Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-07-2014, 02:53
iiilker99 iiilker99 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dialectics, söz ettiğin gibi bir ikilem olmadan da özgür irade olabilir. Örneğin, en sevdiğin renk ne desem, herkes ayrı yanıt verecek ve hiçbiri doğru ya da iyi olmayacak. Ancak herkes kendi seçimine düşüncesine göre yanıt verecek. Bunun gibi kişisel seçimler de kişinin kendi verdiği kararlar olduğu için özgür iradenin bulunacağını düşünüyorum. Birazdan bunu destekleyecegim.

Evet, cennette salt zevke dayanan etkinlikler var, ancak bir amacın, anlamın olmayacağını kim söyledi? Cennette kişi kendine amaçlar koyabilir. Zaten dünyada da kendi amaçlarımızı kendimiz koyuyoruz. Örneğin sen aşık olduğun birini elde etmek istiyorsan, bunu sana bir başkası söylemiyor, sen kendi özgür iradenle seciyorsun. Burada olduğu gibi kişi dünyada olduğu gibi cennette de kendine amaçlar koymaya devam eder. Bu amaçları kendi seçtiği için özgür iradesi de bulunur.

Anlam zaten maddeye bağlı bir şey değildir. Madde anlamsızdır, insan beyni anlam üretir. Örneğin, siz bardağa su doldururken hava kabarcıklarının çıkması, suyun damlaları nın elinize değmesi ne kadar anlamlı? Burada olduğu gibi, maddeden değil; beyninizden anlam bekleyin.
Alt 19-07-2014, 03:47
knowledgetowisdom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
knowledgetowisdom knowledgetowisdom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dialetctics:

Çok uçtun hocam. Gerçi dün de Kur'an da 1.5-2 milyarlık müslüman dünyasının göremedikleri mesajları görebildiğini iddia etmekteydin.

Şimdi sana cevaben peki o zaman Tanrı nerededir desem cevaben bana "o yerden ve zamandan müstesnadır" gibi bir tamamen soyut bir tartışmaya gireceksin. Bu tartışma muhtemelen devamında bizim Tanrı'yı mevcut halimizle asla anlayamayacağımız, asla idrak edemeyeceğimiz vs. gibi yerlere gidecek herhalde.
Tanrı'yı bir "yer" ile sınırlamayı seçtikten sonra üstüne istediğimiz spekülasyonu yapabiliriz.

Her şeyin zıddı ile kaim olması "yaratılana" mahsus bir özellik değil midir?

Biz elbette ki elimizdeki veriler ile hareket ederiz. 3 boyutlu dünya algısı yıkılıyor. Teorik olarak 12. boyuta kadar çıkıldı. Demek ki hesaba katmadığımız çok şey var daha. Hesaba kattığımız kadarını baz alıp Tanrı'yı bir "yer"e koymak ve onun üzerine spekülasyon üretmek bana anlamsız geliyor.

Bu konuda ben ne biliyorum? Ancak Kuran'dan anlayabildiğim ve Kuran'dan hissedebildiğim kadarını...

"Âdemoğlunun bildiği her şeyin bilmek istediğinden ibaret oluşu yüzünden biz insanlar birbirimize yardım edemiyoruz."
Alt 19-07-2014, 04:28
alpeerkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
alpeerkara alpeerkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şöyle bir tartışmaya girmeden hemen...

Dialectics konularınızı çok yararlı buluyorum teşekkür ederim.
Alt 19-07-2014, 19:41
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

iiilker99´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dialectics, söz ettiğin gibi bir ikilem olmadan da özgür irade olabilir. Örneğin, en sevdiğin renk ne desem, herkes ayrı yanıt verecek ve hiçbiri doğru ya da iyi olmayacak. Ancak herkes kendi seçimine düşüncesine göre yanıt verecek. Bunun gibi kişisel seçimler de kişinin kendi verdiği kararlar olduğu için özgür iradenin bulunacağını düşünüyorum. Birazdan bunu destekleyecegim.

Evet, cennette salt zevke dayanan etkinlikler var, ancak bir amacın, anlamın olmayacağını kim söyledi? Cennette kişi kendine amaçlar koyabilir. Zaten dünyada da kendi amaçlarımızı kendimiz koyuyoruz. Örneğin sen aşık olduğun birini elde etmek istiyorsan, bunu sana bir başkası söylemiyor, sen kendi özgür iradenle seciyorsun. Burada olduğu gibi kişi dünyada olduğu gibi cennette de kendine amaçlar koymaya devam eder. Bu amaçları kendi seçtiği için özgür iradesi de bulunur.

Anlam zaten maddeye bağlı bir şey değildir. Madde anlamsızdır, insan beyni anlam üretir. Örneğin, siz bardağa su doldururken hava kabarcıklarının çıkması, suyun damlaları nın elinize değmesi ne kadar anlamlı? Burada olduğu gibi, maddeden değil; beyninizden anlam bekleyin.

Sayın iiilker99,
Renk seçme kabiliyetin varken yalan söyleyebilme hakkın yoksa, hangi tatlıyı yiyeceğini seçebiliyorken ne kadar bencil davranabileceğini seçemiyorsan bu sadece tam sayılarla işlem yapmaya programlanmış, kesirli sayıların varlığından haberi olmayan bir hesap makinasına benzer. Bu anlamda cennette dünyadaki gibi bir "özgür irade"den bahsedilemez.

Cennette bir anlamın olmayacağını kim söyledi demişsiniz ancak neticede olduğunu da kimse söylememiş. Yani Allah'ın söylemediklerini de söylemiş gibi varsaymak durumuna geçecek ise o zaman zaten istediğimiz her şeye dilediğimiz gibi inanabiliriz.

Anlamları kendimiz yaratırız görüşünüz ise zaten benim de sahip olduğum bir fikirdir.
Alt 19-07-2014, 22:41
Üye

alpeerkara´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şöyle bir tartışmaya girmeden hemen...

Dialectics konularınızı çok yararlı buluyorum teşekkür ederim.
Sayın alpeerkara,

Değerlendirmen için ben teşekkür ederim.
Alt 19-07-2014, 23:38
gordion gordion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

cenetteki nimetlerden köşklerde sıkılma gibi bir durumun söz konusu bile olmayacağını bu dünyadan garanti verebilirim, bu gün birden çok evi olanlar bir evi daha olması için ne taklalar atıyor, foça da yazlığı olanlar altınolukta da bir yazlığa sahip olabilmek için belki evleneceği kızı buna göre bile seçebiliyorken cennetteki köşklerden sıkılmayacak mıyız diye sormak bana göre gerçekçi değil.
bu dünyada kul hakkını kütür kütür götürenler "artık yeter" diyor mu? HAYIR! evlerine odalarına sığmayan milyon eurolar varken hala bi o kadar daha götürmeye çalışanlar sizce yemekten doyuyor mu? birçok belediye başkanı o koltuklarda oturmak için ne taklalar attığını, ne yalakalıklar yaptığını da mı görmüyorsunuz? o koltuklara neden talipler sizce vatandaşa hizmet için mi?

iktidar olmak için papaz cübbesi bile giymeyi göze alanların vatandaşa hizmet için mi papaz cübbesi giymeyi göze alıyor sence?? hep para, hep rant, hep bana, hep bana'cılık.
Alt 19-07-2014, 23:47
Üye

evet haklısın bu dünyanın gerçek tanrısının adı aslında "para..."
Alt 20-07-2014, 01:28
balyapan balyapan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Daha önce ifade ettiğim gibi herşeyin bilgisine ulaştığımız gün, mutlak bilgiye ulaştığımız gün herşeyin anlamını yitireceği gün olacak. Ne soracak tek bir sorumuz, ne itiraz edecek tek bir görüş, ne uğruna savaşacak bir bilgi ya da deneyim kalacak. Her türlü bilgiyi öğrenmiş, her türlü sevgiyi yaşamış, her türlü acıyı çekmiş, her türlü heyecana ve korkuya tanıklık etmiş olacağız. Sonsuzun kendisini tamamladığı an aslında kendisini sıfırladığı an olacak…

Mesela cenneti düşünüyorum. Hep saf mutluluk mu yaşanacaktı orada? Hiç kimse günah işleyemeyecek ise demek ki bir çeşit robota dönüşecek insanlık. Aynı şartlar altında aynı tepkileri veren… 72 huri de verilse, 172 huri de verilse sonsuzluğun herhangi bir anında o hurilerden sıkılınmayacak mı? O sonsuz günlerin herhangi birinde o bahçeler, altından akan nehirler vs. artık baymayacak mı? Diyecek ki bazı arkadaşlar "cennette onlara sıkılma yoktur" Nasıl mümkün olacaktır bu? Her gün hafızalarımız mı silinecektir, böylelikle aynı şeyi her yaşayışımızda aynı zevki alabilelim? Ya da full doz keyif verici kimyasalların etkisi altında sürekli uçmuş şekilde mi gezecektir cennet insanlığı?

Ya cehennem… Her gün aynı ateşe, aynı işkence yöntemleriyle azap çeke çeke günün birinde “acı” çekmekten de sıkılınmayacak mı? Belki de o işkencelere öylesine alışacaksınız ki sonsuzluğun herhangi bir gününde gerçekten ilk günlerdeki gibi “acı” çekebilmeyi dileyeceksiniz…

Tanrı, herşeyin bilgisine ulaştığında, herşeyi denediğinde, herşeyi yaşadığında artık sıkılmayacak mı? Belki de bu evrenin ve Tanrının en makus talihi “sıkılmak”tır… Bütün bu tekamül, evren, gizem, ölüm vb. sırf o “sıkılmak” durumundan kendini kurtarmak içindir…

Cennet ve cehennem sonsuza dek devam edip dururken, Tanrı yeniden bir kâinat yaratacak mıdır? Yarattığı yeni kâinattan sonra yeni bir cennet ve cehennem daha yaratacak mıdır? Yoksa zaten bir kere bunu yaptım, bir daha niye yapayım diyerek sonsuza kadar ilk yarattığı cennet ve cehennemdekileri mi izleyecektir?
Bazı şeylerden bıkmayız mesela.
Her gün uyumaktan,her saniye nefes alıp vermekten.Bunun gibi...
Demek ki,bu dünya da bile, insanın binlerce yıl ömrü de olsa sıkılmayacağı şeyler var.
Öte yandan,cennet de sıkılma,üzüntü,tartışma,kavga v.s. olsaydı bu dünyadan pek bir farkı kalmazdı.Adı da cennet olmazdı.
Başka bir açıdan bakarsak,geçim kaygısı insanları zaman zaman sıkan,üzen bir şey.Cennette geçim kaygısı olmayacak ki insan sıkılsın,üzülsün.(Bu bir örnek)
Cehennemdeyse,acı çekmekten mutlaka sıkılacaklardır.Zaten,cehennem sıkılma,üzülme yeri.Cehennemden sıkılınca,'sen cehennemden sıkıldın,sen git' denmeyecek ki...
Yaratan'ın her bilgiye ulaşması ve sıkılması konusuna gelince,Yaratan'ın bilgiye ulaşamaması,sıkılması eksikliği olurdu.
Diğer bir konu;Yaratan'ın yeniden bir kainat yaratıp yaratmayacağı,yeniden cennet,cehennem yaratması O'nun dilemesiyle olur.
Alt 20-07-2014, 08:32
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İbni Arabi, İdris fassında (ki İdris peygamber, dünyadayken nefsini tamamen yok edip, bu sayede cennete giden ve orada kalan kişidir, hikayesi kısaca budur) bunun bir eksiklik olduğunu, insanın iyilik ve kötülük gibi zıt kutuplarıyla bir bütün olduğunu söyler.
O yüzden cennet ve cehennem gibi kavramlar, tasavvufi açıdan eksikliğinin tanımlandığı yerler olup arzulanan yerler değildir.
Örn. cennette kişilerde ki "ben" denilen kavram tabiri caizse yontulacaktır, yani kıskançlık, korku, yalan söyleme, bencilik gibi ne kadar negatif kavram varsa o kişiden yok olacaktır.
Şimdi böyle bir insan sıkıldığının bile "bilincinde olmayacaktır", Arabinin deyimiyle eksik olmanın getirdiği sonuç budur.
Bir nevi bakım evi gibi bir yer olacaktır cennet dedikleri.

Özetle tasavvufi açıdan cennet denilen yer sıkıcı olmasada, bizatihi kendisinin eksik yönü yüzünden bir sufi'nin canını sıkmaya yeterlidir.

cennet cennet dedikleri
birkaç köşkle birkaç huri
isteyene ver anları
bana seni gerek seni
Yunus
-------

"ırmaklarından şaraplar akacak" diyorsun,
cennet-i ala meyhane midir?
"her mümin'e iki huri vereceğim" diyorsun,
cennet-i ala kerhane midir?
Hayyam

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 20-07-2014, 14:31
iiilker99 iiilker99 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın iiilker99,
Renk seçme kabiliyetin varken yalan söyleyebilme hakkın yoksa, hangi tatlıyı yiyeceğini seçebiliyorken ne kadar bencil davranabileceğini seçemiyorsan bu sadece tam sayılarla işlem yapmaya programlanmış, kesirli sayıların varlığından haberi olmayan bir hesap makinasına benzer. Bu anlamda cennette dünyadaki gibi bir "özgür irade"den bahsedilemez.
Sayın Dialectics,
İslam dininde cennete girenlerin "Kevser" 'den su içtinkten sonra içlerinde hiçbir kötülük kalmayacağı, yüreklerinin temizleneceği, kötü duygulardan arındırılacağı (buradan da cennette sıkılamayız sonucu çıkarılabilir) belirtiliyor. Yani kötülük yapma olasılığınız kalmıyor. Evet, bu Dünya'daki özgür irade gibi değil, çünkü kötülük yapamıyorsunuz. Ancak yine de bir bakıma özgür irade, çünkü kötülüğü aklınızın ucundan geçiremiyorsunuz.
Cennette bir anlamın olmayacağını kim söyledi demişsiniz ancak neticede olduğunu da kimse söylememiş. Yani Allah'ın söylemediklerini de söylemiş gibi varsaymak durumuna geçecek ise o zaman zaten istediğimiz her şeye dilediğimiz gibi inanabiliriz.
Maide 87 - Ey iman edenler! Allah'ın size helal kıldığı temiz (ve güzel) şeyleri (kendinize) haram kılmayın ve haddi aşmayın. Şüphesiz ki Allah, haddi aşanları sevmez.
Allah'ın haram kılmadıkları helaldir. Örneğin, patlıcan yemek haram mıdır? Değildir, ancak Kur'an'da helaldir demiyor. Daha doğrusu patlıcanla ilgili hiçbir şey demiyor. Demek ki helaldir.

Allah cennette anlam olacak diyor mu? Demiyor. Ancak olacak da demiyor. Bu konuda da hiçbir şey söylenmediği için olmalıdır. Üstelik cennette bütün nimetlerin olacağı belirtiliyor. Akıl bir nimetse anlam da bir nimettir ve olmalıdır.
Anlamları kendimiz yaratırız görüşünüz ise zaten benim de sahip olduğum bir fikirdir.
Buradan da cennette anlam olacağı sonucu çıkartılabilir. Nitekim cennette aklımız olacağına göre aklın ürettiği anlamı da olur.

Önerilen Siteler