Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-02-2017, 21:15
Tatarka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tatarka Tatarka isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Davut Dağı tebrik ediyorum. Dürüstçe İslam'da ne varsa anlatıyor. Ayet hadis, hepsi de rivayet diyor. Çok güzel videolar yapmış ama tonla hakaret yemiş, gerçekleri söylediği için. Umarım başına birşey gelmez. Fideist müslüman olduğunu söylüyor,her ne demekse. Belki gizli ateist olabilir, bulunduğu konum itibariyle itiraf edemiyor olabilir, sonuçta saygı duyulacak bir kişi. Efe, ise ateizmi hazmedememiş biri bence.Sonuçta ateist olduğunu söyleyip saçmalayan birisine de saçmaladığını da fikir özgürlüğümüz kapsamında belirtmek gerekir. Sonuçta alınan tepkiler, o kişinin daha iyi bir duruma gelişmesine daha iyi olmasına vesile olabilir, kaba tabirle yontulmak !

Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür.(Friedrich Nietzsche)
Alt 02-02-2017, 22:57
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Efe Aydal ın güzel ve leziz meyveleri olduğu için taşlanmasıda anlaşılır bir durum.

AHZAB DAN ÖNCE Zeynep mhmd'in GELİNİYDİ AHZAB DAN SONRA Zeynep mhmd'in KARISIYDI .
Alt 02-02-2017, 23:18
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.ilahimasal;yarın veya birgün Efe'nin videolarına bakıp,bu konuya ekleyeceğim sözlerini..
Bakalım meyve mi veriyor,yoksa saçmalıyor mu?
Alt 02-02-2017, 23:43
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.ilahimasal;yarın veya birgün Efe'nin videolarına bakıp,bu konuya ekleyeceğim sözlerini..
Bakalım meyve mi veriyor,yoksa saçmalıyor mu?
Bence de iyi olur. Ben de izledigim kadariyla akilalmaz sozler sarf ettigine rastliyorum.
Alt 03-02-2017, 02:18
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Davut Dağ'dan çok şey öğrendim şahsen örneğin Kuran'da 18000 ayet olduğunu söyleyen eski alimler varmış ilk dönemde düşünebiliyor musunuz ya da Aişe ismi İştar'dan geliyor olabilirmiş eski tanrıça kültünden.Müthiş biri çok kitap okuyor kitap da yazmıştı.
Alt 03-02-2017, 20:21
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ateist Efe demiş ki;
Bu evren ve Dünya'daki hayat bir yaratıcı tarafından mı yaratılmıştır?
Bugünkü bilgimizle bunu kesin olarak bilemeyiz..
Durduk yere kafasından bir YARATICI kavramı uydurmuş ve bu kavram üzerinden sözde felsefe yapıyor..Benim yanımda birkaç ''mitoloji sözlüğü'' var ve ''yaratıcı'' diye bir bölüm/başlık görmedim..Efe'nin kafası,teist kafası gibi çalıştığından;teistlerin yaratıcı kavramı/söylemi üzerinden felsefe yapmaya çalışıyor..Aynı kafayla şöyle de diyebilirdi;

Bu evren ve Dünya'daki hayata bir şeytanın müdahalesi olabilir mi?
Bugünkü bilgimizle bunu kesin olarak bilemeyiz
Teistlerin ''yaratıcı'' kavramına sarılan birisi,teistlerin diğer kavramlarına da yer vermelidir..

Efe kardeş,bir de ''cin'' ile ilgili video çeksen;çok güleriz sana..!

Ateist Efe demiş ki;

Evren'in dışında sonsuz üstün bir canlı deney olarak bizi yaratmış olabilir
Ya da uzaylı bir ırk
Ya da evrenimiz şu anda başka bir canlının içinde olabilir
Kendini aşmış artık..Teistlere ''bakın ben ateistim,işte size felsefi cümleler'' tarzında yaklaşmaya çalışmış..Tabi teistlere bu cümleler hoş gelebilir ama gerçek bir ateist,bu sözlere söver geçer..
Uzaylı veya deney sözlerini geçtim..Takıldığım yer OLABİLİR söylemi..Efe'ye göre herşey olabilir..Efe,uçan spagetti canavarı da olabilir mi?Olamazsa,neden olamaz?

İnsanlık olarak bildiğimiz şudur;
bir yaratıcı ya da üstün bir varlığın olup olmadığını bilmiyoruz..
bu yaratıcının herşeye kadir kusursuz bir tanrı olması çelişkiler doğurduğu için büyük ihtimalle doğru değildir
dinler ise kesin olarak insanlar tarafından yazılmıştır
Kendini insanlık içine koyarak,bildiklerini sıralamış..Herşeye ''olabilir'' diyen biri bunu nasıl yapacaksa?!
Yaratıcı,üstün varlık,tanrı..Baştan saçmalıyor..Gerisini duymaya gerek bile yok..Daha neden bahsettiğini bile bilmiyor..

Bildiğimiz şudur;
Bilmiyoruz;
Büyük ihtimalle doğru değildir;
Kesin onlar yazdı..
BU NE LAN?!

Dipnot:Videonun sadece ilk 8 dakikasını dikkate aldım..
Alt 05-02-2017, 02:51
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Efe Aydal'i veya oteki isimleri (din elestirisi babinda) bu kadar kolay harcamanin veya farkinda olmadan mezhepcilik yapmanin bir manasi olmasa gerek, sonucta bu insanlar, baskili bir donemde emek vermisler yapmislar, yayinlamislar. Dogrudur, yanlistir tartisilir. Aydal sanirim biraz da, konulari ti'ye alarak(esprili, bagzi seyler tadinda) isliyor benim izlediklerim arasinda. Gozden kacirdigim olabilir yalniz, ayri konu, hepsini izledigimi iddia etmiyorum.
Bana kalirsa mevcut dincilere iliskin gayet de basarili(kirmizi hap ise yaramis gorunuyor), cunku bir teist kafasinda yaraticiya, allah'a, God'a, Yehova'ya, Krisna'ya, Zerdust'e vb. bircok unsura iliskin yaratici modelleyebiliyor.

Elbette ateist biriyseniz sayet, bir teist gibi kafayi calistirmak zorundasiniz ki, o inancli insanla iletisime gecebilesiniz. Baska turlusu mumkun mu? Cunku ateizm acisindan bir zaman once siz de inancli idiniz. Yani pelit ve kabugu durumu hasil olur. Yoksa anasina avradina mi sovmeniz gerekli !?

Iste bizim sitedeki ornekler de mevcut arsivdedir. Yani karsinizdaki inancli insan size atiyorum;
- oyle mukemmel bir duzen var ki kainatta filanca milim egri olsaydi falanca olurdu diye arguman gelistirebilir. Aratin forumu tonla tartisma konusu bulursunuz.

-Biraz daha kendini asabilmis(sorgulama babinda) olanlar din acisindan, efendim zuzaylilar bizi buraya atmis olabilir mi diye de arguman gelisterebilir. Aratin forumu tonla tartisma konusu bulursunuz.

-Ya da bir gnostik gelip, efendim tanrilar ikiye ayrilir, iyi tanri, kotu tanri seklinde de savunabilir.

Bir suru ornek verebiliriz. Bir ayrinti da su, genel olarak Tanri kavrami(dinler ustu tanri kavrami) felsefenin konusudur. Buna kimisi (inancli insanlar nezdinde)yaratici der, kimisi tanri der vs. verilen isim onemli degil. Inancsizlar ve ateistler nezdinde güğüm de diyebiliriz mesela. Artik bu kisim o kisinin durusu ve isimlendirmesine kalir. Mesela felsefe/psikoloji bolumumuzde tanri kavramini ele aldigimiz onlarca baslik var.Ote yandan, inancli imanli biri icin, siz istediginiz kadar mitoloji deyin, o kafasinda kavramini mevcut halde tutuyorsa, yine inancli, imanli kitleye iliskin birsey degismez. Cunku butun dinler, kitaplar, kapitalist, emperyalist, liberal vs. sinifli toplum modelini ongorur. Bunu gozden kaciriyorsunuz. Bir ateist bunu da gozden kacirmamali.

Ha, bunun disinda Aydal , agnostik de olabilir bu da ayri bir konudur. Russell'in caydanligini da savunabilir. Bu da tartisilir, ayri konudur. Ucan Spagetti canavari, zaten farkindalik yaratmak amacli bir modeldir. Dusunmeye yonlendirir yani. Veya tanrinin mahkemeye verilmesi. Ironik yaklasimlardir bunlar ama farkindalik yaratir. Mesela Turkiye'de inancsiz bir ateistin Allah'i mahkemeye verdigini dusunun, adiniz filan medyada yayinlansin, ertesi gune sizin parcanizi bulamazlar, linc edilirsiniz. Iste basit ornek Turan Dursun, iste Madimak oteli vs.vs. tonlarca ornek var.

Insanlik dediginiz de canli degil mi?
Ne sebeple ve nasil izole edeceksiniz yani kendinizi? Bunlar toplumun mevcut sorunlari dine, inanca, mezheplere iliskin.

Cinler denmis onunla ilgili de bir videosunu bakinirken buldum.

Mesela Edip Yuksel de daha cok icerige iliskin (kutsal(!) oldugu addedilen kitaplar) isler. Yazili kitaplari da vardir, cope attigi kitaplari da vardir. Onun da iste enerji vs. videolari vardir. Bilmeyenler icin ornek verelim.

Mesela su sayfa beynine format demis;
https://www.facebook.com/BeynineFormatAt/
Su sayfa kuantum fizigi demis.
https://www.facebook.com/kuantumfizi...kler/?ref=py_c

Turkiye'de cin hastanesi acildi yahu! Daha ornege ihtiyac var mi!?

Davut Dag denmis mesela, onun da birkac videosuna baktim(hepsi degil belirteyim gozden kacirdigim olabilir) o da daha cok felsefe uzerinden ele almis gibi.

Yani hepsi farkli farkli yollardan konuyu ele alip islemis. Bu kisiler idealist veya materyalist de olabilir bu da ayri bir konudur.Ateist, deist, panteist, vs.vs. de olabilir. Yani bunlarin hepsi ortamda mevcutken, sadece Efe Aydal'i ele alip islenilmesindeki, altinda yatan gerekce nedir???

Dinci bakis? Dindar bakis? Siyasi bakis? Mezhebe iliskin bakis? Agnostizmin elestirisi? Ateizm'in elestirisi? vs.vs.

Hangisi?

Konu Neva tarafından (05-02-2017 Saat 11:26 ) değiştirilmiştir. Sebep: duzenleme
Alt 05-02-2017, 13:17
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Böyle iki zıt fikre sahip insana birer milyon verilse, bu kadar samimi diyalog olmuşmaz, ilginç bir videoymuş, teşekkürler.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 05-02-2017, 13:53
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sorun olarak gorulen, Aydal'in ateist olarak gecinmesi fakat ateizmden sapmasidir. Cunku bu iddiasindan tartisma icinde vazgecip ( tanimsal degil) bilinmezci bir yaklasima kayiyor. Dolayisiyla kendisiyle tartisan kisilerin "iyi de sen agnostizme kayiyorsun" soylemiyle karsilasiyor.

- Ben gercekten inanmak istiyorum.
- Tam olarak bilemeyiz.

Vs.

Kafasinda tanrilari, tanricalari silmis olan bireyin bu sacmaliklara inanma istegi yada kararsiz kalmasidir bahsimiz. Yoksa agnostik de olabilir, deist de. Kime ne!
Alt 06-02-2017, 07:47
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sorun olarak gorulen, Aydal'in ateist olarak gecinmesi fakat ateizmden sapmasidir. Cunku bu iddiasindan tartisma icinde vazgecip ( tanimsal degil) bilinmezci bir yaklasima kayiyor. Dolayisiyla kendisiyle tartisan kisilerin "iyi de sen agnostizme kayiyorsun" soylemiyle karsilasiyor.

- Ben gercekten inanmak istiyorum.
- Tam olarak bilemeyiz.

Vs.

Kafasinda tanrilari, tanricalari silmis olan bireyin bu sacmaliklara inanma istegi yada kararsiz kalmasidir bahsimiz. Yoksa agnostik de olabilir, deist de. Kime ne!
Eğer kamuya açık alanda Ezop diline yöenliyosanız iki sebepledir?
1.) Yekten tutumun olası ucuz kahramanlıkta bitebilir sonucu veya verili koşulun buna izin vermemesi(dolayımlı anlatımın kaçınılmazlığı)
2.) Hitap ettiğiniz kitlenin, anında kılıçlarını çekip, sizi dinlemektense saldırıya geçen yanlarını minimzie etmek, böylece ulaşamama durumunuzu bertaraf etme...

hayatımda, muhatap olduğum yani etli, canlı konuştuğum insanlardan epey bir sayıda ateist çıkmıştır, eğer ben yaklaşırken, kişinin tanrısını, inancını ümüğüdnen tutup sıkacağım bir şey gibi kullansaydım, yekten tanrı yok, din yalan hadi lan moduna girseydim, ne olurdu?

Aksine muhataplarım bana ikide bir, "yaratmak ve yaratıcıdan" söz ederken, ki en başlarda bozuk plak gibi burada takılı kalmışken, ben özellikle yaratmak, yaratıcı gibi ifadelerden kaçınıyordum, duymazlığa vuruyordum. Çünkü o, bütün bir evreni, hayatı bir kaç inanç şartlanmasına indirgemişti, minicik varsayımlarını, hayatın bütünü sanıyordu. benim işim ilkin, es geçtiği kalan %99'a yönelmesini sağlamaktı ve mümkün olduğunca tanrı var, yok tartışmasına girmemek, kendimide o minicik dilime hapsetmemek!...

Eğer bir ateist, yine diğer ateiste ateizm propagandası, ajitasyonu yapıyorsa, henüz ateist filan değildir, henüz, teist dünya görüşü ve tarafgirliğin, etkilerini kıramamaktan mütevellit, tarafgirlik deşarjına hala etkin olarak ihtiyaç duyuyordur...

2 pozisyondasınız, bir kendinizi temsil ettiğiniz pozisyon(örneğin temsile dayalı hal üzre bu site), diğeri ise kamuya seslendiğiniz pozisyon(örneğin hayat ve diğer araçlar ve yine bu site-böylece ikisininde yöntemi, anlık tutumu ayrışır-)...

Dinden yeni çıkmış ateistlerde politik-agresif tutum daha baskındır, çünkü henüz üzerinde teist siyasetin tarafgirliği, kamplaşması baskındır ve bir anda kırmasıda mümkün değildir. Evreni, doğayı, hayatı hala, sadece siyah ve beyazın(müm'in ve kafir) çatışması olarak görmektedir veya görmese bile davranış olarak henüz başka bir alternatife sahip değildir... Bir dönem bu yaşanır, müslümana, müslo, muhammed'e, muho demek gibi, özünde küçümseyen bir yolu seçmekle deşarj olma hissiyatını yaşar ve diğer ateistlerden de bu tutumu veya benzerlerini görmek ister...

Örneğin dinin sahte siyaseti ve istismarı üzerinden gitmek daha kolaydır, karşınızdaki insan için farklı inançta, dinlerde olmak olasıdır, kabullenebilir dahi zaten yaşadığı dünya öyledir, görmekte, ama bir yaratıcıya inanmamak henüz zinhardır ve muhatabın zinharına muhatap iseniz, muhataplığınız biter... Bu yüzden değil midir ki bir yerde, teoloji ateizmi "tanrı tanımaz" olarak tanımlamış!

Efe Aydal'ın evi basıldı, bilgisayarına el kondu, (2 sene oluyor sanırım!), içinde olduğumuz toplumun teist yanı gibi, devletde dayatmacı, baskıcı ve zorbadır ve o zorbalığa muhatap olan insanın, davranışı da, kendisini ele vermekten olabildiğince uzak, dolayımlı olacaktır(ister istemez).

Bu arada kimseyi özelde savunuyor değilim, yani her insanın şu ya da bu görüşü eleştirilebilir, ama şahsına yönelmeden, şahıs, kişilik analizlerine dönmüyorsa, eleştiridir, söyleme dairdir... sadece daha bir geniş açıyla yaklaşılması, daha anlayışlı-hoşgörülü, biraz empatiyle yaklaşılması gerektiğini ve ateizmi, teizm tarzı 3-5 kilişeye de indirgenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Efe atest mi, değil mi? Tartışma bu olmamalı, ateizm, teizm gibi keskin ve klişe temsil taşımaz, ama söylemleri alınıp, eleştirilebilir, örneğin Muhammed'e Muho diyende -şahsi değil!- henüz ateist değildir, çünkü arka planda, yani bilinçaltında hala teizimle hesaplaşma halinde kalmış, henüz hesaplaşmasını bitirmemiş, bir yanı hala teizm etkisindedir...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler

Etiket
efe aydal ateist değil