Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-09-2014, 08:40
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Çocuğunuzu sünnet ettirir misiniz?

Sorum aslında ateist, agnostik ve teist arkadaşlar kadar müslüman arkadaşlar için de...

Yaklaşık 5 ay kadar önce yeni bir erkek bebek sahibi olduk. Tabi çevreden ne zaman sünnet ettireceksiniz gibi telkinler başladı hemen. Konuyu dini ve tıbbi çerçevede araştırdım, edindiğim bulgular şu şekilde:

1. Dini bulgular: "Sünnet" kelimesi Kur'an da tek bir defa dahi geçmemekte. Zaten adı üstünde, sünnet, yani peygamber kökenli bir olay. Allah, kitabında erkekleri sünnet ettirin gibi bir emir vermemiş. Aslına bakarsanız peygamberin davranış ve sözlerini de uygulayın gibi bir emre de denk gelmedim zaten.

Peki ikinci bir bulgu: Sünnet ne demek? Peygamberin yaptığı işler. Peygamberi kim sünnet etmiş? O doğuştan sünnetliydi denir. Bu doğuştan sünnet olayının, yani penisin sünnetli gibi görünmesini olayını açıklayan burada güzel bir yazı var.

Peygamber doğuştan sünnetliydi diye, sünnet olmak; sakal bıraktı diye sakal bırakmak, saçı uzunsa saç uzatmak, hepsi sünnet, tavsiye davranış, ya da sevap kazandıran davranış. Peki peygamberin omuzları da genişmiş, omuzları genişleten yüzmek de sünnet sayılır mı o zaman ya da boyu uzunmuş, boy uzatacak sporlar yapmak da sünnet midir?

Sünnet kelimesinin Kur'an'da hiç geçmediğini duyan toplumumuz bireyleri genellikle bir şaşkınlık geçiriyor bunu öğrendiklerinde. Halbuki nasıl ki öğle namazının, yatsının sünneti varsa ve kılınması tercihe bağlı ise, sünnet de benzer bir durum zaten.

Bir diğer sorum da şu: Allah neden insan erkek evlâını böyle bir kusurla yaratmış? Erkek ırkını tam mükemmel olarak yaratmayı becerememiş mi de sonradan erkekler vücutlarından bir parçayı kestirmek durumuna bırakılmış??

2. Tıbbi bulgular: Çocuğu kontrole götürdüğümüz doktor da ilk birkaç ay çocuğu sünnet ettirin demiş eşime. Ben de cevaben keşke sen de şunu sorsaydın dedim: "Hazır bıçak altına yatırmışken doktor bey, apandistini de aldıralım mı, ya da bademciklerini?"

Sünnetin tıbbi olarak faydalı olduğu ispatlanmış bir şey. İdrar yolu enfeksiyonu ya da penis kanseri gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimalini, 1000de bir mertebelerinden yüzbinde birlere vs. düşürüyor. Ancak bu ihtimali azaltma ya da riski azaltma, doğan her erkek bebeği sünnet ettirmeyi aklamak için yeterli bir veri mi? Neticede herkesin apandistinin iltihaplanması ya da bademciklerinin şişmesi ihtimali de var? Bu ihtimalleri düşürmek için doğar doğmaz onları da aldırmamız gerekmez mi bu mantığa göre?

Konuyla ilgili olarak yurt dışında da çok tartışma var. Sünnet yüzünden travmatik vakalar yaşayan bebeklerden, sünnetin en ağrılı 13 ameliyattan biri olduğuna ve ağrı eşiği düşük bebeklere uygulanmasının zararlarına; sünnetin bir yandan bazı enfeksiyon ihtimallerini düşürürken öte yandan erkeklerin ağrı eşiğini düşürdüğü ve cinsel zevk miktarlarını da azalttığına dair bulgular var.

Yani sorum şu, erkek bebeklerinizi sünnet ettirmeyi düşünür müsünüz?

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 08-09-2014, 10:53
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Müslüman olsan dahi çocuğa danışmadan beden bütünlüğünü bozma hakkın yok, olmamalı.

Avrupa veya Amerika'da müslümanları kızdırmamak adına çoğunlukla dini ritüel deyip geçiştirirler, ancak sünnet dediğimiz olay yeni bir insan yavrusunun geleceğini belirleme girişiminden başka birşey değil.

Doktorların da büyük kısmı bu toplumun bireyleridir, çoğunlukla onlar da bu antik geleneklere sıkı sıkıya bağlı olabiliyor ya da sizin düşüncelerinizi bilmediklerinden alışkanlıkla size tavsiye vermiş olabilirler. Bunu, sizin bebeği sünnet ettireceğinizi sandıklarından, bebek rahatsızlık duymasın diye de yapıyor olabilirler.

Sünnet olmak olsa olsa cinsel uyarılmayı düşürür. Olmamak, pis bir adamsan genital sağlık sorunları doğurur o kadar.

Evet ettirmem.
Ancak çocuğun yetişmesi esnasında arkadaş çevresinde sorunlara yol açar mı, emin değilim. Nihayetinden herkes küçükken arkadaşının pipisine bakar.

Arkadaşlarının sünnetsiz çocuğa vereceği tepkiler, sünnet olmuş olmanın travmasınan daha mı hafiftir ondan da emin değilim açıkçası.

Konu errata tarafından (08-09-2014 Saat 11:01 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-09-2014, 13:43
dindarateist dindarateist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Sayın Dialectics,

Boşu boşuna kafanızı yormayın. Müslüman bir toplumda doğduğuna göre çocuğunuzu eninde sonunda, afedersiniz mike mike sünnet ettireceksiniz, kurtuluşu yok!. Yalnız size bir uzman tüyosu vereyim, doğumdan sonraki ilk 24 saat sünnet için en uygun zamandır ki siz bunu kaçırmışsınız. O zaman kastrasyon kompleksi denen durumdan çocuğu korumanız için 5 yaşı beklemeniz ve de sünneti genel anestezi altında yaptırmanız en uygunudur.

Hayırlı sünnetler...
Alt 08-09-2014, 14:31
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dindarateist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Dialectics,

Boşu boşuna kafanızı yormayın. Müslüman bir toplumda doğduğuna göre çocuğunuzu eninde sonunda, afedersiniz mike mike sünnet ettireceksiniz, kurtuluşu yok!. Yalnız size bir uzman tüyosu vereyim, doğumdan sonraki ilk 24 saat sünnet için en uygun zamandır ki siz bunu kaçırmışsınız. O zaman kastrasyon kompleksi denen durumdan çocuğu korumanız için 5 yaşı beklemeniz ve de sünneti genel anestezi altında yaptırmanız en uygunudur.

Hayırlı sünnetler...
Tıbbi bir gereksinim olmadıkça hiç te ettirmeye filan niyetim yok valla.

Hani bir gün gelip de sorarsa da "arkadaşlar sen niye sünnetli değilsin diye souyorlar" diye şöyle cevap ver oğlum diyeceğim:

"Beni Tanrı sizin gibi kusurlu yaratmamış. O yüzden kestirmeme gerek yokmuş de" diyeceğim...

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 08-09-2014, 14:59
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sorum aslında ateist, agnostik ve teist arkadaşlar kadar müslüman arkadaşlar için de...

Yaklaşık 5 ay kadar önce yeni bir erkek bebek sahibi olduk. Tabi çevreden ne zaman sünnet ettireceksiniz gibi telkinler başladı hemen. Konuyu dini ve tıbbi çerçevede araştırdım, edindiğim bulgular şu şekilde:

1. Dini bulgular: "Sünnet" kelimesi Kur'an da tek bir defa dahi geçmemekte. Zaten adı üstünde, sünnet, yani peygamber kökenli bir olay. Allah, kitabında erkekleri sünnet ettirin gibi bir emir vermemiş. Aslına bakarsanız peygamberin davranış ve sözlerini de uygulayın gibi bir emre de denk gelmedim zaten.

Peki ikinci bir bulgu: Sünnet ne demek? Peygamberin yaptığı işler. Peygamberi kim sünnet etmiş? O doğuştan sünnetliydi denir. Bu doğuştan sünnet olayının, yani penisin sünnetli gibi görünmesini olayını açıklayan burada güzel bir yazı var.

Peygamber doğuştan sünnetliydi diye, sünnet olmak; sakal bıraktı diye sakal bırakmak, saçı uzunsa saç uzatmak, hepsi sünnet, tavsiye davranış, ya da sevap kazandıran davranış. Peki peygamberin omuzları da genişmiş, omuzları genişleten yüzmek de sünnet sayılır mı o zaman ya da boyu uzunmuş, boy uzatacak sporlar yapmak da sünnet midir?

Sünnet kelimesinin Kur'an'da hiç geçmediğini duyan toplumumuz bireyleri genellikle bir şaşkınlık geçiriyor bunu öğrendiklerinde. Halbuki nasıl ki öğle namazının, yatsının sünneti varsa ve kılınması tercihe bağlı ise, sünnet de benzer bir durum zaten.

Bir diğer sorum da şu: Allah neden insan erkek evlâını böyle bir kusurla yaratmış? Erkek ırkını tam mükemmel olarak yaratmayı becerememiş mi de sonradan erkekler vücutlarından bir parçayı kestirmek durumuna bırakılmış??

2. Tıbbi bulgular: Çocuğu kontrole götürdüğümüz doktor da ilk birkaç ay çocuğu sünnet ettirin demiş eşime. Ben de cevaben keşke sen de şunu sorsaydın dedim: "Hazır bıçak altına yatırmışken doktor bey, apandistini de aldıralım mı, ya da bademciklerini?"

Sünnetin tıbbi olarak faydalı olduğu ispatlanmış bir şey. İdrar yolu enfeksiyonu ya da penis kanseri gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimalini, 1000de bir mertebelerinden yüzbinde birlere vs. düşürüyor. Ancak bu ihtimali azaltma ya da riski azaltma, doğan her erkek bebeği sünnet ettirmeyi aklamak için yeterli bir veri mi? Neticede herkesin apandistinin iltihaplanması ya da bademciklerinin şişmesi ihtimali de var? Bu ihtimalleri düşürmek için doğar doğmaz onları da aldırmamız gerekmez mi bu mantığa göre?

Konuyla ilgili olarak yurt dışında da çok tartışma var. Sünnet yüzünden travmatik vakalar yaşayan bebeklerden, sünnetin en ağrılı 13 ameliyattan biri olduğuna ve ağrı eşiği düşük bebeklere uygulanmasının zararlarına; sünnetin bir yandan bazı enfeksiyon ihtimallerini düşürürken öte yandan erkeklerin ağrı eşiğini düşürdüğü ve cinsel zevk miktarlarını da azalttığına dair bulgular var.

Yani sorum şu, erkek bebeklerinizi sünnet ettirmeyi düşünür müsünüz?
Yazınızın sonlarında, "Sünnetin faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış" türünden bir ifade var.

Bununla ilgili bir ciddi bir yayın gösterebilir misiniz?

Aksine sünnet, zararları bir çok açıdan ispatlanmış, gereksiz bir operasyondur. Yakında bir oğlum olacak. Zaten iyi bildiğimi düşündüğüm şeyleri tekrar tekrar araştırdım. Onlarca makale okudum. Bunların birinde şöyle diyordu: "Kesilip atılan sünnet derisinin sebep olacağı ciddi bir hastalığa yakalanma olasılığı, ömrü boyunca herhangi bir anda o erkeğe yıldırım çarpması ihtimalinden daha düşüktür".

Bunun dışında vücudumuzun herhangi bir parçasında olabildiği gibi, bu kısmında da herhangi bir enfeksiyon oluşması ya da hastalanması söz konusu olabilir ama bu nedenle vücudun diğer kısımlarını kesip atmıyoruz. Aksine, bu derinin kesilip atılmasının neden olduğu onlarca sorun tıbben tanımlanmıştır. Fiziki ve psikolojik onlarca hastalık... O derinin kesinlikle çok ciddi ve önemli işlevleri ve görevleri var.

Öte yandan bahsettiğiniz gibi, Kuran'da "sünnet olmak" ile ilgili bir emir de yoktur. Muhammed'in sünnet olduğunu ya da sünnetli doğduğunu gösteren bir kaynak da yoktur. Sahih olmayan birkaç hadis var ve burada "sünnet olun" yazmakta. Ama hiçbir müslüman, peygamberlerinin sünnetli olduğunu iddia edemez.

Sünnet olmakla ilgili emir Tevrat'ta var. İbrahim ve Lût'un Kutsal(!) Hikayesi başlığında da anlatmıştım bir zamanlar:

Yaratılış Bap 17'de, Rab Abram'a 99 yaşında iken görünerek "Seni bir çok milletlerin babası yapacağım. Artık adın Abram değil, Abraham (İbranice'de anlamı yüce baba, cemaatin babası anlamına geliyor) olacak" diyor. Ve Rab ekliyor: "Senin soyundan bir çok krallar çıkacak. Sana ve senden sonra gelenlere Kenan diyarını ebedi bir mülk olarak vereceğim. BUna karşılık sen de, zürriyetine ve senden sonra gelenlere beni Allah olarak tanıtacaksın. Bunu böyle yapacağına dair vereceğin sözü, her erkek sünnet olarak kanıtlayacak. Bu, sizinle benim aramda yaptığımız ahdin alameti olacaktır. Her erkek çocuk 8 günlükken sünnet olacak" diyor.

Tüm bu hususları derli toplu anlatan bir kitap okudum geçenlerde. Okumanızı öneririm: Kaan GÖKTAŞ'ın #direnpipi isimli kitabı.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 08-09-2014, 15:20
Thelogical Facts Thelogical Facts isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sünnet Museviliğe aittir.Çocuk doğumunun 8. gününde sünnet edilir.Nitekim İsa doğduktan sonra İncil metinlerine göre Yahudi adetlerince sünnet edilmiştir.
Alt 08-09-2014, 15:40
dindarateist dindarateist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tıbbi bir gereksinim olmadıkça hiç te ettirmeye filan niyetim yok valla.

Hani bir gün gelip de sorarsa da "arkadaşlar sen niye sünnetli değilsin diye souyorlar" diye şöyle cevap ver oğlum diyeceğim:

"Beni Tanrı sizin gibi kusurlu yaratmamış. O yüzden kestirmeme gerek yokmuş de" diyeceğim...
Siz ettirmeseniz annesi, annesi ettirmese anneannesi, babaannesi, dedelerinden biri, onlar ettirmese askere giderken muayene edecek doktoru, o ettirmese müstakbel eşi...... İlle de ettirecek birileri çıkar yani. O nedenle şartları siz belirleyip temiz temiz 5 yaşını geçtiğinde ameliyathane ortamında, bir üroloji, çocuk cerrahisi ya da plastik cerrahi uzmanına yaptırın derim.
Alt 08-09-2014, 15:57
Kıdemli Üye

dindarateist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Siz ettirmeseniz annesi, annesi ettirmese anneannesi, babaannesi, dedelerinden biri, onlar ettirmese askere giderken muayene edecek doktoru, o ettirmese müstakbel eşi...... İlle de ettirecek birileri çıkar yani. O nedenle şartları siz belirleyip temiz temiz 5 yaşını geçtiğinde ameliyathane ortamında, bir üroloji, çocuk cerrahisi ya da plastik cerrahi uzmanına yaptırın derim.
Sünnete haklı olarak karşı çıkan bir ebeveyn, aile içerisinden ya da çevreden gelebilecek bir tepkiye karşı hazırlıklı olmalı. Aslında çevrenin bu konuda söyleyebileceği tek bir söz olmaması lazım. Aileye de lisan-ı münsasiple anlatılmalı.

Asker muayenesinde bu konuyla ilgili bir sorun mu çıkarıyorlar? Duymamıştım. Varsa paylaşabilir misiniz?

Askerlik yaşı veya evlilik yaşı geldiğinde zaten kendi durumuyla ilgili karar alabilecek bir olgunluğa erişmiş olacak. İsterse o yaştan sonra sünnet olabilir, tercihine saygı duymak lazım. Ama sadece sünnetsiz diye mesela evlilik hayatı tehlikeye girecekse, o evlilikten de pek hayır gelmez gibi geliyor bana. Ya da sünnetsiz kişi, muhtemelen evleneceği ya da beraber olacağı kişiyi ona göre seçecektir.

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 08-09-2014, 16:16
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili AhbAp,
Bir marka gibi goruleceginden, ilerde Rum, Ermeni, Suryani olmayan birinin sunnetsiz dolasmasi, bu toplumlardan birisi addedilebilmesi olanagini yaratacaktir. Karsisindaki zir cahillere, bu benim ailemin ve benim secimim diyebilmesi mumkun olmayabilir. Diyanete basvurup, bu erkek sunneti denilen olayin, muslumanligin farzlarindan biri olmadigini kabul ve ilan ettirebilirseniz, mesele kendiliginden hallolur sanirim, ama nerede o diyanet, nerede o hukumet.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 08-09-2014, 16:31
Kıdemli Üye

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili AhbAp,
Bir marka gibi goruleceginden, ilerde Rum, Ermeni, Suryani olmayan birinin sunnetsiz dolasmasi, bu toplumlardan birisi addedilebilmesi olanagini yaratacaktir. Karsisindaki zir cahillere, bu benim ailemin ve benim secimim diyebilmesi mumkun olmayabilir. Diyanete basvurup, bu erkek sunneti denilen olayin, muslumanligin farzlarindan biri olmadigini kabul ve ilan ettirebilirseniz, mesele kendiliginden hallolur sanirim, ama nerede o diyanet, nerede o hukumet.
Sevgili Vartor,

Herhangi bir dini meselede olduğu gibi, bu konunun da resmi bir kaynakta ya da sokakta tartışılması imkansız. Aslında bu konu, diğer meselelerden daha da acımasız. Şöyle ki:

Bizim toplumumuzda erkek çocukları, sünnet edildiklerinde artık "gerçek bir erkek" oldukları yalanıyla kandırılırlar. Bence sünnete karşı olup oğullarını her şeye rağmen sünnet ettirmeyen ebeveynlerin karşılaşacakları en büyük problem, 7-8 yaşlarındaki oğullarının okuldan eve gözyaşları içerisinde dönüp, arkadaşlarının onunla alay ettiklerini söylemesi ve "ben erkek değil miyim" diye sormasıdır.

En azından ben daha şimdiden bu sorunun cevabına hazırlıyorum kendimi.

Ama zorluklar kaç tane ve ne kadar ağır olursa olsun, "kestir-kurtul" gibi bir çözümü yok bu işin. Bence hiçbir şey, bundan daha zor ve ilkel olmayacaktır.

----------------

war is over
(if you want it)

Önerilen Siteler