Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-10-2010, 19:14
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

leoni´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle Şamanizmde geçen tanrı ve göktanrı kavramı diye bahsedilip ibadet edilen tanrı güneştir.Şamanizm günümüzde farklı yorumlanır.Bunun bir çok sebebi vardır.Şimdi çok detaya girmicem şaman ayinleri veya ibadetleri genelde mevsim geçişlerinde veya gök cisimlerinin yer değiştirdiği tarihlerde yapılır buda tabiata olan ilgiyi açıkca gösterir.Bu konudan çıkalım bence asıl konumuz değil çünkü benim tek derdim bu yukarda bahsettiğim size kafanızda canlandırdığınız yaratıcı modelinin kusurlu olması, siz böyle düşünmeyebilirsiniz saygı duyarım ama sizin yazdıklarınızı okuduğumda bu kusurlar bana açıkca gözüküyor.

Sayin leoni ;
Tarihin carklari,mevsim gecisleri ve gok cisimlerinin yer degismesi ile doner..
İslam,hristiyanlik,samanizm hatta ateizim in tarihi de bu carklarin mecburi istikameti icindedir,bilrsiniz ki takvimler gunes ve ayin hareketleri iledir,tabii mevsimlerde buna baglidir...(dediginiz gibi kisa tuttum bu konuyu)

Kafamda canlandirmayi cok istedim ama hayal gucum o kadarda guclu olmadigini gordum,benim inandigim yaratici,kuran ve resulun hayati ile kafamda sekillendirmeye calistigim bir varliktir,onu hayal etmiyor var oldugunu ''goruyorum'' !! ve o yaratici mukemmeliyetin de zirvesinde oldugunu biliyorum...

Son olarak, karsilikli bir masada oturuyor olsak
ortamizda kulplu bir bardak olsa
ikimizde bir bardak oldugu konusunda hemfikir olacagiz
hatta kulplu bir bardak oldugu konusunda da ayni dusunecegiz
siz bardagin kulpunun solda oldugu konusunda israr ederken!
ben bardagin kulpunun sagda oldguna dair yemin edecegim!

İste ikimiz arasindaki bakis acisi farkida tipki bunun gibidir.
iste bu yuzden masanin karsisinda oturan ''karsit''
yanibasinda oturan ise ''yandas'' olarak tabir edilir.

Maalesef biz sizinle enazindan simdilik karsit gorusteyiz...
Alt 31-10-2010, 19:17
hackercesur hackercesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sonunakadarİslam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bebekler günahsızdır ...
1- 1-2-3 yaşlarında ölen bebekler... Allah o yaşta öleceklerini önceden bile bile neden dünyaya gönderiyor. Daha geçen gün 3 yaşındaki kız ölü bulundu günahı neydi ?

2- Bebekleri geçtim. 20 yaşında ölen bir genç ile 80 yaşında ölen bir yaşlı adamın sınavları eşit olur mu? Bu nasıl ilahi adalettir. Belki o genç daha çok günah ya da sevap işleyecekti...

3- Sınav mınav yok. Din üzerinden sömürülüyoruz. Uyanın artık. O camilerin yerine daha faydalı şeyler yapılmalı. Eğitim düzeyimiz artmalı...
Alt 31-10-2010, 19:24
serseri003 serseri003 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yahu bırakın ama bu kadar da olmaz sizde mi bir samanizmin hinduizmin tanrısının allah oldugunu iddaa ediyorsunuz..

hinduzim sonradan hayvan olarak dogdularına inanıyorlar
samanizm dunyanın altında cehennem gokte tanrı vardı yappmayın ama bbu kadarda..

bir goz bu kadarda farlı gorurmu
Alt 31-10-2010, 19:39
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

serseri003´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yahu bırakın ama bu kadar da olmaz sizde mi bir samanizmin hinduizmin tanrısının allah oldugunu iddaa ediyorsunuz..

hinduzim sonradan hayvan olarak dogdularına inanıyorlar
samanizm dunyanın altında cehennem gokte tanrı vardı yappmayın ama bbu kadarda..

bir goz bu kadarda farlı gorurmu

Sayin serseri003;

Anlayisinizin yorumlari ile benim fikirlerimi karistirmayin,konuyu basindan itibaren butun olarak takip edin goreceksiniz ki ; leoni arkadasimla aramizda kizilderililere tebligin gidip gitmedigi yada basarili olup olmadigi hakkinda bir fikir alisverisi yapiyoruz,samanlarin kime inanip ibadet ettikleri konusunda onlarin farkli inanis ve tarzlarindan bahsediyoruz,sizin dediginiz gibi bir idda da bulunulmus tek satir yazim yoktur..

Ama madem sordunuz soyeyeyim benim inancima gore,Alemlerin rabbi sadece semavi dinlere mensup olanlarin degil,saman,hindu,buda,ateist,daglar,gokler,hayvan lar vs.. hepsinin yaraticisidir,dikkat edin inandiklaridir demiyorum...
Alt 31-10-2010, 19:58
serseri003 serseri003 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın semih;

kusura bakmayın tam okuyamamısım.. ama sizden sunun cevabını hala allamadım.

dunya tek sınav yerimi?
tek sınav yeriyse bazıları sınava girmeden cennete gidiyormu?
Alt 31-10-2010, 23:19
SonAkbaba SonAkbaba isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

semihgencayla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin protoss ;
"Din en büyük gücünü herşeye cevap vermesinden alır" demisiniz.
Burda once dinin ne oldugunu aciklamak gerekirki uzun uzadiya yazmayi sevmiyorum, oyle bir din ki insanlarin yatak odalarindan,yolda yuruyuslerine,ticaretlerinden,medeni hukuktan,vasiyete kadar insanligin karsisina cikacak olasi tum meselelere gerek kuran gerek ise resulun hayati ile bilgilendirme yapmistir,ancak tup bebek ve sigara gibi zamnla ortaya cikan meselelerde ise ictihad kapisi aciktir.Yaratan kullari icin uymalarini istedigi hayat bicimini ayrintilari ile aciklamis olmasina sasirmaniza ben asirdim acikcasi...
124 bin peygamber dünyaya geldi dendiğinde, yuh lan ortadoğunun dışından çıkanlar bu kadar mı başarısız olmuş sorusunu sorma gereği hissetmez şüphe duymayanlar. demissiniz.
İsterseniz suphe duymayanlar degilde meseleyi daha bir derinlemesine arastirma firsati bulmus olanlar diyelim buna cunki ortadoguda muslumanligin agirlikta olmasi ile alakali degildir bu gelen 124 (tahmini) peygamber islam degil ayni zamanda incil,tevrat,ve zeburunda vahiy alan peygamberlerini kapsar bu durumda dunya uzerinde 'semavi dini' benimseyen yada isitmis ulke sayisi animsanmayacak duzeyde oldugunu bilirler.
1 yaşında ölenin günahı yoktur diyorsunuz ki sizin bakış açınıza göre doğru. Öyle ya da böyle torpil değil midir bu ? demissiniz.
Simdi isterseniz dini yaraticiyi vegunahi bir kenara birakalim,dinsiz bir dunyadayiz ve buna hepimizi inaniyoruz ne yaratici nede gunah yok kabul edelim,bu durumda 1 yasindaki cocugu yaptigi bir yanlistan oturu suclu bulup cezalandiracakmiydik ?
İisin islami boyutu ise 5-70 yasina kadar yasamis biri ile 10 yasina kadar yasamis biri ahirette bir olurmu ? ayette ne diyordu ? herkes yaptigi iyligin e kotulugun karsiligini bulacak ne bir zerre assagi ne bir zerre yukari bu kismi siz zihninizde canlandiriniz.
kafamda bir din yaratacağım ve onun peşinden gideceğim. demisisniz.
Zaten suan yaptiginizda o degilmi ? ''Kendi istek ve tutkularını (hevasını) ilah edineni gördün mü? ''furkan-43-
Siz zaten nefsinizin pesinden gidiyorsunuz,islam sii yada sunnilik degildir,bir seye inaniyor ve o dogrultuda yuruyorsaniz karsiniza cikabiecek zorluk ve sorumluluklar sizi yolunuzdan cevirmemeli diye dusunuyorum,o ne dedi bu ne dedi gibi dusuncelere dalarsaniz kendiniz icin hicbirsey yapamassiniz...
Selametle...
Sevgili semihgençyayla,

yazdıklarınızı okudum, hem gülümsedim, hem anlayış gösterdim. Çünkü 1-2 yıl önce sanırım ben de benzer düşünceleri döktürürdüm. Şöyle demişsiniz
"Yaratan kullari icin uymalarini istedigi hayat bicimini ayrintilari ile aciklamis olmasina sasirmaniza ben asirdim acikcasi"
Olay da bu ya zaten. Bu kadar ayrıntılı olunca patlıyor din. hem de farkında bile olmuyorsunuz patladığının. İslam dünyasına şöyle bir bakın. İnsan değişir, ve değişemeyen bir dünya göreceksiniz. Sebebi de bu kadar ayrıntılı bir düzenlemenin olması. Su içmek istiyorsunuz di mi ?
1 suyu sağ elinle içeceksin
2 3 kerede içeceksin
3 oturarak içeceksin
4 içmeden önce dua edeceksin çünkü şeytan ortak olur
5 içtikten sonra şükredeceksin

şimdi basit bir su içme eylemi bile islami olarak nasıl belirlenmiş. Siz dahi buna uymuyorsunuzdur belki de. Miras paylaşımı yapıyorsunuz sözde, avliye denilen bir saçmalığa bel bağlıyorsunuz, savunuyorsunuz, savunmak zorunda kalıyorsunuz.

Kendi hevasını tanrı edineni gördün mü ayetinden bahsetmişsiniz. Çok güzel ben aslında o cümleyi kurarken sizi de kastetmiştim. Kendi yarattığınız kafanızdaki bir dine inanıyorsunuz. Herkes yanlış siz doğrusunuz ve gerçek islam sizin eylemleriniz zannediyorsunuz. Ben de diyorum ki kafanızda yarattığınız din islam değil. Bunu bir gün anlamanızı dilerim. Gerçek islam ne biliyor musunuz ? gidin afganistana, orda taliban yaşar, gidin onların arasında yaşayın ve gerçek islamı görün. din odur işte. Diyeceksiniz ki hayır o değil onlar aşırı. Ben de diyeceğim ki hah işte kendi kafanızda yarattığınız dini yine koruma altına aldınız. Muhammed şöyle der
çocuklarınıza 7 yaşına gelince namazı öğretin, 10 yaşında kılmıyorlarsa dövün

Şimdi sizin vereceğiniz 2 tepki var, ve vermeyeceğiniz 1 seçenek daha var. Şunlar onlar
1- Hayır bunlar dine iftıradır. Bir çok söz muhammede izafe edilmiştir, o böyle şey söylemez - deyip kafanızda oluşturduğunuz dini koruma altına almaya devam edersiniz (hani demiştiniz ya bana kendi hevanızı din edinmişsiniz diye o din işte)
2- evet böyle olmalıdır, ben de çocuğumu döveceğim kılmazsa dersiniz ki islami olan budur, ve bu mantıkla hareket ettikçe talibanlaşırsınız. yukarda söylemiştim zaten gerçek islamı uygulayanlar bunlardır diye. sizi tebrik ederim.
ve seçmeyeceğiniz seçenek ise
3 bir peygamber böyle bir söz söylememeli. o zaman bu bir peygamber değil sıradan bir insan. (çok zeki biri ama bu da benim düşüncem) dersiniz ve dine eleştirel bir bakış açısı kazanır ve zamanla burda şu an bulunduğunuz safın karşısındaki yerinizi alırsınız.

ve son olarak hala 124 bin peygamber olayını anlayamadığınız anlaşılıyor, halbuki ironik bir şekilde derinlemesine araştırdığınızı söylüyorsunuz.
Her şeyi bir kenara bırakın, size öğretilen herşeyi.
Tanrısınız. bir dünya yaratmışsınız, insanlar yaratmışsınız ve bunlar size inanmıyor, azgınlık yapıyor. Ve siz peygamber gönderiyorsunuz (ya da seçiyorsunuz işte) ve ilginçtir bütün peygamberleri ortadoğudan seçiyorsunuz. Ben size ilk mesajımda islamdan bahsetmedim, tüm peygamberlere gönderme yaptım. ki islamın argümanı da budur. Niye sadece tek bir coğrafya ? yani öbür tarafta bakire kızları kurban etmekten üreyemeyen aztekler var, ibrahimin oğlu için gönderilen koç neredeydi ? öbür tarafta koskoca iç asya var, peyderpey tüm tarih boyunca gerçekleşen kavimler göçü ile hareket eden onlarca halk var (dorlar, kimmerler, hititler, kürtler, akalar vs. vs.) hiçbirinden de şöyle adam gibi bir peygamber çıkmıyor. yamyam halklar var dünyada, e bir tane peygamber de gidip kardeşim yemeyin birbirinizi demedi mi ?

Ben de okudum sizin yazdıklarınıza benzer yazıları, işte efendim onlara da peygamber gelmiş vs. vs. masal. Buda'yı bile peygamber yapıyorsunuz cevap vermek adına. pes. bir de ilginçtir bu peygamberler hepsi akraba, birbirlerinin soyundan geliyorlar. bu da garip gelmiyor mu size, yani günümüzde bile dedenin dedesinin adını bilmeyenler çoktur herhalde. öyle bir şecere çıkarılıyor ki sanırsınız o zamanın insanları yemeyip içmeyip şecere yazıyorlar.

Ben de serseri003 gibi cevap bekliyorum nerde bu 124.000 - 25 ( bunlar ortadoğuya gönderilenler az aslında gerçi) =123.975 peygamber ?

Son söz: biz keyfimizden islamı reddetmiyoruz. aklımız reddetmemizi söylüyor, çünkü kendimizi daha fazla kandıramıyoruz.
Teşekkürler.
Alt 31-10-2010, 23:51
withoutreligion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
withoutreligion withoutreligion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu tanrı ne kadar başarısız bir tanrı olmalı ki 124 000 peygamber gönderiyor ama yine insanları kendisine inandıramıyor.Bir şekilde inanmış olanlar da nedense münafıklık yapıp tam olarak gereğini yerine getirmiyorlar.
Dinlere göre insanın yaratılışından beri 6000 yıl geçtiyse her yıl için yaklaşık 21 peygamber eder.
Dikkat edin aramız da peygamberler olabilir nede olsa tebliğ ediyorlar.

"Din kitaplarını okuyup anlayana ateist,okuyup anlamayana dindar denir" Nikola Tesla
Alt 01-11-2010, 02:21
leoni leoni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

semihgencayla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin leoni ;
Tarihin carklari,mevsim gecisleri ve gok cisimlerinin yer degismesi ile doner..
İslam,hristiyanlik,samanizm hatta ateizim in tarihi de bu carklarin mecburi istikameti icindedir,bilrsiniz ki takvimler gunes ve ayin hareketleri iledir,tabii mevsimlerde buna baglidir...(dediginiz gibi kisa tuttum bu konuyu)

Kafamda canlandirmayi cok istedim ama hayal gucum o kadarda guclu olmadigini gordum,benim inandigim yaratici,kuran ve resulun hayati ile kafamda sekillendirmeye calistigim bir varliktir,onu hayal etmiyor var oldugunu ''goruyorum'' !! ve o yaratici mukemmeliyetin de zirvesinde oldugunu biliyorum...

Son olarak, karsilikli bir masada oturuyor olsak
ortamizda kulplu bir bardak olsa
ikimizde bir bardak oldugu konusunda hemfikir olacagiz
hatta kulplu bir bardak oldugu konusunda da ayni dusunecegiz
siz bardagin kulpunun solda oldugu konusunda israr ederken!
ben bardagin kulpunun sagda oldguna dair yemin edecegim!

İste ikimiz arasindaki bakis acisi farkida tipki bunun gibidir.
iste bu yuzden masanin karsisinda oturan ''karsit''
yanibasinda oturan ise ''yandas'' olarak tabir edilir.

Maalesef biz sizinle enazindan simdilik karsit gorusteyiz...
Sayın semihgencayla

Dediğiniz doğru olabilir ama eğer siz benim tarafıma geçip birde oradan baksanız demek istediklerimi ve görüş açımı görüceksiniz.Ben sizin tarafınızdan daha önce baktım daha önce hepimiz bu şeikilde bir yaratıcıya inanıyorduk ama birde karşı tarafdan bakayım belki kulp gerçekten soldadır dedim öyle sağda olduğuna sorgulamadan kesin olduğu için yemin etmedim. Bu durumda tartışmada bir yere geleceğimizi düşünmüyorum.En azından bu masada.
Saygılarımla...
Alt 01-11-2010, 03:06
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

arkadaslar sey kem küm bakiyomda muhammed herseyi 3e indirmis. suyu 3 kere icmek, 3 kere agza burna almak almak gibi takintilari var. ama sex esnasini 3e ìndirmek pek ìsine gelmemis . yani 3 kere ileri geri gitmek gelmek misali.

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 01-11-2010, 05:35
nehir nehir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ya evet dünya bir sınav yeri,ama nedense cennete gidecekler ve cehenneme gideceklerde önceden belli!.. )

insan düşüncelerinin ürünüdür!

Önerilen Siteler