Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 08-05-2011, 00:15
Msrtc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Msrtc Msrtc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kurtulduğuma Pişman Oldum :)

merhaba arkadaşlar 15-16 yaşlarında şüphe etmeye başlamıştım internete ara ara yazılar okurdum pek ihtimal vermiyor tvde çıkan kuran mucizileri ve etrafta anlatılanlar beni durduruyordu.şuan 21 yaşındayım 18-19 yaşlarında deist oldum.nasıl olduğunu hatırlamiyorum bellirli bir günü yok bir gün müslüman bir gün deist olarak geçen günlerin sonucunda kesin olarak deist oldum.kesin olarak tanrı var diye düşünoyrum bu aralar evrimi araştırıyorum artık bir gün deist bir gün ateist olarak geçiyor günler çevremde herkez müslüman ve arkadaşlarım genelikle cemaaten o yüzden zorlaniyorum içinde tutmaya şunu okumak 100 sevabmış kızla konuşmak günahmış fln filan dediklerinde çıldırcak gibi oluyorum.söylediklerine hak verip müslüman gibi davramak zorunda kalıyorum.inançlarından çok eminler diğer dinleri küçümsüyorlar.hristiyanlar cennete gidebilir dediğim için alay konusu oluyorum.kendilerinden çok eminler zor tutuyorum kendimi.1-2 ay önce dedim ki herkeze söylemeliyim ailemden başladım anneme söyledim söyledikten sonra annem ağladı bende çok üzüldüm vazgeçtim şaka olduğunu fln söyledim ikna ettim.arkadaşlarıma söylesem dışlanmaktan korkuyorum....
dinden çıkınca içimdeki merak duygusu patladı önceleri hiç birşey umrumda değildi allah bilir aklım ermez derdim şimdi ise okuyorum araştırıyorum.hayata bakış açım değişti insanları daha iyi anlayabiliyorum daha geniş düşünebiliyorum...gelelim bana olan zararlarına sürekli aklımda ben kimimin neyim gibi cevapsız sorular var bazen herşeyden şüphe ediyorum.bu şüpheler son zamanlarda iyice artmaya başladı ve beni rahatsız ediyor.asosyal oluyorum.önceleri herşey çok basitti karşımdaki insan gerçekten varmı diye bi soru yoktu aklımda dar görüşlüydüm cahildim ölmekten korkmazdım karşılaştıklarım haksızlıklara yukarda allah var der geçerdim ailem ben arkadaşlarım hep olacak cennet vardı.şimdi ise hiç biri yok.bu aralar müslüman olamayı düşünüyorum.ne kadar dinsizim desemde içimde islamdan kalan parçalar var.açık söylemek gerekirse ufaktan bir cehenlem korkusu hala var böyle belirsizlikte yaşamak zarar veriyor bana çok takıyorum bu konuları sizce ne yapmalıyım.
Alt 08-05-2011, 01:26
dindüşmanı dindüşmanı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Boş boş konuşma! Allah öldü allah rahmet eylesin!
Alt 08-05-2011, 02:37
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Amcam en son ölüm yatağında Allah'a inanmadığını açıkca söylediğinde çok şaşırmıştım genç insan olarak. O dönem ben inançlıydım tabi.. Bizse onu hep inanır diye düşünmüştük. Bugün ben şimdiden söylüyorum çevreme, dine inanmadığımı söylemek için ölüm yatağını veya son anı beklememe ihtiyacım olmadığını düşünüyorum. Bunu hıristiyan iken de açıkça söylerdim, müslüman olmadığımı. Bu şekilde kafam daha rahat ve insanlar beni kendi inanışlarıyla artık rahatsız etmiyorlar da. Artık çok yaşlanmış annemi pazarları kiliseye götürürken, çok dindar olan amcamın oğlunun evinde ise haremlik ve selamlık kuralına uymakta sakınca görmüyorum. Ama benim evimde ne haremlik selamlık ne de yemek duası okunur. Onlar da bu kurallara dikkat ediyorlar. Demek ki özgüven sahibi olunduğu ve diğerleri de olduğu gibi kabul edildiği sürece en azından yakın çevre içindeki herkes de sana ve dinsel olmayana da saygı duyacaktır. Tabi bu konuda tutarlı olmak ve sınırları anlaşılacak biçimde önceden çizmek lazım. Ve bu sınır aşıldığında bunu da açıkca insanların yüzüne söyleyebilmek..

Konu ALKA tarafından (08-05-2011 Saat 02:43 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-05-2011, 09:34
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili Msrtc..

sen şu an birşeyden kurtulmuş değilsin aksine daha sıkıntılı bir sürece girmişsin.. ama bunda senin hiç bir kusurun yok, için rahat olsun..

sana yüklenen zihnin/hafızanın sadece bir parçasında (dini inanç kısmı) kırılma noktasını yaşıyorsun ve taraf/saf değiştirmeye hazırlanıyorsun..

bu oldukça sıkıntılı bir süreçtir, çünkü hala sahtebenlikte/egoda yaşıyorsun ve sahtebenlik karasız kalamaz, mutlaka bir tarafta/safta karar almak zorundadır.. karasız kalmış, taraf tutmamış bir sahtebenlik kendini boşlukta ve çaresiz hissedip çok ciddi anksiyete/huzursuzluk yaşatır sana.. ve en kısa zamanda güvenli bir limana demir atmaya zorlar seni.. demir atacağın limanı da bundan sonraki varoluşun sana deneyimleyecekleri/yaşayacakların belirleyecektir..

olasılıklar..

1.kendine güvenli bir liman bulamazsan bu devasa dalgalı okyanusta alabora olup batmamak için eski limanına geri dönebilirsin (islam/teizm düzeyi bilinçaçıklığı) bunun hangi din olduğu hiç önemli değildir, sen zaman ve coğrafya gereği islam limanında doğmuşsun..ama artık ok yaydan çıktığı için oldukça zayıf bir ihtimaldir.. artık o limanda huzurun kaçmıştır ve geriye dönüşün olsa bile limandaki en küçük dalga seni huzursuz edip tekrar dışarı atmaya çalışacaktır..

2. şimdi sana en yakın iki liman var, deizm ve ateizm..(nonteizm düzeyi bilinçaçıklığı).. en güçlü olasılık budur, dinden çıkan insanların en çok sığındığı limanlardan ikisidir.. bu limanlarda biraz zaman geçirirp bilincin açılmaya devam ederse panteizm ve agnostisizm gibi daha uzak limanlara göz dikebilirsin..

3. bu bahsettiğim ilk ikisi olmayıp çok daha zayıf bir olasılık olan başka bir dine geçebilirsin, hristiyanlık, budizm vs.. yani teizm düzeyi bilinaçıklığında takılıp kalırsan yaşayabileceğin en güçlü olasılıktır. zaman ve coğrafya gereği bunlar senin şimdiye kadar okudukların, araştırdıkların çevren ilgin doğrultusunda sana yön verecektir..

burda bir çok insan dinden nasıl "kurtulduklarını" anlatır..

anlatıkları şey kurtuluş değil sempatik taraftan antipatik tarafa nasıl geçtiklerinin hikayesidir aslında.. yani sana bahsettiği saf/taraf değiştirmekten başka bir şey değildir..

şayet bu sitede biraz zaman geçirirsen ve yaşamında dikkatlice gözlemlersen; ateist, deist, agnostik, panteist yani nonteizm bilinçaçıklığında dediğimiz insanların hepsinin ortak noktasının çıktıkları dini yanlışlamaya yönelik tutum ve davranış içinde olduklarını farkedeceksin..

ve bu işi yaparken çoğu sana dinlerin zararlarından, insanlıktan bahsedeceklerdir..

21 yaşımdayım diyorsun, oldukça genç bir arkadışımızsın, belki şimdiye kadar sevdiğin halde ayrılmak zorunda kaldığın bir sevgilin olmuştur.. insanlar sevdiği birini kaybedince sahtebenlikleri ciddi hasar görür ve bunu kurtarmak adına bu sahtebenliğin/egonun savunma mekanızmaları devreye girer, çünkü eski mutluluk ve huzur kaçıp ciddi bir anksiyete/sıkıntı hali başgösterir..

işte bu aşamada kişi kaybettiği sevgilisinin/eşinin arkasından saydırmaya başlar, ona hakaret etmeye, zarar vermeye, ortalıkta onun hakkında kötü konuşmaya falan başlar.. ondan nasıl kurtulduğunu anlatmaya başlar..

aslında birşeyden kurtulmuş değildir, eskiden "sevgi"sinin kölesi iken şimdi "nefret"inin kölesidir.. hala zihninde o eski sevgili/eş vardır.. sadece ona duyulan duygular taraf değiştirmiştir..

gün gelir o eski sevgili/eş tamamen unutulur, zihinden atılır, artık hakkında ne iyi ne kotü konuşursun ki;

asıl "kurtuluş" işte budur..

nerden mi çıkarıyorum bunları?

hepsini birebir deneyimledim

çıktığın bu zorlu yolda umarım en kısa zamanda kendi güvenli limanına ulaşırsın..

Alt 08-05-2011, 12:52
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın paslıçivi

farkınızı bir cümleyle ortaya koyarmısınız.
sizi farklı kılan nedir.
Alt 08-05-2011, 13:51
dogruistan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dogruistan dogruistan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ben çalıştığım yerde ki aşırı dinci araplar la sorunlar yaşadım
önceleri hala müslümandım ama hiç bir şey yapmıyordum namaz ve oruç tutmuyordum çünkü içimden gelmiyordu ayrıca erteleyip duruyordum
sonra hadislerin dindeki ağır baskısı beni bunalıma sokuyordu bu bunalımdan kurtulmak için hadisleri araşrtırmaya başladım oda nesi saçmalıklar ve çelişkiler kol geziyordu
son olarak hadislere ulan bunların bir geçerliliği olsaydı Allah bunlarıda kitabına eklerdi onun gibi korumaya aldığını söylerdi ayrıca hadislere bakarsak Kuran a hiç ihtiyaç duymaya gerek yoktu her şey hadislerde fazlasıyla mevcuttu hemde tuvalte nasıl girieceğine ne tarafa dönülüp tuvalet yapılacağına eve nasıl girileceğine suyun nasıl içileceiğine ...........kadar her halta
bir açıklama bulunuyordu bir kertenkeleyi tek vuruşta öldürünce 100 iki vuruşda öldürünce 50 sevap bile kazanacağımızı söyleyen hadisler varken Kuran a ihtiyaç kalmıyordu
Allah kitabını bir köşeye attıracak bu zırvaların dinin bir parçası olduğunu söylemiş olamaz dedim
ve hadislerden kurtuldum araplara hadisler şöyle hadisler böyle dedikçe sık sık ortalık karışıyordu
ama sonra hiç bir şey olmamış gibi bak ölüm ani dikkatli ol namaza başla oruç tut derlerdi
sonra Kuranı akıl ve mantık ışığında okumaya başladım
hadi lan dedim bu ne bir kaç sayfa okudum sıkıldım birde kuran okumak hiç bıkınlık vermez bu bile bir mucizedir derlerdi
ben anında bıktım sıkıldım ama yinede zaman zaman okudum sadece bir kaç çelişkiye raslamak değişmedi ve Allah tarafından kıyamete kadar korunacak denilen bir kitap dan soğuttu beni çünkü Allah yanılmaz
bir ayeti önce indirip sonra iptal edip yerine başka bir ayet indirmez
önce 1 müslümanın 10 kişiyi öldürebileceğini sonra hayır sizde zaaf var 1 kişi ancak 2 kişiyi öldürür anlamına gelen ayeti indirmez ............

araplara dedim ben bundan sonra sizin deyiminizle kafirim dedim
büyük bir şaşkınlık içinde sen delisin sen aptalsın bizimle fazla muhattap olma dinimize karşı kötü konuşma ...........vb.
lan ben demiyorum kuran diyor evlatlığının karısıyla evlen diyor sizin muhammete yok olmaz evlatlık öz evlat gibidir öyle bir şey olmaz kuran da yok öyle bir şey dedidiler
msn den ayet i gönderince mort oldular evet oldu ama senin anladığın gibi değil bir amaç vardı Allah onun örnek olması için evlendirdi ........vb saçmalıkları sayıklayıp konuyu bir daha açmamaya çalıştılar
hadi hadi muhammetiniz ve araplığınız sizin olsun bana Allah yeter dedim

Allah var o sadece göklerin ve yerin değil bütün varlığın hakimidir evrenin ve olduğundan şüphelenilen komşu evrenlerin onlarıda içine alan sonsuz her yerin tek sahibi ve hakimidir
bundan şüphe yoktur

evet aslında hiç bir şey yoktur her şey belirli özelliklerde yaratılmış beyindedir

örneğin bir insan düşünün her şeyi tas tamam gözü var kulağı var dili var derisi .......kısaca her şeyi var beyinsiz olarak bunun yaşayabildiğini düşünün ne gözü görür ne kulağı işitir ne derisi dokunur ne koku alır nede tat alır .....
aslında etrafımız ışığa rağmen kapkaranlıktır ışık beyinde meydana gelir aydınlık sadece beyinde işlenen bir çeşit algılar bütünüdür ve ışığı yoktur
beyin duyu organlarına ihtiyaç duymadanda tat alır koku alır ışığı algılar üşüme hissi verir.............uykuda rüyamızda bütün duyu organlarımız devre dışıdır ama rüyamızda ışık koku tat ses .......vardır buda beynin kendisene gönderilen algılarla bambaşka dünyalarda
yaşamaya her an hazır olduğunu gösterir uyanıncaya kadar rüyamızdaki hayatımızı içerdiği her türlü saçmalığa karşın gerçek sanırız oysa rüyamızdaki dünya aslında hiç bir zaman var olmamıştır şu an içinde yaşadığımız dünyamızın da bir başka uykudan uyanışla hiç bir zaman gerçekten var olmadığını düşeneceğimiz zaman gelebilir ve bence gelecektir
çünkü beyin bize kendisine bir yerlerden algılar gönderildiğini anlatıyor bu algılar yön ve şekil değiştirdiğinde birden bire kendimizi cehennemde veya cennette bulmamız veya bambaşka bir alemde bulmamız içten bile değildir
kimse beynin algılarından yola çıkarak evreni gerçek sanarak Allah bu evrende bir toz tanesi kadar bile yer tutmayan dünya için bu evreni neden yaratsın diye düşünüp yanılmasın çünkü evrenin gerçekten yaratılmadığı beyinde konuşlandırılmış alıcı görevi yapan şeyin özellikleri sayesinde nettir
beynimzin bir çeşit kapasitesi var onun dışına asla çıkılamaz işte bu konulmuş bir sınırdır

dinleri bilmemde Allah kesinlikle var bu algılar ve beyin bunun en açık ispatlarından biridir
Alt 08-05-2011, 13:54
Üye

Wink Allah var ispatı algılardır

ben çalıştığım yerde ki aşırı dinci araplar la sorunlar yaşadım
önceleri hala müslümandım ama hiç bir şey yapmıyordum namaz ve oruç tutmuyordum çünkü içimden gelmiyordu ayrıca erteleyip duruyordum
sonra hadislerin dindeki ağır baskısı beni bunalıma sokuyordu bu bunalımdan kurtulmak için hadisleri araşrtırmaya başladım oda nesi saçmalıklar ve çelişkiler kol geziyordu
son olarak hadislere ulan bunların bir geçerliliği olsaydı Allah bunlarıda kitabına eklerdi onun gibi korumaya aldığını söylerdi ayrıca hadislere bakarsak Kuran a hiç ihtiyaç duymaya gerek yoktu her şey hadislerde fazlasıyla mevcuttu hemde tuvalte nasıl girieceğine ne tarafa dönülüp tuvalet yapılacağına eve nasıl girileceğine suyun nasıl içileceiğine ...........kadar her halta
bir açıklama bulunuyordu bir kertenkeleyi tek vuruşta öldürünce 100 iki vuruşda öldürünce 50 sevap bile kazanacağımızı söyleyen hadisler varken Kuran a ihtiyaç kalmıyordu
Allah kitabını bir köşeye attıracak bu zırvaların dinin bir parçası olduğunu söylemiş olamaz dedim
ve hadislerden kurtuldum araplara hadisler şöyle hadisler böyle dedikçe sık sık ortalık karışıyordu
ama sonra hiç bir şey olmamış gibi bak ölüm ani dikkatli ol namaza başla oruç tut derlerdi
sonra Kuranı akıl ve mantık ışığında okumaya başladım
hadi lan dedim bu ne bir kaç sayfa okudum sıkıldım birde kuran okumak hiç bıkınlık vermez bu bile bir mucizedir derlerdi
ben anında bıktım sıkıldım ama yinede zaman zaman okudum sadece bir kaç çelişkiye raslamak değişmedi ve Allah tarafından kıyamete kadar korunacak denilen bir kitap dan soğuttu beni çünkü Allah yanılmaz
bir ayeti önce indirip sonra iptal edip yerine başka bir ayet indirmez
önce 1 müslümanın 10 kişiyi öldürebileceğini sonra hayır sizde zaaf var 1 kişi ancak 2 kişiyi öldürür anlamına gelen ayeti indirmez ............

araplara dedim ben bundan sonra sizin deyiminizle kafirim dedim
büyük bir şaşkınlık içinde sen delisin sen aptalsın bizimle fazla muhattap olma dinimize karşı kötü konuşma ...........vb.
lan ben demiyorum kuran diyor evlatlığının karısıyla evlen diyor sizin muhammete yok olmaz evlatlık öz evlat gibidir öyle bir şey olmaz kuran da yok öyle bir şey dedidiler
msn den ayet i gönderince mort oldular evet oldu ama senin anladığın gibi değil bir amaç vardı Allah onun örnek olması için evlendirdi ........vb saçmalıkları sayıklayıp konuyu bir daha açmamaya çalıştılar
hadi hadi muhammetiniz ve araplığınız sizin olsun bana Allah yeter dedim

Allah var o sadece göklerin ve yerin değil bütün varlığın hakimidir evrenin ve olduğundan şüphelenilen komşu evrenlerin onlarıda içine alan sonsuz her yerin tek sahibi ve hakimidir
bundan şüphe yoktur

evet aslında hiç bir şey yoktur her şey belirli özelliklerde yaratılmış beyindedir

örneğin bir insan düşünün her şeyi tas tamam gözü var kulağı var dili var derisi .......kısaca her şeyi var beyinsiz olarak bunun yaşayabildiğini düşünün ne gözü görür ne kulağı işitir ne derisi dokunur ne koku alır nede tat alır .....
aslında etrafımız ışığa rağmen kapkaranlıktır ışık beyinde meydana gelir aydınlık sadece beyinde işlenen bir çeşit algılar bütünüdür ve ışığı yoktur
beyin duyu organlarına ihtiyaç duymadanda tat alır koku alır ışığı algılar üşüme hissi verir.............uykuda rüyamızda bütün duyu organlarımız devre dışıdır ama rüyamızda ışık koku tat ses .......vardır buda beynin kendisene gönderilen algılarla bambaşka dünyalarda
yaşamaya her an hazır olduğunu gösterir uyanıncaya kadar rüyamızdaki hayatımızı içerdiği her türlü saçmalığa karşın gerçek sanırız oysa rüyamızdaki dünya aslında hiç bir zaman var olmamıştır şu an içinde yaşadığımız dünyamızın da bir başka uykudan uyanışla hiç bir zaman gerçekten var olmadığını düşeneceğimiz zaman gelebilir ve bence gelecektir
çünkü beyin bize kendisine bir yerlerden algılar gönderildiğini anlatıyor bu algılar yön ve şekil değiştirdiğinde birden bire kendimizi cehennemde veya cennette bulmamız veya bambaşka bir alemde bulmamız içten bile değildir
kimse beynin algılarından yola çıkarak evreni gerçek sanarak Allah bu evrende bir toz tanesi kadar bile yer tutmayan dünya için bu evreni neden yaratsın diye düşünüp yanılmasın çünkü evrenin gerçekten yaratılmadığı beyinde konuşlandırılmış alıcı görevi yapan şeyin özellikleri sayesinde nettir
beynimzin bir çeşit kapasitesi var onun dışına asla çıkılamaz işte bu konulmuş bir sınırdır

dinleri bilmemde Allah kesinlikle var bu algılar ve beyin bunun en açık ispatlarından biridir
Alt 08-05-2011, 13:59
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili doğruistan

sadece şu cümleniz üzerine bir tek soru soruyorum.

allah var, ispatı algılardır demişsiniz.

allahtan başka bir şeyin varlığını ispat etmek zorunda kaldınız mı hiç.
nedense varolan hiç bir şeyi ispatlamak zorunda kalmıyoruz.
varolanlar varlıklarını varolarak ortaya koyabiliyor.

ne hikmetse allah ise hep ispatlanmaya çalışılıyor.
neden acaba.
varoluşunu ortaya koyamayan bir allah.
varoluşu ispatlanmaya muhtaç bir allah.

size garip gelmiyor mu.
önermemidir allah da sürekli ispatlanabilmesi için uğraşılıyor.
Alt 08-05-2011, 14:32
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

msrtc korkuların zamanla aşılacak şeyler cennet cehennem gibi onulara bir süre sonra gülüp geçeceksin yaşın ilerledikçe daha fazla öğrendikçe olgunlaşacaksın buda çevre ilişkilerine yansıyacak. ailene söylemek zorunda değilsin ama arkadaş çevrende bi yerden başlıyacaksın eğer senin inancından dolayı seni dışlayacaklarsa zaten onlar iyi birer arkadaş değildir. sabır ve zaman diliyorum sana herşeyin güzel olacağına inan kurtulmuş zihnin zaferi egemen olacaktır..

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 08-05-2011, 21:51
Üye

kerberos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili doğruistan

sadece şu cümleniz üzerine bir tek soru soruyorum.

allah var, ispatı algılardır demişsiniz.

allahtan başka bir şeyin varlığını ispat etmek zorunda kaldınız mı hiç.
nedense varolan hiç bir şeyi ispatlamak zorunda kalmıyoruz.
varolanlar varlıklarını varolarak ortaya koyabiliyor.

ne hikmetse allah ise hep ispatlanmaya çalışılıyor.
neden acaba.
varoluşunu ortaya koyamayan bir allah.
varoluşu ispatlanmaya muhtaç bir allah.

size garip gelmiyor mu.
önermemidir allah da sürekli ispatlanabilmesi için uğraşılıyor.
kerberos

var olduğu halde ispatlanmaya çalışılmış çok şey var ve geçmişte çok da oldu
dünya yuvarlak denildi ama uzaya gidinceye kadar bir türlü dünyanın tamamı inandırılamadı
imkansız sanılan uzay yolculuğu gerçekleşince sorun kalmadı her kez inandı
neyse şimdi Allah ın neden görünmeyipde kendisinin varlığını anlamamız için çeşitli ip uçları bıraktığına bir bakalım
sürekli görünür olsaydı nasıl bir dünya olurdu ?
bana göre şöyle olurdu
1-milyarlarca insan sürekli ondan yardım isterdi
2-milyarlarca insan kaybettiği yakınlarının durumu için ondan bilgi isterdi
3-milyarlarca insan ondan kaybettiklerini geri göndermesi için yalvarır dururdu
4-hasta olanlar sakat kalanlar sakat doğanlar ...vb kendisine sağlığının verilmesi için sürekli bir yalvarış içinde olurdu
5- sürekli izlenmenin verdiği rahatsızlık nedeniyle cinsi münasebete girmek istenmeyecekti neslin sürdürülmesi zora girecekti wc ihtiyaçları da aynı şekilde rahatsızlık içinde giderilecekti
6-suçların sorumlusu kim diye ona sorular sorulup duracaktı
7-bize benzemediği kesin belkide sürekli görünüyordur neye benzediğini bilmediğimiz için fark etmiyoruzdur
8-tembellik olurdu
9-donuk bir dünya olurdu
daha bunlara yüzlerce madde eklenebileceğine göre görünmemeyi tercih etmesi daha mantıklı oluyor

görünmemesi için sebep çok görünmek yerine varlığını fark etmemiz için ip uçları bırakmış buda fark edilmek istendiğini gösteriyor

kısaca yok sanılıpda sonradan varlığı ispatlanmış çok şey var halada varlar

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil