Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-05-2010, 22:12
YOLCULUKLAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YOLCULUKLAR YOLCULUKLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

UlulElbab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Yolculuklar,

Rab kelimesinin İsa için kullanılmasınınTanrılıkla hiçbir bağlantısı yok.
Bir köle Efendisine Rab derdi...Bir öğrencide üstadına Rab der.
Olay bundan ibarettir.
Rab kelimesinin iki anlamı vardır.Biri Efendi (Master) anlamı ki insanlar içinde kullanılır.
Diğeri Programlayıcı (Lord) anlamıdır ki bu yalnız Allah için kullanılır.
Bu ayrımı God ve Lord terimlerinde de görürsünüz.God bir cinsiyet almazken Lord Eril anlam taşır.
Rab diye hitab edilmesi İsa mesihin tanrılığına işaret etmez.
O da hepimiz gibi bir insandı.Tek farkda,Ruh ile desteklenmiş ve Seçilmiş olması.
Saygılarımla...
UlUl

Değerli Dostum,

Master ve Lord kavramları yıllardır tartışılıyor.

Hatta Master'ı destekleyebilmek için "Lord" ve " LORD" kelimeleri ileri sürülüyor.

Bu tartışmaların sonu yok. Bu tartışmalar bu dünyanın sonuna kadar da sürecektir.

Yalnız ben olayın mantığına bakmak istiyorum.

Bakın yine Kutsal Kitap ayetlerinden bahsediyoruz. Yukarıdaki mesajımda da bunu açıklamaya çalıştım.

Kilise vahi almadı. Kiliseye bir gün Kutsal Kitap gökten inmedi.

Kilisenin yanılmazlık doktrini vardır. Kutsal Metinleri Kilise belirlemiştir. Kutsal Kitap kanonunu kilise oluşturmuştur.

Kutsal Kitap'ı hiçe sayanlara bir lafım yok.

Yalnız... Eğer Kutsal Kitapı ciddiye alıyorsanız, Kiliseyi de ciddiye alma mecburiyetiniz vardır ve hemen akabininde kilisenin yanılmazlık doktrinini de ciddiye almalısınız.

Ve İsa'nın Rab ile olan ilişkisi de Kilisenin bir görüşüdür, tıpkı Kutsal kitap olduğu gibi.
Alt 23-05-2010, 22:25
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Kanon konusunda ne güzel yazıyorsun. Belki konuya yabancı biri ne demek istediğini anlamayacak ama konuyla ilgilenenler pek çok şey hatırlayacaklar.

Kanonu Kim belirledi ? Nasıl bir derleme oldu ?

Bu sorular samimiyetle cevaplandırılmalıdır. Tevrat mesela.

Katolikler ve Ortodoksların Tevrat Kanonu, Protestanlardan 6 kitap daha fazladır. Protestanlar ise bu 6 kitabı bütün bölümleriyle reddettiler.Dolayısıyla, Protestanların kutsal kitabı 66 bölüm (Tevrat 39, İncil 27 bölüm),

Katolik ve Ortodoksların ise 72 bölümdür .(Tevrat 45, İncil 27 bölüm)

Aradaki farkı görüyor musun ? Bu fark bi tuhaflığı beraberinde getirmiyor mu ?

Ve ben sana şunu sorayım müsade edersen ;

Kilise gerçekten de hatasız mıdır ? Kiliseden kastın Ortodoks mu ,Protestan mı ? yoksa Katolik apostolik kilise mi? Bu tuhaflığı ne açıklayabilir ?
Alt 23-05-2010, 22:47
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

YOLCULUKLAR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Dostum,

Master ve Lord kavramları yıllardır tartışılıyor.

Hatta Master'ı destekleyebilmek için "Lord" ve " LORD" kelimeleri ileri sürülüyor.

Bu tartışmaların sonu yok. Bu tartışmalar bu dünyanın sonuna kadar da sürecektir.

Yalnız ben olayın mantığına bakmak istiyorum.

Bakın yine Kutsal Kitap ayetlerinden bahsediyoruz. Yukarıdaki mesajımda da bunu açıklamaya çalıştım.

Kilise vahi almadı. Kiliseye bir gün Kutsal Kitap gökten inmedi.

Kilisenin yanılmazlık doktrini vardır. Kutsal Metinleri Kilise belirlemiştir. Kutsal Kitap kanonunu kilise oluşturmuştur.

Kutsal Kitap'ı hiçe sayanlara bir lafım yok.

Yalnız... Eğer Kutsal Kitapı ciddiye alıyorsanız, Kiliseyi de ciddiye alma mecburiyetiniz vardır ve hemen akabininde kilisenin yanılmazlık doktrinini de ciddiye almalısınız.

Ve İsa'nın Rab ile olan ilişkisi de Kilisenin bir görüşüdür, tıpkı Kutsal kitap olduğu gibi.
Sevgili Yolculuklar,

Ben bir Serbest Düşünürüm,
Ne islamın Sunni-Şia nede Hristiyanlığın Ortodoks-Katolik mezhepleri

beni bağlamaz
Ne herhangi bir kliseyi nede Camiyi ciddiye almıyorum.

"yanılmazlık doktrini" gibi komik şeylere de neremle güleceğimi şaşırıyorum.

İran mollarının ve Sünni kodamanlarınında "ismat" uydurması ne kadarda birbirine benziyor.

Kurumsallaşmış Dinlerden uzağım...Arada İstiklal cd.sinde ki Saint Antoine klisesine uğrarım..Aklıma sen geliyorsun

Arada bir Sultanahmete uğrarım...Neve Şaloma bazende Etilerde bir Sinagoga veya bir Şapele...

Mescidim beynimde sevgili yolculuklar...
Alt 24-05-2010, 00:06
Kıdemli Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kanon konusunda ne güzel yazıyorsun. Belki konuya yabancı biri ne demek istediğini anlamayacak ama konuyla ilgilenenler pek çok şey hatırlayacaklar.

Kanonu Kim belirledi ? Nasıl bir derleme oldu ?

Bu sorular samimiyetle cevaplandırılmalıdır. Tevrat mesela.

Katolikler ve Ortodoksların Tevrat Kanonu, Protestanlardan 6 kitap daha fazladır. Protestanlar ise bu 6 kitabı bütün bölümleriyle reddettiler.Dolayısıyla, Protestanların kutsal kitabı 66 bölüm (Tevrat 39, İncil 27 bölüm),

Katolik ve Ortodoksların ise 72 bölümdür .(Tevrat 45, İncil 27 bölüm)

Aradaki farkı görüyor musun ? Bu fark bi tuhaflığı beraberinde getirmiyor mu ?

Ve ben sana şunu sorayım müsade edersen ;

Kilise gerçekten de hatasız mıdır ? Kiliseden kastın Ortodoks mu ,Protestan mı ? yoksa Katolik apostolik kilise mi? Bu tuhaflığı ne açıklayabilir ?
Natan zamanında bu sorunun tıpkısının aynısını ben sana sormuştum ve sen de bana cevaplar yazmıştın. Hatta beni şüpeci olmakla suçlamıştın Hatırlıyorsun dimi? Şimdi verdiğin cevapları bende buradan vereyim sana
Alt 24-05-2010, 00:12
Kıdemli Üye

UlulElbab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"yanılmazlık doktrini" gibi komik şeylere de neremle güleceğimi şaşırıyorum.
Dostum, bu yanılmazlık doktrinine ben de gülebilseydim emin ol ki ben çoktan Katolik Kilisseyi terk etmiştim.

Her ne kadar Katolik Kiliseyi bırakmak istesem de bırakamıyorum çünkü doğru söylediklerini düşünüyorum.

Yanlış mı söylüyorlar?

Peki o zaman günahlı bir doğaya sahip olan Yuhanna nasıl olduda günahlı doğasını yansıtmadan dört dörtlük kanon metinleri yazabildi?

Ya da hayatların her evresinde günahkar olan havariler bu işi nasıl başarabildi?

Ya da bu kanon sürecinde günahkar insanlardan oluşan kilise nasıl olduda sıfır hata ile bu işin üstesinden geldi?

Diğer dinleri bilmem/anlamam. Ki onların kanon oluşum süreci çok farklı zaten. Onların kanonu gökten indi. Hristiyanlıktaki kanon metinleri ise günahkar insanlar tarafından günahkarlığın getirisi olan hataya bulaşılmadan yazıldı. Peki bu nasıl gerçek oldu? bana "yanılmazlık" doktrinine değinmeden bunun açıklamasını yapabilir misiniz?
Alt 24-05-2010, 15:02
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

YOLCULUKLAR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Natan zamanında bu sorunun tıpkısının aynısını ben sana sormuştum ve sen de bana cevaplar yazmıştın. Hatta beni şüpeci olmakla suçlamıştın Hatırlıyorsun dimi? Şimdi verdiğin cevapları bende buradan vereyim sana

Savunma psikolojisiyle hareket etmiştim . Hrıstıyanlığa laf edilsin istemiyordum . hatırladım

Önerilen Siteler

Etiket
çelişkiler, hristiyanlık, mesih, İsa