Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-11-2013, 23:01
OpantDo OpantDo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart Olmam Desem de Oldum.

Her şey 2 yıl önce ki şüphe ile başladı. O zamanlara kadar ben sürekli ibadetimi yapardım. Kuran, Namaz, Oruç ve dahasını yapardım. İsmim bir peygamberin ismi olduğu için sürekli herkes bunu bana endeksleyip bütün her şeyi yaptırmaya çalışıyordu. Ben o zamanlar çok fena cahildim kafam İslamdan başkasını görmezdi. Sürekli peygamberlerin hayatını araştırırdım, dini araştırırdım daha da bağlanmak için. Ara ara bazı şüphelere düştüm o zamana kadar ama onlar hiç bir şey. İnternet'in çok fena katkısı olmuştu bana.

Herkes ilahi şeylere küfür ediyordu, tartışma çıkartıyordu. Bende bir Müslüman olarak bu tartışmada yerimi sıkça alırdım. Derken günün birinde birine çattım. Ateist öyle bir Ateistti ki çok fazla şeyler biliyordu. Pek çok sorusuna cevap verememiştim. İşte bundan sonra dini bıraktım desem inanmayınız lütfen

Daha da araştırdım her şeyi. İçimden sürekli " Ben ne biliyorum ki " diyerek İslamın bütün her şeyini araştırarak hepsini kafamdan yorumlamaya başladım. Ama bu beni diğer inançlara itmeye başladı. Kafamdan her şeyi İslama mantıklıca yorumlamak istesem de olmuyordu. Kafam da hep bir şüphe vardı.

2012 yılı yaz tatiliydi. Temmuz ayıydı o geceyi unutmam hiç. Derin derin araştırmıştım her şeyi. Sonra dedim ki " Ben Müslüman değilim. " yanılmışım. 1 hafta sonra saf gibi tövbeler ederek İslama yeniden tutulmaya çalıştım. Sürekli tövbeler halindeydim. Araya ramazan ayı da girince bu bana büyük bir fırsat olmuştu. Kendimce kendimi bağışlatacaktım. Çok acizce

Derken geçen sene tam Kasım ayıydı. 1 Yılı geçti neredeyse. O kasım ayında kafama yine bir kurt takıldı. Bu sefer en ince ayrıntısına kadar her şeyi ama her şeyi araştırıp bazı forum sitelerinin İslam bölümlerine sorsam da çok klişe cevaplar veriyordu. Artık bıkmıştım bu dinin saçmalıktan dedim ve resmen Deist olmuştum.

O zamandan sonra her şey bitmedi yine en ince ayrıntısına kadar araştırmaya devam ettim. İslam'a geri dönmek için 1 sebep aradım sürekli. Aradan 1 yıl geçti 1 yıl boyunca bu sebebi bulamadım.

Şuan Deist-Agnostik arası gidip geliyorum. Ya da Agnostik diyelim çünkü tanrının varlığından kesin olarak emin değilim çünkü. Şuan 18 yaşıma gireceğim çevreme baktığımda herkesin kendince İslamı benimsediğini görüyorum. Ama hepsi çok büyük bir hata içinde. Kafalarını İslama dayamışlar ama onların günah dediği her şeyi yapıyorlar. O da güzel ne diyelim

Ama büyük bir artış var yine de. Din sayısı olarak Hristiyanlık 2 milyar civarı 1. İslam 1,5 milyar civarı 2. ve dinsizlik de 1 milyar civarı 3. ama bu sayı 50 yıl sonra kat ve kat artacak dünyanın yarısının dinsiz olacağına yürekten inanıyorum. Gelecek nesil artık bilinçli olarak yetişiyor. Her ne kadar kendini İslam alimi sananların " Bu gençlik nereye gidiyor " gibi şeyler demesine rağmen..
Alt 27-11-2013, 23:17
Nevandaar Nevandaar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Olur öyle şeyler
Ben de lisede iken bir insanın nasıl ateist olabildiğini aklım almazdı. Benim için doğa, canlılar, evren ve daha birçok şey irade sahibi bir yaratıcının açık kanıtıydı. Şimdi ise ateistim
Alt 28-11-2013, 00:34
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayın OpantDo, öncelikle mahremiyetinize ilişkin samimi duygularınızı ve fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Fakat sizdeki, Nevandaar ve genelde bu forumdaki arkadaşlardaki alt üst oluşların nedenini tespit etmeniz ve bu nedenin nereden kaynaklandığını keşfetmeniz gerekir. Yani bu temel nedeni ortaya koymadan kendinize ve diğerlerine yardımcı olunamaz. Sadece vakit kaybı olur.

Yani ülkemizdeki insanlar neden inanç (dini demiyorum, çünkü bu daha genel bir ifadedir) hayatlarında sizdeki gibi büyük alt-üst oluşları yaşar? Biz çocuk muyuz ki, bu yaşa kadar inançlarımızda hata yapmış olalım ve "Aaa bak, bizi bu saate kadar kandırmışla!" diyelim?

Önce bunu ortaya koyalım, arkadaşlar, sonra tartışırız.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 28-11-2013, 02:09
EcemRng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
EcemRng EcemRng isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tebrik ederim, insan düşünmeye başladığında bir şeyler değişiyor

Deizm'in güzelliği her bir perspektifin diğer deistler tarafından yapıcı bir anlayışla karşılanması, agnostisizm de zaten bir insan için tamamen doğal ve samimi bir zihinsel statü. Bir de Budizm'in öğretilerine göz atmanı öneririm baya bir felsefi içeriğe sahip ve çoğu şey anlamlı geliyor.

agnostik-deist
Alt 28-11-2013, 03:08
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Foruma hoş geldin değerli OpantDo ve gerçekten çok ilginç olan kendi bilinçlenme ve dini araştırma sürecini bize de anlattığın ve cesaretlendirdiğin için çok çok teşekkürler. İnsan bir ömür boyu öğrenmeye devam ediyor. Belli bir müddet sonra aklı ve vicdanları körelten dinden tamamen kurtuluyor ve yeni şeyler tecrübe ediyor, hayatı daha kucaklayıcı oluyor.
Alt 28-11-2013, 05:39
Natürelist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Natürelist Natürelist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hosgeldinizin sayin OpantDo, bosuna dememisler kur'an adamakilli okunulursa varacaginiz nokta burasidir, ilginc paylasiminiz icin tesekkür ederim, ilgiyle okudum...

İnsanlık onuru her şeyden üstündür

Önerilen Siteler