Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-09-2010, 09:49
reis reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart arapçadan okumak daha sevap ise?

tamam arapçadan kuranı okumak çok sevap ise hadi şöyle düşünelim olaya bide bu yönden bakalım....

iki kişi düşünün müslümanlık dinini seçti arapça okumayı öğrendi. ve ikiside hatim etti biri türkçe hatim biri arapça hatim etti. evet sorum şöyle arkadaşlar...

a) sizce hangi arkadaş dinini savunabilir? elbette türkçe okuyan dersiniz değilmi? peki arapçadan okuyanın suçu ne? daha çok sevap olması değilmi? evet daha çok sevap olması.

b)peki bana hangisi dinini savunabilir veya birşeyler anlatabilir? sadece kuran arapçasını okumayı öğrenen arkadaş bana ne anlatabilir? hiçbirşey anlatamaz çünkü okuduğunun ne olduğunu kendide anlamadı nasıl anlatsın (: belki de okurken ağladı, duygulandı, ama neye ağladığını bilmiyor.

c) ben müslümanken de anam babam hep arapçasından oku derdi ölmüşlerimize gönderirsin derdi. ya arkadaş ölen insanın amel defteri kapanır, sen isteğin kadar dua etsende cennetlik, ne kadar beddua etsende cehennemlik yapamazsın. aksini idda edebilen varsa cevaplarım her türlü...

d) kuranı arapça okumanın, ezanın arapça okunmasının tek sebebi arap milliyetçiliğidir.

e)kuran kurslarında arapçayı komple öğretmemelerinin sebebi hikmeti nedir acaba hiç düşündünüzmü? insanlar kuranın anlamını öğrendiği zaman daha çok sorgularlar diye (: sorguladıkları andan itibaren dinden çıkarlar. sonra ne olur dinsiz bir toplum olmaya doğru gideriz. işte amaç insanlara bunun önünü kapatmak. hocalar anlatmaya başladımı insanın kafası daha bi karışır. islam kolaylık dinidir derler anlatmaya başladımı ne ayrıntılar var ne hadiste ne ayette geçiyor. nasıl olsa adam imam millete ne söylese doğrudur hesabı çıkıyor ortaya. neyse...

şimdilik bu kadar...

saygılar
Alt 14-09-2010, 13:04
Voltaire Darwin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Voltaire Darwin Voltaire Darwin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

reis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
d) kuranı arapça okumanın, ezanın arapça okunmasının tek sebebi arap milliyetçiliğidir.

e)kuran kurslarında arapçayı komple öğretmemelerinin sebebi hikmeti nedir acaba hiç düşündünüzmü? insanlar kuranın anlamını öğrendiği zaman daha çok sorgularlar diye (: sorguladıkları andan itibaren dinden çıkarlar. sonra ne olur dinsiz bir toplum olmaya doğru gideriz. işte amaç insanlara bunun önünü kapatmak. hocalar anlatmaya başladımı insanın kafası daha bi karışır. islam kolaylık dinidir derler anlatmaya başladımı ne ayrıntılar var ne hadiste ne ayette geçiyor. nasıl olsa adam imam millete ne söylese doğrudur hesabı çıkıyor ortaya. neyse...

saygılar
Arap milliyetçiliği konusundaki tespitiniz o kadar doğru ki...

"Arapçasından okumak sevaptır" diyen kişilerin kuranı türkçe okumaya kalkmış ancak saçmalıkları görünce "tüm değerlerini yitimekten !!!" korkan zihniyetin mensupları olduğuna inanıyorum.

- "Herhalde ben anlayamıyorum? , Tanrı'dan gelmiş bir kitap nasıl bu kadar boş ve faydasız, üstüne üstlük çelişkilerle dolu olabilir ki?" diyerek ,

"Ben en iyisi sadece okuyayım anlamaya çalışmayayım, başkalarına da bunu böyle empoze edeyim" diyen bir akılın ürünü olabilir ancak...

Yaşamı en değerli kılan yanı, bir sonu olduğunu ve bir tekrarı olmadığını bilmektir....
Alt 14-09-2010, 13:11
Jdarc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jdarc Jdarc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Muhtemelen diğer halkların kur'anı arapça okuyarak ayetlerden bir halt anlamaması; nihayetinde hala iman edenler olmalarına yol açacaktır. Bu da Muhammedcan'ın işine gelirdi.

Alt 14-09-2010, 13:41
Üye

muhammed ne akıllı adammış
Alt 14-09-2010, 14:32
Mikail16 Mikail16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

biz bunu hep akrabalarla tartışıyorduk.Ben türkçe okumak lazım sizce onun arapça kelimeleri cümleleri mi yoksa içindeki manalar emirler mi önemli diyordum cevap veremiyordu.Bende tabi ki manlar daha önemli deyince yok sen yine de arapçasından oku türkçesinden okunması gerekseydi allah onu türkçe gönderirdi diyordu.Mantığa bak ..
Alt 14-09-2010, 14:43
karinca karinca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Daha dün annemizin kollarinda yasarken,
Cicekli bahcemizin yollarinda kosarken,

Inanin bir kastim yok yukardaki iletileri okuduktan sonra birden aklima bu geldi.
Alt 14-09-2010, 14:44
hercümerç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hercümerç hercümerç isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

arapça okunduğunda bile pek birşey anlaşılmıyor sanırım arapça tefsir kitapları bile var, bunu öğrenince şaşırmıştım doğrusu.
Alt 14-09-2010, 15:05
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şii akımdan İmam Cafer'in ana dilde ibadete kapı açan fetvaları vardır. Ancak sünnüler kendisini, baş imamları İmam Azam'ın(İmam Hanefi) öğretmeni olmasına rağmen kendi uydurdukları dört hak mezhepten birinin imamı olarak görmediklerinden kale almazlar.

Yaşar Nuri boşuna Sünnü İslam anlayışına Emevi İslam anlayışı demiyor. Sünnü imamlar devletin kadrolu imamı, kuklası olmuşlardır. İmam Hanefi, İmam Gazali(ki Hanefi bu adamdan yüz kat daha ilericidir) ve sonrakiler hep bu yolun yolcularıdır. Emevilerin sünnet anlayışında direnmeleri hep bu nedenledir; çünkü kendi imamlarını kendilerinin seçmelerinin ve kukla gibi yönetmelerinin başka yolu yoktur.
Alt 14-09-2010, 15:10
karinca karinca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Inanin bir kastim yok yukardaki iletileri okuduktan sonra birden aklima bu geldi.
Alt 14-09-2010, 15:26
Üye

karinca´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

dostum bu nedir böyle yahu? yüce zeus sana akıl fikir versin ne diyeyim

Önerilen Siteler