Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Agnostisizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-03-2014, 23:02
MRBEKTAS99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
MRBEKTAS99 MRBEKTAS99 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Veya bu tanri olmasa belkİ yunan tanrilari fİlan olabİlİr. Yanİ herhangİbİr tanri veya tanrilar olabİlİr.
Alt 02-03-2014, 23:17
Üye

DoĞruyu sÖylemek gerekİrse bana agnostİsİzm cİdden Çok yakin gelİyor.

Ve agnostİkler hayatlarini tanri varmiŞ gİbİ mİ yaŞiyor yoksa tanri yokmuŞ gİbİ mİ yaŞiyor?
Alt 02-03-2014, 23:19
inferno inferno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Zaten şu an Agnostiksin

Ben içimdeki vicdanımın bana söylediklerini yaparım. Bunu bana Tanrı yasaklamış olsa bile.
Alt 02-03-2014, 23:21
Üye

Agnostİk deĞİlİm

sadece mantikli gelİyo dedİm

ve eĞer bu sorumun cevabini alirsam tatmİn olacaĞim.

Hayatimi neye gÖre yaŞayim? Tanri varsa veya yoksa dİye dÜŞÜnÜyorum ama tanri var dİye mİ yaŞayim tanri yok dİye mİ?
Alt 02-03-2014, 23:27
inferno inferno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benden sana naçizane fikir. şu an hiç kurcalama Ne zaman mantıklı düşünmeye başlarsın o zaman karar verirsin.

Bırak böyle kalsın aklına bir soru takıldığında bu sitede elbet ona ait bir yorum vardır okur bilgilenirsin
şu mu olayım? bu mu olayım? tarzında bir şey söz konusu bile değil.

Burası Risale-i Nur sitesi olsa seni derhal İslam'a çağırırlar. Burada seni bir yere çağıran bir kişi bulamazsın.
Bunu kendi içinde tartmalısın sorunu sorarsın. biri o sorunun üzerine kendi yorumunu yapar inanırsın inanmazsın doğruluğunu araştırır sen kendin bir şeye karar verirsin.

Ben içimdeki vicdanımın bana söylediklerini yaparım. Bunu bana Tanrı yasaklamış olsa bile.
Alt 02-03-2014, 23:28
Üye

Agnostİk forum var mi
Alt 02-03-2014, 23:32
Üye

Ve ne zaman mantikli dÜsÜnmeye baslayacagimi nasil anlİcam?
Alt 03-03-2014, 00:00
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

MRBEKTAS99´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Abİ pekİ evrenİ tanri yaratti dİyelİm. Sirf oyun-eĞlence olsun dİye mİ yaratti?
Sence evreni tanri yaratti ise, tanriyi kim yaratti?

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 03-03-2014, 10:49
babageldi babageldi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

MRBEKTAS99´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
E o zaman ne yapmamizi beklİyo??
kendisini tanımanı ve kendisine ibadet etmeni bekliyor sevgili kardeşim.neyi,neden yarattığını bilmeyen bir tanrı olamaz.olsa olsa neden yaratıldığını bilmeyen ve bulamayan insan olur.saygılar...
Alt 03-03-2014, 10:55
babageldi babageldi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Deist_tr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili MRBEKTAS99,

Herhangi birini seçme mecburiyetiniz yok. Bir seçim yapmaya mecbur olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Öyle ise neden?

Kimsenin Tanrı hakkında bir şey bilmediğini biliyoruz. Ortada Tanrı hakkında somut olan, doğrulanmış hiç bir kanıt, veri yok. Kim ne söylüyorsa varsayımdır, çıkarımdır, uydurmadır. Bunların kendi içinde tutarlı olmaları uydurma oldukları gerçeğini değiştirmez.

Tanrılı dinler, ortaya büyük iddialar atarlar, onlara göre Tanrı peygamberler aracılığıyla insanlara ilahi emirler iletirler, bu emirlere de koşulsuz uymalarını isterler. Bazılarının kutsal metinleri vardır ve bu metinler Tanrı tarafından yazılmıştır. Elbette en genci 1,5 milenyum olan bu tür dinlerin hiç bir kanıtı yoktur, metinler ise, "Tanrı veya Tanrının bir meleği benimle temas kurdu" söyleminden başka bir dayanağı olmayan ve peygamber olduğunu iddia eden kişilerin sözleridir. İnsanlardan beklenen, Tanrıyı sabah akşam övmeleri, ona ibadet etmeleri, ona kurbanlar adamaları, ondan şefaat dilemeleridir.

Tanrısız dinlerde de durum pek farklı değildir. Tanrının yerini kutsiyet atfedilen bilge kişiler almıştır, kutsal metinler de bu kişilerin sözleridir. Felsefi açıdan diğer dinlere göre daha derin öğretiler içerseler de insanları belli kalıplara sokma, ibadet ettirme eğilimi bu dinlerde de bulunur.

Dinlerde kendini yenileme, güncelleme mekanizması yoktur ve küfür olarak kabul edilir.

Deizm, temelde Tanrının var olduğunu, ancak insanlarla temas kurmadığını, bu sebeple dinlerin gerçek olamayacağını savunan bir görüş olmakla birlikte, insanlara dayattığı belirli kuralları, kalıpları yoktur. Kişiler özgür düşünceleri ile -kendi algı düzeyleri kadar- Tanrıyı hayal eder, kendi kurgularını oluştururlar. Algı düzeyi, bilgi, bilinç ne kadar düşükse, dindarlığa yaklaşma o kadar fazla olur. Öyle ki, bazı Deistler "kendi dinini, kendi Tanrısını yaratıp ona tapıyormuş" gibi algılanır.

Agnostisizm, temelde Tanrının olup olmadığının bilinemeyeceğini savunan bir görüştür. Bunda eleştirilecek bir yan yoktur. Çünkü eldeki verilerle Tanrının varlığı veya yokluğu kesin bir şekilde deklare edilemez.

Ateizm, eldeki verilerle Tanrı kavramının insan uydurması olduğu sonucuna varıp, uydurulmuş bir kavramın insan hayatında yeri olmaması gerektiğini savunan görüştür.

Skepticism, yani şüphecilik, -bilindiği iddia edilen her bilgiden- şüphe edilmesi gerektiğini, insan aklının gerçek bilgiye hiçbir zaman ulaşamayacağını savunan görüştür.

Deizm, Agnostisizm, Ateizm gibi görüşler belirli kalıplara, kurallara, dogmalara bağlılığı reddederler. Bu görüşlere göre, insanın elindeki tek gerçek bilgi kaynağı bilimdir, bilimle elde edilen -doğruluğu kanıtlanmış verilerle- bildikçe yargılarını gözden geçireceklerdir.

--/--

İnsan bir dine, görüşe tabi olmak zorunda değildir. Ancak, bir insan fikirlerini -doğruluğu kanıtlanmış verilerle destekleyerek- oluşturmak zorundadır. Bu anlamda "ortaya karışık" biraz Ateist, biraz Skeptic, biraz Agnostik, biraz Deist olmanın, bazılarını eleyerek, harmanlayarak kendi özgün görüşümüzü oluşturmanın kimseye bir zararı olmaz.

Ama önce okumak, anlamak, bilmek gerek...

Sevgiler
DÜŞÜN EY İNSAN SENİ ALLAH NEDEN YARATTI
ibret al ki mahlukata üstün bir beden yaptı
EMRETTİ ATEŞ BİLE İBRAHİMİ YAKMADI
MUHAMMEDLE MÜJDELEDİ NURUNU TAMAMLADI

Önerilen Siteler