Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 29-03-2019, 15:12
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne yorumu sn.Leonardo?Ne diyorsunuz?
Mesela ÖLDÜRÜN kelimesini yorumlasanız ne olur,yorumlamasanız ne olur?
Ne kavgası sn.Leonardo?Forumdayız..Sanal Dünya burası..Ekrana yumruk mu atacaksınız yoksa
- Bazen ciddi ruh hastalarına denk geliyorum. Onun için dedim

- Ona bakarsan mesela ABD'de öyle bir tarikat var. iki eyalette bunlara "dini özgürlük" adı altında halen tahammül ediliyor.

'İncil'de "Şifayı veren Tanrıdır" yazıyor. O zaman doktora ne gerek var?' inancına sahipler. Çocukları okula filan göndermedikleri gibi (kendi özel dogmatik okulları filan var) doktora da göndermiyorlar. kendileri de gitmiyorlar. Biri hasta olunca "şifa Allahtandır" deyip hep beraber dua ediyorlar. Doktor olayını "günah" kabul ediyorlar.

Diğer ülkelerde tabi ki çocuğunu ihmal etmek suçundan adamı içeri atarlar. Çocuk ve yetişkin ölümleri bu dediğim grupta çok yaygın. Kimse de bir şey yapmıyor.

-Yani ben İslam'ı filan savunmuyorum. Ama herhangi bir inançla ilgili yanlış bir şey söylenirse düzeltirim.

Sen bana "Hıristiyanlıkda doktora gitmek yoktur" desen karşı çıkarım. 3-5 yobaz haricinde, tabi ki doktora gider hepsi.

Hatta bunu başörtüsüne kadar ilerletirim. Kitap "mahrem yerini ört" diyor. Adam onu "her yerini ört ve sadece kadınlar örtsün" olarak anlıyorsa, o onun kendi öküzlüğü, beni ya da ortalama Müslümanı ilgilendirmez.

- Bu "Öldürün" konusunda da ben aynı yönde bir şey söyledim. Eski medeniyetler büyük oranda askeri güce dayalı medeniyetlerdi. Bugünkü gibi ticari güç, ekonomik güç, bilimsel / kültürel güç olmak çok yeni bir şeydir ve 1800'lerde filan başlamıştır.

Ondan önce, Sayabileceğin her medeniyetin gücünün arkasında büyük bir ordu, diğer ordulardan daha başarılı bir ordu vardır. Tek başına budur demiyorum. Ama askeri faaliyetler çok önemli idi.

Kendi çevremde de "Kuran'da çok şiddet var" lafını sık sık duyarım.

Ama ona bir de şunu ekleyebilirim: mesela Eski Ahitte de entrika, komplo, cinayet, cinsellik unsurları, şarapçılık, hırsızlık her şey var.

Ve (yine mesajım gitti o yüzden kısa anlatıyorum) Bhagavad Gita'yı okursan. Sıradan okuyucu burada Krişna adlı Tanrı'Nın bir savaşından söz edildiğini zanneder. gerçekte ise bir mecaz vardır. ve Ruhsal konularda okuyucuya bilgi verilmektedir.

Ben kendim bile, mesela Kuran'ın mealini "biraz" anlıyorum. gerçekte bu kitap çıktığından beri bu kitap yorumlanmış, ele alınmış, tartışılmış, anlatılmış, Bu kitabı inceleyenler ciddi anlamda "mana" arayışı içindeler.

Yüzeysel olarak "Şifa allahtandır" diyenler gibi, mesela "Bilgi Allahtan gelir" deyip de okulu yasaklayan Talibanlar filan var.

Ama İslamın içinde de olsan, dışında da olsan, diyebilmelisin ki "Hayır, Taliban islamı yanlış yorumlamaktadır. Normal Müslümanlar bunu böyle anlamazlar"

Çünkü hafif hafif, yurt dışında da bizi iyice barbar zannedenler olmaya başladı. Ne diyeceksin? - "Evet benim dinimde bu var, bize bir tane yetmiyor, 10 kadın, 50 çocuktan aşağısı kurtarmıyor. Beni olduğum gibi sevin" mi diyeceğiz?

O açıdan gerçekçi değil yani

Önerilen Siteler