Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 16-05-2024, 23:32
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kahverengi kokarca Böceği İle Mücadele Yöntemi

Karadeniz (brown marmorated stink-bug/Halyomorpha halys) kahverengi kokarca (ya da kokulu kokan/kokuşmuş böcek) mücadelesi

Karadenizlinin bu böcekle başı dertte. Bu sayfaya eriştiyseniz lütfen aşağıyı okuyun...

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kahver...C3%B6ce%C4%9Fi
https://en.wikipedia.org/wiki/Brown__stink_bug

Henüz test etmedim ancak bir sürü web içeriği video izledikten sonra bununla mücadele adına bir şeyler bulabilmiş olabileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle ev için böyle basit bir çözüm önerildi ya da öneriliyor.

Youtube "Cheap DIY Stink Bug Trap" "Stink Bug Trap"

Video altyazıları etkinleştirilip dil Türkçe seçilerek bunlar izlenebilir ancak kısaca açıklarsam şu.

Bir pet şişe tuzağı yapılarak altına bir pilli led lamba yerleştirilir ve pet şişenin alt bölümü siyah bant ya da filmle kaplanır. Kaplanıyor çünkü diğer durumda böcek içine girmek yerine pet şişenin dış yüzeyini tercih ediyormuş.
(İkinci bir olasılıkta film kaplama yerine pet şişenin dışını yapışkan bir materyalle kaplama olabilirdi.)

Bu lambaya "kablosuz pilli dokunmatik spot lamba" ya da "dolap lambası" adıyla internetten erişebilirsiniz. Bugün itibariyle yaklaşık 75 TL düzeyinde bir fiyatı var. (60 TL den 100 küsür TL'ye kadar değişiyor). Lamba ince (AAA) kalem pille çalışıyor ve pil ömrü 100 saat kadar deniyor. Bu durumda şarj edilebilir piller akıllıca ancak 60 lık bir pil seti sadece 250 TL

Bunları şu nedenle açıklıyorum. Böcek için feromon yemli damacana tuzakları düşünüyoruz ve feromon yemleri 600 TL ye satılıyor. Bu aşağıda açıklayacağım şey işe yarayacaksa bunlar feromon tuzaklarından ucuza gelecek ve daha etkili olabilirdi. Bunun bahçede (açık fındık ve sebze bahçesinde de) kullanılabileceğini düşünüyorum. Henüz denemedim.

Bahsi geçen ikinci ev tuzağı ise bu.

"Stink bug trap - Virginia Tech" "Trapping pesky stink bugs"

"How We Got Rid of Stink Bugs | Easy DIY Brown Marmorated Stink Bug Trap"

Yukarıdaki basit tuzak ise şundan oluşuyor. Alüminyum folyodan bir tepsi, biraz su, biraz bulaşık deterjanı ve tam da bunu aydınlatan yani suya dönük bir masa lambası

Bu basit tuzağa "Virginia Tech" deniyor çünkü Amerikada bu isimde bir üniversite var. Bu böcek için mevcut tuzakların etkinliklerini ölçen bir çalışma yapılıyorlar ve bu kurum (Virginia Tech) bu çalışmaya yukarıdaki videodaki bu basit tuzakla katılıyor ve bu basit tuzağın diğer tüm diğer tuzaklardan 14 kat daha etkili olduğu görülüyor.

https://www.wvtf.org/science-technol...is-all-natural

Ben aslında ev için olan bu iki basit tuzağın birleştirilebileceğini düşünüyorum. Ayrıca bunun açık alanlarda da işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorum.

Damacanalarla feromon tuzağı kurmayı düşünüyorduk oysa düşündüm ki pet şişeye konulan o spot lamba bir damacanayı da aydınlatabilir ya da yukarıdaki spot lamba bence uygun materyalle çevrilerek masa lambasına dönüştürülebilir göründü. Yani, basitçe bir kaç yol var.

* Birincisi; pet şişe aydınlatmalı tuzağı bir damacanayla kurmak

* İkincisi; pet şişe aydınlatmalı tuzağı damacanayla kurmak ancak alt bölümü siyah film kaplama yerine damacananın dış yüzeyini yapışkan bir maddeyle ya da böcek öldürücü ilaçla kaplamak. Böylece tuzağın içine girmesi gerekmeyecek ışık onları zaten damacananın dışına çekecektir.

* Üçüncüsü ise alüminyum folyolu bulaşık suyu çözümünü istasyonlar halinde fındık ve sebze bahçelerine kurmak. Spot lambayı uygun bir çerçeveyle sararak masa lambası benzerine dönüştürmek. Bu kolay olacaktır ve feromondan yine de ucuz gözüküyor. Denenebilir. Basitçe ağaçlara ya da domuz ve çakal gibi hayvanların zarar vermeyeceği biçimde kazıklarla sağlamlaştırılmış yağmur almayan bir istasyona bu sistem kurulabilir.. tek yapılması gereken belli aralıklarla pilleri değiştirmek ve şarj etmek olacaktı.

Eğer buraya google ile erişirseniz ve sorularınız varsa/olursa lütfen üye olup ekleyin.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Önerilen Siteler