Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-03-2009, 05:53
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Gunde 1000 ytl harcamak

Saygideger arkadaslar;

Idealin, gercegin ve psikolojinin bir arada nedenlenip-sorgulanacagi bir ornek veriyorum.

Ideal; "Ben, gunde 1000 ytl harcayacagim."
Gercek; Gunde 1000 ytl kazancin var mi?, var ise; harcayabilirsin.
Gercek disi; Gunde 1000 ytl kazancin yoksa; gunde 100 ytl harcayamazsin, harcayacagini dusunmek hayaldir.
Hayali, gercege donusturmek; Gunde 1000 ytl harcayabilecek, kazanci saglaman gerekir. Ya da; bu kazanci saglamanin olanaksiz oldugunu algilayip; gunde 1000 ytl harcama dusuncesinden vaz gecmek gerekir.
Psikoloji; gunde 1000 ytl harcama, idealinin; yerine getirilememesinin verdigi bozukluk. "Ben neden gunde 1000 ytl harciyamiyorum?, benim harcayanlardan ne eksigim var?, bu benim kaderim mi?, ben bu kaderi hakedecek ne yaptim?, bendemi kimileri gibi; uygunsuz yollara bas vurayim?, benim de 1000 ytl gunde harcamak hakkim degil mi?, gunde 1000 ytl harcayamamak, beni rahatsiz ediyor." Kisaca; gunde 1000ytl harcama dusuncesini, devamli isletip; bu parayi harcayamamanin ezikligini kendine yasatmak. Burada; gunde 1000 ytl'yi harcayabilecek bir kazanca yonelmek ve bu kazanc icin, calisip cabalamak. Psikolojiye dahil degildir.

Bu yukaridaki ornek; her turlu konu ve dusunceye uyarlanabilir. Idealler, gercekler, hayaller ve psikolojinin icinde bulundugu durum. Tanri, din, milliyet vs. dahil; her dusunce icin gecerlidir. Buradaki gerceklikte; o an yasanandir. Sartlar ve davranislara paralel olarak; bu gerceklik, degisken ve gorecelidir. Gercek, bu baglamda; ideal ile, hayal arasindaki; dusuncenin uygulunabilirligi veya uygulunabilirlik temelindeki cabasi ile olculur. Dolayisi ile; bir konuda gercekci olmak; kimine gore, ustelik ayni anda; ideal, hayal veya uygulanabilirlik sinirlasri icinde olabilir. Yaraticilik ta; idealin gercege donusmesi icin, harcanilan caba ve gayrettir. Bu caba ve gayretin, riski, tehlikesi, ileride getirecegi sorunlar veya rahatliklar; tamamen, kisinin kendi dusunce ve davranisini belirleyen; bilinc, bilgi, birikim ve deneyiminin yaninda; dunyaya, kendine ve kendi turune olan bakis acisina da baglidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 18-03-2009, 09:36
Tomatis Tomatis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Ben neden gunde 1000 ytl harciyamiyorum?, benim harcayanlardan ne eksigim var?, bu benim kaderim mi?, ben bu kaderi hakedecek ne yaptim?, bendemi kimileri gibi; uygunsuz yollara bas vurayim?, benim de 1000 ytl gunde harcamak hakkim degil mi?, gunde 1000 ytl harcayamamak, beni rahatsiz ediyor."

....gunde 1000ytl harcama dusuncesini, devamli isletip; bu parayi harcayamamanin ezikligini kendine yasatmak. Burada; gunde 1000 ytl'yi harcayabilecek bir kazanca yonelmek ve bu kazanc icin, calisip cabalamak. Psikolojiye dahil degildir.
Üstadım cehaletimi mazur gör... Peki rasyonel davranışlarda olumlu düşüncenin gücü nedir ? Yani kişi 1000 TL 'nin ezikliğini duyacağına "Benim kazancım zaten yeterli ve zaten istediğim kadar harcayabiliyorum" şeklinde düşünse ne gibi bir değişim yaşanır ?

Saygılar...
Alt 18-03-2009, 17:29
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger Tomatis;

Rica ederim. Konuyu "sulandirmadigin" icin de, ayrica; tesekkur ederim.

Cehalet; bilgisizlik anlamina gelmez. Cehalet demek, bilgiye kapali olmak, ogrenmeye acik olmamak, bilinenlerle yetinmek, bilgi edinmeyi durdurmak; kisaca, o anki bilgi duzeyine teslimiyet ve yeniliklere, yeni fikirlere, kapali olmak demektir.

Ayrica, cahil kisi yoktur. Cunku, her kisi; kendi bilgi, birikim, deneyim ve bilinc temelinde, bir yasam ve iliski surdurmektedir. Herkesin, bu duzeyi; biribirinden farklidir ve mukayese edilmez. Bilgi, birikim, deneyim paylasiminin da, guzelligi zaten buradadir. Bir dokturun, tecrubesi; bir copcude, bir copcunun tecrubesi de; bir doktorda yoktur. Her ikisinin de; biribirine, verebilecek; kendi yasam ve iliskileri dogrultusunda; bilgileri, birikimleri, tecrube ve bilincleri vardir. Iste, yasam ve iliskinin de paylasiminin anlami budur. O yuzden kendine haksizlik etme.

Konumuza donersek; gercekciligin ve gercek yasam ve iliski surdurebilmenin temelinde; akil, akilcilik, akillilik ve duygusalliktan ziyade; mantik ve mantik yurutumu vardir. Kisinin hayalgucu; sinirsiz ve sonsuzdur. Bu sinirsizlik ve sonsuzlukta; kisi tarafindan saptanacak bir idealin, gerceklesebilmesi; birincisi tamamen , kisinin insiyatifindedir. Yani; idealin gerceklesmemesinde; dis etkenlerin rolu yoktur. Bir idealin, gerceklesip-gerceklesemeyecegi; kisinin icinde bulundugu sartlara, ki buna ulkesi, toplumu, ekonomisi, gelenek ve gorenekleri, ideolojisi, inanclari, tabulari, sorgulanmazlari, dokunulmazlari v.s. dahildir.

Buradaki, en onemli nokta; idealin; gerceklesebilme olanagini iyi saptayamadan; hayale kapilmaktir. Iste, psikoloji de bu noktada baslar. Eger, idealin gerceklesme olanagi yokta; kisi hala bu ideali tasiyorsa; artik, bu ideali tasimak; bir hayal kirikligina donusur. Sonucta da; bu hayal kirikligi, psikolojik olarak; kisinin saglikli dusunup davranmasini etkiler. Hele hele kisi bunu bir takinti haline getirirse; saglikli dusunup davranmasinin olanagi kalmaz. Yasamini kendine zehir eder ve iliskilerinde de, tutarlilik ve devamlilik saglayamaz.

IDEALLER, GERCEKLESEBILECEGI OLCUDE KORUNMALIDIR. GERCEKLESEMEYECEK OLAN IDEALLERDEN VAZGECILMELIDIR. HAYALGUCU ILE HAYAL KIRIKLIGI SINIRI MANTIKLI CIZILMELIDIR.

Sana, bir olay anlatayim. Arkadaslarimdan biri, ki kendisi kendi deyimiyle Turk milliyetcisidir, bir gun bana telefon edip" ya hoca, birkac gundur uykularim kaciyor ve cok rahatsizim. Seninle bir sey konusmak istiyorum" dedi. Bende "tabi, olur, konusalim" dedim." ya, su askerlerimize o kadar aciyorum ki; bosu bosuna orada oluyorlar(olmek) ve asabim bozuluyor, uykularim kaciyor." dedi. Bende "Peki ne dusunuyorsun?" dedim. "Seytan diyorki, git Turrkiye'ye, orduya katil ve vatan icin savas" Bende "ne duruyorsun o zaman, yarin biletini al git" dedim. "hoca, ne diyorsun, benim burda isim gucum var, bakmak zorunda oldugum bir ailem var, nasil giderim ki!" dedi. Bende" o zaman, gidemeyeceksen, neden bu konuyu kafana takiyorsun, madem elinden birsey gelmiyor, o zaman; bosu bosuna dusunce uretip, neden uykularini kaciriyorsun? Gercekci olsana " dedim. "Hoca, galiba sen haklisin" dedi. " Ben, madem bu konuda yardimci olabilecek olanaga sahip degilsem, neden bu kadar uzuluyorum ki!, bu isin cozumu; ya dedigin gibi kalkip gitmek. Madem sartlar buna el vermiyor ve gidemiyorsam. Bosuna kendimi harap etmemin bir anlami yok." Bende "Bu konuda dusunceye bile gerek yok. Ne zaman, sartlarin musait olur ve gidebilme olanagin dogar. Guzelce bir plan yaparak aileni de garantiye alarak ve olum riskini de unutmayarak, gidersin" dedim. "Ya, hoca, cok sagol; bu gece rahat bir uyku cekebilecegim" dedi.

Bu olaydaki, ornekte de; goruldugu gibi; mantigin temelinde gercekci olabilmek;hem psikolojiyi onler, hem de yasam ve iliskinin saglikli gitmesini.

Butun mesele; ideallerin ve yapmak istenilenlerin; duygusal ve akilci bir yonlendirimle degil; mantikli bir gerceklesebilme degerlendirmesiyle olabilirligini, ya da olamazligini saptamaktir.

Olabilirligi saptanirsa; o zaman da; bu konudaki caba ve girisimlerin, tasidigi tehlike ve riskler de iyice hesaplanmalidir. Sonradan, hayal kirikligi yasamamak icin. Yasam oyle bir garip olgudur ki; bazan; gercekler ugruna her turlu tehlike ve risk goze alinir. Bazan da; gercekci olmak ve yasam ve iliskiyi saglikli surdurmek adina, gercekler ertelenir.

Cunku, sonucta; YASAMDAN DAHA DEGERLI HICBIR KAVRAM YOKTUR. Yeterki; kisi; bu yasamini kendi oz iradesi ve kendi oz degerleriyle kendi kontrolu altinda tutabilsin.

Cunku; kontrolu baskasina veya yasam disi bir olguya verilmis veya, kendi degerlerinden cok; baskasinin verdigi degerlerle yonetilip yonlendirilen yasam, zaten kisiye ait degildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Önerilen Siteler