Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-10-2014, 03:09
tolonbey tolonbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Anadolunun ortodoks Türklerinı Anadoludan süren BEYİNSİZLER

İşte böyleee,

Kendi öz gardaşlarını Anadoludan Yunanıstana sürenlere EN AĞIR SÖZLERİ SÖYLEMEK GEREK.
Bunların kafası samanlamı doluydu.
İsmetin usunun başında olmadığı bir gerçektide Atatürk bu işe nasıl göz yumabildi ona şaşıyorum Tolonbeg.

Anadolu toprakları ve Ortodoks Türkler
Bergama benim memleketim.
Hani şu altın madenine karşı, tarihi kent.
Tarihdeki ilk psikoloji merkezinin kurulduğu ve bilinen ilk on kiliseden birinin olduğu şirin ilçe.
Benimde liseyi okuduğum yer.

Lisede tarih dersindeydik,
konu birinci dünya savaşı sırasında Anadolu'da yaşayan rum azınlıkların ayaklanmasıidi.
Hocam Karadenizde,
Egede
ve Marmarada ayaklanmıştı Rumlar.
Peki İç Anadoluda yokmuydu.
Cevap kısaydı onlar Mustafa Kemal'in yanında savaştılar dedi ve devam etti.

Yıllar geçdi ama bu cevap hep aklımın bir köşesindeydi.
Orta anadolu bölgesinde yaşayan Rumlar onlara ne olmuştu.
Bu sorunun cevabını Yrd.Doc.Dr Yonca Anzerlioğlu'nun kitabında buldum.

OrtaAnadoluda yaşayan hristayan azınlık aslında rum değil "Ortodoks Türklerdi".

Aşağıda okuduklarımı sizlede paylaşmak istedim.

Hıristiyanlık ve Türklük.
Yakın tarihimizde ve günümüzde bu ikisi,
birbirine o kadar uzak mefhumlar olarak algılandı ki..
Daha "dün"e kadar Anadolu'da önemli miktarda Hıristiyan Türk topluluğunun yaşadığından,

bunların Kurtuluş Savaşımıza canla başla katıldıklarından ve sonrasında başlarına gelenlerden bugünün Türkiyesinde kaç kişinin haberi var?

Onlar, Anadolu'nun değişik bölgelerine dağılmış olarak kendi hallerinde yaşarken,

Batılılar Osmanlı'yı parçalayıp yutma planlarını uygulamaya koymuştu ve mutlaka Batılıların dikkatini çekmişti bu topluluk.
Onlara Osmanlı'ya karşı mücadele teklifi götürmekte gecikmedi Yunanlılar.

Fakat Anadolu'nun Hıristiyan Türkleri,
hem de görkemli bir kongreyle,
Kurtuluş Mücadelesinin yanında olduklarını beyan ettiler ve her Türk gibi İstiklal Savaşında üzerlerine düşeni fazlasıyla ifa ettiler.

Sonra mı?

İnönü,

Lozan görüşmelerinde Türk Hıristiyanların da mübadeleye tabi tutulması kararına imza attı ve zorla trenlere bindirildiler.
(Bindirenlerkime hızmat verdiğini bilmeyen ZAVALLILARDIR Tolonbeg)

Karamanlılar her zaman ilgi çekti

Karaman yöresinde bulunan "Binbirkilise" bu bölgenin 1922 yılına kadar Türk Hıristiyanlar için yurt edinildiğini ortaya
koyuyor.
Konya,
Niğde,
Nevşehir,
Kayseri,
Ankara civarları Hıristiyan Karaman Türklerinin yaşadığı yerler.
Bunun dışında bir kısmının İstanbul, İzmir ve Trabzon'da varlıklarını sürdürdüğü biliniyor.

İsimleri Türk olan ve Türkçe Hıristiyan tapınış gösteren,
Türkçe konuşan,
Grek harflerini kullanarak Türkçe dini ve edebi eserler verip yayın yapan ancak karşılıklı değişime tabi tutularak Anadolu'dan göç ettirilen Hıristiyanlardı bunlar.

"Hıristiyan Türkler içinde Karamanlıların yeri ayrı bir öneme sahip.
Tek kelime Rumca bilmeyen ve ibadetlerini Türkçe yapıp,
yazı dilinde Grek alfabesini kullanan Karamanlılar'ın Türk soyundan geldiklerini hemen hemen tüm tarihçiler kabul ediyor.

