Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-08-2017, 01:43
percival percival isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pyrrhon,teşekkürler.Ama ben senin kadar iyimser değilim.Tatlı yalanlara inanacağıma acı gerçeklerle yaşarım diyecem de yaşayamıyorum
Alt 31-08-2017, 01:43
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hayattayken sevdiklerinin değerini bilip onlara iyi davran. Ölümsüz olsaydık daha mi iyiydi? Ölümsüzlük en büyük işkence olurdu. Ölümsüz olsaydık hayatin değeri kalmazdi. Hayati değerli kilan şey ölümün varlığı.
Hoşgeldin, bu süreçte sitede vakit gecirmen iyi gelebilir.
Alt 31-08-2017, 01:45
SelGom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SelGom SelGom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

percival´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ama insanın aklına takılıyor gece uyumaya çalışırken mesela...
Hobi bul, bi iş yap, düşünebilecek vakit ayırmaman lazım, zaten gün boyu yorulunca da yatakta da düşünecek vakit kalmaz ve daha çabuk uyursun, düşünmemeye çalışmak daha iyi gelebilir, düşünmek beyni yoran zorlu bir süreç, acılı bir süreç, gerek yok böyle şeylere.
Alt 31-08-2017, 01:57
Üye

Haklısın SelGom.Düşünmek çok zor.Çok boş kalmıyorum ama düşünmeden duramıyorum.Sanırım tek çözüm kendimi uyuşturmak.
Alt 31-08-2017, 02:00
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

percival´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pyrrhon,teşekkürler.Ama ben senin kadar iyimser değilim.Tatlı yalanlara inanacağıma acı gerçeklerle yaşarım diyecem de yaşayamıyorum
İyimserlik kötümserlik meselesi değil de, temel olarak zihnin nasıl çalıştığını anlamak gerekiyor, böylece bilinci kullanmak , ve dolayısıyla kendi hayatının en iyi versiyonunu yaşayabilmen mümkün olabilsin. + söylediğim gibi bu bir süreç ve şu anki psikoloji kesinlikle kalıcı değil... Şu şekilde de bakabilirsin buna, sadece bir bina dikilmişti zihninde ancak kullanılan materyal sağlam değildi, malın büyük bir kısmı zaten çalıntıydı (yani inançların sana ait bile değillerdi, onları dış dünyadan aldın, taklit, vs.,) işte o bina yıkıldı, şimdi yeni binalar dikilecek , bu halde mühim olan sen bu binaları "bilinçle" dikebil...

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 31-08-2017, 02:01
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evet, ben sazanım ve hemen konuya atladım.
Yakında tekrar inanmaya başlayacaksın heralde. Durum bunu gösteriyor.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 31-08-2017, 02:13
Üye

Hayır öyle bir derdim yok.Ben doğuda islamcı bir çevrede büyüdüm.Yaşadığım şehirde inanmadığımı söyleyemiyorum en yakın arkadaşlarıma bile.Amacım düşüncelerimi paylaşmak.
Alt 31-08-2017, 02:28
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İçine düştüğün sıkıntılı durum inkar ettiğin için kapısı aralanan cehennemden sana uyarı cezası. İnkar doğru olsaydı daha şimdiden seni bunalıma sokmazdı. Dünya da bana neticesi her zaman veya sık sık kötü olan fakat iyi sayılacak bir davranıştan bahset. Veya iyi bir yiyecek,içecekden.öyle ki o iyi şeyi yiyip içelim hemen hastalanıp kendimizi kötü hissedelim. Elini ateşe sokarsan yanarsın. Kuralların böyle işlediği bir dünya da doğruları bulmak zor olmasa gerek.doğrular bütün çıplaklığıyla ortadayken, suya atlıyorum diye kayalıklara atlayıp farklı bir netice aramanın anlamı yok .

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 31-08-2017, 02:36
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

birilerinin ceza görmesini mi istiyorsunuz? öyle mi anlıyorum?
tanrıyı yaratan çelişki ve olgulardan biri de bu mudur?
yani bizim tanrı ihtiyacımız -büyük yalnızlığımız/yalınlığımız.
. o/tanrı her şeyi dengeleyebilir, eşitleyebilir ve işleri ve düzene koyabilir. Evren bu işleri kendine yapamaz ve yapmamıştır. Yani tanrı yoksa büyük bir boşluk-anlamsızlık vardır -kaos çünkü tüm kötülükler nasıl anlamlanacak değil mi?

Evrensel bir düzen ve yasalar yoktur evrenin işleyişi bu işleri düzene koymaz-Tanrıya/ilahi radeye ve düzenleyiciye ihtiyaç vardır
Varlık kendi kendine barışık ve düzenlice-sistemlice birden/kendinden işliyor değildir-kaostadır eğer tanrı yoksa
Tanrı onu kımıldatmalıdır-işleri düzene koymalıdır. Kötülerin cezasını vermelidir tanrı...
Tanrıya atanan ve yüklenilen işlerden ve sorumluluklardan bazıları da bunlardır evet anlıyorum..
Sanırım tanrı yoksa varlığımız çöp kutusu...

Evrenin işleyişi tanrıdan bağımsızca kusurlu mudur?
yasalar yok mudur;? evrensel yasalar
Bir tanrı mı işleri düzene koymalıdır_?
Tanrı kötülerin cezasını verebilir böylece varlık anlam bulur

eğer biri durumları eşitlemeyecekse varlık anlamsız mıdır?
eğer birilerini cezalandıracak biri-leri yoksa varlık anlamsız mıdır? hükümsüz müdür?

öyle anlıyorum ki kötüleri cezalandıracak iyi bir tanrı yoksa varlığıma küsmeliyim...

eğer bir kaplan bir tilkinin yemeğini çalarsa buna üzülüyor musunuz?
tanrı/tanrınız (eski tanrınız) sizi yalnız ve dertlerle başbaşa bırakmış gözüküyor....
belki de dostlar bulmalısınız o halde....aynı kaderi paylaşan-bilmiyoruz...
Alt 31-08-2017, 02:42
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bebekken çorba yemeye zorladılar bizi, ama yapamıyorduk olmuyordu, kusuyorduk, zamanla yapmaya başladık.
Ulen ne güzel şeymiş bu dedik. ıngaaaa! dedik yeri göğü inlettik, getirin bir şeyler, çabuk!

Emeklemeye gayret ettik ama ıı ıhh... olmuyordu ama o da ne! emekliyoruz. Vay canına çok sevindik.
İnsanlık için küçük bir sürünme, ama benim için dünyalar idi, yaşasın türlerin kardeşliği.
Demek ki yapabiliyormuşuz.

Derken ayakta durmaya çalıştık, heyyt bea! sarhoş mu oldum ne? Mama şişede durduğu gibi durmuyordu, dünya sallanıyor yav dedik.
Derken onuda başardık.

Yürüme sırat köprüsü gibiydi, imkansızdı adeta. yapamıyorduk olmuyordu, her seferinde hava yastığı bezlerimiz sayesinde, yer çekiminin şefkatli kucağındaydık. Onuda geçtikya koşarak, tutabilene aşk olsun bizi!

Nereden nereye!

Hasılı diyeceğim, yapamıyorum dediğinizde bu onu yapmanız gerektiğini gösterir ki yapamıyorum demek zaten ilk adımdır.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.

Önerilen Siteler