Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-12-2018, 14:56
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran'da niye beyinden bahsedilmez de,kalpten bahsedilir?
Bunun bir nedeni olmalı..Gnostisizm denilen şey,bize bu nedeni verir..

Gnosis ''bilgi'' demektir ama bizim anladığımız şekilde bir bilgi değil bu..Şöyle;

Bakın şurada hristiyanlığın gnostik yolunun,kalp yolu olduğu söyleniyor;

Apokrif/gnostik Tomas incilinde de şöyle yazar;

Gnostisizm'de kalbin önemi ortada..Şimdi de,Wikipedia'daki tasavvuf başlığında yazanlara bir bakalım;

Anlatabildim mi?

Dün,başka bir konuda kuranda çarmıhın olmadığını söylemiştim..Bu konuyla alakalı şunu da belirteyim..Gnostisizmde de çarmıh yoktur,sufizmde de..Çarmıhtan bahsedilse bile,bunun bir kandırmaca olduğu belirtilir..
İslam denilen dinin,zaten bir önceki versiyonu sufizm,sufizmin bir önceki versiyonu da gnostisizmdir..Haliyle bu 3 farklı ama esasında aynı olan inançta kalbin böyle lanse edilmesi veya çarmıhın yok sayılmasına şaşırmamak lazım..
şu evliyalar,sufilerin kerametli hayatları hakkında ne düşünüyorsunuz ? imami rabbaninin mektubatını okuyorum.400 lü sayfalarda yaşadıkları metafizik deneyimleri anlatmış.bir değil iki değil.bu adamlar gerçekten yaşıyor bir şeyler.şizofren mi bunlar ?
tabi sırf müslümanlar değil,hristiyan azizlerde yaşıyor.şurda bir şeyler var :
https://www.padrepio.catholicwebserv...URMiracles.htm

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 12-12-2018, 15:00
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Karanlıktan aydınlığa´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
m.ö.de biliniyormuş beyin ve işlevi..
incil de de bir iki yerde kalp ile hisler ilişkilendirilir..ama düşünce ,zeka kastedildi mi kesin bir şey söyleyemem..fakat kuranda kalpten bahsedilirken akıl düşünme gücüde kastedilir diye biliyorum,yinede bilenlere sormak lazım...
işin garip tarafı ; madem m.ö biliniyordu ,ve madem kuran ı insanlar yazdı ,niye bu kadim bilgiyi kullanmak istemediler ? emin olamadılar mı ?
kalbin düşünme üzerindeki ilişkisi daha mı kesindi ?

https://ekstrembilgi.com/bilim/beynin-tarihi/
Beyni bilmiyorlardı, beyin işin bilim kısmı. Beyin ya da bilimle değil ki işleri, kalbin inanması isteniliyor. İman bununla alakalıdır. Düşünmeye gerek yok inan yeter.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 12-12-2018, 17:40
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

şu evliyalar,sufilerin kerametli hayatları hakkında ne düşünüyorsunuz ? imami rabbaninin mektubatını okuyorum.400 lü sayfalarda yaşadıkları metafizik deneyimleri anlatmış.bir değil iki değil.bu adamlar gerçekten yaşıyor bir şeyler.şizofren mi bunlar ?
tabi sırf müslümanlar değil,hristiyan azizlerde yaşıyor.şurda bir şeyler var :
https://www.padrepio.catholicwebserv...URMiracles.htm
İnanç denilen şey de,beyne/akla ihtiyaç yoktur..Bu yüzden inanan insanların örnek aldığı kişilerin çeşitli deneyimler yaşaması gayet doğaldır..Tarih boyunca bu akıl hastalığı hep var olmuş,hep birileri bir şeyler gördüğünü iddia etmiştir..
Tabi ki şizofreni bu..Şizofren,yaşadığı hayatın dışında başka bir gerçeklik olduğunu kabul eden kişiye denir..

Yalnız işin sahtekarlık boyutu da var..Yani şunu gördüm,bunu deneyimledim deyip;yalan söyleyerek toplumda bir statü sağlama realitesi de var..
Yani bu insanlar ya şizofren,ya sahtekar..
Alt 12-12-2018, 19:24
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allah'ın (c.c) sevdiği kulları kalp gözü ile insanın manevi hallerini görebilir mi?[

1- Kalp gözü açık olan Allahın veli kulları vardır. Bu zatlar kabirdeki insanların hallerini görüp onlarla konuşabildikleri gibi, hayattaki insanların manevi hallerini de görebilirler.

Kalp gözü, maneviyat gözü anlamında kullanılmaktadır. Yani insanın maddi alemden başka, manevi alemlere nüfuz edebilmesidir. Bu, hem bir ihsan-ı ilahi hem de insanın gayret ve çalışmasına bağlı olan bir mertebedir. Dolayısıyla kalp gözü açık olan insanlar, normal insanların görmediği bir çok şeyi görürler ve işitirler.

Mesela "ehl-i keşfel kubur" dediğimiz mübarek zatlar, ölen şahısların imanlı veya imansız gittiklerini - Allahın izni ile - görebilirler. Günümüzde ve her zaman bu gibi kutlu insanların bulunduğuna kanaatimiz vardır. Fakat bunları herkes bilmeyebilir.
Fıkhu,l İslami 1/471
---------------------------
Göz deyince kafa tasımızda burnumuzun üstünde iki delik ve o deliklerin içinde görme organları olarak biliriz Kalp dediğimde göğsümüzün kısmi sol tarafında (istisnalar hariç) vücudumuza kan pompalayan bir organımız. Görme ile hiç alakası yok.

Kalp gözü açık olan Allahın veli kulları vardır. Bu zatlar kabirdeki insanların hallerini görüp onlarla konuşabildikleri gibi, hayattaki insanların manevi hallerini de görebilirler.
Burada anlatılmak istenen veli olan (ermiş veya bilge) kişilerine has bir gözden söz ediliyor Bu durumda bazı insanlarda normal gözün yanında bir de kalp gözü var onu anlatmakta. Bu insanlar ölülerle de konuşup anlaşabiliyor hatta ölmemiş yaşıyor olan insanlar da manevi durumlarını görebiliyor.

Pek mantıkla anlaşılmıyor ama öyle olduğu söyleniyor.
İnsanda maneviyat nedir duyguları her halde ama insan medde olarak vardır insanın diğer canlılardan ayrılması aklı ile olmaktadır diğer canlılar beyinleri akıl üretmeye yetmemektedir ama insan farklıdır.
İşte bu fark insanı doğa üzerinde söz sahibi yapar doğayı yönetir değiştirir bazı şeyleri birleştirerek veya ayrıştırarak yeniden yapılandırır yani yaratır.

İnsanın elinde o en kıymetli olan aklı aldığınızda diğer hayvanlar veya başka canlılardan farklı göremezsiniz .İnsanda akıl, insanı insan yapan üretim organının (beyin) en önemli yapısıdır.

Şimdi siz kalp gözünü arayıp bulun Aklı dışarda bıraktığınızda insandaki değişimi görerek
Alt 12-12-2018, 21:59
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnanç denilen şey de,beyne/akla ihtiyaç yoktur..Bu yüzden inanan insanların örnek aldığı kişilerin çeşitli deneyimler yaşaması gayet doğaldır..Tarih boyunca bu akıl hastalığı hep var olmuş,hep birileri bir şeyler gördüğünü iddia etmiştir..
Tabi ki şizofreni bu..Şizofren,yaşadığı hayatın dışında başka bir gerçeklik olduğunu kabul eden kişiye denir..

Yalnız işin sahtekarlık boyutu da var..Yani şunu gördüm,bunu deneyimledim deyip;yalan söyleyerek toplumda bir statü sağlama realitesi de var..
Yani bu insanlar ya şizofren,ya sahtekar..
Kanıtlanmadığı sürece o insanlara sahtekar veya şizofren diyemem.bana daha derin , farklı açıklamalar lazım.bildiklerim,duyduklarımla örtüşecek şekilde.
Bildiklerim diyorum. birini anlatayım :
Metafizik deneyimler yaşayan tanıdıklarım var.mesela ; yazın ortasında kendi kendine yanan kaloriferler (son derecede ,kalorifer kapalı) kendı kendine açılan kapanan musluklar,lambalar,durduk yerde fırıl fırıl dönen Pet şişeleri, kimse olmadığı halde mutfaktan gelen tabak,bardak kırılma sesleri,kocası işte olan bir kadının uyuduktan sonra gündüz vakti kocasının gelmesi ,yanı başında oturması ve bir süre sonra sessizce geri dönüp gitmesi (anahtar,kapı açılma sesini bile duymuş) ,akşam kocası eve geldiğinde kadının "bu gün gündüz eve niye geldin" sorusu üzerine adamın " İş yerinden hiç ayrılmadım ki " demesi,ailenin evi terketmesi gibi...adamın eve gelmesi dışında diğerlerine birden fazla kişi şahit olmuş..bunları anlatanlar coluk çocuk sahibi yaşı 30 dan yukarı iş güç sahibi gayet aklı başında insanlar.
bunlar ateist kafayla nasıl açıklanabilir ki ?

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 12-12-2018, 22:16
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Kanıtlanmadığı sürece o insanlara sahtekar veya şizofren diyemem.bana daha derin , farklı açıklamalar lazım.bildiklerim,duyduklarımla örtüşecek şekilde.
Metafizik deneyimler yaşayan tanıdıklarım var.mesela ; yazın ortasında kendi kendine yanan kaloriferler (son derecede ,kalorifer kapalı) kendı kendine açılan kapanan musluklar,lambalar,durduk yerde fırıl fırıl dönen Pet şişeleri, kimse olmadığı halde mutfaktan gelen tabak,bardak kırılma sesleri,kocası işte olan bir kadının uyuduktan sonra gündüz vakti kocasının gelmesi ,yanı başında oturması ve bir süre sonra sessizce geri dönüp gitmesi (anahtar,kapı açılma sesini bile duymuş) ,akşam kocası eve geldiğinde kadının "bu gün gündüz eve niye geldin" sorusu üzerine adamın " İş yerinden hiç ayrılmadım ki " demesi,ailenin evi terketmesi gibi...adamın eve gelmesi dışında diğerlerine birden fazla kişi şahit olmuş..bunları anlatanlar coluk çocuk sahibi yaşı 30 dan yukarı iş güç sahibi gayet aklı başında insanlar.
siz kendiniz bizzat şahit oldunuz mu hiç bu anlattığınız tarzda şeylere?

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 12-12-2018, 22:28
Üye

Karanlıktan aydınlığa;ateist kafa her şeyi açıklayacak diye bir kaide yok..Ben size insanlık tarihi boyunca görüm/vahiy ile ilgili şeyler iddia edenlerin ne olabileceklerini söyledim..Tabi ki bana katılmak zorunda değilsiniz..

Ben de size bir şey söyleyeyim..Bir akrabam asansöre biniyor..Dul bir kadın bu..Kocası yeni öldü..Asansörde bir adam görüyor ve çok beğeniyor bu adamı..İçinden ''keşke bu adamın karısı ölse de,bu adam bana kalsa'' diyor..Bu adam da komşusu..
Aradan 3 gün geçiyor,bu adamın karısı beyin kanamasından ölüyor..

İnanılmaz bir şey değil mi?
Hayatta böyle şeyler olabilir..Ateist kafası bu söylediğim şeyi açıklayabilir mi?Nasıl açıklasın

Siz diyorsunuz ki,''ateistler her şeyi açıklasın..''Böyle bir şey olabilir mi?

Bırakın ortaçağı..Size 21.yüzyıldan bir örnek vereyim..
Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük islam alimlerinden birisi,bence en büyüğü/önemlisi Yaşar Nuri Öztürk'tür..Bu adam öldüğü sene,ulusal kanalda program yapıyordu..Bir programında bir caminin şadırvanında Hallacı Mansur ile 3 gün görüştüğünü söylemişti..Rüyasında değil,gerçekten..

Şimdi bu adam şizofren miydi,sahtekar mı,yoksa gerçeklerden mi bahsediyordu?
Alt 12-12-2018, 23:25
Üye

Karanlıktan aydınlığa;ateist kafa her şeyi açıklayacak diye bir kaide yok..Ben size insanlık tarihi boyunca görüm/vahiy ile ilgili şeyler iddia edenlerin ne olabileceklerini söyledim..Tabi ki bana katılmak zorunda değilsiniz..

Ben de size bir şey söyleyeyim..Bir akrabam asansöre biniyor..Dul bir kadın bu..Kocası yeni öldü..Asansörde bir adam görüyor ve çok beğeniyor bu adamı..İçinden ''keşke bu adamın karısı ölse de,bu adam bana kalsa'' diyor..Bu adam da komşusu..
Aradan 3 gün geçiyor,bu adamın karısı beyin kanamasından ölüyor..

İnanılmaz bir şey değil mi?
Hayatta böyle şeyler olabilir..Ateist kafası bu söylediğim şeyi açıklayabilir mi?Nasıl açıklasın

Siz diyorsunuz ki,''ateistler her şeyi açıklasın..''Böyle bir şey olabilir mi?

Bırakın ortaçağı..Size 21.yüzyıldan bir örnek vereyim..
Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük islam alimlerinden birisi,bence en büyüğü/önemlisi Yaşar Nuri Öztürk'tür..Bu adam öldüğü sene,ulusal kanalda program yapıyordu..Bir programında bir caminin şadırvanında Hallacı Mansur ile 3 gün görüştüğünü söylemişti..Rüyasında değil,gerçekten..

Şimdi bu adam şizofren miydi,sahtekar mı,yoksa gerçeklerden mi bahsediyordu?
Bahsettiğim tabak bardak kalorifer olayının yaşandığına inanıyorumda bilim nasıl açıklar merak ediyorum.ateist kafa derken amacım hakaret değil metafiziğe ruha cine şeytana meleğe inanmıyanlardı. Yaşar Nuri meselesine gelince 2016 da kanserden vefat eden dayım ölümüne yakın her namaza durduğunda karşısında kabeyi gördüğünü söylemişti. Ben ikisininde doğruyu söylediğine inanıyorum.fakat bu iyimi kötümü göreceli bir durum.Hristiyan, musevi için şeytani ve anlamsız gelebilir.Azizlerin cesetlerinin çürümemesi,etrafa güzel kokular yayması ,Aziz Padre Pio nun sayısız mucizelerinin /kerametlerinin müslümanlar için hiç önemi yok.çünkü hepsi İSTİDRAÇ .yani şeytandan cinlerden veya imtihan için Allah'ın olmasına izin verdiği olaylar.hristiyanların imanını arttıran mucizeler müslümanlar için küfrün,şirkin meyveleri.
1917 de Portekiz 'in Fatima kasabasında Meryem Ana 'nın görülme mucizesi vardır.güneş mucizesi de deniyor herhalde. Güneş renkten renge girmiş, vınlama sesiyle dönmeye büyümeye başlamış. Şahit olanlar arasında şifa bulan hastalar yürüyen kötürümler olmuş. inançsız , inancı az veya dinle işi olmayanlar bile olayı tastik etmiş. bir İslami sitede bu olaydan cinlerin işi diye sayfalar dolusu bahsedilmiş. Başka bir sitede meseleyi uzaylılara bağlayanlar olmuş. İki tarafta inkar etmiyor yani.Bakış açısı ..dayım şizofren ,sahtekar değildi. 17 ay ömür biçilmiş acılar içinde bir insan yalana niye tenezzül etsin.Yaşar Nuri içinde aynı şey geçerli.gerçi şizofren olup olmadığını bilmiyorum ama böyle şeylere karşı bir insandı.evliya keramet vs..şaşırtıcı .

Alt 12-12-2018, 23:46
Üye

Bahsettiğim tabak bardak kalorifer olayının yaşandığına inanıyorumda bilim nasıl açıklar merak ediyorum.ateist kafa derken amacım hakaret değil metafiziğe ruha cine şeytana meleğe inanmıyanlardı. Yaşar Nuri meselesine gelince 2016 da kanserden vefat eden dayım ölümüne yakın her namaza durduğunda karşısında kabeyi gördüğünü söylemişti. Ben ikisininde doğruyu söylediğine inanıyorum.fakat bu iyimi kötümü göreceli bir durum.Hristiyan, musevi için şeytani ve anlamsız gelebilir.Azizlerin cesetlerinin çürümemesi,etrafa güzel kokular yayması ,Aziz Padre Pio nun sayısız mucizelerinin /kerametlerinin müslümanlar için hiç önemi yok.çünkü hepsi İSTİDRAÇ .yani şeytandan cinlerden veya imtihan için Allah'ın olmasına izin verdiği olaylar.hristiyanların imanını arttıran mucizeler müslümanlar için küfrün,şirkin meyveleri.
1917 de Portekiz 'in Fatima kasabasında Meryem Ana 'nın görülme mucizesi vardır.güneş mucizesi de deniyor herhalde. Güneş renkten renge girmiş, vınlama sesiyle dönmeye büyümeye başlamış. Şahit olanlar arasında şifa bulan hastalar yürüyen kötürümler olmuş. inançsız , inancı az veya dinle işi olmayanlar bile olayı tastik etmiş. bir İslami sitede bu olaydan cinlerin işi diye sayfalar dolusu bahsedilmiş. Başka bir sitede meseleyi uzaylılara bağlayanlar olmuş. İki tarafta inkar etmiyor yani.Bakış açısı ..dayım şizofren ,sahtekar değildi. 17 ay ömür biçilmiş acılar içinde bir insan yalana niye tenezzül etsin.Yaşar Nuri içinde aynı şey geçerli.gerçi şizofren olup olmadığını bilmiyorum ama böyle şeylere karşı bir insandı.evliya keramet vs..şaşırtıcı .
Odaklanırsanız,yoğunlaşırsanız her şeyi görebilirsiniz aslında..İlkel insanların çok acayip inançları olduğunu biliyoruz..Mesela bir ilkel,bir timsahın etini yiyince öleceğine inanırsa,ölebilirmiş..Gerçekten bu şekilde ölen insanlar olmuş..İnancın,bir hastalık olduğunu,bu tarz örneklerle James G.Frazer ''altın dal'' kitabında çok detaylı şekilde anlatır..Yani bu tarz konularda tanrı/şeytan gibi tinsel şeyler değil de,insan beyninin oynadığı oyunlar masaya yatırılmalıdır..
Alt 13-12-2018, 00:00
Üye

Odaklanırsanız,yoğunlaşırsanız her şeyi görebilirsiniz aslında..İlkel insanların çok acayip inançları olduğunu biliyoruz..Mesela bir ilkel,bir timsahın etini yiyince öleceğine inanırsa,ölebilirmiş..Gerçekten bu şekilde ölen insanlar olmuş..İnancın,bir hastalık olduğunu,bu tarz örneklerle James G.Frazer ''altın dal'' kitabında çok detaylı şekilde anlatır..Yani bu tarz konularda tanrı/şeytan gibi tinsel şeyler değil de,insan beyninin oynadığı oyunlar masaya yatırılmalıdır..
Maddeye tesir etmek de bunlara dahil yani ? Dönen şişeler,ısınan kalorifer,açılıp kapanan musluk lamba gibi.

Önerilen Siteler