Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-11-2005, 02:17
charon
Üye Değil

"...ama hiç bir patlama düzeni oluşturmaz. halbuki galaksi mükemmel bir düzen içerisindedir..."

"Mükemmel bir düzen" denmesini hiç anlayamıyorum...

Neden mükemmel?, neye göre mükemmel?...

Karıncaların da bizim şehirlerimize bakıp, "way be ne kadar da mükemmel bir düzen" dediklerine eminim...))

Oysa ki, ben hiç de mükemmel bir düzen göremiyorum...
Alt 19-11-2005, 10:43
Gauss Gauss isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Ella,

Kuran’daki gunleri kontrol etmeye basladim. Fatiha’yi gectim. Bakara’ya geldim. Asagidaki ayette gecen gun kelimesini saymamissin. Sayman gerekmez mi? Ayni suredeki baska bir suru "ahiret günü"nu saymissin.

4. Yine onlar, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler; ahiret gününe de kesinkes inanırlar.

Asagidaki ayette de gun kelimesi gecmiyor, ama listende vermissin. Niye verdin?

255. Allah, O'ndan başka tanrı yoktur; O, hayydir, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O'nundur. İzni olmadan O'nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O'na hiçbir şey gizli kalmaz.) O'nun bildirdiklerinin dışında insanlar O'nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O'nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Ali Imran

166-167. İki birliğin karşılaştığı gün sizin başınıza gelenler, ancak Allah'ın dilemesiyle olmuştur ki, bu da, müminleri ayırdetmesi ve münafıkları ortaya çıkarması için idi. Bunlara: "Gelin, Allah yolunda çarpışın; ya da savunma yapın" denildiği zaman, "Harbetmeyi bilseydik, elbette sizin peşinizden gelirdik" dediler. Onlar o gün, imandan çok, kâfirliğe yakın idiler. Ağızlarıyla, kalplerinde olmayanı söylüyorlardı. Halbuki Allah, onların içlerinde gizlediklerini daha iyi bilir.

Bu ayeti listende vermissin. Ama burada iki tane gun var. Buradaki "o gun" kiyamet gunu anlaminda degil.

Nisa

152. Allah'a ve peygamberlerine iman eden ve onlardan hiçbirini diğerlerinden ayırmayanlara (gelince) işte Allah onlara bir gün mükâfatlarını verecektir. Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.

Bu ayeti listende vermemissin

Maide

Asagidaki ayetlerde ahiret kelimesi geciyor. Bunlarin Arapca'sinda gun kelimesinin gectigini saniyorum. Dolayisiyla listende yer almaliydilar. (Emin degilim)

33. Allah ve Resûlüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. Onlar için ahirette de büyük azap vardır.

41. Ey Resûl! Kalpleri iman etmediği halde ağızlarıyle "inandık" diyen kimselerden ve yahudilerden küfür içinde koşuşanlar(ın hali) seni üzmesin. Onlar durmadan yalana kulak verirler, ve sana gelmeyen (bazı) kimselere kulak verirler; kelimeleri yerlerinden kaydırıp değiştirirler. "Eğer size şu verilirse hemen alın, o verilmezse sakının!" derler. Allah bir kimseyi şaşkınlığa (fitneye) düşürmek isterse, sen Allah'a karşı, onun lehine hiçbir şey yapamazsın. Onlar, Allah'ın kalplerini temizlemek istemediği kimselerdir. Onlar için dünyada rezillik vardır ve ahirette onlara mahsus büyük bir azap vardır.

En'am

Asagidaki ayeti listende vermissin. Vermemis olman gerekmez mi?

22. Unutma o günü ki- onları hep birden toplayacağız; sonra da, Allah'a ortak koşanlara: Nerede boş yere davasını güttüğünüz ortaklarınız? diyeceğiz.

Bu ayeti de vermemissin. Vermis olman gerekmez mi

150. De ki: Allah şunu yasak etti, diye şehadet edecek şahitlerinizi getirin! Eğer onlar şahitlik ederlerse, sen onlarla beraber şahitlik etme; âyetlerimizi yalanlayanların ve ahiret gününe inanmayanların arzularına uyma. Onlar, Rablerine eş tutuyorlar.
Alt 20-11-2005, 03:00
ella ella isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ella - MSN üzeri Mesaj gönder

Merhaba Gauss,
Başka bir forumda da benzer soruları sormuşsun. Orada sana yazdığım cevabı kopyalayıp buraya asıyorum.

Gauss Yazdı
1) Niye yevm-izin'i (O gun) yevm olarak saymadin?
2) Eger "o gun"u gun olarak saymadiysan niye "bugun"u gun olarak saydin?

Yevmeizin kelimesini ingilizcedeki doomsday gibi düşünebilirsin. (Tam karşılığı değil tabi ki, Her zaman yevmeizin kıyamet anlamına gelmez. Arap grameriyle ilgili bir konu, Türkçedeki birleşik isim gibi düşünebilirsin, zaten birleşik yazılır) Bugün kelimesini için that day olarak düşünebilirsin. ( Bu kelime birleşik isim değildir. İki ayrı kelimeden oluşur)Bu yüzden yevmeizin tekil gün kelimesi içinde sayılmamıştır. Diğer tekil tekil gün kelimesinin çekimlerinden farklıdır.

Gauss Yazdı:
Kuran’daki gunleri kontrol etmeye basladim. Fatiha’yi gectim. Bakara’ya geldim. Asagidaki ayette gecen gun kelimesini saymamissin. Sayman gerekmez mi? Ayni suredeki baska bir suru "ahiret günü"nu saymissin.
4. Yine onlar, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler; ahiret gününe de kesinkes inanırlar.

Saydım aslında. Yukarıdaki listeye bakarsan listenin ilk başında 1-4 var. Herhalde gözünden kaçmış olmalı.

Gauss Yazdı:
Asagidaki ayette ( 2- 255)de gun kelimesi gecmiyor, ama listende vermissin. Niye verdin?

Bu konuda haklısın. Benim diğer bir yazım hatamdan kaynaklanıyor. 2-259 yerine 2-255 yazmışım. 2-259 da iki sefer gün kelimesi geçer. O yüzden 2-259 dan iki tane olması gerekirken ben bir sefer yazmışım ve yerine 2-255 yazmışım. Sonuç olarak 255 yerine 259 yazılırsa sorun ortadan kalkar. 259 daki iki tane gün kelimesi şöyle geçiyor:

2/259- ,,,,,,,,: "Bir gün veya bir günden az kaldım" dedi. (Allah ona …………..

Gauss Yazdı:
Bu ayeti listende vermissin. Ama burada ( 3- 166/167) iki tane gun var. Buradaki "o gun" kiyamet gunu anlaminda degil.

( 3- 167) de geçen kelime yevmeizindir. (Sitemde Kuran üzerine bir araştırma programı yapmaya çalışıyorum. (http://www.kurandaceliskiyoktur.com/kp/ ) Burada Arapça okunuşların Latince harflerle yazılışını bulabilirsin. Yevmeizin kelimelerini oradan da kontrol edebilirsin. ) O yüzden listede yok. Yevmeizin i kıyamet günü için özel bir kelime gibi düşünebilirsin, fakat her zaman kıyamet günü anlamında kullanılmaz. Burada da “o gün” anlamında kullanılmıştır.

Gauss Yazdı:
Asagidaki ayetlerde ( 5-33/41)ahiret kelimesi geciyor. Bunlarin Arapca'sinda gun kelimesinin gectigini saniyorum. Dolayisiyla listende yer almaliydilar. (Emin degilim)

Bu ayetlerde gün kelimesi geçmiyor. Tekrar kontrol ettim. Sende yukarıdak adresten Arapça okunuşun Latince yazılışından kontrol edebilirsin.

Gauss Yazdı:
Asagidaki ayeti (6 -22)listende vermissin. Vermemis olman gerekmez mi?
22. Unutma o günü ki- onları hep birden toplayacağız; sonra da, Allah'a ortak koşanlara: Nerede boş yere davasını güttüğünüz ortaklarınız? diyeceğiz

Bu ayete yevme izin geçmiyor. Senin verdiğin mealde o gün diye çevrilmiş olsa da ayette “yevm ül nahşuru” ifadesi geçer yevmeizin değil. Yine bunu kontrol etmek için sitemdeki programı kullanabilirsin

GaussYazdı:
Bu ayeti de vermemissin. Vermis olman gerekmez mi
150. De ki: Allah şunu yasak etti, diye şehadet edecek şahitlerinizi getirin! Eğer onlar şahitlik ederlerse, sen onlarla beraber şahitlik etme; âyetlerimizi yalanlayanların ve ahiret gününe inanmayanların arzularına uyma. Onlar, Rablerine eş tutuyorlar.

Bu ayette ahiret gününe inanmayan diye mealde verilmiş olsa da gerçekte sadece ahiret ifadesi vardır. Yukarıdaki verdiğin meal hatalı. Bunu da yine siteden kontrol edebilirsin.

Tekrar bir insana yakışır şekilde karşılıklı konuşmayı başaran arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum.
Selamlar.
Alt 20-11-2005, 04:32
Üye Değil

Ella Merhaba,
Kuran'da "yevm" kelimesinin 365 kez geçtiğini ben de araştırmak istiyorum eğer yardımın olursa. Aşağıya arapça klavye görüntüsü koydum. Yevm yazabilmek için sırasıyla hangi harfleri yazmak gerekir? Örneğin 1. harf yukardan 2. satır, soldan 4. karakter gibi tasvir yapıp listelersen memnun olurum.

Alt 21-11-2005, 02:43
Üye

Bu yöntemle olayı çözmen biraz zor Cem ama yardımcı olmaya çalışayım. Yevm kelimesi sırasıyla Arapça klavyedeki alt sırada olan sağdan 4-6 ve 9. harflerin yan yana yazılmasıyla oluşur. Bu şekilde aradığında yevmeizin kelimesi de aynı listede tahmin ediyorum çıkar. Ama çoğul günler eyyam, yada iki gün anlamında yevmeyn farklı yazılır. Onlar ise sadece yevm diye taradığında çıkmaz.
Benim sitemdeki Kuran arama programından yevm kelimesine bakabilirsin.
http://www.kurandaceliskiyoktur.com/kp/
Orada 403 tanesi çıkıyor. Tam bitirmediğim için hepsi henüz çıkmıyor. Yakında bittiğinde orada da bu listeyi bulabileceksin inşallah.
Alt 21-11-2005, 23:50
Russell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Russell Russell isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ay kelimesi:

65:4 Menopoz dönemine girerek aybaşından kesilen kadınlarınıza gelince, kuşkunuz varsa, bekleme süreleri üç aydır. Aybaşı hali görmeyen ve gebe olanların süresi, yüklerini bırakmalarıyla sona erer. Kim ALLAH'ı dinlerse, onun işini kolaylaştırır.

Ella,
Bu ayetle birlikte ay sayısı 13 yükseldi.

Ayrıca merak ediyorum;allah ayı,yılı belirmiş te hafta'yı neden belirtmemiş?
Alt 21-11-2005, 23:54
Bulent
Üye Değil

Arafat Diyor ki
Bülent kardeşim. ..........kuranın bu ilgin istabetlerini araplar bilerek yapmış olsa idi araplar gibi salak bir millet böyle çakallıkları düşünemez. çünkü onlar siiznde kabul ettiğiniz gibi dünyanın en geri kafalı yobaz insanları.
Sayın arafat, "sizin de kabul ettiğiniz gibi" diyorsunuz. Ama, ben Arapları dünyanın en geri kafalı ve yobaz insanları olarak görmüyorum. Nereden çıkardınız bunu? Geri kalmış bir kavim olabilir. Biz Türkler de 21. yüzyılın dünyasında geri kalmadık mı? Bin milletlerin iyi-kötü olarak sınıflandırmalarına karşıyım. Genetik etkenlerden kaynaklanan tipik özellikler (örneğin, yahudilerin tipik özellikleri vd. ) kavimlerin zaman içerisinde farklı görüntülere bürünmelerine neden olabiliyor. Ekonomik ve kültürel faktörler de var tabiki.
Alt 22-11-2005, 00:17
Kıdemli Üye

Bir de 1 yıl'ın 365 gün değil de 365 gün+6 saat olduğu gerçeği var.O yüzden her dört yılda bir yıl 366 gün olur.
Alt 22-11-2005, 02:04
Üye

Merhaba Russell
Ay kelimesi Kuranda 12 sefer geçiyor. Daha önce de verdiğim listeyi tekrarlayayım.

2:185 2:185 2:194 2:194
2:217 5:2 5:97 9:36
34:12 34:12 46:15 97:3

Senin verdiğin ayette şehr ( Ay) değil, eşhur ( Aylar) kelimesi geçiyor. Mealde 3 ay diye çevrilmiş, ama bu Türk dili ile Arap dili arasındaki gramer farkında kaynaklanıyor. Bu fark İngilizce’de de var. Örneğin: Türkçe’de 3 araba denir ama İngilizce de 3 cars denir. Türkçeye tam çevirmek gerekirse 3 arabalar denmesi gerekir ama bu ifade Türkçe kurallarına uygun değildir. Ayette de “selaseteu (3) eşhurin ( aylar) ifadesi geçiyor. Ama bu türkçeye çevrilince 3 ay diye anlamlandırılır.
Eşhur kelimesi sadece burada da geçmez. 2-197/226/ 234, 9-2, 9-5, 64,4’de de aylar ( eşhur) kelimesi geçer. Ayrıca iki ay anlamında şehreyn ifadesi de 4-92, 58-4 de geçer.

Russel yazdı:
Bir de 1 yıl'ın 365 gün değil de 365 gün+6 saat olduğu gerçeği var.O yüzden her dört yılda bir yıl 366 gün olur.

Eğer tekil gün ifade 365 sefer, günler ifadesi 30 sefer ay ifadesi 12 sefer geçiyor ise ( Buna benzer bir çok kelime tekrarı ve 19 sistemi), bu Kuran’ın inişinden 1400 yıl sonra ancak Kuran’ın bilgisayar ortamında kontrol edilmesiyle anlaşılabilmişse, hala senin için bir anlam ifade etmiyorsa ve artık yılları örnek vererek bahaneler ortaya koymaya çalışıyorsan fazla söyleyebilecek bir şeyim yok. Ben bu listeyi forumlarda çok sık bir tartışma olmasından dolayı vermek istedim. Genelde bu kelime tekrarlarının adeti bilinmektedir. Fakat bunun listesi istendiğinde pek kimse ortaya koymuyordu. Ben de bu açığı gidermek için Kuran’da geçen gün ay ve günler kelimesinin listesini vermek istedim. Bunun ötesinde kimseye bir şey kabul ettirmek gibi bir gayem ve görevim yok. Kuran’ın ifadesiyle “ dileyen Rabbine bir yol bulur.”
Alt 22-11-2005, 03:27
Kıdemli Üye

ella Diyor ki
Merhaba Russell
Ay kelimesi Kuranda 12 sefer geçiyor. Daha önce de verdiğim listeyi tekrarlayayım.

2:185 2:185 2:194 2:194
2:217 5:2 5:97 9:36
34:12 34:12 46:15 97:3

Senin verdiğin ayette şehr ( Ay) değil, eşhur ( Aylar) kelimesi geçiyor. Mealde 3 ay diye çevrilmiş, ama bu Türk dili ile Arap dili arasındaki gramer farkında kaynaklanıyor. Bu fark İngilizce’de de var. Örneğin: Türkçe’de 3 araba denir ama İngilizce de 3 cars denir. Türkçeye tam çevirmek gerekirse 3 arabalar denmesi gerekir ama bu ifade Türkçe kurallarına uygun değildir. Ayette de “selaseteu (3) eşhurin ( aylar) ifadesi geçiyor. Ama bu türkçeye çevrilince 3 ay diye anlamlandırılır.
Eşhur kelimesi sadece burada da geçmez. 2-197/226/ 234, 9-2, 9-5, 64,4’de de aylar ( eşhur) kelimesi geçer. Ayrıca iki ay anlamında şehreyn ifadesi de 4-92, 58-4 de geçer.

Çoğulu kabul etmediğini söylüyorsun ama listende ay’ın çoğul olarak kullanıldığı iki ayet var:

46:15 Biz insana, ana ve babasına iyilik etmesini öğütledik. Anası onu zahmetle taşır, zahmetle doğurur. Ana karnında taşınması ile sütten kesilmesi otuz ay sürer. Nihayet olgunluk çağına erince ve kırk yaşına varınca: "Rabbim, bana, anama ve babama verdiğin nimete şükretmeğe ve razı olacağın yararlı işler yapmağa beni yönelt. Benim soyumu islah et. Ben tövbe edip, sana teslim olanlardanım," demelidir.

9:36 Gökleri ve yeri yarattığı gün ALLAH'ın kitabında ayların sayısı, ALLAH'a göre on ikidir. Bunlardan dördü ise kutsaldır. İşte kusursuz din budur; o aylarda (savaşarak) kendinize zulmetmeyiniz. Ama putperestler sizinle toptan savaşırlarsa siz de onlarla toptan savaşın. Bilesiniz ki ALLAH erdemli davrananların yanındadır.

ella Diyor ki
Russel yazdı:

Eğer tekil gün ifade 365 sefer, günler ifadesi 30 sefer ay ifadesi 12 sefer geçiyor ise ( Buna benzer bir çok kelime tekrarı ve 19 sistemi), bu Kuran’ın inişinden 1400 yıl sonra ancak Kuran’ın bilgisayar ortamında kontrol edilmesiyle anlaşılabilmişse, hala senin için bir anlam ifade etmiyorsa ve artık yılları örnek vererek bahaneler ortaya koymaya çalışıyorsan fazla söyleyebilecek bir şeyim yok. Ben bu listeyi forumlarda çok sık bir tartışma olmasından dolayı vermek istedim. Genelde bu kelime tekrarlarının adeti bilinmektedir. Fakat bunun listesi istendiğinde pek kimse ortaya koymuyordu. Ben de bu açığı gidermek için Kuran’da geçen gün ay ve günler kelimesinin listesini vermek istedim. Bunun ötesinde kimseye bir şey kabul ettirmek gibi bir gayem ve görevim yok. Kuran’ın ifadesiyle “ dileyen Rabbine bir yol bulur.”
Kimseye bir şey kabul ettirmek gibi bir gayen olmasa da burada iddia ettiğin bir durum var ve iddia ettiğin şeylere yöneltilen eleştirileri savunman gerekir.
Yönelen eleştiriye karşı savunma yapmak yerine kelime oyunları oynamak hiçkimse'ye yakışmayacak bir davranış...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil