumsal,inancsal,ulkesel v.s. telinde boldukce bolup;dusuncede ve bunun temelindeki davranisinda insansal butunlugu uygulayip sagliyamadigi dunyada "Insanci" gozukmekde ve sanki bu bir insanin ozelligiymis gibi,bu sosyal,siyasal ve ekonomik bolunmeyi koruklemekte ve bunu yaparken birilerini yonetime ve birilerinide yonetilmeye ayirarak yaptigi herseyi-ki buna insanlik disilikda dahil-sanki "iste insan budur, boyle yapar boyle yasar boyle dusunur v.s bu onun dogal olgusudur" anlayislariyla "insanci" oldugunu dusunmekdedir.

Kendine gore hak ve ozgurlukleri hukuk temelinde sinirlayip insanlari yasatmakdadir.

Artik bunun ideolojisinin kandirmaciliginin da yetmedigini gorunce "insancilik iflas etmis ve geriye donuse,herseyin temeli olacak olan gucun temelini donuse gecmistir.

Ya buna razi olunacak"ne yapalim insan boyle bir yaratik,onun dogal yapisi bu"v.s.dusuncesiyle teslim olacagiz ve insanligimizi bu karanlik zihniyete gomecegiz,ya da insanin bu tarif edilen ve uyulanan"insancilik"yapisinin "insanlilik"olmadigini kanitlayacagiz.Ve hepimizin bireysel ozu olan dusunce ve davranistaki insanli yapimizi ortaya cikaracagiz.

"INSANCILIK"MUCADELESINE KARSI " INSANLILIK"MUCADELESI VERECEGIZ.

ISTE BU MUCADELE BIZI ANCAK AMERIKAN IDEALIZMININ NIHILIST FELSEFE KOKENIN SOROS IDEOLOJISININ BIREYCI AKILCILIK TEMELINDEKI HER TURLU GUCUNE KARSI ORTAYA KOYACAGIMIZ MUCADELE OLACAK.

Turkluluk-Turkculuk

Turkluluk:milli-dini-kokensel temelde gecmis soylarinda "Turk"anane,gelenek ve ozelliklerini tasima ve bu koklu yapiyi dusunce ve davranista gosterme.

Turkluluk, yapisinda baska milli-dini kokensel yapiyi tasiyabilir ama yasam sarti ve standarti olarak "Turk",anane,gelenek ve ozellikleriyle bir kulturu bir sosyal yasam yapisini yansitir.Yani milli-dini kokensel yapisi ne olursa olsun bunyesinde,yasamsal yapisinda bunu tasir.

Turkculuk:bu yapiya tamamen dusunceye tasima ve ideolojik bir mucadele haline getirme,kendi ideolojik inanclari ve bilgileri temelinde kendini "benim",boyle olunursa ancak Turk olunur"temelinde kendi dusuncesini temel alarak"bu Turk'tur- bu degildir"gibi ayrimcilik temelinde kendi sinirlarina ozgu milliyetcilik yapma.

Turkculuk bir ulusal ayrimciliktir ve Turkluluk yapisinin cok sesliligini,kulturlulugunu,milli-dini kokensel cestliligini degil;tek sesliligi,tek milli-dini kokensel yapiyi v.s.savunur.

TURKLULUK VE TURKCULUK TAMAMEN BIRIBIRINE TABAN TABANA ZIT IKI OLGUDUR.

Ataturk"ne mutlu Turkum diyene"derken acaba hangi temelde bunu soylemistir?

Eger soruna bu temelde bakarsak,dunyada dogan herkes bir milli-dini kokensel yapida dogar ve bu yapinin kulturel,geleneksel v.s. temelinde buyur gelisir.Bu onun yasamina yon veren temel bir gostergedir,kimse buna dokunmadigi ,satasmadigi zamanda ortada bir sorun yoktur.Bunu ideolojiye tasiyip bunun savasini vermek,baskalarini tahakkum altinda birakmak demektir.

Birakalim bu yapimizla ovunup,gecmisi yad edip bosa zaman gecirmeyi; bunun yerine bu tarihsel sansi iyi kullanip bu zengin kulturu ve onun dusunce ve davranisini ortaya koyalim ve kendimizi kendimiz ovup avunmak yerine;dusunce ve davranislarimizdaki hem kendimize,hem dunyaya,hem insanliga yaptigimiz acilimlarla birakalim bizi biz degil,biz olmayanlar ovsun,yuceltsin.

Baskalarinin ipiyle kuyuya inecegimize,kendi yagimizla kavrulalim ve bunu nasil bir kultur birikiminin basaracagini dunyaya gosterelim.

Dinlilik-Dincilik

Dinlilik:Herhangibir bireyin ve vatandasin dogdugu ortama bagli ve paralel olarak birlikte buyudugu dinsel kokeni olan bir yapidir,tamamen bireyin secimi ve inanci dogrultusundadir.Dininin getirdigi temelde yasadigi yasam standartidir.

Dincilik:Kendine ait olan dini inanclari ideoloji haline getirip herkesi kendi inandigi inanclar temelinde "benim dinim budur""benim dinimi uygulamanin yolu budur"v.b. dusuncelerle baskalarini kendi inanclari dogrultusunda onun bireysel hak ve ozgurluklerini cigniyerek ona ideolojik empose etmesi ve onu baski altina almasidir.

Turkluluk-Turkculuk'te oldugu gibi "Turkluluk"ve ona tarihler once zorla kabul ettirilmis ana dini islam,dinci bir din degilse; din ve vicdan ozgurlugu temelinde, ne kimseyi zoraki musluman yapmak,ne de kimsenin dini kokenine mudahale etmek durumundadir.

Turkiye maalesef din konusunda kendi "Turk"kultur ve yasayis tarzini degil;arap kultur ve yasayis tarzini benimsemis ve uygulamastir.

Iste bizim toplumumuzun dinci yapisi bu kultur ve yasayistan kaynaklanir.Bu konuda da biran evvel arap dini kultur ve yasam standardindan arinip,kendi oz "Turk"kultur ve yasam standardi yapisina donmemiz gerekir.

Eger bunu basarirsak,amerikan idealizminin bizi degistirme cabalarinin da onunu kapatir,kendi "Turk"kultur ve yasayisimizi, topluma oturturuz.Ve iste o zaman kendi degerlerimizi korumayi becerir,kimsenin mudahale etmesine firsat vermeyiz.

ARAP DINI KULTUR YAPISI,BASKICI,OZGURLUKSUZ VE ZORLAYICI YANI KORKU FELSEFESI VE SURU PSIKOLOJISI TEMELINDEDIR.

TURK DINI YAPISI ISE HOSGORULU,MUDAHALESIZ,GONULLU BIR YAPIYA SAHIPTIR.

Arap kulturuyle,Turk kulturu biribirine tamamen zit iki kulturdur.

O yuzden Turk dini kulturunu iyi algilayalim ve kimseye dini baski yapmayalim ve Arap dini kultur yapisindan arinalim.

Iste o zaman kimse Turk yapi ve kokenini,onun her yapidaki cesitlilik ve renkliligini "kutuplastirmayi"basaramayacaktir.

Ve biz bunu ispat edersek, toplum olarak birbirimizle kenetlesirsek,onlarin bizi "kutuplastirma"cabalarinin da onunu almis oluruz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 21-03-2008, 02:57
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Standart Re: Insalilik-Insancilik,Turkluluk-Turkculuk,Dinlilik-Dincil

su makaleye bir goz atarmisiniz Turk olmak ne gurur verici
http://www.astroset.com/bireysel_gelisim/kadim/k1.htm

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 21-03-2008, 03:05
Kıdemli Üye

Standart Tanri ve bireyin insanlik bilinci

Saygideger arkadaslar;

Ben,insanoglunun yuzyillardir evrensel temelde tanriya bahsettigi tum insanlik degerlerini,Tanridan alip kendi dusunce ve davranisima kazandirma mucadelesi veriyorum.

Bu cok ogretici,bilgilendirici zevkli ve dunyaya ve dunyada olup bitene her acidan baska bir bakis acisi sunan bir mucadele.

Bu mucadelede kazanilan herhangi bir deger hem sizi yeniliyor,daha cok insanlastiriyor hemde dunyaya baska bir gozle bakmanizi sagliyor.

Hem dunyayi hem olup bitenleri herseyi daha acik ve rahat algiliyabiliyorsunuz.

Bazen kendinizi yeniden dogmus gibi hissediyorsunuz.

Tanri var-yok kisir dongu tartismasi yerine,ona insanoglu tarafindan verilen-insanoglunun kendi ustune almaya cesaret edemedigi-insani degerleri algilayip,ustlenme mucadelesi vermenizi oneririm.

Dusunce yapisi buna hazir olan herkese tavsiye ederim.

Tanriya insanoglunun verdigi insanlik degerleri=insanlasma'ya baslamak

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 21-03-2008, 06:20
Kıdemli Üye

Standart Re: Insalilik-Insancilik,Turkluluk-Turkculuk,Dinlilik-Dincil

Saygideger walla;

Kimse kendi istegiyle ne ulkesini, nede milliyetini secebilir.

Milliyet dogustan verilmis ve resmilestirilmis bir olgudur.

Her milliyetci de kendi milliyetiyle gurur duyar.Ayrica kendi milliyetiyle gurur duyan,baska milliyetlere de saygi duymak zorundadir.Insanlik bunu gerektirir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 22-03-2008, 21:33
Kıdemli Üye

Standart "Allah'in varligina inanc" Hak ve Ozgurluk siniri

Saygideger arkadaslar;

Sizlere insanoglunun dusuncesinin evrensel ayrilmislik temelindeki sinirini ve ayrimciligini izah etmek istiyorum.

Bu izahi yapabilmek icin dort sabit ayrilmislik terimi kullanacagim ve bir cumle yapacagim.

Allah’in varligina inanc hakki.

Bu dort kelimeyi buyuk bir X in koselerine yerlestirin.

Y X’in fonksiyonu olduguna gore uc cesit cumle ve esitlik elde ederiz. Y yi de sekilsel dusunun ve Xin icine kucuk y olarak oturtun. (Aslinda benim felsefem yazidan ziyade cizimze daha kolay anlasilir, o yuzden siz cizim yaparak okuyabilirsiniz). Simdi cumlelerimizi veriyorum.

1) Hak Allahin varligina inanctir-Allah,varlik,inanc Y nin uclari.Hak sabit temelli
2) Varlik Allahin hakkina inanctir-Allah,hak,inanc Y nin uclari.Varlik sabit temelli
3) Inanc Allahin varlik hakkidir-Allah,varlik,hak Ynin uclari.Inanc sabit temelli.
4) Allah varligin inanc hakkidir-Varlik,inanc,hak Y nin uclari.Allah sabit temelli

Asagidaki birlestirme olanaginin devamidir.Cumle basindaki kelime,sabit temelli,digerleri Y nin uclaridir.

5) Hak varligin Allaha inancidir.
6) Hak inancin varligi Allahtir.
7) Allah varligin hakka inancidir.
8 ) Allah hakkinin inanci varliktir.
9) Inanc varligin Allah hakkidir.
10) Inanc hakkin Allah varligidir.
11) Varlik inancin Allah hakkidir.
12) Varlik hakkinin inanci Allahtir.

Yukaridaki birlestirme hak temelindeki Allahin varligina inanc siniridir.

Simdi de ozgurluk sinirina bakalim. Ozgurluk siniri ise ayrimcilik sinirdir ve burada insanoglu hak sinirlamasi temelinde secim hakkina sahiptir.

Cumlemizi yapalim.

Allahin varligina inanc ozgurlugu.

Burada ozgurluk X in fonksiyonu ile sabitlenmis ve sinirlanmistir. Bu ozgurluk siniri.
Allahin varligina inanctir.

Burada:

Inanc- Allahin varligidir. X in inanc sabitligindeki, ikilemi
Inanc – Varligin Allahidir. X’in inanc sabitligindeki ikilemi
Allah-Inancinin varligidir. X’in Allah sabitligindeki, ikilemi
Allah-Varligin inancidir.X in Allah sabitligindeki,ikilemi
Varlik-Inancin Allahidir.X in varlik sabitligindeki,ikilemi
Varlik-Allahin inancidir.X in varlik sabitligindeki,ikilemi

Iste bu ikilemler dusuncenin evrensel ozgurluk siniridir. Ayrilmislik temelindeki bu ozgurluk siniri ayrimcilik olarak yansir.

Simdi bu ayrimciligin sinirlarini inceleyelim:

Yani insanoglunun dusunce manevra siniri;
Allahin varligina inanc. Konuyu nereden alirsaniz alin Allah burda sabitleyici ve sabitlenin temel: varlik ve inanctir.

Allaha inanc varlik tamelinde ya vardir ya yoktur. X in varlik temelinde karsitliligi

Allahin varligi inanc temelinde ya inanmak ya inanmamaktir. X in inanc temelinde karisitligi.

Burada dikkat edilecek nokta, varligin inancinin ve inancin varliginin Allah sabiti temelinde ki ayrilmisligidir.

X in karsitligi ayrimciligindaki herhangibir ayrimci secenek ne olursa olsun digerini ters dusecektir ve ayrimcilik tartismasinin galibi – maglubu olmayacaktir. Bu tartismanin temeli aslinda – secim ne olursa olsun – inanc ve varlik ayrilmislik temelini ve onlari birlestiren Allah temelini tartisma disi tutar.

Dolayisiyla ayrimcilik ozgurlugu biribirine zit olsa bile ayrilmislik ozgurlugu tartisma disidir, ve ortak noktadir.

Yani dusuncenin ozgurluk siniri Allahin varligina inanc ayrilmisliginin ikilem temelindeki karsitlik seceneginin herhangibir iki zit ucundan biridir.

Konunun ozu ise ihtiyactir ve yukaridaki dusuncenin ayrilmislik temelindeki ayrimcilik siniri bu konuda ihtiyac duyan icin gecerlidir.

Allah’in varligina inancin hak ve ozgurlugune ihtiyac duymayanlar icin boyle bi dusunce siniri yoktur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 23-03-2008, 20:35
mutluluk35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mutluluk35 mutluluk35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: "Allah'in varligina inanc" Hak ve Ozgurluk sin

Sevgili evrensel insan
Allah,inanç ve hak üçleminizdeki ''hak'' ifadesini hangi anlamda kullandınız.Hakkıdır 'hak'ka tapan miletimin..deki *Tanrı anlamında mı ?,'hak din islamdır' daki gerçek,bozulmamış anlamında mı?,yoksa' bu *da benim hakkım' daki payına düşen ya da sahip olunması *gereken anlamında mı?Yazdığınız önermeleri anlamak açısından sordum.Saygılar...
Alt 23-03-2008, 21:02
Averroes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Averroes Averroes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Üf be yoruldum okumaktan, aklıma geçenlerde gördüğüm güzel bir anektod geldi. Şöyleydi:

Nietzsche: Tanrı öldü.
Tanrı: * * * *Nietzsche öldü.

Bir tebessüm oluşturabilmişsem bahtiyarım....

Saygılar

-Şeytanın yaptığı en büyük hile bütün dünyayı yaşamadığına inandırmakmış-

"The Usual Suspects" filminden
Alt 24-03-2008, 05:40
Kıdemli Üye

Saygideger mutluluk35;

Hak kavramini istediginiz temelde alabilirsiniz,bu onemli degil.

Onemli olan hak kavraminin bir em positifi olmasi ve sabit temelli olmasidir.

Yani hak iki ayri karsilikli icerik verir.Birincisi hak-hakki-hakki degil.Ikincisi hak-hakli-haksiz.

Hak ka tapmak hakki veya hakki degil,Hak talep etmektir veya basit olarak istemektir.

Ayni zamanda sahiplik ve sahip cikilan demektir.Benim makalemdeki icerigi sahipliktir.

Yani,allahin varligina inanc verilmis bir hakdir.Bu hakka sahip cikip cikmamak kisinin elindedir.Allahin varligina(var-yok)inanc(inanma-inanmama) bu hakka positif veya negatif sahip cikmaktir.

Ihtiyaci olmayan ise "ben allahin varligina inanc hakkina sahip cikmiyorum" veya ben allahin varligina inanc hakki talep etmiyorum".Makale,bu hak nedir?yani dusunce bu hakka nasil sahip cikar? ve bu hakka sahip cikarken ne kadar ozgurdur?Bu hak ki ve ozgurlugu kullanirken dusuncesinin manevra siniri nedir?Bunlari aciklamaya calistim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Önerilen Siteler