Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-03-2011, 04:40
kerem190 kerem190 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Hasan Akçay salla babam salla, kelime oyunlarıyla 2 x 3 = 3 X 2 yapıyorsun ama yemezler... evlendirin bekarları diyor işte sonra önüne katabilirse cariye mariye katsın diyor... muhammedin senin başta bir kere falsoluymuş 40 yaşındaki kadınla beraber olup ayrıca bu ayetten sonrasını nereden biliyorsunuz! yanında mı yaşadınız! 67 adet kadını açıklayacaksınız, sonra da ayetleri eleştireceksiniz. hatta allahı çağıracaksınız ona hesap soracaksınız neden böyle dengesiz yorumlar var diye ona hesap soracaksınız! sizin allahınızda sorun var bence...
Alt 12-03-2011, 06:37
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Basic´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eyyyvah eyvah!

Ahzab suresi "arkadasin yorumlariyle" ne hale geldi? Tam okumadim(cünkü bu kadar yüzsüzlüge tahammül edemedim) Ahzab-50'ye ne yorum yapti bu arkadas?

Ama pardon! Ahzab-52'nin yorumundan anlamaliyim.

Yaa ben kerem190'na bosuna kiziyorum. Arkadasim, atis serbest!
Saın Basic, "Allah’ın Elçisi, Ahzab 52’nin vahyinden sonra Rabbinin bu haram emrine uymuş, bir daha evlenip te eş üstüne eş almamıştır" diyen Süleyman Ateş'e inanmıyorsunuz. Anlayışla karşılarım. Yani inanmamakta özgürsünüz. Ama Süleyman Ateş'in bu yorumuna ben inanıyorum. Siz de bunu anlayışla karşılayın; bırakın ben de özgür olayım.

Bakın, kanıt olarak Yûnus 15'e atıfta bulundum. O ayeti anladınız mı?

Sayın kerem199 ise işi dedikoduya dökmüş: Allah "katabilirse cariye mariye katsın diyor..."muş. Allah'ın dininde cariye yok. MA MELEKET YEMÎNUK var; CARİYE diye çarpıtılan işte bu. Oysa MA MELEKET YEMÎNUK "yemininin sahip oldukları" demek, yani bu içerikte yemin nikahı ile eş aldıkların.

İslamda aslolan "yazılı nikah"tır ama Arapların bir de "sözlü nikah" geleneği var. Bir bakıma bizdeki beşik kertmesi gibi. Beşik kertmesi nasıl bizim geleneğimiz ise sözlü nikah ta Arapların geleneği. Günümüzde dahi Arapların yaşadığı bazı bölgelerde sözlü nikah uygulanıyor.

Bir de rica: Dedikodu malzemelerinizi lütfen bana dayatmayın. Beni bağlayan tek malzeme Kuran'dır.

Sevgi ile,
Hasan Akçay
Alt 12-03-2011, 06:57
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahzap 50

Ey Nebî (Peygamber)! Muhakkak ki Biz, ecirlerini (mehirlerini) verdiğin zevcelerini ve elinin (altında) malik olduğun, Allah'ın ganimet olarak sana verdiği (cariyelerini) helâl kıldık. Ve seninle beraber hicret eden amcanın kızları, halanın kızları, dayının kızları, teyzenin kızları ve nefsini Nebî (Peygamber) için hibe eden ve Nebî'nin (Peygamber'in) de onu almak istediği mü'min kadınları, (diğer) mü'minler hariç, sana özel olarak (helâl kıldık). Onlara (diğer mü'minlere) zevceleri ve ellerinin (altında) malik oldukları (cariyeleri) konusunda neyi farz kıldık, Biz biliriz. (Bu), senin üzerine bir zorluk olmaması içindir. Ve Allah, Gafûr'dur (mağfiret eden), Rahîm'dir (Rahîm esmasıyla tecelli eden).

Hangi kadınları helal kılmış ahzap 50de yazar.

Kimki ganimet olanlar. Cariye yokmuş. Ganimet alınan mallarlamı helal cinsel ilişki ilan ediliyor muhammede.Yoksa erkeklerlemi?

Gelelim (mâ meleket yemînu-ke): (elinin altında sahip olduğun) anlamına gelen arapça bir deyimi sanki tek tek sözlük anlamlarıyla deyim anlaşılır gibi sunmak ilginç doğrusu.Deyimler asla sözlükteki anlamlarıyla ayrı ayrı kelimeler anlamlandırılarak çevrilmez hiç bir dilden başka bir dile.Bunu böyle çevirip gerçeği farklı göstermek çabası okuyanların taktirine kalsın.

Bir çok yerde cariyeler bu deyimle belirtilir ki arapçada deyim olan bu kalıp kölelerinde mal sınıfında görüldüğü çağlardan kalmadır. Sağ elini uzattığında eline gelecek herhangi bir şeyden farkı olmadığı anlamından türemiş bir deyimdir.Mal yerine konulur kadın köleler desek tam tespit olur.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 12-03-2011, 08:03
Kıdemli Üye

Merhaba sayın aliyarasfal.

Allah'ın ganimet olarak sana verdiği (cariyelerini) helâl kıldık. Sizin onayladığınız bu çevirideki paranteze dikkat. Parantezler "Bu kelime Arapça metinde yok, ayete sokuşturuldu" demek.

Arapça metin: ma meleket yemînuke mimma efâ allahu aleyk
Sokuşturmasız çeviri: Allah'ın sana savaşta verdiklerinden senin yemininin sahip oldukları.

EFÂ ALLAH : Allah'ın savaşta verdikleri yani esir aldığınız kadınlar. Sonra ne yapacaksınız onları? Muhammed sûresi ayet 4: fe immâ mennen ba'du ve immâ fidâen

Serbest bırakacaksınız
ya bağışlamak suretiyle - fe immâ mennen
ya da tazminat alarak - ve immâ fidâen

Yalnızca bu İKİ seçeneğiniz var. Üçüncü bir seçeneğiniz yok. Örneğin esirenizi CARİYE olarak alıkoyamazsınız. Alıkorsanız Allah'a isyan etmiş olursunuz; peygamberlikten atılırsınız; kafir olarak ölürsünüz ve o büyük günün amansız cezası var ya, ona çarpılırsınız (10:15).

Eğer esireniz evsiz yurtsuz, parasız pulsuz ve kimsesiz kalmış ta size sığınmışsa onu önce MENNEN yani tazminattan vaz geçip BAĞIŞLAMAK SURETİYLE özgür bırakacaksınız. Muhammed işte onu yapmak zorunda çünkü Allah'ın emri. Ardından o özgür kadını "yemîn nikahı"yla eş almış. Özgür o kadın, CARİYE değil.

MA MELEKET YEMÎNUK konusunu sırası gelince daha ayrıntılı olarak anlatırım, Allah isterse. Ne yazık ki Allah'ın bu ifadesi sözüm ona ulema tarafından zulme teşne olacak şekilde vicdansızca çarpıtılmıştır.

Sevgi ile,
Hasan Akçay

Konu Hasan Akçay tarafından (12-03-2011 Saat 08:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-03-2011, 09:53
kerem190 kerem190 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

allahınızın beyni az çalışıyor sanırsam, hangi kadınların helal kılındığından bahsetmiş, midem bulandı! sözlü nikah ile sürüsüne bereket kadın almış muhammed isimli arap!
Alt 12-03-2011, 10:57
Estiva Estiva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer esireniz evsiz yurtsuz, parasız pulsuz ve kimsesiz kalmış ta size sığınmışsa onu önce MENNEN yani tazminattan vaz geçip BAĞIŞLAMAK SURETİYLE özgür bırakacaksınız. Muhammed işte onu yapmak zorunda çünkü Allah'ın emri. Ardından o özgür kadını "yemîn nikahı"yla eş almış. Özgür o kadın, CARİYE değil.
Şimdi hocam, empati kurmaya çalışarak bu dediğinizi anlamaya çalışalım. Biri diyor ki bana vahiy geldi, ben peygamberim, sonra alıyor bu düşüncesini kabul ettirmek için savaşlar başlamasına neden oluyor. (Herkes güzel güzel evinde otururken, patlamadı değil mi savaşlar?) Neyse bu ayrı mevzu. Savaş başlıyor, kadının evi talan ediliyor, kocası savaşta öldürülüyor. Şimdi siz diyorsunuz ki... Başlarında peygamberin olduğu islam ordusu tarafından, ocağına incir ağacı dikilmiş olan bu kadın gelip peygambere sığınıyor. Peygamber onu cariyesi yapmıyor - Burasına ciddi bir itirazınız var. Önce özgür bırakıyor ama kadın deli. Kocası öldürülmüş, hayatı düzeni talan edilmiş olan bu kadın, yemin nikahı ile peygambere eş olmak istiyor. Yani siz demek istiyorsunuz ki, kadın özgür bırakılmıştı, istese çıkar giderdi. Ama kadın deli olduğundan, ya da peygamber ya da adamları onun kocasını öldürürken, çok cazibeli göründüğünden, kadında bir şehvet uyanıyor, çok etkileniyor ve çıkıp gideceğine peygambere varıyor. Tamamen kendi isteğiyle.

Ayrıca madem o kadınlar ganimet değil, madem özgür bırakılacaklar, ne diye esir ediliyorlar. Mesele para (tazminat) ise direk alsaydılar, kadını yerinden yurdundan niye ediyorlar, esir olarak tutuyorlar, bakalım geri evlerinin yolunu bulabilecekler mi, kocasını öldürdükleri yetmedi mi? Bu işin mantığında bir terslik yok mu sizce? Kendinizi o kadının yerine koymak (empati kurmak) şartı ile mantıken bir düşünün lütfen.

"Eğer esireniz evsiz yurtsuz, parasız pulsuz ve kimsesiz kalmışsa" -Burası hoşuma gitti. Sanki durduk yere evsiz yurtsuz, parasız kalmış, kocası sanki kendi eceliyle, böbrek yetmezliğinden ölmüş İslam ordusu o hale getirmiş, kocasını kılıçtan geçirmiş. Demagojiye bakın

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arapça metin: ma meleket yemînuke mimma efâ allahu aleyk
Sokuşturmasız çeviri: Allah'ın sana savaşta verdiklerinden senin yemininin sahip oldukları.
Bir de yukarıdaki ayeti tam cümle haline getirebilir misiniz? "senin yemininin sahip oldukları" nasıl bir çeviridir? "helal kıldı" ' yı da içine katıp tam olarak yazar mısınız. Burada helal kılınan nedir anlamadım. Yemin nikahıyla aldığın kadınlar mı helal diyor size göre?

Bu arada ahzab suresini vakit ayırıp çevirmeye çalıştığınız için teşekkür ederim. Ben geniş bir vakitte tüm yazdıklarınızı dikkatle okuyup, linkini verdiğim adresteki sorularıma cevaplar var mı diye kontrol edeceğim. Emeğiniz için teşekkür ederim. Eleştiri üslubum umarım kimsenin canını sıkmıyordur.

Konu Estiva tarafından (12-03-2011 Saat 11:10 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-03-2011, 12:03
Realist Realist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Selamlar.
Konu insan kaderini mi yaratır,yoksa kader Allah tarafından mı çizilir iken, netice itibarı ile bambaşka bir mecraya kaymış.Üstünkörü de olsa tüm mesajları okudum.Ortalarda bir yerde peygamber şehvet düşkünü olsaydı diğer eşlerinden de çocuğu olmalıydı savunması yapılıyor.Bu konuda sayın Arif Tekin'in önemli bir açıklaması var.Marya'nın doğurduğu İbrahim isimli çocuk peygamberden değil.Zina sonucu doğmuştur.Marya isimli cariye peygambere hediye edildiği zaman, onun yanında Ayşe(16 yaşında), Safiye(17 yaşında), Cüveyriye (22 yaşında), Hafsa (24 yaşında), Ümmü Habibe (30 yaşında),Ümmü Seleme (32 yaşında) gibi eşleri var.Bunların hiç birinden çocuğu olmayıp sadece Marya'dan çocuk sahibi olması pek mantıklı değil.Bu doğum zina olasılığını güçlendirmektedir.
Taberi tarihinde zina olayını bizzat Marya'nın ,peygambere anlattığı yazılıdır.Bu zina söylentisi halk arasında yayılınca Muhammed yiğeni Ali'ye diyor ki.
-Git Marya ile ilişkiye giren adamı vur.
Ali adamın yanına varıyor fakat cezayı uygulamadan geri dönüyor.Bunun nedenini de şöyle açıklıyor.Adamın yanına varınca onun tenasül (Cinsel) organının olmadığını gördüm o yüzden öldürmekten vazgeçtim diyor.Peygamber de iyiki öldürmedin diyor.Aynı şekilde Peygamber Marya'yı da öldürmesini istiyor.Ali , Marya'yı cezalandırmadan geri dönüyor.Gerekçe olarak ta ''Kadın henüz doğum yapmış,kanaması devam ediyor, oyüzden erteledim'' diyor.Muhammed de ''iyi ki erteledin,daha sonra kanaması kesilince gider onun cezasını uygularsın '' diyor.

Bütün bunları bir araya getirince ortaya peygamberin cinsel sorunları olduğu çıkıyor.

Bunlara Ayşe-Safvan (İfk hadisesi) olayını da eklersek ortaya tutarlı bir tablo çıkıyor gibi.

Ne dersiniz?

REALİST
Alt 12-03-2011, 12:25
Realist Realist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Konu başlığı '' peşpeşe gelen ayetlerde çelişkiler '' olunca benimde aklıma peşpeşe gelen şu iki ayet geldi.

Enfal 65. Elmalı'lı çevirisi.
Ey o Peygamber! Mü'minleri cihade teşvik eyle, eğer sizden sabredecek yirmi kişi olursa ikiyüze galebe ederler ve eğer sizden yüz kişi olursa o küfredenlerden binine galebe ederler, çünkü onlar hakkı ve akıbeti iyi idrâk etmez fıkıhsız bir kavmdirler.

Enfal 66...
Şimdi Allah sizden yükü hafifletti ve bildi ki sizde bir za'f var, şimdi sizden sabredecek yüz kişi olursa iki yüze galebe ederler, sizden bin olursa Allahın izniyle iki bine galebe ederler, ve Allah sabredenlerledir

Enfal 65.ayette kendinden 10 kat daha fazla düşmanla başadebilirken, sonradan gelen Enfal 66'da bütün şartlar bir önceki ayette anlatıldığı gibiyken bu oran iki misline düşürülüyor.

İşin ilginç yanı Allah ezeli bilgisi ile 65 ayeti göndereceğini de, daha sonradan bu oranı değiştireceği 66. ayeti göndereceğini de biliyor.Buna rağmen 65.ayeti neden gönderiyor?Sadece 66.ayeti göndermesi yeterliydi.

Burada nasih-mensuh hikayesi de var.66. ayetle birlikte 65.ayet hükmü yürürlükten kalkmış oluyor.

Hem ''Tanrı katında söz değişmez'' diye ayet var. Hemde Nasih-Mensuh diye bir kabul var.Bir ayetin hükmü kaldırılıyor yada değiştiriliyorsa ''Tanrı sözünde değişme olmaz'' ayeti havada kalmıyor mu?

REALİST
Alt 12-03-2011, 13:14
AvniSinanoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AvniSinanoglu AvniSinanoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kerem190´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ne kadar komiksim biliyor musun! İsa bir kere tokat yersen öbür yüzünü de dön der! İnsanları sevin der ama sen gidip bir taraflardan aldığın yalan yanlış bilgileri burada bize yutturamazsın. muhammed isimli cahil cüvela ve yalancı bir peygamberi bize haklı çıkartma burada... savaşlara girmek istememişmiş, bak sen! yok ya... öyle bir istemiş ki, hayatı boyunca yediği ekmek kadar belki de adam kesti kendisi... sonra da gelip hikayelerini burada anlatırlar!

senin o peygamber dediğin muho yalancı bir araptı bunu gör ve kabullen artık. Bu arada, muhammedin poposu hep açık kalmıştır doğrudur, durmadan yatakta zaman geçirdiği için... şehvet azıgını bir yalancıdan da bu beklenirdi zaten...
Isanin ne oldugunu nereden biliyorsun? Birkac mektublar yazan Apostellerden aldigin Isa bilgisine dayanmak cok ilginc, en basta hiristiyan ari irkciligin insanliga yaptiklari akil almaz zülümleri tarihten arastir, tavsiye ederim. Hiristiyan insanlik sucudur bu kadar basit ve bunu yazarken ne islami ne de baska dinleri savunma arzusu icinde degilim.

Düşünülen her şey yapılabilir.
"Bağnaz ateist" gördüğüm anda, sorduğum ilk soru nedir biliyor musunuz?"
"gönül nedir, gönül ne demek?"

Alt 12-03-2011, 13:22
Kıdemli Üye

Merhaba sayın web. Nasılsınız?

Burada helal kılınan nedir anlamadım. Yemin nikahıyla aldığın kadınlar mı helal diyor size göre? Elbette. Tıpkı yazılı nikahla aldığın kadınlar gibi. Daha doğrusu ayet 50'de anılan öteki 3 sınıf kadın gibi:

-mehir ödeyerek yazılı nikahla aldığın kadınlar
-seninle göç eden akrabala kızları
-sana kendisini HİBE eden mümine

(Çeviriyi) "helal kıldı"yı da içine katıp tam olarak yazar mısınız. Ey nebi! Allah'ın savaşta sana verdiklerinden senin yemininin sahip olduklarını sana helal kıldık.

"senin yemininin sahip oldukları" nasıl bir çeviridir? Lafzîdir. Yani eklemesiz, çıkarmasız. Kısacası yorumsuz.

YEMÎNUK: senin yeminin, "Vallahi seni eş olarak kabul ediyorum!" diye ettiğin yemin.
MELEKET: malik oldu, sahip oldu.
MA MELEKET YEMÎNUK: senin yeminin neye sahip oldu ise.

Yani "sözlü nikah"la aldığın kadınlar.

Bunlar savaşta ele geçirildiğine göre savaşa katılan kadınlar: örneğin develerle silah ve malzeme taşıyanlar, çatışma sırasında okları hazırlayıp erlerine uzatanlar, istihbarî bilgi toplayıp kafir ordusuna ulaştıranlar...

Sayın web, savaşları inananların çıkardığı görüşündesiniz ama inananlar yalnızca savunma savaşı yapabilirler. Allah inananların yalnızca savunma savaşı yapmasına izin veriyor: "Size saldıranlarla savaşın. Haddi aşmayın." (2:190).

İnananlar kendileri saldırıp savaş çıkarırlarsa Allah'a itaat etmemiş, haddi aşmış olurlar.

Sevgi ile,
Hasan Akçay

Önerilen Siteler