Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-03-2010, 14:27
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart tanrının mı insana , insanın mı tanrıya ihtiyacı var?

eğer insanı tanrı yarattıysa, bu insanın ihtiyacını değil tanrının ihtiyacını gösterir.
çünkü bu teze göre insanın yaratılışı insanın ihtiyacından önce olmalıdır.
''ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim'' diyor ya allah.
yani bilinmek istediği için insanı yaratıyor.
yani ihtiyaç içinde.
bilinme istek ve ihtiyacı onu insanı yaratmaya mecbur etmiş.
o ihtiyacın sonucunda bazı insanlar sonsuza kadar cehennemde yanacak.
bu nasıl bir tanrı böyle ya.
Alt 25-03-2010, 18:46
Fairman Fairman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Fairman - MSN üzeri Mesaj gönder

Bilinmek istemesi noktasına katılıyorum.Sonsuza kadar yalnız kalıp napacaktı,yarattı.

Sonsuza kadar yakma ise,semavi dinlerin egoist tanrısıdır.Deizm tanrısında böyle bir şey olacağını sanmıyorum.
Alt 25-03-2010, 18:46
cin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cin cin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

anarchist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
eğer insanı tanrı yarattıysa, bu insanın ihtiyacını değil tanrının ihtiyacını gösterir.
çünkü bu teze göre insanın yaratılışı insanın ihtiyacından önce olmalıdır.
''ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim'' diyor ya allah.
yani bilinmek istediği için insanı yaratıyor.
yani ihtiyaç içinde.
bilinme istek ve ihtiyacı onu insanı yaratmaya mecbur etmiş.
o ihtiyacın sonucunda bazı insanlar sonsuza kadar cehennemde yanacak.
bu nasıl bir tanrı böyle ya.
Değerli anarchist,

Birde dertsiz başına dert almış gibi görünüyor Semavi din Tanrısı

Şahsını İnkar,

Şahsına Küfür,

Şahsına Rakipler,

Bunun la beraber kendi taraftarları için de bir bakıcı edasıyla durmadan gözetlemek, uyarmak, düzeltmek ve onlar için savaşmak zorunda kalmış, bütün bunlar insana muhtaç olduğunu gösterebilir yoksa neden dertsiz başına dert açma gereği duysun ki

Şayet insanı ihtiyaç için yarattıysa cennet kavramı cehennem olur,

Şayet insanı muhtaç olduğu için yarattıysa Cehennem Tanrıya dar gelir,

Cevabı Bilinmeyen oLanın Çözümü, Teoride Sonsuzdur,,
Alt 25-03-2010, 19:23
troyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
troyya troyya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

peki soyle dusun........bugun para diye bir kavram var....paranın sana ihtiyacı var mı...ama senin paraya ihtiyacın var....para seni bir baskasının vesilesiyle buluyor...

Tanrı seni niye yarattı bence bu soru ilk olarak tanrıya sorulcak bir soru degildir...ben gelmek istemedim dunyaya bana mı sormus sorusunun kaynagı

Annen ve babandır...seni onlar istedi...sen annene babana soruyor musun...beni niye getirdiniz lan dunyaya....bu soruyu sordun mu hic onlara ki...tanrıya soruyorsunuz bu soruyu...bir sorun bakalım annenize babanıza ne dicekler....

tanrı seni ihtiyacından yaratmadı...seni istedikleri icin dunyaya getirdi...ilk insanda dunyayı istemedi...cennetten kovuldu ve git dunyaya o zaman dedi...ve onlar cocuk sahibi olmak istediler...ve Allah onların istedigini yaptı...

yani bu sorunun temeli tanrıya soru sormakta yatmıyor aslında....Annen baban istedigi icin yani onların ihtiyacını karsıladıgı icin Allah bugun seni dunyaya getirdi..

ona soru soramazsın....ilk soruyu annene babana sormak zorundasın...
Alt 25-03-2010, 19:43
Üye

go_away´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
peki soyle dusun........bugun para diye bir kavram var....paranın sana ihtiyacı var mı...ama senin paraya ihtiyacın var....para seni bir baskasının vesilesiyle buluyor...

Tanrı seni niye yarattı bence bu soru ilk olarak tanrıya sorulcak bir soru degildir...ben gelmek istemedim dunyaya bana mı sormus sorusunun kaynagı

Annen ve babandır...seni onlar istedi...sen annene babana soruyor musun...beni niye getirdiniz lan dunyaya....bu soruyu sordun mu hic onlara ki...tanrıya soruyorsunuz bu soruyu...bir sorun bakalım annenize babanıza ne dicekler....

tanrı seni ihtiyacından yaratmadı...seni istedikleri icin dunyaya getirdi...ilk insanda dunyayı istemedi...cennetten kovuldu ve git dunyaya o zaman dedi...ve onlar cocuk sahibi olmak istediler...ve Allah onların istedigini yaptı...

yani bu sorunun temeli tanrıya soru sormakta yatmıyor aslında....Annen baban istedigi icin yani onların ihtiyacını karsıladıgı icin Allah bugun seni dunyaya getirdi..

ona soru soramazsın....ilk soruyu annene babana sormak zorundasın...
Parada insan icatlarından biridir değerini sen koyduğun için farklı değerler taşır, aksi halde bütün para ların değeri eşit olmalıydı,

altın, gümüş, inci gibi değerlerimiz de mevcuttur yine insan icatları olan bu kavramlar sırf sen onu değerli gördüğün için bir değer taşır, Issız bir adada tek başına kalsan adanın tamamı altın gümüş olsa inci olsa dönüp bakmaz sın çünkü karşılığı olmayan bir mekanda 5 kuruş etmez,

Ancak birde bakarsın Tanrı katına Cennet makamına girivermiş,

Altın bilezikler ve inci takılar

Annen baban sana soramaz elbet seni dünyaya getirelim mi diye,

Zaten sorsan çoğu anne baba seni evlat olarak bile istemeyebilir Seni yaratırken ne çıkacağını bilmezler sadece zar atarlar ne çıkarsa çıksın alıp büyütürler, bu yaşam devamlılığıdır sadece devamlılık için her bireyin zorunluluğu diyebiliriz,

ne çıkacağını biliyormuy duki anne babana soru soruyosun

Saygılarımla

Alt 25-03-2010, 19:49
Üyeliğini Sonlandırmış

cin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Parada insan icatlarından biridir değerini sen koyduğun için farklı değerler taşır, aksi halde bütün para ların değeri eşit olmalıydı,

altın, gümüş, inci gibi değerlerimiz de mevcuttur yine insan icatları olan bu kavramlar sırf sen onu değerli gördüğün için bir değer taşır, Issız bir adada tek başına kalsan adanın tamamı altın gümüş olsa inci olsa dönüp bakmaz sın çünkü karşılığı olmayan bir mekanda 5 kuruş etmez,

Ancak birde bakarsın Tanrı katına Cennet makamına girivermiş,

Altın bilezikler ve inci takılar

Annen baban sana soramaz elbet seni dünyaya getirelim mi diye,

Zaten sorsan çoğu anne baba seni evlat olarak bile istemeyebilir Seni yaratırken ne çıkacağını bilmezler sadece zar atarlar ne çıkarsa çıksın alıp büyütürler, bu yaşam devamlılığıdır sadece devamlılık için her bireyin zorunluluğu diyebiliriz,

ne çıkacağını biliyormuy duki anne babana soru soruyosun

Saygılarımla

yine yanlıs bir taraftan bakıs....ben maddeden ornek verdim ama onu sen mi yarattın yoksa tanrı mı yarattı diye bir tez one surmedim sevgili cin....

ne zarı ne cıkacagını biliyor muydu olayı....genetikten biraz bilgin varsa bunları yazmazdın bana...sen dunyaya gelen cocuga tesaduf diyorsan....baştan daha kaybediyorsun demektir...neyse konumuz o degil şimdi...

peki parayı sen yarattın....beynini kim yarattı o zaman ona da mı insan diyeceksin...annen baban deme sakın bana...bir onceki mesajına celişki yaparsın....

soyle bakalım cin..beyni insan mı yarattı....

soyliyim buna verecegin cevabı...

1.ci cevap : ZAR

2.ci cevap ; illa bir yarata mı olması lazım

benim zarlarla işim olmadıgı icin 2.soruna cevap veriyorum...paranın da illa bir yaratıcısı mı var ki...insana atfediyorsun bunu...
Alt 25-03-2010, 20:38
Üye

yine yanlıs bir taraftan bakıs....ben maddeden ornek verdim ama onu sen mi yarattın yoksa tanrı mı yarattı diye bir tez one surmedim sevgili cin....

ne zarı ne cıkacagını biliyor muydu olayı....genetikten biraz bilgin varsa bunları yazmazdın bana...sen dunyaya gelen cocuga tesaduf diyorsan....baştan daha kaybediyorsun demektir...neyse konumuz o degil şimdi...

peki parayı sen yarattın....beynini kim yarattı o zaman ona da mı insan diyeceksin...annen baban deme sakın bana...bir onceki mesajına celişki yaparsın....

soyle bakalım cin..beyni insan mı yarattı....

soyliyim buna verecegin cevabı...

1.ci cevap : ZAR

2.ci cevap ; illa bir yarata mı olması lazım

benim zarlarla işim olmadıgı icin 2.soruna cevap veriyorum...paranın da illa bir yaratıcısı mı var ki...insana atfediyorsun bunu...
Sayın go_away,

kendin sorup kendin cevaplıyor sunya oda güzel

Beyni kim yarattı ,

Beyin tek başına bir oluşum değilki tek başına düşünüyorsun,

Beyin fiziksel değişimin bir parçasıdır sadece tek bir vucuda bağlı kalma zorunluluğu taşıyan bölümlerden sadece biridir,

Evrim fiziksel vucudun ihtiyacı kadar değişimine izin verir fazlasına gereksinim duymaz,

Sen kabul etmesende Zar atma olayı daha mantıklıdır, fiziksel bir vucuda sahip olan bütün canlı türleri ihtayac duydukları bir beyne sahiptir zaten,

Beyin fiziksel varlığıyla sana bir ayrıcalık sağlamaz ona o gücü veren beynin çalışma ve ihtiyaç duyduğu değişimdir sadece, İnsan beyni ile maymun beyni arasıda %1.25 lik bir fark vardırki insanı maymundan ayırır, geriye kalan %88.75 i aynıdır,

canlılar arasındaki beyin fonksiyonları ve düşünebildiğini uygulamaya geçirme yöntemleri sadece Evrim'in o bireye attığı Zar'dan ibarettir,

Saygılarımla

Alt 25-03-2010, 20:50
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Oyle ya da boyle, insanoglu her turlu yaraticiya ihtiyac ve gereksinim duydugu icin, onu kavramlastirdi.

21. Yuzyilda, bence; ne insanoglunun herhangibir yaraticiya, ne de yarattigi yaraticinin insanogluna bir ihtiyaci yok. Sonucta tek yaratici tur, insanoglu; soyutun ve kavramin yaraticisi. Zaten bunun da farkina varirsa; kendinden baska da bir yaratici aramaz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 26-03-2010, 00:49
Üyeliğini Sonlandırmış

cin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın go_away,

kendin sorup kendin cevaplıyor sunya oda güzel

Beyni kim yarattı ,

Beyin tek başına bir oluşum değilki tek başına düşünüyorsun,

Beyin fiziksel değişimin bir parçasıdır sadece tek bir vucuda bağlı kalma zorunluluğu taşıyan bölümlerden sadece biridir,

Evrim fiziksel vucudun ihtiyacı kadar değişimine izin verir fazlasına gereksinim duymaz,

Sen kabul etmesende Zar atma olayı daha mantıklıdır, fiziksel bir vucuda sahip olan bütün canlı türleri ihtayac duydukları bir beyne sahiptir zaten,

Beyin fiziksel varlığıyla sana bir ayrıcalık sağlamaz ona o gücü veren beynin çalışma ve ihtiyaç duyduğu değişimdir sadece, İnsan beyni ile maymun beyni arasıda %1.25 lik bir fark vardırki insanı maymundan ayırır, geriye kalan %88.75 i aynıdır,

canlılar arasındaki beyin fonksiyonları ve düşünebildiğini uygulamaya geçirme yöntemleri sadece Evrim'in o bireye attığı Zar'dan ibarettir,

Saygılarımla

yazabilecegin felsefe bundan ibarettti zaten... hiç bir ateist beni yanıltamadı şimdiye kadar...ve aynı hikaye...

kardeş...bari hiç yazmasaydın ciddi soyluyorum...bu kelimelere hiç bir insan inanmaz...kendin inanıyorsun sadece buna...

zar mış... sen zara inanmaya devam et...

http://troyya-evrimyalani.blogspot.c...en-olumaz.html

oku bakalım bu olayda ne kadar zar meselesi var

kolay gelsin sana cin...ama beni carpamadın kusura bakma...
Alt 27-03-2010, 00:17
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

yazabilecegin felsefe bundan ibarettti zaten... hiç bir ateist beni yanıltamadı şimdiye kadar...ve aynı hikaye...

kardeş...bari hiç yazmasaydın ciddi soyluyorum...bu kelimelere hiç bir insan inanmaz...kendin inanıyorsun sadece buna...

zar mış... sen zara inanmaya devam et...

http://troyya-evrimyalani.blogspot.c...en-olumaz.html

oku bakalım bu olayda ne kadar zar meselesi var

kolay gelsin sana cin...ama beni carpamadın kusura bakma...
Cin seni çarpmış, donunu bacağından almış da haberin yok :rofl::rofl::rofl:

Adam sana bilimsel, net cevaplar veriyor sen ise dalgacı kişiliğinle ego savaşındasın hala..

Cevap vermemişsin, kaçak oynamışsın...Hiç yanıltmıyorsun beni hep aynı düşünce tarzı ve davranış..Kendi sitene çağırmışsın, hayırdır küçük çocuklar yapar onu "bizim mahalleye gelsene yiyorsa.." büyüyelim artık...

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.

Önerilen Siteler