Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-12-2015, 23:37
efenes efenes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Zamani ve yeri geldiginde...

Insan arzu üzerine ateist olmuyor, olamaz.

Aramizda bir cok arkadasin da yasamis oldugu muhakkaktir. Zamaninda var gücüyle imanina sarilip dinini savundugu bir gercektir.

Insan nasil degisebiliyor, kendi arzusuyla mi yoksa basindan gecen olaylardan dolayi mi?

Her hangi bir konu üzerinde kafa yordugunda, altindan cikamadigi sorular ile bas basa kaldiginda?

Her seyden evvel süphelerin olusmasi, acabalarin basladigi an ilk adim atilmis oluyor.

Baskalarinin ikna etmeye kalkmasi bir ise yaramiyor, insanin kendiliginden /icinden gelmesi gerekiyor bir seyleri arastirmaya.

Zaman olgunlasmadigi an kimsenin bir seyi degistirecegi yok. Daha dogrusu aklin olgunlasmasi gerekiyor Yasin önemi yok, 7 yasindaki bir cocuk 30 yasindaki bir insandan daha olgun düsünebilir. Üstün zeka bu olsa gerek.

Ben dini sadece okullarda ögrendim / zoraki din dersleri sayesinde. Ne Kur'an kursu ne camii gördüm cocuklugumda ve de gencligimde.

Evlendikten sonra (mini etekli bi tazeydim ) kocamin akrabalari yeni kapanmaya baslayan kisilerdi (kocamin dinle bir alakasi yoktu ama). Ilmihallere ve bir iki dini kitaplara el attim (elim kirilaydi da el atamaz olaydim keske).

O kadar da dindar olamamisim ki, kocamdam ayrilmak icin avukata bas vuran ben olmustum 20 seneye yakin bir evlilikten sonra.

Basimdan bir iki olay gecti, yine dindarlastim.

Ateist sayfalarina göz atarsam carpilacagini sanacak kadar saskindim.

Yine de arastirmalarim oldu, islam forumunda banlanacak kadar cesaretlenmistim.

Modern Kurancilar sayesinde yavas yavas uyanir oldum. Arastirmalarim gittikce yogunlasti.

Elhamdulillah yerine "oh be dünya varmis" diyecek kivama 3sene evveli ulastim asagi yukari.

Bu arada icine ettigimin dini yüzünden hayatimin icine ettigimi cok gec de olsa anlamis oldum.

Tam anlamiyla hürüm. Kaybettiklerimin yerine hür olmanin verdigi zevki tatmak ile nefes alip veriyorum.

Hür olmaktan kastim, vur patlasin cal oynasin yasamak degil, benligimin hür olmasidir

Eskisinden daha olumlu adimlardayim. Bir tevbe ile basimdan savacak sacmaliklara veda etmis bulunuyorum.

TDS ine tesekkür borcluyum
Alt 28-12-2015, 23:51
Aleph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aleph Aleph isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hoş geldiniz. Ölmeden önce doğabilmek çok zor ve bunu başaran kişi sayısı çok az. Siz bunu başarabilmişsiniz, tebrik ederim..

"Yaşama başkalarınca ve önceden verilmiş bir anlamı üstlenmek zor değil, zor olan ona kendince ve yeniden anlam verebilmektir." - Dücane Cündioğlu
Alt 29-12-2015, 01:14
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Korkularla örülü bir hayat yaşanabilir mi? iyi de nasıl?Korku insandan hatta her canlıdan o kadar çok şeyi alıp götürürki, hadi hepsi bir yana iradesini dahi kaybeder, nereye döneceğini şaşıp, sanırım devekuşu misali kafayı kuma gömmeye kadar varır, belşkide ölü taklidi yapan diğer canlıalr gibi, ölü bir durum...

Korku öte yandan da dalkavukluğa, kendini kullandırtmaya vb yol açar. Korkanın sığındığı her liman, korkan için hoş görünüp kendini garantiye almak, sığınacak liman edinmek ya da ne bileyim, bir şekilde korkutulduğu şeyden merhamet için kılıktan kılığa girmek... dalkavukluğa, onun sonuda ne yazık ki bilerek ve isteyerek insanın kendisine olan saygısını da yitirmeye varır, iş öyle bir kıvrılır ki, sonrasında nefsini yenme vs hikayeleriyle kişiler tekrardan kendini ikna yoluna varır, egolarını veya gerçekte nefsi yenmek değil, dinsel uygulamarın özü açıktır ki özünde, İRADEYİ ezmektir...

Arzu, aşırı beklenti ve istekte, ihtiraslı bir hale ulaşır. keskin sirke misali...

İnanç ise özünde, insanın emin olamadığı ama emin olmak istediği halde geçerli. Bu halde emin olmak isteyen, emin olma isteğini yitirmediği ve bunun içinde sorguladığı sürece inançlıdır, dinler ise İNANÇ İSTİSMARI üzerine kurulu, çağdışı kalmış bir efendi-köle, efendi-kul, hizmetçi ilişkisinin, politik, ideolojik, mafya tarzında örgütüdür... Hele giriş yeminleri vs, heleki girenin çıkamaması, insan hayatının her ama her alanına, her şeyine varana değin burun sokmaları, kısaca hayatı yaşanmaz, çekilmez, zindan kılana değin varması vs!

Din varsa inanç kaybolur, inanç varsa din kaybolur, mesele inanç olunca işin aslı budur.

İnanç ise emin olamadığımız ama bazı sebeplerle(arzu, korku) olumlamasına emin olmak isteyip kendimizi bağladığımız ya da sandığımız şeyleri kapsar. Emin olunan bir şeye inanç olmaz. ne kadar bilgi, o kadar az inanç-zani ne kadar inanç o kadar az bilgi... Bilmediğini bilenin inançla işi yok, önü sonu, ne idüğü belirsiz inançlar, zan-sanrılar sallamaktansa, tahmin yürütüyorum demek ve dayanaklarıyla bunu dile getirmek daha hayırlıdır

Birde,
İnanmak aldanmanın öbür yarısıdır, birisi olmadan diğeri olmaz. Aldanmanın birinci ve asli kuralı inanmaktır.

Artık sizde cumhurbaşkanımızın söylediği alanda, eroincisiniz(O'na göre ateist demek eroinci demekmiş, böyle işte çoğunluk öyle olunca, her istediğini yaptırmanın yolu bu tür hassas şeyleri yalan-yanlış kaşımaktan geçiyor, yeterki toplumu galeyana getir, sözde hassas noktaları öne sür, her okulu imam hatip yap, dindar nesil yetiştireceğiz de, itiraz edilemesin diyede itiraz edeni eroincilikle damgala, sesini kıs. İşte dinin fiili gerçekliği üzerine bırakalım Ortadoğuyu Türkiye bile başlı, başına örnektir, Allah, kitap de malı katır kervanıyla götür, din bunun için var, birilerinin cenneti, çoğunluğun ise cehennemini yaratmak için.)

Hoşgeldin..

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 29-12-2015, 02:07
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Bu arada icine ettigimin dini yüzünden hayatimin icine ettigimi cok gec de olsa anlamis oldum.
Ne kadar sinir bozucu oldugunu tahmin edebiliyorum, ama hic anlamamaktan iyidir..

Tam anlamiyla hürüm. Kaybettiklerimin yerine hür olmanin verdigi zevki tatmak ile nefes alip veriyorum.
Harika.
Alt 29-12-2015, 02:10
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Insan arzu üzerine ateist olmuyor, olamaz.
Güzel tespit.
Alt 29-12-2015, 02:20
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arkadaş asıl kadınların bu dinin yanlışlığını farketmesi gerekiyorki toplum kurtulsun ve tabii dünyada. Ama ne yazıkki öyle erkek egemen bir inanç ve toplumki islam dünyası, kadının bilinçlenecek sorgulayacak bilgi ve seviyeye gelmesi neredeyse mucize.Her türlü engelleme din tüccarları ve siyasi rantçılar sayesinde ,özellikle cehaletle yoğrulmuş toplumlarda yetiştirilen çocuklarda öğretilmiş onca yanlışı ve işlenmiş korkuyu atmak bir kaç nesil ister.

O zamana kadarda bunu engellemek için her türlü şiddet ve baskı uygulanacak ve uygulanıyor, özellikle kadınlar üstünden bunu uyguladıklarını ve kötüyü iyi diye kabul ettirmek için söylenmedik yalanın kalmadığını görmekteyiz.

Bu dinler tarih olacak olmasınada, ardından enkaz bırakmadan göndermeye niyetli değil hem kapitalistler için güzel silah hemde rant için müthiş(siyasi,ekonomik vesaire) kaynak sunmakta.

Size geçmiş olsun, tek yaşam hakkımızın böyle yalanlarla gaspedilmesi iğrenç ama umut çocuklarımıza...

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...

Önerilen Siteler