Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-12-2012, 01:05
eksi eksi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Araştırmaya göre ateist nüfus artıyormuş.

Araştırmanın Londra'da olduğunu belirterek başlayayım. Çok mu sevindim. Yok biliyoruz zaten. Ama sitedeki veriler güzel verilerdir. 2001-2008 yılları arasında yapılmış. Ekonomi, sağlık vs de var. Benim ilk etapta bu dikkatimi çekti. Seviyorum böyle araştırmalarla ilgili haritayı açıp yorum yapmayı.

http://www.ons.gov.uk/ons/interactiv...ion/index.html

Hemen islamiyet ne yapmış ingilterede diye açıp bakın. Merak tabi. Hafif bir artış var.
Bu artış göçmen nüfus ve cinsel hayatın renkliliği ile ilgili galiba. Yoksa köleliği savunacaksın, mürtedi öldüreceksin, peygamberinin 6 yaşında eşi olacak da senin dinin ingiltere de patlayacak. Patlarsa mucize derim işte. En mantıklı dinmiş peh.

Hinduizm ve budizm patlamış.
Yazılım sektörü de bu zaman zarfında patlamış. Çok kolay açıklanıyor.

Kimse bizim dinimiz mantıksız gidip gidip öküze tapalım diyecek değil.
(biliyorum öyle olmadığını.)

Ne çıkartıyoruz buradan. Televizyonları satın almak zorundasın. İnternete para akıtmak zorundasın. Bilgi kirliliği yaratmak zorundasın.
Yoksa işin zor müslüman. İktidarda değilsen hakkatten işin zor. O yüzden yapış yapışabildiğin kadar.
Alt 13-12-2012, 01:28
vishnu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vishnu vishnu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

hinduist değilim ama hinduluk öküze tapmak değil advaite vedanta gibi çok derin felsefeleri var.

insan olsak yeter
Alt 13-12-2012, 01:33
eksi eksi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Biliyorum öyle olmadığını demiştim. (Derinle ne kast ettiğine bağlı da derin değildir.)
Alt 13-12-2012, 01:34
vishnu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vishnu vishnu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yani okumuştum zamanında çok ferklı felsefeler var. tabi ateistim pek katılmıyorum orası ayrı.

insan olsak yeter
Alt 14-12-2012, 01:25
barristor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
barristor barristor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dun Londrada okudugum SUN gazetesindeki bir istatistigi sizinle paylasmak istedim.

Sag ust kosede RELIGION yazan bolumde inanc sistemlerinin son 10 yildaki degisimleri gosteriliyor.NO RELIGON yazan bolume dikkat etmenizi oneririm.Son 10 yilda %14 den %25 lere varan bir artisla,insanlik bu din illetinden kurtuluyor.Yani uzun lafin kisasi durmak yok mucadeleye devam.

"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur.", M.K. ATATÜRK
Alt 14-12-2012, 01:36
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

barristor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Dun Londrada okudugum SUN gazetesindeki bir istatistigi sizinle paylasmak istedim.

Sag ust kosede RELIGION yazan bolumde inanc sistemlerinin son 10 yildaki degisimleri gosteriliyor.NO RELIGON yazan bolume dikkat etmenizi oneririm.Son 10 yilda %14 den %25 lere varan bir artisla,insanlik bu din illetinden kurtuluyor.Yani uzun lafin kisasi durmak yok mucadeleye devam.
Müslüman artışı da "aile çapında" olsa gerek

Kişi başı 3-5 çocuk olunca...

Konu Jingo tarafından (14-12-2012 Saat 01:46 ) değiştirilmiştir.
Alt 14-12-2012, 09:35
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Meerhaba,

En azından İngiltere gibi ülklerde bunun normal sonuç olduğunu düşünüyorum...Her ülkenin kendine göre koşulları , toplum yapısı birbirinden farklı...Avrupadaki toplumlar da ateizme geçiş daha kolay gözükse de biizim gibi ülkelerde bu konu sanırım daha zor...Çünkü daha " standart " larımız netleşmiş değil...Kültürel olarak uçurumların olduğu , okuma oranının düşük olduğu bir ülkedeyiz....

İleride dinlerin ortadan kakacağını düşünüyorum...Belki sadece inanç olarak Deistler olabilir...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 14-12-2012, 12:44
mücerred mücerred isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Meerhaba,

Kültürel olarak uçurumların olduğu , okuma oranının düşük olduğu bir ülkedeyiz....

İleride dinlerin ortadan kakacağını düşünüyorum...Belki sadece inanç olarak Deistler olabilir...

Sağlıcakla kalınız...
Müslüman ülkelerinde toplum daha fazla dindarlaşıyor.En azından bizim ülkemizde din daha önemli hale geliyor.
En küçük eleştiri hakaret olarak anlaşılıyor.
Ateist ,deist aydınlarımız aman toplumun degerlerine ters düşmeyelim havasında lar.Aydın olmanın toplumun geri ,ahlak dışı degerleriyle de çatışmak oldugunu unutmuşlar.
Alt 14-12-2012, 22:27
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mücerred´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Müslüman ülkelerinde toplum daha fazla dindarlaşıyor.En azından bizim ülkemizde din daha önemli hale geliyor.
En küçük eleştiri hakaret olarak anlaşılıyor.
Ateist ,deist aydınlarımız aman toplumun degerlerine ters düşmeyelim havasında lar.Aydın olmanın toplumun geri ,ahlak dışı degerleriyle de çatışmak oldugunu unutmuşlar.
Merhaba,

Sn.mücerred,ülkemiz toplumunu diğer müslüman ülkelerin toplumlarından ayıran en büyük özellik,çok kozmopolit bir yapıda olması...Bu yapı da beraberinde " kestirilmesi / tahmini " güç oluşumları da getirebiliyor...O yüzden diğer müslüman ülkelerdeki " dindarlaşma " nın,bu ülkede uzunca bir süre yer edeceğini sanmıyorum...

Diğer aydınların eleştiri konusuna gelince...Her aydın " toplum " ile ilişkilerinde , açıklamalarında " tandans " ı yakalayamayabiliyor...Bunu ben şu şekilde anlıyorum...;

Aydın olması eleştiri ile hakareti birbirinden ayırmasını gerektirirken -ki bunu yapabildikleri halde- toplumun " anlayacağı " dilde değil de,hakaret olarak algılanabilecek dilde yaptıklarında,doğaldır ki tepki çekmektedirler...

Aydınların da sanırım atladıkları , toplumu da aydın sanmaları...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 14-12-2012, 22:55
balyapan balyapan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ateistlerin sayısının gün geçtikçe artması zaten kıyamet alametleri olarak geçiyor.yani bu bilgi islamla çelişmiyor.bilakis teyit ediyor.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil