Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-12-2006, 12:57
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: Yasin 40. ayet icin Yorumlarinizi istiyorum.

Sparta,
akıl yürütümüne ve bilgileri bu şekilde birleştirmene hayran kaldığımı söylemek istiyorum.

İsmi geçen tüm peygamberler Cennet'ten çıkmış oluyor böylece, ve cennette yaşıyor. 8O

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 27-12-2006, 19:54
korelmis korelmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dünya batıdan doğuya doğru dönmektedir. Dolayısıyla sanki güneş/gün, doğudan batıya doğru hareket ediyormuş gibi olur. Dolayısıyla doğudan bize ulaşan gün/aydınlık batıya doğru akar...

Şu görüntüyü mutlaka görün:

http://bestanimations.com/Earth&Spac...on-05-june.gif

"Allah gece ile gündüzü ardarda çeviriyor. Doğrusu, görebilenler için bunda ibretler vardır." (24/44)

"Andolsun, dönüp geldiğinde geceye," (74/33)

"...Gece de gündüzü geçemez..." (Yasin 40)

Dünya ve ay güneşin etrafında dönüyor ve güneşle birlikte hepsi beraber hızla uzay boşluğunda akıp gidiyorlar...Aşağıda bununla ilgili bir animasyon var:

"Yollara sahip göğe andolsun ki," (51/7)

Güneş ve Ay'ın ikisi de ışıklıdır ama Ay bizzat ışık yaymaz. Kuran aralarındaki farkı şöyle izah eder:

"Güneşi ışıklı(ziya) ayı nurlu yapan..." (10/5)

"De ki: «Onu -Kuran'ı-, göklerin ve yerin sırrını bilen indirmiştir...»" (25/6)
Alt 27-12-2006, 20:51
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sn Körelmiş :
* * *
* * Yukarda size göre "mucizevi" ayetleri almışsınız ve açıklamışsınız.
Şimdi sizin açıklamalarınıza başka meallerden ayetler koyalım ne oluyor bir bakalımmaviler sizin yazınız)

Dünya batıdan doğuya doğru dönmektedir. Dolayısıyla sanki güneş/gün, doğudan batıya doğru hareket ediyormuş gibi olur. Dolayısıyla doğudan bize ulaşan gün/aydınlık batıya doğru akar...

Şu görüntüyü mutlaka görün:

http://bestanimations.com/Earth&Spac...on-05-june.gif

24/44 Allah, gece ile gündüzü evirip çeviriyor. Gözleri olanlar için bunda elbette bir ibret vardır. Y.Nuri Meali

Dünya ve ay güneşin etrafında dönüyor ve güneşle birlikte hepsi beraber hızla uzay boşluğunda akıp gidiyorlar...Aşağıda bununla ilgili bir animasyon var:

74/33 Ve andolsun çekilip giderken geceye.(gölpınarlı meali)

36/40 Güneş'in Ay'a ulaşıp çatması gerekmiyor. Gecenin de gündüzü geçmesi gerekmez. Her biri bir yörüngede yüzmektedir. Y.Nuri Meali

51/7 Andolsun yolyol hareli göğe. Gölpınarlı Meali
Güneş ve Ay'ın ikisi de ışıklıdır ama Ay bizzat ışık yaymaz. Kuran aralarındaki farkı şöyle izah eder:

10/5 Güneş'i ısı ve ışık kaynağı; Ay'ı, hesabı ve yılların sayısını bilesiniz diye bir nur yapıp ona evreler takdir eden O'dur. Allah bütün bunları rastgele değil, şaşmaz ölçülere bağlı olarak yaratmıştır. Bilgiyle donanmış bir topluluk için ayetleri ayrıntılı kılıyor. Y.Nuri Meali

25/6 De ki: «O'nu o zât indirmiştir ki, göklerde ve yerde olan gaybı bilir. Şüphe yok ki O, çok yarlığayan(yargılayan olacak herhalde), çok merhamet edendir.» Ömer Nasuhi Meali (parantez içi bana aittir)

Sizin yazınızda hiç bir değişiklik yok.Sadece mealler farklı ve yazdıklarınızla (iddialarınızla) pek uyumlu olmadı yazı ???

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 27-12-2006, 21:25
korelmis korelmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Değerli frodo kardeşim,

Eğer bütün meallere bakarsan, benim verdiğim meallerin uygun olduğunu görebilirsin.

Mesela Diyanet Vakfı Meali şöyledir:

"Allah, gece ile gündüzü birbirine çeviriyor. Şüphesiz bunda basiret sahipleri için mutlak bir ibret vardır."

"Dönüp gitmekte olan geceye,"

"İçinde yörüngeleri olan göğe andolsun ki"

"De ki: «Onu, göklerin ve yerin sırrını bilen indirmiştir."

Şu an yanımda Arapça sözlüğüm yok. Sözlüğe bakınca ilgili ayetlerde geçen kelimelerin anlamlarını yazarım. Şu kadarını söyleyeyim ki, 24/44'te geçen "yukallibu" kelimesi, ayetin anlamına çok uygun düşmektedir. Mesela "yukallibu keffeyhi" "elleri ovuşturmak" anlamında Kuran'da geçer. Gece ile gündüzün birbiri ardınca çevrilmesi de "yukallibu" kelimesiyle tarif edilmiştir.
Alt 28-12-2006, 12:06
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Teşekkürler Sevgili K.C.

Bir zamanlar kitap-bilgi konusunda abur cuburluk yapmıştım. Neredeyse haftada 3-4 kitap bitirdiğim dönemler vardı. Abur cuburluk diye tabir ettim, çünkü ne kayıt tuttum, ne sistematik kayıt aldım, nede kaynak sakladım(saklayamadım daha doğrusu) nede yazarları hatırlıyorum. 3 Kez kütüphane kurdum üçününde sonu onları insanlara dağıtmak oldu.

Forumlarda böylesi konulara denk geldikçe, bende anlık mantık yürütümü oluyor. Mantıken böyle olmalıdır, olması gerekir dediğim çok şey oluyor, dönüp incelemeye başlıyorum ve çoğunlukla öyle çıkıyor. Bilgi aslında ezber yada kaynak değil, kişinin okuduklarına yaptığı muhasebe ile alınıyor ve ifade tarzınızda doğal olarak kaynağı aktaranla noktası virgülüne aynı olmuyor. Bir çok forumda ara ara ifade ettiklerimi yapabilirsem bir başlıkta düzenli bir şekilde yazmaya çalışacağım.

Bir hatırlatmayı gerekli görüyorum.
Birincisi Gece ile Gündüz Dünya açısından beraberlerdir, birbirlerine erişirde kavuşurlarda, zaten birlikteler. Sabahın mahmur aydınlığı(yarı) akşamın yarı karanlığı bunların buluma yeridir. Mutlu izdivaçlarıdır
Yörünge konusunda ise mucizevi ne görülüyor anlayamadım. Bu bilgi bundan 5-6000 yıl öncede biliniyordu, bilinebilir hiç bir şeyde mucize olmaz. Mucize diye bir şeyde yoktur, şaşışası ünlemlerimizde kullanırız, ancak bizim şaşılası farketmişliğimiz, farkettiğimiz şey her ne ise onu mucize yapmaz. Farkettiğimizde bilgi sahibi olmamızda, bilgiyide mucize yapmaz, bir eksiğimizi kapatmış oluruz

Sümerleri bırakın Hattilerde de Tanrılar insanları hizmet için yaratıyor. Aynen Kutsalcı dinlerin Kulluk için yaratması gibi. Daha doğrusu Dünya aslında Tanrıların Cenneti, yer altı Cehennem(ölüler diyarı), Gök yüzüde mekandır.

Gökyüzü hakkında uygarlıklar araştırma yapmak zorundaydı, ağır aksakda olsa her araştırmada belirli bilgiler elde edilir. Bu yüzyıllara varan bir birikimdir, yörünge ise MS 7. Yüzyıl için peynir mayalamaktan daha kolay bir bilgidir.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 27-01-2012, 22:13
opeth opeth isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Standart Güneşin Yörüngesi

37. Gece de onlar için bir delildir. Gündüzü ondan çıkarırız, bir de bakarsın karanlık içinde kalmışlardır.
38. Güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir. Bu mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen Allah'ın takdiri(düzenlemesi)dir.
39. Ayın dolaşımı için de konak yerleri (evreler) belirledik. Nihayet o, eğrilmiş kuru hurma dalı gibi olur.
40. Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir. (yasin)

arkadaşlar burda apaçık bir bilimsel hata var ama bazıları güneşin galaksideki hareketi diyerek yanlışı mucizeye çevirmeye çalışıyor buna verilebilecek cevaplar nedir ? ben yasin 40 delil alıyorum ay güneşi geçemediği için aynı yorungede oldukları çıkar ayetten.
Alt 27-01-2012, 22:31
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili opeth burdaki anahtar kelime yesbehune'dir bu kelimeye herkes biraz farklı anlam vermiş.(daha çok bugünkü bilinen bilgilere uydurularak).
bu kelimenin en doğru anlamı ''geçip giderler'' kelimenin kökü sebehe'dir سبح
ayrıca bu iki gök cisminin bir birine yetişemediği ni söylemek mucize değil durumu yeniden söylemektir .mucize atfetmek kurana iftira atmaktır

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 27-01-2012, 22:45
Yasaklandı

bir dostum yazmış.

Gece/gunduz ve ay/gunesten bahsediliyor. Yorungeden bahsediyor.
ALLAH askina, 200milyon yil(!)da gerceklesen galaksinin etrafindaki yorungeyle hic alakasi olabilir mi!?

Bu, ve benzeri ayetler, COK ACIK ve NET bir sekilde Muhammed'in gunesin dunya etrafinda dondugune inandigina delildir.
Elbette bu sasilacak, ayiplanacak bir durum degil: Dunya'nin gunes etrafinda dongugu taa 800 sene sonra kanitlanacakti, o zamanlar bu gorus hakimdi ve Muhammed'de diger insanlarin inandigindan farkli birsey inanmiyordu..
Alt 27-01-2012, 22:45
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

opeth´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
37. Gece de onlar için bir delildir. Gündüzü ondan çıkarırız, bir de bakarsın karanlık içinde kalmışlardır.
38. Güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir. Bu mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen Allah'ın takdiri(düzenlemesi)dir.
39. Ayın dolaşımı için de konak yerleri (evreler) belirledik. Nihayet o, eğrilmiş kuru hurma dalı gibi olur.
40. Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir. (yasin)

arkadaşlar burda apaçık bir bilimsel hata var ama bazıları güneşin galaksideki hareketi diyerek yanlışı mucizeye çevirmeye çalışıyor buna verilebilecek cevaplar nedir ? ben yasin 40 delil alıyorum ay güneşi geçemediği için aynı yorungede oldukları çıkar ayetten.
Hayir orada bilimsel bir hata yok. Sevgili Ozgur-beyin dogru soyluyor.

Yasin 40. delil alsan bile , Ozgur-beyin;i dikkate almaksizin, cikardigin anlam cok kolay curutulecek cinstendir.

Ay gunesi gecemez(ayete gore), ama gunesin olmadigi yerde bildik anlamda gunduzden de bahsedemessin.(ne de gece gunduzu gecebilir)

Cunku karanlik isigin azalmasidir. Isigin(gunesin) tamamiyla %100 sonmesi degildir. Zira Kuran'in hicbir ayetinde, gunesin durulmesine iliskin, gecmis doneme ait bir helaktan soz edilmez. Gunesin durulmesi hep gelecek zamana atfedilir.

Hicbir zaman tamamiyla karanlik olmaz dunya. Ay'in parlak gorunmedigi bulutlu gecelerde dahi durum boyledir.

Kutuplara cok yakin bolgelerde bile durum aynidir.

Aurora Borealis

Alt 27-01-2012, 23:10
Yasaklandı

güneşin yorungesindne bahsetmesi bilimsel hata değil mi ?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil