Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-07-2016, 22:22
Deep Deep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi

Foruma bir süredir ulasilamadigindan konusu acilmamis,ben aciyorum.Yorumlarinizi bekliyorum.

Bilgi eklenecektir.
Alt 24-07-2016, 11:57
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yorumsuz.

Fetullaha aşık ne çok adam varmış

http://www.harunyahya.org/tr/Kisa-fi...endinin-hayati

İzlemenizi tavsiye ederim.

CÜPPELİ HOCA VE FETULLAH RÜYALARDA BULUŞURMUŞDA haberimiz yokmuş ( biz kimizki basit kullarız)

cüppeli hocanın hoca efendisi!
Alt 24-07-2016, 21:45
Save The Day Save The Day isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

''Darbe girişimi'' bastırılmıştır bizzat halk tarafından. Ya askerlerin bu girişimi çok basitçe ve başarısızdı ya da gerçek bir darbe değildi.
Alt 24-07-2016, 22:21
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Darbeleri halk bu şekilde bastıramaz, bu mümkün değil zira darbeler ancak uzun erimli kitlesel örgütlenme ile halk tarafından bastırılabilinir ki, bununda başarı ihtimali düşüktür(DEVRİM koşulları gerektirir), zira bir yönetim biçimini, diğerine karşı muhafaza işi o kadar basit değildir(aynı araçla, aynı aracı savunmak veya karşı çıkmak ama yine araçla, aynı araca), zira darbe yapanda, savunulan da özünde aynı devlet, bürokrasidir. Diğer mesele ise, darbe girişimi ayrı darbe ayrıdır ve eğer bunalrın planları yolunda gitseymiş, Sultanbeyli'den yola çıkıp köprüye gidebilmek imkansız olurdu, zira kişiler sokağa çıksa bile 10 adımdan öteye gidemezdi, çıkışlar teker, teker olacağı içinde geri evlerine dönmeleri hiçte zor olmayacaktı, o halk o saatten sonra(darbe girişimi yenildikten sonra) sokağa çıkmasada zaten darbe başarısız olmuştu..

Darbecilerin planları incelendiğinde ciddi anlamda zırhlı birlik ve askerlerle bir çok caddey teslim alacaklarmış, darbe gece 03:00 başlayacak, sıkıyönetim fiili anlamda sabah 06:00'da olacakmış, lakin darbeciler içerisindeki ajanlar ve sabote edecekler erken davranmış, planlı, KONTROLLÜ bir darbe engellemesi yapılmış, ne zaman darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı, işte o zaman işin şov tarafı, bir telefon görüşmesiyle başlatıldı(kısaca darbenin başarısız olacağından emin olduktan sonra, birileri şov için düğmeye basıverdi)...

Darbe girişiminin başarısızlığı altında görülen şu ki, en tepesinde bulunan ajanlar tarafından darbe sabote edilmiş, sabote edilen bir darbenin başarı şansı neredeyse hiç yoktur denebilir...

Ancak sonuç şu,

DARBE GİRİŞİMİ BAŞARISIZ DA OLSA, DARBE OLDU. darbenin kim ya da nereden geldiğinden ziyada darbenin yapılıp yapılmadığı önemliydi ve o darbe yapıldı. Kısaca askeri darbe girişimi başarısız olsada polis-emniyet devleti darbesi başarılı oldu, birinin başarısızlığı diğerini sağlamlaştırdı... (Bu düşüncelerimi darbe başarısız olduğu gün ifade ettim, olan bu, DARBE BAŞARISIZ OLMADI)

Neyse üzerinde çokça yazılıp, çizilmesi gereksede pek bir anlam taşıcağını sanmıyorum, bundan sonrası için hakim olan yalan, dolan, komplo teorileri olacak ki, bu da darbe girişimi kadar bundan faydalananların perde gerisinin anlaşılabilirliğini ortadan kaldıracak...

12 Eylülde küçük Hitler'in dediği gibi "Biz ieçrdeyiz ama düşüncemiz iktidarda"

Şimdi aynı şeyi F.Gülencilerde rahatlıkla diyebilir aslında

"Bizim darbe girişimi başarısız oldu lakin zihniyetimiz iktidar"...

neydi aralarındaki husumet?
basit;
Pasta paylaşımında çıkan ÇIKAR çatışması, çatışma ideolojik değildi, ekonomik ve konumsal çıkarlara ve bu temelde çatışmaya dayalı idi, yoksa AKP'yi iktidara getirmek kadar oralarda tutmak işinin belkemiğinde, GÖNÜL BİRLİĞİ temelinde olanların başında gelen yapılardan birisi, Gülen Cemaati idi...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 24-07-2016, 22:27
Yasaklandı

Halk nasıl bastıramaz sevgili spartacus? Kafa kesme olaylarını, dövme ve askerlere işkenceleri görmedin mi? Orada olan bir kişi ikinci bir istanbul fethine şahit olduk diyor. Askerler hiçbirşey yapamıyor bu olay karşısında. O kadar silah, tank, helikopter, uçak var fakat kullanmayı bilmiyorlar mıdır anlamadım orasını. Halk silahlı askerin üzerine gidip onu öldürebiliyor. Nedir nasıl oluyor sence?
Alt 24-07-2016, 22:37
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Save The Day´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Halk nasıl bastıramaz sevgili spartacus? Kafa kesme olaylarını, dövme ve askerlere işkenceleri görmedin mi? Orada olan bir kişi ikinci bir istanbul fethine şahit olduk diyor. Askerler hiçbirşey yapamıyor bu olay karşısında. O kadar silah, tank, helikopter, uçak var fakat kullanmayı bilmiyorlar mıdır anlamadım orasını. Halk silahlı askerin üzerine gidip onu öldürebiliyor. Nedir nasıl oluyor sence?
Sevgili Save The Day

yenilmiş bir darbeyi yenmekten söz edersek burada mantık hatası olmaz mı?

Köprüde 40-50 asker midir darbenin sembolü?

Kısaca darbe saatler öncesinden bitmiş, yenilmiş, geri çekilmekte idi, hiç bir darbeyi halk bu şekilde bastıramaz(Mısır örneği kaç yıldır gözlerinizin önünde) çünkü darbe planlandığı gibi gitse evinden çıkamazdı, çıksa bile o tankların namlusundan çıkacak tek bir atış dahi o kalabalığı dağıtırdı... bu halde görülen şu ki, cılız bir direniş durumu vardı, gittiler, kendilerine direniş göstermeyen askeri linç ettiler, tankın karşısında, bir anlık kalkışma ile etle durmak imkansızdır...

darbeler HALKA karşı yapılır, kimileride iktidara karşı(bu ikincisi idi, ama sonuç yine halka karşı olur), lakin hiç bir başarılı darbe yoktur ki, HALKA DOĞRULTTUĞU silahın tetiğine dokunmaktan geridursun, zira DARBE BAŞARILI olursa SIKIYÖNETİM gelir, sıkıyönetimde ise sokağa çıkma yasak ise, RESMİ OLARAK uymayanlara VUR EMRİ verilir ve vuranda HAİN filan ilan edilmez, neden çünkü emri veren iktidardır, artık kendisini de, yasalarını da, sokağa çıkılmama direktifini de meşru görür, aynen Gezi'de öldürülen insanların ölüm emrilerini bizzat Erdoğan'ın vermesi gibi, oysa halkına kurşun sıkan asker vatan haini ise, halkına kurşun sıkan polis ve ona en tepeden emreden ne oluyor?

Demek ki toplum olarak esas-temel sorunumuz bilinçsizliğimiz. 12 Eylül darbesinde kaç sivil hayatını kaybetti?

Sonuç olarak, darbe yapan sıkıyönetim ilan ediyor, halka ise ya uyarsın ya da deniyor, zaten her sokakta asker oluyor nöbet tutuyor, neyse...

halkların darbeleri engellemesinin yolu uzun erimli örgütlenmeden her şeyden önce BİLİNÇLİ KİTLELERDEN geçer, çıkıp cihaaat, ölüm, tekbirrr diye bağıran bir halk darbeye engel olamaz, ancak besler... Avrupa'da neden darbe olmuyor?

İkincisi darbeler silsiledir, bundan sonra ne olacak? (Muhtemel darbe olacak, zira AKP bu acı, sefalet, yoksulluk ve yoksunluk koşullarını kendi ve bir kişinin ve etrafının KİŞİSEL ve/veya mutlak İKTİDAR çıkarı için kullanma yolunu seçti ve demokrasiyi güçlendirmek yerine-ki darbeleri erteleme ve etkisiz kılmanın tek yolu idi-, SIKIYÖNETİM(darbe koşulları) esasına dayalı, muhalifleri yok etme taktiğini seçti, yani kendi eliyle darbe koşullarını örgütlüyor, iç çatışmayı-ayrışmayı tırmandırıyor bunu TABANA yayıyor, darbe koşullarının panzehiri demokratik hak ve hürriyetler iken, o demokrasiyi(demagograsiyi) kırpma, panzehiri zayıflatma yolunu seçiyor, bu ne demektir? Gelecek günler çalkantılara gebe...)

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 24-07-2016, 22:50
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Son olarak

Generallerin kulağı doğranmış, yüzleri morartılmış biçimde afişe edilmeside kolayca hain ilan edilerek binlerce askerin, memurun alakasız yerlerin heleki üniversitelerin, çşitli alaksız derneklerin kapatılması(ENSAR hariç!?) bir felakettir.

Ordu açısından düşünürsek, bir generalin o hale getirilip, sunulması hazmedilemez ve edilmeyecektirde(bundan emin olabiliriz), zira bir general, hatta albay demek bir ömür demektir, bu kişilerin kurumsal devlet anlayışı gereği, salt cisimlerinin değil ait oldukları rütbeninde tarifi zor yüksek derecede bir saygınlığı vardır...

İkincisi bir çok generali alıp o gün resmedip, 2 gün sonra polislerce işkence edilmiş biçimde tekrar resimlemek(ki bu zaten bir hukuk, demokrasi suçudur yani DARBE zihniyetidir) aslında suçtur, buradan dahi anlaşılan şu ki, gelecek günler darbe koşullarında yaşanacak.

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------
Alt 24-07-2016, 23:27
Yasaklandı

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Darbeleri halk bu şekilde bastıramaz, bu mümkün değil zira darbeler ancak uzun erimli kitlesel örgütlenme ile halk tarafından bastırılabilinir ki, bununda başarı ihtimali düşüktür(DEVRİM koşulları gerektirir), zira bir yönetim biçimini, diğerine karşı muhafaza işi o kadar basit değildir(aynı araçla, aynı aracı savunmak veya karşı çıkmak ama yine araçla, aynı araca), zira darbe yapanda, savunulan da özünde aynı devlet, bürokrasidir. Diğer mesele ise, darbe girişimi ayrı darbe ayrıdır ve eğer bunalrın planları yolunda gitseymiş, Sultanbeyli'den yola çıkıp köprüye gidebilmek imkansız olurdu, zira kişiler sokağa çıksa bile 10 adımdan öteye gidemezdi, çıkışlar teker, teker olacağı içinde geri evlerine dönmeleri hiçte zor olmayacaktı, o halk o saatten sonra(darbe girişimi yenildikten sonra) sokağa çıkmasada zaten darbe başarısız olmuştu..

Darbecilerin planları incelendiğinde ciddi anlamda zırhlı birlik ve askerlerle bir çok caddey teslim alacaklarmış, darbe gece 03:00 başlayacak, sıkıyönetim fiili anlamda sabah 06:00'da olacakmış, lakin darbeciler içerisindeki ajanlar ve sabote edecekler erken davranmış, planlı, KONTROLLÜ bir darbe engellemesi yapılmış, ne zaman darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı, işte o zaman işin şov tarafı, bir telefon görüşmesiyle başlatıldı(kısaca darbenin başarısız olacağından emin olduktan sonra, birileri şov için düğmeye basıverdi)...

Darbe girişiminin başarısızlığı altında görülen şu ki, en tepesinde bulunan ajanlar tarafından darbe sabote edilmiş, sabote edilen bir darbenin başarı şansı neredeyse hiç yoktur denebilir...

Ancak sonuç şu,

DARBE GİRİŞİMİ BAŞARISIZ DA OLSA, DARBE OLDU. darbenin kim ya da nereden geldiğinden ziyada darbenin yapılıp yapılmadığı önemliydi ve o darbe yapıldı. Kısaca askeri darbe girişimi başarısız olsada polis-emniyet devleti darbesi başarılı oldu, birinin başarısızlığı diğerini sağlamlaştırdı... (Bu düşüncelerimi darbe başarısız olduğu gün ifade ettim, olan bu, DARBE BAŞARISIZ OLMADI)

Neyse üzerinde çokça yazılıp, çizilmesi gereksede pek bir anlam taşıcağını sanmıyorum, bundan sonrası için hakim olan yalan, dolan, komplo teorileri olacak ki, bu da darbe girişimi kadar bundan faydalananların perde gerisinin anlaşılabilirliğini ortadan kaldıracak...

12 Eylülde küçük Hitler'in dediği gibi "Biz ieçrdeyiz ama düşüncemiz iktidarda"

Şimdi aynı şeyi F.Gülencilerde rahatlıkla diyebilir aslında

"Bizim darbe girişimi başarısız oldu lakin zihniyetimiz iktidar"...

neydi aralarındaki husumet?
basit;
Pasta paylaşımında çıkan ÇIKAR çatışması, çatışma ideolojik değildi, ekonomik ve konumsal çıkarlara ve bu temelde çatışmaya dayalı idi, yoksa AKP'yi iktidara getirmek kadar oralarda tutmak işinin belkemiğinde, GÖNÜL BİRLİĞİ temelinde olanların başında gelen yapılardan birisi, Gülen Cemaati idi...
çünkü kimse denenemiş.darbe dendiğinde herkes evine kapanmış korkudan.burada tankın topun ateşinin önüne atlamış ölürsem öleyim diyen insanlar var.kolay değil bu kadar adanmışlığa başetmek.10 kişiyi öldürdün 100 1000 sonra ne olacak?adamın aklını alırlar ondan sonra.olacağı en iyi ihtimalle içsavaş.bunu göze alamadılar işte.suriye gibi ırak gibi olmayı göze alamadılar.bence üst kademeden çok subay var işin içinde bundan sonra kıvırdı zaten fetöyü ortada bıraktılar.herkes evinde kalsaydı onlarda darbecilerle beraber devam edecekti.akın öztürk çıkıyor ben darbeyi önlemek için oradaydım genelkurmay diyor biz yoladık 2. başkan gözlerimi açtığımda akın öztürk karşımdaydı diyor.ellerimi çözdü şimdiye kadar duymamış olmasının iimkanı yoktu.bana ya yaşar sen ne yapıyorsun abicim burada benim senin burada olduğundan haberim yoktu falan diyor.kimin ne dediği ne yaptığı ne yapmadığı hala belli değil tam bir bilmece.erdoğanda milleti bu yüzden eve sokmuyor.bunlar heran yeni birşey dener diye.
Alt 24-07-2016, 23:49
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

çünkü kimse denenemiş.darbe dendiğinde herkes evine kapanmış korkudan.burada tankın topun ateşinin önüne atlamış ölürsem öleyim diyen insanlar var.kolay değil bu kadar adanmışlığa başetmek.10 kişiyi öldürdün 100 1000 sonra ne olacak?adamın aklını alırlar ondan sonra.olacağı en iyi ihtimalle içsavaş.bunu göze alamadılar işte.suriye gibi ırak gibi olmayı göze alamadılar.bence üst kademeden çok subay var işin içinde bundan sonra kıvırdı zaten fetöyü ortada bıraktılar.herkes evinde kalsaydı onlarda darbecilerle beraber devam edecekti.akın öztürk çıkıyor ben darbeyi önlemek için oradaydım genelkurmay diyor biz yoladık 2. başkan gözlerimi açtığımda akın öztürk karşımdaydı diyor.ellerimi çözdü şimdiye kadar duymamış olmasının iimkanı yoktu.bana ya yaşar sen ne yapıyorsun abicim burada benim senin burada olduğundan haberim yoktu falan diyor.kimin ne dediği ne yaptığı ne yapmadığı hala belli değil tam bir bilmece.erdoğanda milleti bu yüzden eve sokmuyor.bunlar heran yeni birşey dener diye.
Boğaz köprüsünde halk olmasaydı ne yapacaktı askerler? Halk neyi sağladı? 9 saat boyunca askerleri taciz ederken 1 milim yerlerinden kıpırdatabildiler mi? En son polis gelip teslim olmaya çağırıp teslim alıyor askerleri.
TRT ve CNNtürk baskınlarında 3'er - 5'er kişilik müdahale söz konusu. CNNtürk'de askerlerin teslim alınması darbenin başarısız olduğu belli olduktan sonra askerlerin teslim olması ile gerçekleşiyor.
Halk kaç tane tankı etkisiz hale getirdi? Nereye direndi?

Popülizm bu. Halkın yumuşak karnı okşanıyor.

Kimse de sormuyor bu adamların darbeden habersiz olmaları mümkün mü?

Binlerce kişi listelenmiş önceden, e madem bunları biliyordular, bunlar habersiz nasıl darbe yaptı?

Neden sivil halkı öne sürüldü? Müdahale etmek sivil ölümler, TBMM bombalaması olmadan mümkün değil miydi?

TSK'da askeri liselerden yetişen subaylar mobbing ile tasfiye edilirken, yerlerine cemaatten hainler yerleşirken niye müdahale edilmedi, şikayetler neden dikkate alınmayarak üzeri örtüldü?

Ergenekon, Balyoz ile TSK tasfiye edilirken neden müdahale edilmedi?
Alt 25-07-2016, 02:25
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Kapından çıktın, asker bekliyor ne yapardın?

Gezide milyon insan polisi yenebildi mi? Oysa en demokratik haklarını kullanıyorlardı, iktidarın tek yapması gereken polisi uzak tutmaktı(eğer AKP darbe karşıtı olsaydı azıcık demokratik olabilseydi)

Kitleyi ikide bir sokağa çağırması, tekrar darbe olur diye değil, Sıkıyönetim ve muhalifleri sonuna kadar sindirmek için elinde devamlı koz olarak kullanabileceği ve sıcak-süreğenlik arzeden bir malzeme gereksiniminden

Yoksa kendiside biliyor darbe olsa, öyle telefonla sokağa çıkın demekle engellenemeyeceğini, zira darbe olsa zaten sokağa çıkılamaz

Bu ülke asker dipçiği altında referanduma gidip Kenan faşizmine evet demişti, yine aynı ülke 12 Eylül'ü gördü ama ondan önce 12 martıda görmüştü...

Çok basit düşünmemeli, ha AKP çok basit argümanlarla ve oyun gibi kolay oyuncaklarla oynadığı için geniş bir kitle gerçekten de hayatı ve sistemi bu kadar basit sanıyor, yani bir darbe olsa sokağa çıkabileceğine vb inanıyor, inandırılıyor.

Misal bu adam ne diyor?
http://haber.sol.org.tr/dunya/bilken...yabilir-163121

Peki Fikret hoca ne diyor?
http://www.birgun.net/haber-detay/re...on-121272.html

Neyse ister işin sosyal derinlemesine boyutlarına girelim ama isterse basit yanıyla teknik, kaba yanlarına girelim, darbeyi heleki TESLİM OLMUŞ ASKERLERE KARŞI(?)tankların önüne durarak engellemek mümkün değildir, insanları DARBE GİRİŞİMİNİN BAŞARISIZ OLDUĞUNU BİLE, BİLE 3-5 tankın önüne salmak ise sadece ama sadece oy, onay ve ZAFER FIRSATINI DEĞERLENDİRMEK kaygısıyla binlerce insanın linç olabileceği bir tehlikeye sürmekten başka bir şey değildir. O anda zaten, olaya EMNİYET, ordunun diğer ana kesimleri hakim olmuş, darbe bitirilmiş.

Askerler zaten teslim olmuş, bu neyin ahmaklığı?

https://tr.wikipedia.org/wiki/M60_Patton

Darbeyi halk engellemedi, darbe kendi içinden çöktü, emir, komuta zincirini sağlayamadılar ve ajanlar hızlı davrandı olayın özü bu..

SIKIYÖNETİMLE KİMİ SIKI YÖNETİRLER? -> HALKI, eee halkta bir kalkışma mı var ki sıkıyönetim ilan ediyorsun, kimi, kime karşı nasıl sıkı yönetecek?

Bu tür durumlar ve benzer yaşanmışlıklar tarih gösteriyor ki her diktatörün başlangıcı veya sonudur, Hitler için ilk kaos, kargaşa bir başlangıç iken son kargaşa ve ortalığı yangına vermesi sonu idi, tümü böyledir, o kaos, kargaşa, yarılmışlık ortamında, kısaca sisli ortamda şansını değerlendirirler veya kaosları lehlerine çevirerek bir süre daha kendilerini, kitlelerin kalbine çivi gibi çakarlar.

neyse

sana karşı yazmıyorum, "halk darbeye engel oldu" lafzının özünde ne kadar yanlış ve kof olduğunu bildiğimden görüşümü paylaşıyorum, zira yenilmiş bir darbeyi tekrar yenmek diye bir şey yoktur, ve canlı tanığım, ortada ne bir darbe vardı(fiyasko olmuştu) ama nede meydanlarda gerçekten darbe karşıtı bir halk... ama yenilmeyen darbeyide bu şekilde engelleyeceğini sanmak sadece ahmaklık olur veya birilerine meze.

https://tr.wikipedia.org/wiki/12_Eyl%C3%BCl_Darbesi

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------

Önerilen Siteler