Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-07-2010, 01:00
Themo Themo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın insan olmak,

Bahsettiğiniz eserler kelimeleri inceliyor, bunların kültürel açıdan kullanım biçimlerini değil, benim yukarda bahsettiğim eser ise çok daha detaylı.

"Hate" "nefret etmek" sözcüğü 2000 yıl önce de bazı yörelerde acaba günümüzdeki manalarda mı kullanılıyordu? Yukardaki esere göre yanıt: hayır. Günümüzde dahi çeşitli yörelerde çeşitli kullanımlar "ayıp" karşılanmıyor "doğal" kaşılanabiliyor siz 2000 yıl öncesi hakkında kesin hüküm verip benzeri kullanımları hiçe sayıyorsunuz.

Ayrıca ilgili şarkının hangi döneme olduğunun ne önemi var? "MİSEO" kelimesi kullanılmış isterse MS 1800 lere ait olsun ne farkeder? O kelime orada ve anlamı açıkça "düşmanlık" anlamında nefret etmek olamaz, imkansız içerik itibariyle.
Alt 07-07-2010, 01:01
Üye

"
miseó”kelimesi ; nefret etmek,iğrenmek,kin duymak, kin , nefret anlamındadır. Nasıl oluyor da "gözden çıkarmak " anlamında kullanılıyor. Nefret etmekle gözden çıkarmak arasında bir fark var mı * Yoksa siz bu iki kullanımı eş anlamlı mı sanıyorsunuz ?

"miseó” kelimesi bir yer hariç her yerde "nefret etmek" anlamında kullanılmıştır. (iğrenç anlamı dışında ) peki neye göre çok farklı bir anlam kazanıyor. Sonuçta aynı kelime de, o yüzden soruyorum.

Dünyaca ünlü pek çok çeviri yanlış mı kullanıyor ? Haber verelim de uğraşmasınlar nefret etmek" "olarak çevirdikleri kelimeyi "gözden çıkarmak " olarak değiştirsinler .

Soruyorum ; Gözden çıkarmak deyimi ne anlama gelir ?

Nefret edin , düşmanlık besleyin ne anlama gelir ?

sevgiler saygılar
Haydaaaaa Yazdıklarımı hiç mi okumadınız? aynı şeyleri tekrarlamışsınız? Ben "nefret etmek" kelimesinden bahsetmiyorum, kelimenin kendisinden bahsetmiyorum, ben bu kelimenin KÜLTÜREL anlamlarda kullanımlarından bahsediyorum, bir önceki mesajımı okuyunuz.
Alt 07-07-2010, 01:04
insan_olmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
insan_olmak insan_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sayın themo çok ilgisi var
siz bu sözcüğün kültürel olarak farklı yerlerde ''gözden çıkarmak'' anlamı taşıdığını söylüyorsanız döneminide bilmeniz gerekir çünkü sözcükler dönemlere göre farklı kullanımlar içermez.İncilin yazıldığı döneme ait bir şarkı mı?eğer o döneme ait ise önermeniz düşünülebilir ama incilden çok önceki bir tarihe ait ise ve incilin yazıldığı döneme ait böyle yöresel bir kullanım örneğiniz yoksa söyledikleriniz geçersiz olacaktır.

Saygılarımla
Alt 07-07-2010, 01:07
Üye

Bana nasıl ilgisi olduğunu açıklayabilir misiniz? Grekçe bir eser dönemi hangi döneme ait olursa olsun, Miseo sözcüğü var ve anlamı düşmanlık içermiyor mümkün değil tam tersi gözden çıkarmak anlamına geliyor.

Şimdi ortada böyle bir kanıt var Siz tam olatak neye dayanarak bunun yukardaki eserde kullanıldığı anlamında değil de "düşmanlık" anlamında kullanıldığını iddia ediyorsunuz? ben dönemi ne lursa olsun Grekçe yukardaki kullanıma dayanarak iddia ediyorum? Siz neye dayanıyorsunuz? İngilizcelerine ya da türkçelerine mi? ben GREKÇE'lerine dayandırdım, sizin benim dayandırmamdan daha üstün dayandırmanız varsa buyrun.

Sizin dayandırmalarınız ingilizce ve Türkçe sözcükler benimki ise dönemi ne olursa olsun Grekçe bir kullanım, hangisi daha geçerli olabilir? tarafsız bir kiş için? Yapmayın lütfen...
Alt 07-07-2010, 01:11
Kıdemli Üye

Bana nasıl ilgisi olduğunu açıklayabilir misiniz? Grekçe bir eser dönemi hangi döneme ait olursa olsun, Miseo sözcüğü var ve anlamı düşmanlık içermiyor mümkün değil tam tersi gözden çıkarmak anlamına geliyor.
miseo sözcüğü nefret etme anlamına gelmektedir incilden açık bir örnek;

Kötülük yapan herkes ışıktan nefret eder ve yaptıkları açığa çıkmasın diye ışığa yaklaşmaz.(yuhanna 7:7)

miseō

burda da nefret sözcüğü yerine miseo geçmekte heralde burdada gözden çıkarmak anlamına gelmiyor.demekki miseonun nefret etme anlamı vardır.

sayın themo siz miseo sözcüğünün nefret etme dışında gözden çıkarma anlamıda mı olduğunu söylüyorsunuz yoksa sadece gözden çıkarma anlamı olduğunu mu söylüyorsunuz?
bunu anlayamadım açıklarsanız sevinirim

saygılarımla

Alt 07-07-2010, 01:17
Üye

Yanlış ayet kopyalamışsınız:

İlgili ayet şu:

Yu.7: 7" Dünya sizden nefret edemez, ama benden nefret ediyor. Çünkü yaptıklarının kötü olduğuna tanıklık ediyorum."

"Dünya sizden nefret edemez" yerine "dünya sizi gözden çıkaramaz" dense bence daha anlamlı "Dünya sizden nefret edemez" ne demek? Neden edemesin ki? Açıkça bir anlam farkılılığı/karmaşası olduğu açık "gözden çıkarmak" burada daha çok uyuyor.

Ancak yazdığınız ayet Yuhanna 3:20 de dediğiniz anlam çıkıyor evet.
Alt 07-07-2010, 01:20
Kıdemli Üye

yuhanna 3:20 olacaktı

Kötülük yapan herkes ışıktan nefret eder ve yaptıkları açığa çıkmasın diye ışığa yaklaşmaz.

Saygılarımla
Alt 07-07-2010, 01:21
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın Themo , Biraz insan olmak'a kulak verseniz iyi olur. İ-o'nun belirttiği noktalar konumuzla ilgili. Sizin bahsettiğiniz şey ; kültürel bir kullanımın İncilde geçen pasajla ilgili olduğu iddası yönünde. Elbette yazdıklarımızı okuyoruz, hiç şüpheniz olmasın.

JKonuya ilginiz için ayrıca teşekkür ederim ama lütfen konudan sapmayalım. Burada herhangi bir şarkı sözünden bahsetmiyoruz. İncilde
Alt 07-07-2010, 01:23
Üye

Sanırım anlaşamayacağız sadede gelelim:

"Sparta'nın onuru için savaşçı kendi hayatından nefret (miseo) etmeli"

Evet buradan nasıl oluyor da düşmanlık anlamı çıkarılabiliyor örneğin? Merakla bekliyorum yanıtları. Buraya "düşmanlık" anlamında nefret mi uygun oluyor yoksa "gözden çıkarma" mı bekliyorum merakla.
Alt 07-07-2010, 01:25
Kıdemli Üye

Sayın Themo ben böyle bir iddiada bulunmuyorum.Metnin greekçesi verilmemiş dönemi verilmemiş.
ama önce şunu bir anlayalım

siz miseo sözcüğünün nefret anlamına gelmedğini gözden çıkarmak anlamına mı geldiğiniği savunuyorsunuz yoksa nefret anlamı dışında gözden çıkarmak anlamında da kullanıldığınımı savunuyorsunuz?

Saygılarımla

Önerilen Siteler

Etiket
incil, nefret, İsa