Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-03-2008, 21:15
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: Ergenekon Dosyasi

Cokca yazi veriyorum ama onemli oldugunu dusundugum ve mumkun oldugunca farkli kesimlerden *yazilar. Bugun en cok begendigim yazi ise Koray Duzgoren'in yazisi oldu. Bu isin nereye kadar gidebilecegini merak ediyorum ve cok da umutlu olamiyorum dogrusu. Yine de bekleyip gorecegiz. Koray Duzgoren de benim kendime sordugum bu soruyu sormus. Iste Koray Duzgoren'in yazisi

Ergenekon'da nereye kadar? - Koray Duzgoren

Ergenekon konusunun uzmanları yazıyor biz de bu sayede öğreniyoruz. İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu ve bazı gazetecilerin gözaltına alınmalarından sonra önümüzdeki günlerde çok önemli bazı başka isimler de gözaltına alınabilirmiş.

Büyük başlara da sıra geliyormuş.

Hatta bir numara dedikleri örgütün başı için bile iyi şeyler düşünülmüyormuş.

Sonunda Türkiye bu çeteden kurtulacakmış.

Şahsen ben, gazetecilik hayatının önemli bir bölümünü bu çeteler meselesiyle ilgilenerek geçiren bir gazeteci olarak verilen bu haberlerden en fazla memnun olanların başında geliyorum.

"Türkiye'nin çetelerden kurtulmadan meselelerini halledebilmesi, düze çıkması ve refaha yürüyebilmesi mümkün değil" diyenlerden biriyim.

Üstelik de devlet içindeki bu örgütlenmelerin değişik dönemlerdeki faaliyetlerinden bizzat çok zarar görmüş biri olarak Ergenekon denilen devlet çetesinin göçertiliyor olması beni fazlası ile ilgilendiriyor.

Sonuç olarak devlet içindeki bazı odaklar tarafından yönlendirildiği sanılan bu çete ya da adı ne olursa olsun legal-illegal yapılanma, şahsen benim hayatımı 50 yıldır etkiliyor.

Bu örgütün değişik dönemlerdeki her faaliyetinden değişik ölçülerde zarara uğramış, zaman zaman hayatı altüst olmuş, her darbede ya da muhtırada işsiz kalmış bir bir çete mağduruyum.

Memleketimizde benim gibi milyonlarca insan yaşıyor.

İşte bu nedenle şimdi bazı arkadaşlarımız Ergenekon deyince ben çok heyecanlanıyorum.

Sonunda Ümraniye Çetesi'nin ortaya çıkarılmasıyla birlikte Danıştay Çetesi, Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombası atan çete ile ulusalcı bazı örgütlenlemeler ve eski Susurluk artığı isimlerin biraraya gelmesi ile oluşan bir yapılanmanın aslında Ergenekon adlı derin devlet bağlantılı bir çete olduğu söyleniyor.

Bu çetenin şimdi de AKP'ye karşı darbe planları yaptığı konuşuluyor.

Hatta işin ucu 2003-2004 yıllarında bazı kuvvet komutanlarının düzenlediği bir darbe girişimine kadar gidiyor.

Yalnız benim anlamadığım bir husus var.

Onların Ergenekon dedikleri ile benim dediğim yapılanma acaba aynı şey mi?

Ben, memleketi darbeden darbeye götüren, rahat huzur yüzü göstermeyen ve hemen her meselenin çözümünü engelleyip memleketin sivilleşmesine, demokratikleşmesine karşı legal-illegal her türlü araçla her yolu deneyerek karşı duran malum bir yapılanmadan bahsediyorum.

Kendilerini bu ülkenin koruyucuları olarak ilan etmiş, ülkenin milli iradeye dayanan yasal yönetimine paralel bir bürokratik yönetim oluşturarak ve bu amaçla gizli bir anayasa da hazırlayarak, ülkeyi bu doğrultuda yöneten gizli iktidarın adı mı bu?

Yoksa başka bir şey mi?

Mesela Ümraniye Çetesi'nin cephaneliğinde bulunan el bombalarının ordu malı olduğuna ilişkin bilgilere Ergenekon'la ilgili yazılarda, haberlerde pek rastlamıyoruz artık.

Bu patlayıcılar, el bombaları bulundu, tamam da bunları bu çetelere kim servis yapıyor?

Bu dağıtım ve örgütlenme nasıl yönetiliyor?

Yoksa böyle bir şey olmadı da genelkurmayın bir ara iddia ettiği gibi bu patlayıcılar ordu depolarından çalınarak mı çetelere dağıtıldı?

Bunun gibi bir yığın soru var cevaplanması gereken.

Bir soru daha: Bazı kuvvet komutanlarının darbe planlarını açıklayan Nokta Dergisi'nin aranması ve bütün belgelerine el konulması emrini askeri savcıya hangi makam verdi?

Hangi makam bu darbe meselesinin kapatılmasını istedi?

Nedense Ergenekon yazarları işin bu tarafına girmekten ustaca kaçınıyor.

Çete uzmanı arkadaşların verdiği bilgilere bakılırsa yakında çetebaşlarının yakalanmasıyla bu soruların cevapları da ortaya çıkacak.

O zaman buna ancak sevinmek ve beklemek lazım.

Belki o zaman Şemdinli Çetesi'nin de aslında Egenekon'un uzantısı olduğu gerçeği ortaya çıkar ve bu vesileyle bu davanın kimin talimatıyla apar topar kapatıldığını da öğrenmiş oluruz.

Hatta belki daha eski olayların, cinayetlerin, katliamların ve tertiplerin de içyüzünü öğreniriz.

Ben bu Ergenekon tutuklamaları başlarken bir yazı yazıp, "Tamam, Türkiye'de çeteler meselesi kapanıyor" diye yazanları, "Hemen heyecanlanmayın arkadaşlar" diye uyarmıştım. 'Burası Türkiye'

"Öyle bir kaç garnitürün ve deşifre olmuş ismin tutuklanması ile Türkiye'de çete olayı bitmez. Bunların arkasındaki resmi hüviyetli sorumluların ortaya çıkarılması lazım" demiştim.

Şimdi bu son gözaltılardan sonra, -İlhan Selçuk'un bırakılmasına rağmen- "Merak etmeyin, arkası geliyor, sıra kocabaşlarda" diyenlere daha fazla kulak veriyorum.

Madem şunun şurasında birşey kalmamış, biraz daha bekleyelim.

Bir bakarsınız çetenin elebaşları ile beraber karanlıkta kalan bütün olaylar ortaya çıkarılmış. Bir bakmışsınız, -masal gibi geliyor ama- 'Bir numara'ya dahi dokunulmuş.

(Bunların bu yöntemlerle olacağına hiç ihtimal vermediğimi söylemekle birlikte)

Daha önce yazdıklarım için özür dilemek için nasıl sabırsızlandığımı bir bilseniz.

Yeni Safak, 24 Mart 2008

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 24-03-2008, 21:34
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Ortalığın tozu dumanı dinmeden yorum yapmak için çok erken. Hele hele bu garip hukuksal kapışmanın açık ve aleni bir tarafı olan "dinci" basının yönlendirmelerinden uzak durmakta fayda var.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 24-03-2008, 22:58
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Yenişafak gazetesi köşe yazarlarından Taha Kıvanç (Fehmi Koru)30 Nisan 2001 tarihinde "Hayaller gerçek galiba" başlığı altında bir yazı yazdı.

Yazı, Taha Kıvanç'ın eline geçen İstanbul, 29 Ekim 1999 tarihli, "Ergenekon: Analiz- Yeniden yapılanma, yönetim ve geliştirme projesi" ile ilgiliydi.

Taha Kıvanç, yazı ile ilgili aldığı tepkiler üzerine ertesi gün, 1 Mayıs 2001'de köşesinde aynı konuya devam etti. "Deli saçması sanmayın" başlıklı yazısında şöyle diyordu;

http://atin.org/detail.asp?cmd=artic...&articleid=412

Bu operasyonun yürütülmesinde Fehmi Koru'nun rolü önemlidir.Psikolojik bir harekatla karşı karşıyayız.
İddaname ve mahkeme seyrine bakmak gerekli,nohutla fasulyeyi karıştırmakla aşure olmaz.
Adam 7 sene önce yazmış senaryoyu sponsor bulunmadığından çekilememiş.
Şimdi birilerinin işlerine gelmiş senaryoyu film yapıyorlar.
Ben bu filmin sonunu biliyorum,ama söylersem *olmaz zevkiniz *kaçar.
Siz seyredin sonunu merak ediyorsanız.
Bence senaryo dandik ,tipik Türk filmi herhalde savcı Polat'la Memati'yi aldırmayı unutmuş.

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 24-03-2008, 23:01
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Yahu bırakın digerlerini, siz şimdi Veli Küçük'ün sütten çıkma ak kaşık oldugunu mu düşünüyorsunuz. Hrant davasını izleyin orada da onun adı var. El insaf. Veli Küçük kimdir onu bana izah edin.

* *saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 24-03-2008, 23:26
Kıdemli Üye

...1990 yılında JİTEM'de bazı köklü değişiklikler oldu. Asayiş Bölge Komutanlığı'na Hikmet Köksal Paşa, JİTEM'in başına da Veli Küçük Paşa (o zaman albay) getirilmişti.

http://atin.org/detail.asp?cmd=artic...&articleid=398
http://atin.org/detail.asp?cmd=searc...=searchdisplay

Kurunun yanında yaşta yanar diye bir deyişimiz vardır.Drej niye gözaltına alınıp serbest bırakıldı?
Yıl 2001 *Kontrgerilla+mafya=Ergenekon işlem yapılmamış tutuklama yok
Yıl 2008 *Kontrgerilla+mafya+Akp mualifleri=Ergenekon=Yargısız infaz

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 25-03-2008, 00:20
Onur Üyesi

aydoe, bu "atin" adli site kime ait ve neyi savunur, biliyor musun? Daha once de bir istihbaratci sitesi gormustum ama bunu cozemedim. Bir de sitede garip birtakim urun tanitimlari var. Ses dinleme cihazlari, optik gozleme cihazlari, giysilerin arkasini goren X Ray Cihazlari falan. Nedir bunlar yahu?

http://atin.org/teknik.asp

Mısırlı bir gösterici
Alt 25-03-2008, 00:27
Kıdemli Üye

Atin Mehmet Eymür'ün sitesi Abd'den döndükten sonra yeni yazı eklememiş ama susurluk ve mit içindeki savaşı anlatan belgeler var.

Alt 25-03-2008, 04:53
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben bu çatışmada taraf olmayı anlamakta zorluk çekiyorum, şimdi biz taraf değiliz durum tespiti yapıyoruz denecek.

Ne menem bir durum tespitiyse, din baronlarını bu duruma getiren derin devletin kendisidir, şimdi de tasfiye etmeye uğraşıyor. Her ikiside senelerdir birbirleri yüzünden varoldular ve olmaya da devam ediyorlar. Bu ikisinin karşısına çıkabilecek örgütlü bir güç varmı, yok. Tamam da yok diye de iki taraftan birini seçmeye neden mebur hissediyorsunuz. Bu mahçup desteklerin bir manasıda yok, gereğide.

İki tarafında bizler (bizler kim diye de sorduğunuz an sizden değilim zaten) için pek iyi düşündükleri söylenemez, yeri geldimi de birbirleriyle ittifak içinde olmaktan da ne utanırlar, ne geri kalırlar. Bırakın it iti kırsın size ne.

*Onlardan bağımsız birşeyler yapabiliyormusunuz ona bakın. Yapamıyorsanızda böyle boktan bir kavgada taraf olmayın.

*Sanki AKP demokrasi yanlısı veya derin devlette ülkeyi düşünüyor, böyle düşünenin tez zamanda IQ testine ihtiyacı vardır.

*Liboşları okurken hainliklerine şapka çıkarmamak da elde değil AKP ye derin devleti tasfiye edecek güç gözüyle bakıyor, AKP nin yapmaya çalıştığı derin devlette söz sahibi olmak veya ele geçirmek. Derin devletin derdide iktidarı paylaşmamak. Sonuçta ikisinin de ortak noktası ilericileri yok etmek. Hortumcu, vurguncu oligarşilerini devam ettirmek.

Selamlar.
Alt 25-03-2008, 13:15
Kıdemli Üye

Pisliğin üstü örtülmemeli pislik tamamen ortadan kaldırılmalıdır.
Yıllardır ortada duran herkes tarafından bilinen pislik yeni bir şeymiş gibi Atatürkçülerin,Cumhuriyeti savunanların üstüne bulaştırılarak pisliği ortadan kaldırıyoruz diye muhalefetin sindirilme yok edilme operasyonunda kullanılmasına karşıyım.
İlhan Selçuk devletin gözetiminde 4 polis tarafından korunuyor,yazıları duruşu belli böyle bir insanın illegal bir örgütlenme içinde olmasına çocuk bile inanmaz.
Ergenekonun fikir babası imiş!A.Aslan herhalde İlhan Selçuk'un yazılarını okuyunca Cumhuriyeti bombaladı ve gitti danıştayı bastı
Açık hedef gösteren dinci basın suçsuz,bombalanan Cumhuriyet kendi kendini bombalatmış
8 aydır iddaname yok insanlar neyle suçlandığını bilmiyor.
1-2 ay içinde iddaname hazırlanacakmış,milyonlarca sayfa döküman varmış neticeyi göreceksiniz.
Bunlar duymuş kurunun yanında yaşta yanıyor diye
Pislik kurumuş tezek olmuş bu tezekle ateş yakıp işlerine gelmeyenleri mualifleri yakmak istiyorlar .
Rüzgarıda hesaplasalar iyi olacak sonra ateş onlarıda sarmasın.

Alt 25-03-2008, 13:32
Onur Üyesi

Bu konuyu biz izlesek izlemesek de olay Turkiye'nin ana gundemi ve bos gozlerle de bakamayiz. Gelismeleri anlamaya calisacagiz en azindan. Kendi acimdan niyetim su yada bu bakis acisiyla bir propaganda yapmak degil. Bu yuzden de farkli bakis acilarini yansitmaya calisiyorum. Tek tarafli sekilde, ayni kaynaklari kullanmak bana anlamsiz geliyor, ki bu sekilde bir acilim gelistirilebilecegini ve gelismelerin anlasilabilecegini de sanmiyorum.

Ergenekon davasinda iki bakis acisi ortaya cikti. Bunlar arasinda kapisma suruyor. Ulusalci kesim diyebilecegimiz kesim davanin tamamen politik amacli oldugunu ve hedefin orduyu ve yargiyi yipratmak oldugunu soyluyor. Bugunku Cumhuriyet gazetesinin manseti bu sekilde. Ayrica Ergenekon sorusturmasini yuruten savcilarin da zan altinda oldugunu, sorusturma ile ilgili gizli bilgilerin basina savcilar tarafindan sizdirildigini ima ediyor.

Bu arada bir baska gelisme de sorusturma ile ilgili haberler yapilmasi ve belgelerin yayinlanmasinin yasak olmasina ragmen gercekten de bir takim bilgilerin yayinlanmasi. Bugun Cumhuriyet Savciligi uc gazeteye suc duyurusunda bulundu. Yeni Safak, Taraf ve Star gazeteleri dunku mansetlerinde Isci Partisi'nde bir CD'de bulunan Yargitay krokisine yer verdiler. Habere gore Yargitay'a bir suikast haziligi yapiliyordu. Amac bir darbeye zemin hazirlamakti. Bugun ise yine ayni gazeteler Umraniye'deki gecekonduda bulunan ve Cumhuriyet gazetesinin bombalanmasinda kullanilan bombalarin Veli Kucuk tarafindan ceteye verildigi idi.

Haberler sorusturmanin gizliligine uymasa da artik basinda cikti ve biz de ilgisiz kalamayiz. Sorumlulugu ve cezayi yayin yapan basin organlari ustlenecekler artik.

Radikal gazetesinde bu bilgilerin basina nasil sizdirildigi sorgulaniyor ve "Bilgi Sizdirma Cetesi mi Var?" diye soruluyor. Iste o yazi:

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=251139

Mısırlı bir gösterici

Önerilen Siteler