Hıristiyan Türklerin kendi durumlarını anlatmak için yaktıkları bir ağıt

"Gerçi Rum isek de Rumca bilmez Türkçe söyleriz
Ne Türkçe yazar okuruz, ne de Rumca söyleriz
Öyle bir mahludi haddı tarikatımız vardır
Hurufumuz (harflerimiz) Yunanice, Türkçe meram eyleriz"

Bazı Yunan tarihçiler hariç Hıristiyan Türkler tarih boyunca Rumlarla hep karıştırıldı.
Oysa Rumluk, bir ırk veya ulus adı olmayıp bir imparatorluğun adıydı.
Bu konuları 1932'lerde yeniden gündeme getiren Abdülkadir Baykurt İstanbulluların
"Karamanlı Rum" diye özel bir ayrıma tabi tuttukları Karaman yöresindeki Hıristiyanların;
Yunancayı hiç bilmediğini,
Müslüman Türklerden daha temiz bir Türkçe konuştuklarını vurguluyor.

1922-1923 yılları arasında 16 sayı yayınlanan

"Anadolu'da Ortodoksluk Sadası"
adlı gazete,

Karamanlıların Hıristiyan Türkler olduğunu ısrarla savunuyor.

Herşey Yunan işgaliyle başladı

Orta Anadolu ve Karaman bölgesi Türkleri ile Doğu Karadeniz Türkleri,
daha İslamiyet gelmeden Hıristiyanlığı seçmiş
Türk boyları olarak,
Kurtuluş Savaşına kadar varlıklarını ve benliklerini koruyorlar.
Ancak, Yunanlıların Anadolu'yu işgali,
Anadolu'da yaşayan Hıristiyanların sonunu hazırlayan en önemli etkenlerden biri.

Emperyalist güçlere ve Yunanistan'a karşı başlatılan Kurtuluş Savaşı,
Anadolu'daki Türk kökenli ve diğer Hıristiyanların birbirinden ayrılması için tam bir turnusol kağıdı işlevi yaptı.

Dr.SabahattinÖzel,

"Anadolu'da tarihen dahi müspet olduğu üzere Rum-Elenik namıyla hiç bir millet yoktur.
Mevcut Rumlar yalnız asırlarca Türk Müslümanlarla birlikte yaşayan Türk Ortodokslardır."

Çerkez Ethem tanıştırdı

Kayseri'deki toplantıda Türk Hıristiyan Ortodokslar,
Fener Rum Patrikhanesinin baskılarına rağmen Kurtuluş Savaşında Milli Mücadele saflarını seçtiler.

Türk Ortodoksların Anadolu'daki bu hareketi Atatürk'ün takdirine mazhar oldu.
Papa Eftim'le tanışmak isteyen Atatürk,
4 Eylül Sivas Kongresinden önce Papa Eftim'i Sivas'a davet ederek uzun uzun sohbet etti.
Mustafa Kemal ile Papa Eftim'in biraraya gelmesini ise çok ilginç bir isim sağlamıştı: Çerkez Ethem.

Papa Eftim'in oğlu ve Türk Ortodoks Cemaati Lideri Selçuk Erenerol, "Atatürk, Anadolu Hıristiyanlarının Kayseri'deki toplantısını yakından takip ediyor.
Babamla tanışmak isteyince, Akdağmadeni'nden (Yozgat) yakın komşumuz Çerkez Ethem bu görüşmeyi sağlıyor" diyerek anlatıyor bu konuyu.

Kiliseden çıkıp İstiklal Harbine gittiler

Kayseri'deki kongreye katılan Hıristiyan Türk çevreleri Milli Mücadelede Atatürk ve arkadaşlarının yanında yer alırlar,
gerekli desteği verirler.
Türk Hıristiyan Ortodoksların önderi Baba (Papa) Eftim'e, Kurtuluş Savaşına verdiği destekten ötürü bizzat M. Kemal Atatürk tarafından İstiklal Madalyası verilir.

Büyük Taarruzdan önce Ankara'da ilk toplanan TBMM bahçesinde, Atatürk'ün de hazır bulunduğu bir miting sırasında halka seslenen Papa Eftim, İncil'den bir pasaj okur: "Düşmanlarımızın herşeyi var, ancak bizim silah ve cephanemiz yok.

Fakat göğsümüzde imanımız var, mutlaka kazanacağız. Yaşasın muzaffer Türk Ordusu!" Bağımsız Türk Ortodoks Patriği Selçuk Erenerol'un babası olan Papa Eftim,
Kurtuluş Savaşına verdiği destekten sonra Atatürk'ün şu sözlerine mazhar oldu:
"Baba Eftim, bu memlekete bir ordu kadar hizmet etmiştir."

Lozan'da verilen ödül!

KurtuluşSavaşında dindaşlarını değil de,

kendi ırkından olan Türkleri destekleyen Türk Hıristiyanlarını, savaşın kazanılmasından sonra büyük ve acı bir sürpriz bekliyordu.

İşmet İnönünün Türk delegasyonuna başkanlık ettiği Lozan görüşmeleri sırasında 30 Ocak 1923 tarihinde varılan anlaşmayla,

Anadolu'daki Hıristiyan Ortodoksların,
ırkına ve kişisel isteklerine bakılmaksızın karşılıklı değişime tabi tutularak Yunanistan'a gönderilmesine karar verildi.

Bernard Lewis'ye göre,
1924 ve 1930 yılları arasındaki değişimin,
Türk-Grek değişimi değil,

Grek Ortodoks-Osmanlı İslam değişimi olduğunu söylüyor:

"Bu değişim Anadolu Ortodoksları için vatana kavuşma değil, gurbete sürgündür."

Kayseri,
Karaman,
Trabzon,
Sivas,
Konya,
Yozgat
ve Ankara'da toplanan Hıristiyan-Türkler trenlerle Yunanistan'a gönderiliyorlar.

Yürek paralayan sahneler yaşanıyor;
"Biz sizdeniz, göndermeyin" yalvarmaları,

Lozan Anlaşmasının kararlılığında Ankara'ya kadar ulaşmıyor bile.

İçlerinden sadece bir aileye özel bir ayrıcalık tanınıyor.

Bir tek Baba Eftim ve ailesi (Erenerollar) bu zorunlu göçten muaf tutuluyor.

Atatürk'ün üzüntüsü

"Celal Bayar bir gün Hamdullah Suphi'ye, "Bilir misin Hamdullah,
Atatürk'ün son yıllarda en büyük üzüntüsü ne idi?"
diye sorar.

Hamdullah Suphi bilmediğini söyleyince, cevabı kendisi verir:

"Anadolu'dan binlerce Hıristiyan Türk'ü göndermiş olmasıydı.
Paşam yapmayın,
yollamayın,
bunlar özbeöz Türktür dedim.
Kendisine kitaplar gönderdim,
fakat dinlemedi."

Yunanistan'a gönderilen Türk Hıristiyanlar Türkiye'de Rum olarak adlandırılıp mübadeleye tabi tutulurken,

Yunanistan'da da "Turko Sporos-Türk tohumu" diye aşağılanarak Yunanlı olarak kabul edilmediler.

Gittikleri Batı Trakya'da biraz da Anadolu'yu hatırlamak için olsa gerek, "Karaman" adını verdikleri bir yerleşim birimi kurdular.

Yunanistan'da Batı Trakya Türklerinden daha fazla horlanan ve ayrıma tabi tutulan Türk Ortodoks Hıristiyanların bir çoğunun daha sonra Avrupa'nın çeşitli ülkelerine dağıldığı biliniyor.

Bilinen bir gerçek var ki,
mübadele sonucu Yunanistan'a gönderilen Türk Hıristiyanlar,
bu ülkede de artık yok denecek kadar az.

Açıkcası ben araştırmayı okurken çok duygulandım. Müslüman Türk Milleti söylemleri arasında, kendi elimizle Batıda Rumlaştırdığımız,
Doğuda Ermenileştirdiğimiz Türkler.

Doğudan Oğuz,
Batıdan Peçenek
ve diğer adı ne olursa olsun Türk gelen,

ama diğer soydaşlarının aksine Hristiyan olan Türkler.

Onlar binlerce yıl bu topraklarda yaşadı ama Lozanla birlikde malasef bu toprakları terketmek zorunda kaldı.

G.Ayeri

Tolonbeg:Yuh olsun Ortodoks Türkleri Anadoludan KOVACAK KADAR usunu kayıp edenlere.
Alt 30-10-2014, 05:26
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Anadolu türktü, ermeniydi, lazdı, kürtdü vs.

Anadolu bir bakıma rumdu'da.

Rum ismi Yunan kavramıyla zorla özdeşleştirildi.
Yunan sanıldı. Halen öyle bir algı dayatılıyor.

Bugun Rum patrik Bart. Türk ordusunda subayd bir zamanlar.
Askerlik hizmetini yaptı. Şuan Orthodoks liderdir. Sorsan inkar etmeyecek. nie etsin..

Türkiye toprakları bir zamanlar Hristiyandı da. Müslüman olduğu gibi.

Orthodokslar- Rumlar- bu toprağın öz evlatlarıdır.

Türk ırkı farklı bir şeydir.

Rum olmak daha tarihsel ve farklılığı olan bir olgudur.

Ortodokslar bu vatanın sahipleridir de.

Türk ırkına mensup olduğunu söyleyenler kadar.

arada çizgi de yoktur fark da yoktur.

Bu topraklar kimsenin babasının malı da değildir.

Kiliseleri yakan, yıkan, tahrif eden, dönüştüren, yok eden, yok olmaya bırakan politik ideolojik sebeplerle hareket eden edepsiz, haysiyetsizlerdir.

Bu, bu kadar açıktır. Dayatmaya bir tepkidir bu. Ne mutlu türküm dedirtenlere inat ne mutlu insanım ve benm düşüncelerim budur diyenleredir asıl öne çıkması gerekenler.

Kardeşim, ege, trakya, hatta Van, ağrı, giresun, Antalya rumdu ve türktü. Müslümandı ve çerkezdi. İNSANDI HERŞEYDEN ÖNCE. Fakat saygı duyulmadı kişisel tercihlere. TEKTİPLEŞTİRME POLİTİKASIydı bu. ( türkler de yabancılar da kullandı kendi çıkarlarına göre) Bu uğurda katletme, öldürme, biat ettirme, ötekileştirme ve otomatikleşmiş politik kabulllendirme. Eziyet, işkence, sürgün, insan hak ve ihlalleri.

NEREDE KARDEŞİM BİNLERCE KİLİSE VE MANASTIR??

ONLARCA ermeni, yunan gazete organı?

Manastır arazileri ne oldu?

verin bakalım bu manastırları ve arazileri.,,

Senden önce onlarındı. Sen geldin, KATLETTİN, ALDIN BU OLGULARI. Zorla aldın.
Öldürerek aldın.

ÇALDIN! Gasp ettin!

Birilerinin özel ve toplumsal, kültürel ve dini mekanları şimdilerde DEVLET BABAnın hakimiyetinde.

Yakışır mı?

Valla bu devlete yakışır.

Demokratik seçim dedikleri sistemde, göz göre göre oyları çalan,

HIRSIZLIK eden sisteme yakışır bu ancak.

Bu totaliterliği, bir avrupa ülkesinde yapsan yüzüne tükürürler.

Burada alkışlıyorlar.

Helal sana uğrunda 'ölürüüümm' türküleri düzülen ''Türkiyem..''

Ortodokslar da insandı.

Müslümanlar da insandı.
Non-teistler de insandı.

Her bir canlı..

Parsel parsel satanların, makamları kullanıp din iman diyerek yolsuzluk yapanların ve bu çakallıklara inanan slakların yüzüne bir kez daha tüküresi geliyor insanın.
Alt 30-10-2014, 18:35
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Göz yapısına göre ırk teşhisi mi yapılıyor burada. Anlamadım ki. Anadolu halkının bildiğimiz Türk'le alakası kalmamıştır. Hiç bir şey öz değildir. Tarihin uzun koridorlarında bu kavramlar sadece milliyetçilik ve politika masasında konuşulmuştur. Milletler ise zamnla birbirine girmiş, kaynaşmış, harmanlanmıştır.

Konu ise tamamen başka birşeydi.

İslamiyeti seçmeyen ve Türkçe konuşan "rum"lar bilindik çevrelerce "Yunan" olmakla nitelendiriliyor.

Yanılgıdır bu.

Bilgilerin, fikirlerin, kültürlerin değiştiği gibi Anadolu Halkı da Saf Türk mürk değildir. O eskiden söylenen bayat laflardı.

Gagauzca Ortodoks İlahisinden bir örnek;

Alt 02-03-2020, 00:48
tolonbey tolonbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart yuh olsun,ortodok Türkleri ülkeleri Türkiyeden KOVANLARA

iste böyleee,
Ortodok TÜRKLERi ülkeleri,ülkemiz olan TÜRKiYEDEN kovanlar serefsizdirler,TÜRK düsmanidirlar,beyinsizdirler evett bu HAiN Ismet pasadir.NEFRET ediyorum ondan.
Atatürkün kurdugu UCAK fabrikalarinida kapatan bu BEYiNDEN yoksun ismettir.Bu REZiL,Hollandaya 120 Ucak yapip satan fabrikayida kapatmisti.Hazirlana siiparis ucaklarida hangarlarda cürütmüsde satmamistir.Nicinmi biliyormusunuz.....Fabrika sahibi DEMiRAG halk tarafindan tutulurda elinden basbakanlik gider diye.
Atatürk bu SALAKOYA sorar ,osmanli yikiliyor sence osmanli yikildiginda ne yapmamiz gerektir.Bakin pis osmanlili ismet ne yanit verir.Bence ingiliz mandasini Kabul etmemiz gerektir.
Fevzi Cakmaga sorar Atatürk,sen ne düsünüyorsun?F..Cakmak söyle der.Bir dagbasi bana MEZER olana Kadar düsmanlari ülkeden atana Kadar savasacagim.AAtatürk derki bende senin gibi düsünmekteyim.
Ismet Cerkez Ethemede TUZAK kurmustu.
Yunanli arkadasima sordum,sende Türkiyeden Yunanistana sürüldun RUM oldugun icin.Türk halkindan memnunmuydunuz?Bana söyle yanit vermisti.Türklele diger kökenli insanlar arasinda hic fark yoktu Gardas,Baci gibi yasiyorduk.Anam rumca bilmezdi.Yunanistana geldik orda bile TÜRKCE konusurdu.
Yunanli arkadasimla Almanyada bir Yunanli kadina gittik bir is icin.Kapiyi YORGO caldi bir kadin cikti kapiya Türkce olarak dediki ben onun arkadasiyim 5 Dakka sonra gelecek.Biz daha iceri girerken kadin geldi arkadasim beni kadinla tanistirdi tokalastik.Oturduk konusuyorduk.Bir ara Yorgo kadina Yunanca birsey deyince kadin yerinden firlayip gelip boynuma sarildi.----------------------------------------------------------------Neyse görüsmemiz bitince evden ayrildik.Yorgoya dedimki yorgo sen bu kadina ne dedinde gelip benim boynuma sarildi.Dediki senin tirabzonlu oldugunu söyledim.Cünkü onlarda Trabzondan göcmüslerdi Yunanistana.
Rumlarin biz TÜRKLERE karsi büyük sevgileri vardir.Avrupanin en medenide milletidirler.7 defa Yunanistana gittim.Her konustugum yunanli TÜRK oldugumu duyunca ne yapacaklarini sasiriyorlardi.Mutlaka biz Türkleri sevmeyenlerde vardir.Calistigim Firmada iki Yunanli vardi.Biz Türkleri sevmedikleri halda hicbir Zaman bunu belli etmemislerdir.Merhabaya merhaba derdiler okadar.Onlarin disinda birde arkadasimin oglu babasiyla olan dostlugumdan hic memnun degildi.Baska hicbir RUM,dan bir asik surat bile görmedim.------------------------------------------------------Bu kitapsiz ismetse onbinlerce ortodok TÜRKÜ yunanistana sürgün etti.Atatürkünde bundan habarinin olmadigini düsünemiyorum.
ismete halk söyle demisti:GELDi Ismet,kesildi Kismet.Yazima yanit verdigin icin sanada TESEKKÜRLER.
Tolonbey

Önerilen Siteler