Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-01-2011, 18:53
ahmetsln - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahmetsln ahmetsln isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Türban ve Cilbab üzerine Uğur Mumcu yazısı.

TÜRBAN VE CİLBAB

Bugünkü konumuz yılan hikayesine dönen "türban"
Bu konudaki kavram kargaşasını önlemek için öncelikle bu alandaki kavram ve ilkeleri yerli yerine oturtmak gerekir
"Türban", aslında bir erkek başlığıdır Prenslerin ve Hint rahiplerinin başlarına sardıkları türban, Osmanlı sultanları ve vezirlerince de kullanılırdı
Bir erkek başlığı olan türban, zamanla kadınlarca da kullanılmıştır
YÖK Başkanı Prof İhsan Doğramacı, türban kavramına bir yenisini eklemiştir:
- Modern türban!
Türbanın da; "modern türban"ın da Kuran-ı Kerim'de yeri yoktur Nur Süresi'nin 31 ayeti ile Ahzab Süresi'nin 55 ve 53'üncü ayetlerinde kadınların nasıl örtünecekleri anlatılır
Ahzab Süresi'nde "türban" değil "cilbab" sözcüğü geçer
"Cilbab" kadınları başlarından topuklarına kadar örten örtü demektir
"Cilbab", Türkçede "çarşaf" anlamına gelir
İslami kurallar uygulanacaksa, genç kızların başlarına "türban" sarmaları yetmez, fakülte ve yüksek okullara "cilbab" ile gelmeleri gerekirSayın Doğramacı, "cilbab"a da elbette "zaman ve zemine uy¬gun" bir ad bulur!
"Modern cilbab" gibi örneğin
Yükseköğrenim kurumlarında öğrencilerin kılık ve kıyafetleriyle ilgili düzenlemeler yapmak üzere 30 Aralık 1982 günü bir genelge çıkarılmış, bu genelgelerde öğrencilerin, "Atatürk ilke ve inkılaplarına uygun, uygar, aşırılığa kaçmayan şekilde sade kıyafetli olmaları" istenmiştir
Danıştay 8.Dairesi, 20.12.1983 tarihinde verdiği 33/2788 sayılı kararında "Aydın, uygar ve cumhuriyetçi gençler yetiştirmekle görevli eğitim kurumlarının bazı kurallarının öğrencilere uygulanması doğaldır" diyerek, öğrencilerin türban ve çarşaf ile fakülte ve yüksekokullara gelmeleri yolu kapatmıştır
Yükseköğrenim kurumları, Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nde 8 Ocak 1987 günü yapılan değişiklikle üniversite ve yüksekokullarda "Çağdaş kıyafet ve görünüm dışındaki bir kıyafet görünümünde bulunmak" yasaklanmıştı
Türban kavgası, bu noktada da durmadı 2547 sayılı yasa 18 Kasım 1988 tarihinde yapılan bir ek ile "İnkılap kanunlarına aykırı olmamak üzere kılık ve kıyafet" serbest bırakılmış, bu yasa değişikliği Cumhurbaşkanı Evren tarafından anayasaya aykırı görülerek bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderilmiştir Bu gelişmeler üzerine Başbakan Özal, konunun "genelge" ile çözümleneceğine ilişkin bir açıklama yapmış; bu açıklama, YÖK Başkanı Doğramacı tarafından "emir telakki edilerek" disiplin yönetmeliğinde bu doğrultuda değişiklik yapılmış ve 4 Aralık 1988 günlü bu yönetmelik değişikliği ile kız öğrencilerin, "Dini inançları nedeniyle saçlarını ve boyunlarını kapatmaları" serbest bırakılmıştır
Dini inançlar nedeniyle saç ve boyun "türban" ile nasıl örtülecektir?
İslami dini inançlar nedeniyle saçlar ve boyun, ancak ve ancak "cilbab" ile örtülür "Cilbab"ın da ne "moderni" olur ne "çağdaşı!"
Türkiye'de yıllardır gerici ve tutucu çevrelerce Atatürk ilkelerine karşı bir savaş veriliyor 12 Eylül askeri rejimi ile ekilen tohumlar yeni yeni yeşeriyor Zorunlu din dersleri ile din eğitimi tarikatların ellerine verilirken, tarikat şeyhleri ve müritlerinin cenazeleri, Cumhurbaşkanı'nın da imzaladığı Bakanlar Kurulu kararnameleri ile kaldırılıyor
Arabesk-liberal anlayış içinde devlet, Türk-İslam sentezi kadrosuna teslim ediliyor Bununla da yetinilmiyor; bir ucu "Rabıta" adlı şeriat örgütüne, öteki ucu Başbakan'ın kardeş ve ANAP il başkanlarına kadar uzanan para imparatorluğu, toplumun her kesimini adım adım kuşatıyor
Öğretim Birliği Yasası yok ediliyor
Kara Harp Okulu'nda okutulan "Atatürkçülük ve inkılap tarihi dersleri"nde "Hızır Nebi İnancı", "Nevruz", "Kırklama" ve "Cemre düşmesi" gibi sorular sorulabiliyor
Cumhurbaşkanı Sayın Evren'e orduevlerindeki "dini sakal ayrıcalığının" Atatürk ilkelerinde ve inkılap kanunlarındaki yerini de -sıra gelmişken- sormak isterdik Evet, "devrim" elbette tepeden inme bir zor olaydır Atatürk devrimleri de hiç şüphe yok, "tepeden inme" yöntemlerle gerçekleşmiştir Bugün ise "tek parti yöntemleri" ile devrimleri savunmak ve yaşatmak olanağı yoktur Bu yüzden bugün üniversite düzeninin yasaklarla kurulacağına hiç inanmıyoruz
İnanmıyoruz, ama "türban" denilince özgürlük ve demokrasi şampiyonu kesilenlerin sıra 1402 sayılı yasa ile üniversiteden devlet zoru ile uzaklaştırılan öğretim üyelerine gelince, nasıl binbir dereden su getirdiklerini de acıyla izliyoruz!
"Türban olayı" bir din sömürüsü olayıdır
Türbanlı genç kızları öne süren din sömürücüleri, Bakan Hasan Celal Güzel'in katkıları ve Prof Doğramacı'nın sihirbaz hüneri ile bir yeni zafer kazanmışlardır
Bugün türban, yarın cilbab, öbür gün fes
Çağdaş uygarlık yolunda çarşaf ve türbanla "güzel, güzel" ilerliyoruz!

Uğur Mumcu
(Cumhuriyet, 6 Aralık 1988)

Bu şahısta önündeki eski öss yeni ygs/lys sınavına girmek için çalışıyor. Çok çalışması gerektiği için pek nette olabilir.
Herkese saygılar sevgiler, mutlu vakitler.
Alt 27-01-2011, 15:08
Termo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Termo Termo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Paylaşım için teşekkürler.Uğur Mumcu bu ülke için çok büyük bir değerdi ve hala öyledir.

Türban, karaçarşafın batıya uydurulmuş hali bana göre.
Ama amaç saç kapamaksa, bunun yeterli bir mantığı Kuran'da da yok, inananlarda da.Ben rastlamadım en azından.
Alt 27-01-2011, 16:02
Üye

Baş örtüsü var. Türban gibi değil.Benim annem yengem neredeyse ailemdeki tüm kadınlar takar.Ama başörtüsünün türbanla da hiç bir alakası yok.Türban daha çok zengin kesiminnde örtüsü sayılır fikrimce.Mesela bizim burada özel bir kolej var.Geçenlerde bir maç için okul maçı için karşı karşıya geldik.Kolejden gelen kızların %90 türbanlı.İmam hatip falan sandık ama bildiğin özel kolejli kızlar.

Bu şahısta önündeki eski öss yeni ygs/lys sınavına girmek için çalışıyor. Çok çalışması gerektiği için pek nette olabilir.
Alt 27-01-2011, 19:18
Üye

Bu çağın şartlarında dini gerekçeler göstererek saç kapatmak yeterince akli bir durum değil açıkcası.
Alt 27-01-2011, 21:05
Üye

Termo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu çağın şartlarında dini gerekçeler göstererek saç kapatmak yeterince akli bir durum değil açıkcası.
Doğrusu dini gerekçeler diyip türban serbest olacak Hinduların da penislerine taş bağlayıp dolaşma gerekçeleri de kabul edilmeli değil mi?

Alt 28-01-2011, 00:20
Üye

Daha niceleri
Alt 30-04-2017, 18:18
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Norveç'te kuaföre açtığı davayı kazanan Malika Bayan adlı müslüman kadın, türbanını attı, başı açık dolaşıyor artık. Türbanı nedeniyle saçını boyamayı reddeden kuaförle mahkemelik olduktan sonra Bayan soyadını Faviano olarak değiştiren Malika, halen inançlı olduğunu belirterek "Fakat uygulama konusunda bazı çelişkilerim var. Kişisel yaşantımda bir dizi gelişmeler oldu ve türban giymeyi bıraktım. Bugün türbanı savunabilecek durumda değilim. Şimdi kendi yolumu bulmak durumundayım" dedi.

"Daha önce türban hakkı için davalık olurken şimdi davayı kazandıktan sonra türbanı atmak çelişki değil mi"
sorusunu Malika Faviano - Malika Bayan; "Evet ama ben hala türban kullanmasam da herkesin türban kullanma hakkını savunuyorum" dedi.

Savunması sırasında Malika Bayan, "Başörtüsü benim için dini sembolden çok, politik bir sembol" demişti.

Türbansız Malika Bayan, 10 bin kron parayı aldıktan sonra yeni fotoğraf çekilerek sosyal medyada yayınladı.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil