Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-06-2023, 10:23
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Plato’nun Magara Alegorisi Nedir?

Saygideger arkadaslar,

Plato'nun magara alegorisi hakkinda konusmak istemistim. Arzu ederseniz / vaktiniz de varsa bu konuyu aciklar ve bizim icin ne onemi oldugunu paylasir misiniz?

Tesekkurler

A

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 19-06-2023, 19:37
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bazı insanlar vardır A fikrini savunduklarında onlar için sadece A fikri vardır. B fikri akıl dışıdır saçmalıkdır. B fikrini savunanlar akılsızdır beyinsizdir.Sonra bu insanlar B fikrine geçerler bu seferde sadece B fikri vardır. A fikri akıl dışıdır saçmalıktır. A fikrini savunanlar akılsızdır beyinsizdir.

Bu insanlar aslında bireyselleşememişlerdir. Kendilerini başkalarına karşıtlık üzerinden var etmek isterler.Bazı insanlar tek başlarına da kendilerine kesin kurallar koyarlar (toplumun bireye koyduğu kurallar gibi) o kuralların sorgulanmasına tahammül edemezler.Gerçekliği tek yönlü zannederler.Bakış açıları tek pencerendendir.Başka pencerelerde olduğunu kabul edemezler.

Platon Mağara Alegorisinde bizlere gerçekliğin çok yönlü olduğunu bağnazca tutumlardan vazgeçilmesi gerektiğini aynı zamanda sabırlı olmayı insan ilişkilerinde tekçi davranışlardan kaçınılmayı salık verir.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 19-06-2023, 20:15
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Adam ( platon ) , bugünki elit burjuvaların " aydınlanma" dediklerinin , bozulmamış saf ESAS halini anlatmak için bu alogoriyi dillendirmiş diyorum.

Platon nun AYDINLATTIĞI insanlar ne kadar aydınlandıysa , bu günkü demokrasi aşığı , kapital manyağı , özgürlük delisi ve bunlar gibi olmak için özenti , görgüsüz yapılarda o kadar aydınlanıyorlar.

Platon nun bu alogorisini biliyorum diyip, bildiği için hava atma derdinde olanlar , platon nun gerçek niyetinin " aydınlatmak " olduğunu yok saydıklarını , umurlarında dahi olmadığını , bir yerlerde entel dantel sohbetlere meze yaptıklarınıda bilmek gerekir.

Yoksa bir magara ve ateş aydınlığının ortaya çıkaracağı gölgeden ne olucak ki !!!!

Bu forumda bir çok yerde yırtınarak aydınlık veren insanlar var . O insanların kendini parçalarcasına belkide başka başlıklar altında onlarca kez aydınlatma girişimlerine burun kıvırarak cevap verenlerin , o insanlara platon ve mağara benzetmesini sorması garip geliyor bana .

Ha bu arada , bu alogoriden , duyulara girip oradan metafizik kapıları açip , ruhdu tanrıydı gibi idealist safsatalara girileceği gibi bir sinyal almadığimı umut ediyorum.
Alt 19-06-2023, 20:40
Üye

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ha bu arada , bu alogoriden , duyulara girip oradan metafizik kapıları açip , ruhdu tanrıydı gibi idealist safsatalara girileceği gibi bir sinyal almadığimı umut ediyorum.
Saygideger ilahimasal,

Benim tanrim yok. Su kendi tanri takintindan, her an bir uye tanri'ya varacak sezinmelerinden vazgecsen artik. Nitekim, inanirim da inanmam da. Bu kimi ne ilgilendirir. Tanriyi takma kafana bu kadar lutfen. Tanri'da tanri, tanri, da tanri.

Bak, ben forumda 100 mesaj yazdim, hic birinde tanri hakkinda bir sey yazmadim. Sen, ozellikle bana karsi surekli imalarda bulunup duruyorsun Kizmiyorum, neseli de oluyor ama, bosver

Nedir bu kafandaki tanri meselesi, yok cinlerim varmis, yok sakalli dedelerim bana mesaj veriyormus, yok utaniyormusum, yok gaipten mesaj aliyormusum.

Bunlari birak bir kenera. Taze bir portakal suyu ic, arkana yaslan, guzel bir muzik dinle. Rahat ol biraz. Birak tanrilari. Bilim mucadelesini bilim insanlari olarak zaten biz veriyoruz.

Saygiyla
A

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 19-06-2023, 20:47
Üye

Ne oldu alvincim , alıntı yaptığın yer haricinde söylediklerimi ciddiye almadın mı?

Alıntı yaptığın yer için " umarım "demişim , nedir bu sert tepki ? Sakin ol , ne içersende iç.
Alt 19-06-2023, 20:59
Üye

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne oldu alvincim , alıntı yaptığın yer haricinde söylediklerimi ciddiye almadın mı?

Alıntı yaptığın yer için " umarım "demişim , nedir bu sert tepki ? Sakin ol , ne içersende iç.

Saygideger ilahimasal,

Biraz sert gibi gorunduyse, ozur dilerim. Ben sana saygi duydugum icin, her zaman ciddiye aliyorum, da her seferinde bu tur ithamlarina cevap vermiyorum. Bes alti keredir dolayli yada dolaysiz yaziyorsun, ve beni hirsizlikla, uckagitcilikla, gaipten sesler almakla, ve sakalli dedelerim olmakla itham ettigin icin, bu sekilde yazmisim.

Seni uzduysem, ozur dilerim.

Biz konumuza donelim. Gerci bu konuya marcos biraz degindi. Kendisine tesekkur ederim.

Tesekkurler marcos !

Biraz acmakta yarar var: Platon'un magara alegorisi, eski Yunan filozofu Platon'un "Devlet" adli eserinde sundugu fve benim de son yillarda ancak ogrenebildigim felsefi bir metafordur. Bana gore en onemli yani, insan algisinin dogasini gostermek icin bir dusunce deneyi gorevi gormesidir.

Icerigi cok ilginc oldugu icin yazmak istiyorum. Alegori, dogumlarindan beri karanlik bir magarada zincirlenmis bir grup mahkumu tasvir ediyor. Bu mahkumlar baslarini ceviremezlermis ve sadece onlerindeki duvari gorebilir. Arkalarinda bir ates var ve mahkumlar ile ates arasinda yukseltilmis bir yuruyus yolu var. Disardaki insanlar, atesin isigi nedeniyle mahkumlarin onundeki duvara golge dusuren cesitli nesneler tasiyarak gecit boyunca yururler, gecip giderler.

Mahkumlar duvarin ve golgelerin otesini hic gormedikleri icin golgelerin tek gerceklik olduguna ve nesnelerin gercek bicimlerini temsil ettiklerine inanirlar. Bu golgelere isim verirler ve onlari yegne gercek olarak kabul ederler.

Platon'a gore magara, gorunusler dunyasini veya duyularimizin dunyasi olan maddi dunyayi temsil eder. Mahkumlar, gercekligin gercek dogasindan habersiz siradan insanlari sembolize ediyor. Duvardaki golgeler, fiziksel dunyada algiladigimiz yuzeysel ve gecici seylere karsilik gelir.

Platon, magaranin otesinde daha yuksek bir gerceklik alani, Formlar veya Fikirler alani oldugunu savunur. Bu Formlar, guzellik, adalet, hakikat ve iyilik gibi seylerin ebedi ve degismeyen ozleri veya arketipleridir. Dunyada karsilastigimiz nesne ve kavramlara anlam ve varlik kazandiran nihai gercekliktir.

Alegoride ozgur kalan ve magaradan kacan mahkum bilgelik arayan insani temsil eder. Baslangicta serbest birakilan mahkum, gunes tarafindan aydinlatilan dis dunyayi gorunce rahatsizlik ve kafa karisikligi yasar. Parlak gunes isigi, Platon'un metafizigindeki en yuksek ve en temel Form olan Iyinin Formunu temsil eder.

Serbest birakilan mahkum yavas yavas dis dunyaya alistikca, magaradaki golgelerin sadece illuzyon oldugunu ve asil gercekligin Formlarda yattigini anlar. Plato'nun nihai hedefi, magaranin otesine yukselmek ve saf Formlari tefekkur ederek gercek bilgiye ve aydinlanmaya ulasmaktir.

Magara Alegorisi, cehaletten bilgiye, yuzeysellikten gerceklik dunyasina giden yolculugun metaforik bir temsili olarak hizmet ediyor. Anlik duyusal deneyimlerimizin otesinde yatan daha derin gercekleri ortaya cikarmak icin felsefi sorgulamanin ve bilgelik arayisinin onemini vurgulamak istiyor.

Bana gore cok anlamli bir hikayedir. Cunku, zincire vurulmus mahkum, magarada kalmak istemiyor, disari cikip gozlem yapmak istiyor. Ikincisi, dogumundan beri verili-kabul edilmis dogmasini sorguluyor, "acaba" diyor, etrafini gozlemliyor. Bir gercek arayisi var. Cok basit yaklasmiyor. Metafizik dunyaya mi ulasiyor, ulasmiyor mu, bu cok onemli degil benim icin. Onemli olan bir gercek arayisi olmasi, sorgulamaya baslamasi cok anlamli geliyor.

Saygilarimla

— Walt Disney
Alt 19-06-2023, 21:09
Üye

İnsan algısının dogasını falan belirtmemiş , tabiki bana göre böyle
Ben oradan ne çıkarttiğimi belirttim " aydınlanma" düşünme ve bilinçlenme

Tabiki bulsak ve kendinede sorabilsek.
İnsan algısının dogasında metafizik hayali varliklar çıkartması , çıkarttıgi hayali varlığin gercek oldugu yada başka boyutlar olduğunu göstermiyor.

Platon da bu kadafr safca degildi galiba.

Önerilen Siteler