Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-03-2016, 01:20
deistkalender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
deistkalender deistkalender isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Çetrefilli Düşünceler

Merhabalar arkadaşlar aranızda yeniyim ve yanlız olmadığımı bu forum sayesinde anladım.Kendi hikayemi kısaca yazmak isterim ; Şu an 29 yaşındayım 23 yaşında askerliğimi bitirdikten sonra hayatım düzene girince gerçek anlamda hayatı, dini, insanları ,evreni, bilimi düşünmeye başladım.Günümüzdeki İslam ülkelerinin ne kadar geride kaldığını,ülkemizdeki hacı hocaların ne kadar düzenbaz olduklarını gördükçe sorgulama dönemine girdim.İlk başta Müslümanlıktaki Tüm mezhepleri ve hadisleri sildim kafamdan.SAF dini yaşamak istiyordum.Bu güne kadar anlamını bilmediğim küçüklüğümden beri her gece okuduğum arapça kelimelerin anlamlarını öğrendim.Kuranın türkçesini okumaya başladım.Her gece okudum ve mantıksız gelen ayetleri 3-4 farklı mealcidende karşılaştırdım.Ve okudukça korkmaya başladım.Son 30-40 sayfa kala artık okumanın bi anlamı kalmadığını anladım ve kapattım kitabı.Çünkü kitap bir yaratıcının elinden değilde insan elinden çıktığı aşikar olmuştu.Kadınların 2. sınıf insan muamelesi görmesi , peygamberin özel hayatıyla bu kadar çok ilgilenilmesi kafamdakisoru işaretlerini kaldırdı.Ve felsefe akımlarını inceleyip her türlü inancı karşılaştırdım kendime en yakın bulduğum
DEİZM inancı olduğuna karar verdim.Bu konudada şöyle düşünüyorum.BigBang teorisinde evren atom kadar küçük çok sıcak bir parçacıktı deniyor.İşte o parçanın kendiliğinden oluşmasına olanak veremiyorum.İlk nedenin mutlaka bir yaratıcı güce ihtiyacı olmasını düşünüyorum.Ve sonsuz kainatta bu Mutlak düzeni var edenin korkunç birisi olacağına inanmıyorum.Yaşamın sadece dünyada değil , başka galaksilerde de olduğu inancındayım.Aranızda bana da yer varsa çok memnun olurum. SAYGILAR
Alt 14-03-2016, 02:09
Üye

Bunu zaman gösterir tabiki ama son durak olgusuna inanmıyorum. 6 yıllık düşünce döneminde varabildiğim nokta burası ve şuan olmak istediğim noktada zaman neyi gösterir yaşayıp göreceğiz...
Alt 14-03-2016, 02:40
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

deistkalender´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunu zaman gösterir tabiki ama son durak olgusuna inanmıyorum. 6 yıllık düşünce döneminde varabildiğim nokta burası ve şuan olmak istediğim noktada zaman neyi gösterir yaşayıp göreceğiz...
Hoşgeldiniz ve tebrik ederim.
Alt 14-03-2016, 03:18
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

DEİZM inancı olduğuna karar verdim.Bu konudada şöyle düşünüyorum.BigBang teorisinde evren atom kadar küçük çok sıcak bir parçacıktı deniyor.İşte o parçanın kendiliğinden oluşmasına olanak veremiyorum.İlk nedenin mutlaka bir yaratıcı güce ihtiyacı olmasını düşünüyorum.Ve sonsuz kainatta bu Mutlak düzeni var edenin korkunç birisi olacağına inanmıyorum.Yaşamın sadece dünyada değil , başka galaksilerde de olduğu inancındayım.Aranızda bana da yer varsa çok memnun olurum. SAYGILAR
Hoşgeldin..

Sık, sık bu neden sorunsalının mantıksal yanlışlarını irdeliyoru-m-z. Ki tazesi burada
https://www.turandursun.com/forumlar...t=7547&page=15

İlk neden diye bir neden olmaz, nedenler, varlık-yokluk-uzay düzleminin kendisi için değil, bu zeminde meydana gelen hareket, değişimle açığa çıkan nitel farklar içindir, FAKTÖRELDİR, var-yok çıkışı düzleminde değildir, ETKİ-TEPKİ-DÖNÜŞÜM düzlemindedir... Su buhar oldu? Sebep? Buhar, yağmur oldu? Sebep, elma çürüdü, toz çamur oldu....

Nedenselliğin zinciri niteliktir, niteliği nedensellik zincirine bağlayan da hareket ve değişimdir, burada şimdi 3 kümeden bahsettik, birde ana küme var o halde şekil;
  1. Varlık-yokluk-uzay (ANA KÜME, ŞAHSA MÜNHASIRLAŞTIRILAMAZ OLAN, böylece şahsa münhasır gelip-geçici niteliğin, formun da limitleyemediği, ama tümünü kapsayan genel düzlem)
  2. hareket-değişim, etki-tepki
  3. SEBEP-SONUÇ
  4. Zaman
Sonuç olarak 3 ve 4 nolu kümelerin muhatabı varlık değildir, 2 nolu zeminden daha yukarı gidemez.

Varlığa neden sorusu fırlatmak mantık dışıdır...

Peki bir an öyle düşünelim
İlk neden de bir ilk olduğuna göre, o halde ilk nedeninde bir ilk nedeni olmalı demeniz gerekir.. Eğer neden sorunsalının muhatabı, nesnelerin, ortamın ilişkisel ve hareket zemininde nitelik değişimine ve bizlerin bu nitel farkları kıyaslamamız değilse, ama ne yazık ki öyledir.

fay kırılır -> deprem olur.
Yağmur şok yağar, toprak taşımayacağı kadar su çeker, ağırlık artar, toprak kayması olur.
Su süblimleşir, buharlaşır, yapısı gereği atmosfere çıkar(çekim gücü eşiğini aşar), sonra atmosferik ısı değişimlerinde tekara düşer, yağmur olur...

Sebep/sonuç ilişkisi sadece süreç ilişkisidir, süreç ilişkisi ise varlığı değil, varlığın bünyesinde meydana gelen değişimleri işaret eder.

Aksi taktirde sizin ilk nedeniniz sonsuz sayıda uzayıp gidecektir, bunun sebebi ise neden sorunsalını, muhatabı olmayan şeye yöneltmenizdir.

varlık-yokluk, varlık dönüşüp narlık, narlık dönüşüp zarlık, o da dönüşüp harlık olmaz ki, neden sorunsalı olsun, çünkü varlık ifadesi, nitelik değildir, daha altında, ana, şahsa münhasırlaştırılamaz genel-temel bir zemindir...

Uzayın bir sonu var mıdır? uzayın yönü var mıdır? AMA UZAYIN BİR YÖNÜ OLMAK ZORUNDA, UZAYIN İLK YÖNÜ NEDİR deekle, ilk nedenden söz etmek aynı yanılgıdan gelir. Anlamsız soru-lar, ne uzayın mesafe cinsinden bir birimi olur ne varlığın zaman cinsinden bir birimle ifadesi, sorular geçerli değil, false, akıl ve mantığın durumu ise bu durumda, error, error, error... Uzay hangi yöndedir? cevap; error, error, error... iyi ama bizim yönlerimiz var? cevap, çünkü uzay yönden bağımsız, dolayısıyla uzayı yön ölçeğine vurup, yönle muhatap edemezsiniz, siz zaten o yüzden yön tayin etmek zorunda kaldınız, konumunuzu esas aldınız... Uzay yönden nasıl ki bağımsız, varlıkta nedenden öyle bağımsızdır, nedensellik, nesnelerin, ortamın, ilişkisel ağın açığa çıkartığı dinamik ve bu dinamiğin nesnelerde meydana getirdiği nitel değişimleri içindir...

Elbette nasıl dilerseniz öyle düşünürsünüz, siz fikrinizi söylediniz, bende görüşümü beyan ettim...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 14-03-2016, 10:17
Üye

Söylediklerinize katılmamakla birlikte saygı duyuyorum.Varlığa neden sorusu sormak , bilimin ve aklın ilerlemesindeki yegane sorudur.Bilim ilk nedeni açıklayamadıkça , bir yaratıcının varlığı şüphe götürmez bir gerçektir benim için.
Alt 14-03-2016, 15:56
Üye

Nasıl ve neden bu iki soruyuda sorar bilim...Neden sorusunu soyut bir kavram olarak ele alsanız dahi bu bilimin nedenleri arastırmıyor anlamına gelmez.Neden, Nasıl ,Niçin soruları aydınlanmamızı saglayan sorulardir.Doğanın iradesi sabittir bunlarda fizik kurallarıdır. Doğa ile benligimizdeki iradeyi bir tutamayiz değil mi ? Bu arada bana yoktan var olan herhangi birseyi gosterebilirmisiniz? Teori olmayan ? Bilim Bunu somut bir şekilde ispat ettiği an, Deist düşüncemi sonlandırırım zaten.Düşüncenizde benim suallerime cevap veremiyeceginiz sorular olacaktır.Aynısı benim içinde geçerli size mantıklı cevap veremiyebilirim bazı sorulariniza.Siz boşluktan kendiliginden meydana gelen bir evreni benimsiyorsunuz ben ise ilk neden olarak yaratıcı bir güce inaniyorum.Saygı ve Sevgiyle
Alt 14-03-2016, 18:25
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilim, neden ve nasıl sorularını sorar
Merhaba.

Bilim ''ağaçtaki elma neden yere düşer'' sorusunu sorduğunda cevap olarak ''kütleçekimi' der.
Buradaki nedenin kelime anlamı ''elma nasıl oluyor da yere düşüyor'' şeklindedir.
Yani ''elmanın yere düşmesinin amacı nedir'' şeklinde değil.
Dolayısıyla ''neden'' sorusunun iki anlamı var, birisi sebep anlamı diğeri amaç anlamı. Bilim, sebep anlamındaki neden sorusunu sorabilir, fakat amaçsallık sorusu bilime girmez.

Dünya neden Güneş'in etrafında döner?
Bir amacı yok ama sebebi var.
Alt 14-03-2016, 18:32
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Söylediklerinize katılmamakla birlikte saygı duyuyorum.Varlığa neden sorusu sormak , bilimin ve aklın ilerlemesindeki yegane sorudur.Bilim ilk nedeni açıklayamadıkça , bir yaratıcının varlığı şüphe götürmez bir gerçektir benim için.
Inanilmaz bir mantik yanlisi.
Hayret ediyorum bu dusuncene.

Son cumlen nedir oyle.
Aglasam mi gulsem mi.
Bu deistlerin durumu gercekten icler acisi.

Ortada bir soru var mi?
Var.
ilk neden nedir yada canlilik nasil olusmustur? Bu sorunun cevbi onemliyse eger,
Bak bilime. Eger bilim arastiriyoruz suan bilmiyoruz diyorsa,
Otur oturdugun yerde. Faydalandigin bilime ihanet etme.

Bekle.
gotunden tanri uydurma.

Ustelik uydurdugun seyin varligindan kesin bir sekilde emin oluyorsun.

Bir sirketin gunluk kazancini bilmiyorrsun diyelim.
ne kadar kazaniyor? Elinde bir bilgi yok.
Ben derim ki bilmiyorum.

Sen ne dersin?

Kesinlikle 100.000 $ kazaniyor.
suphe goturmez.

Yani akil almaz bir sonuca vardin.
nerenden uydurdun?

Hayir kibar olmayacagim. Cok net soruyoru,.
Nerenden uydurdun?
Ha ??
Alt 14-03-2016, 19:17
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Yanlış anlaşılmasın, burada açıklamaya çalıştığımız, kimsenin inancı, düşüncesi, görüşü değil, sadece ama sadece VARLIĞIN SEBEBİ NE? sorusunun kendisinin YANLIŞLIĞININ izahını verebilmek içindir.

Neden sorusunun özü hal değişimleri, etki-tepki düzlemi ve buradan açığa çıkan nitel farkların kıyasıdır. Varlık ekseninde ise, varlık satıh olduğu için nitel farklarında, kıyasının da bir anlamı yoktur, ha buhar, ha sıvı, ha katı, ha ölü, ha diri(mezarlara bakın kemikler sizinle, hep sizinle olacak, sizde onlarla, daim şimdi de, ama formlar, nitelikler değişecek, gidilecek şimdiden öte bir öncemiz, sonramız olmayacak, kaybettiğimiz de, kazandığımzıda nitelik, varlık ise eksilmiş değil) varlık içredir, varlık şahsında limit oluşturmaz...Varlık önce ne idi ki değişime NEDEN sorusu arayalım? Varlık, NE ZAMAN VARLIK olmaktan başka bir şeydi ki, sebep arayalım? Oysa varlık-uzay gibi kavramlar yön'e,özele, şahsa münhasırlaştırılamaz olan ana, genel, satıh zeminidir, hal böyle olunca varlık A idi, B oldu diyemeyiz, varlığa özelde, ÖZNEL bir betimleme dayatamaz ve belirleyemeyiz, çünkü uzay-varlık asıl, ana zemindir, satıhtır, mecradır, özel bir kendilikleri olduğundan söz edilemez...

Uzay -> Juzay oldu denemez, Varlık->Harlık oldu denemez, denemez ise sebep/sonuç ilişkisi dayatılamaz, çünkü o zemine muhatap değiller, olabilmeleri için varlık-uzayın HARİCİNDE -METAFİZİKTE!- olmaları gerekir. Yani siz uzayın dışına çıkıp ona bir öznellik atfettiğinizi ve dışından da haline bakıp, Zuzaydı, Uzay oldu demeyi öngörüyorsunuz. Kısaca metafizik. Varlığın dışı yoktur, uzayın da, insan ancak hayal gücüyle, metafizik bir çerçevede masal düzeyinde böyle düşünebilir.

Uzay(boş, dolu, dahili) = madde(nesneler dünyası, dahili) = Varlık... Uzay'ın sebebi ne? Düşünün, gerçekten de UZAY, sebep/sonuç ilişkisinin muhatabı mı? Değildir. Kısaca Varlık sebep sonuç ilişkisinin muhatabı değil, mecrasıdır, sırf bu yüzden METAFİZİK'de dahi siz VARLIK öngörmediniz mi? Adına da tanrı demediniz mi? Her halükarda varlığın dışına çıkamazsınız, çünkü dışı yoktur, tüm sebep/sonuç ilişkileriniz, dahilidir, varlık dahilidir, varlığın haricinde bulunmazlar ve harice fırlatılamazlar.

------------------------------------------------------------------------------
Yukarıdaki ifadeyi baz alıp nesnel zemine göre gidersek; Varlığın nedeni ne diye sormamız şu demek;

Varlığa etkiyen ne? (varlığın nedeni dediğiniz anda, nedenden önce varlığı öngörmüş olursunuz, çünkü sebep-sonuç ilişkisinde zincirin halkasını meydana getiren niteliktir, niteliğin mecrası ise varlıktır)

Yaratmak fiili geçersizdir, hayal mahsülüdür, gaibin, gaibidir, yine de sebep/sonuç ilişkisinin zemininde değildir, çünkü sebep/sonuç ilişkisinin zemini, DÖNÜŞÜMDÜR, mevcut olan haldeki değişimle, mevcut halin, farklılaşması arasında elde ederiz, bir şey şahsına münhasır AÇIDA, hareket-değişim sergileyerek başka hale, niteliğe dönüşür-bürünür, böylelikle sebep/sonuç ilişkisi HAYAT kazanır.

Su neden buhar olur? -> Su'ya -> etkiyen ne?
Su neden buz tuttu? -> Su'ya->etkiyen ne?

Neden sorusunun zemini yukarıdaki gibidir, bu soruları felsefe sorar, o halde NASILINI bulmalıyım -> felsefe iter -> bilim. Burada anlarız ki felsefe-bilim, bir bütündür, kendi özgüllerine inersek yapışık ikizdirler, birbirlerinin cephaneliği, felsefe neden diye sormadıkça, biliminde eli boştur... Bu halde bilim gibi felsefeninde metodları vardır, kaideleri, ilkeleri, prensipleri. Felsefik ilkeye göre de, yukarıda değinilen temellere görede Varlığın ilk sebebi ne? Sorusu geçersizdir, bu soru, Uzay hangi yönde? sorusuyla aynıdır. Kısaca felsefe açısından bu sorular YANLIŞ sorulardır, çünkü MUHATAP seçimi yanlıştır...

Etki-tepki => mevcut olandaki hareket-değişim -> nitelik farkı => gözlemi -> NEDEN? sorusuna hayat verir.

Biz
Varlığın nedeni diye sorduğumuzda sorumuz;

Varlığa etkiyen ne? demiş oluruz... Kısaca soruya yanıt => ERROR, çünkü varlığın sebebi ne demek, varlıktan önceye yine varlığın kendisini koymaktır, totoloji olur, o halde varlıkta ne değişti ki, değişime neden aradın denebilir.

Sebebin, sebebi ne? -> Error -> totoloji...

İnsanın tarihi boyunca ürettiği paradoksların %99.99'u, temelde mantıksal hatalarından gelir, paradoksları çözmek için uğraş, boşa ter dökmektir, her paradoksta ilk bakılması gereken nokta, MANTIĞIDIR çıkarımları ve yanlışlarıdır.

Yanlış soruların cevabı, sonsuza kadar ve envai çeşit sürümlerle, her şeyi söylemek mümkün biçimde gidebilir, lakin bir sonuca varamaz, atar, tutar.

Varlığın nedeni -> tanrı -> Nedenin, nedeni ne? - totoloji...

Tanrı nın nedeni ne? -> tanrı -> tanrı -> tanrı ......+sonsuz -> Paradoks....

Paradoksun sebebi ne?
Yanlış soru -> error...

Uzay hangi yöndedir? Cevaplar
Doğuda(Zeus), batıda(Odin), Güneyde(Ra), Kuzeyde(Allah), Kuzeybatıda(Enlil), Güneydoğuda(Marduk)

Yönler ve tanrılar olarak uzar gider....

Oysa soru yanlıştır, çünkü uzay yönden bağımsızdır, aynen varlık mecrasının, nedensellikten bağımsız olması gibi.

varlığın sebebi ne?
--------------------------
Birde en kaba biçimden gidelim
Sebebi yok. Siz sebep-sonuç, etki-tepki ilişkisini kullanıyorsunuz, haliyle, varlığa etkimedikçe, sebep diye soramazsınız, etkiyorsanız da, varlıktan önceye sebep sorunsalı fırlatamaz ve varlık yokken, varlığa sebep olan ne diyemezsiniz, sebep-sonuç ilişkisi etkileşimle anlam kazanır, varlık yoksa, sebebide olmaz.(su yoksa buhara dönüşümü soramamak gibi, nedenselliğinz zemini -> dönüşümdür, hal değişimidir, hal'i olan değişir ve dönüşebilir)...

Kısaca DÖNÜŞEN ve dönüşüm yoksa, sebep-sonuç ilişkisi de yok.

O yüzden insan masal diyarında bir kavrama sahip oldu, adına da YARATMAK dedi... yaratmak içinse daim YOKLUĞA muhtaç idi, ama yoklukta varlığa muhtaçdı, yokluktan söz edildiğinde, yaratılması gereksiz olan varlıktan da söz edilmiş olundu, gerisi masal, insanın senaryo, kurgu gücüne kaldı, kim edebiyatı daha iyi kullandı, etkili şiir yazdı ise, ve kimin sırtı sağlam, kılıcından daha fazla kan damlattı ise O'nun masalları, silah zoruyla kabul gördü... Bu insanın kör talihi ve kötü hikayesidir...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 14-03-2016, 22:36
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Inanilmaz bir mantik yanlisi.
Hayret ediyorum bu dusuncene.

Son cumlen nedir oyle.
Aglasam mi gulsem mi.
Bu deistlerin durumu gercekten icler acisi.

Ortada bir soru var mi?
Var.
ilk neden nedir yada canlilik nasil olusmustur? Bu sorunun cevbi onemliyse eger,
Bak bilime. Eger bilim arastiriyoruz suan bilmiyoruz diyorsa,
Otur oturdugun yerde. Faydalandigin bilime ihanet etme.

Bekle.
gotunden tanri uydurma.

Ustelik uydurdugun seyin varligindan kesin bir sekilde emin oluyorsun.

Bir sirketin gunluk kazancini bilmiyorrsun diyelim.
ne kadar kazaniyor? Elinde bir bilgi yok.
Ben derim ki bilmiyorum.

Sen ne dersin?

Kesinlikle 100.000 $ kazaniyor.
suphe goturmez.

Yani akil almaz bir sonuca vardin.
nerenden uydurdun?

Hayir kibar olmayacagim. Cok net soruyoru,.
Nerenden uydurdun?
Ha ??
Sen ne kadar pis ağızlı , düşüncelere saygısız biriymişsin.
Bu ne şiddet bu ne kifayetsizlik.
Din yobazlarından hiç bir Farkın yok.Düşüncelere saygın yok bir kere
Nasıl ve kim seni moderatör yapmış.Bir yaratıcının varlığına inanmam senin neden bu kadar zoruna gidiyor ?
Kendi düşüncelerinden başka düşüncelere tahammülü olmayan bir insanın böyle bir forumda nasıl işi olur.
Verdiğin örnekleme de çok saçma.yerinde oturması gereken kişi sensin.Sen tanrının olmadığını nasıl ispatlayamıyorsan bende sana varlığını ispatlayamam.Ama senin inanıp inanmaman beni bağlamaz saygı duyarım.
Ama karaktersizlik edip senin gibide davranmam kimseye

Önerilen Siteler