Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Kuantum Mekaniği

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 23-06-2023, 07:57
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Khaos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
heisenberg matris mekaniğiniğini shrodinger dalga mekaniğini geliştirmişti.
ben ters yazmışım sehven.
farkettiğimde düzeltme zamanaşımına uğramıştı.

sen kaçırmamışsın.

diyalektik diye bi üye vardı. matematiği iyiydi.
bu iki mekanik arasındaki farkı izah etmesini ondan rica edecektim ama sanırım yazmıyor.

Bu iki formulasyon, aslinda matematiksel olarak esdegerdir. Ikisi de kuantum mekanigi problemlerini cozmek icin kullaniliyor. Bunlarin farklilasma olayi, genellikle problemin dogasina ve analiz icin tercih edilen matematiksel cerceveye gore degisiyor. Fakat yine de her ikisi arasinda bazi belirgin farklar vardir. Ornegin, Schrodinger denklemi, kuantum mekaniginin daha sezgisel yoruma dayanir. Parcaciklari dalgalar olarak tanimlar ve dalga fonksiyonunun karesi, belirli bir durumda/konumda bir parcacigi bulmanin olasilik yogunlugunu ima ediyor.

Matris Mekaniginde olay biraz daha farklidir. Mesela daha ortodoks bir matematiksel cercevesi var. Dalga benzeri bir yorumu vurgulamadan, gozlemlenebilir niceliklerin ve aralarindaki iliskilerin hesaplanmasina odaklaniyor. Baska bir sey daha var. O da Schrodinger denklemi, belirsizlik ilkesini icermiyor. Oysa belirsizlik ilkesi, matris mekaniginin temel bir ozelligidir. Bu yonden de birbirinden farklidir.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney

Önerilen Siteler