Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-10-2010, 19:27
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kurban Bayrami/Kesimi, Turkiye'de Tarihe mi Karisiyor?

Saygideger arkadaslar;

Turkiye'de hayvancilik uretimi ile ilgili uygulanan son yillardaki politik uygulamalar, ulkenin hayvan tuketim ihtiyacini, kendisi saglar degil; disaridan ithal eder hale getirdi. Once kesilmis hazir et, ithalati v.s. derken, simdi de Kurban da kesilecek, hayvan miktarinin ulke tarafindan karsilanamadigi ve ulkenin, kurbanlik ithalatindan bahsediliyor.

Kurban Bayrami'nin yaklastigi su gunlerde, yukaridaki paragrafta dile gelenler konunun bir yonu.

Konunun diger yonu ise, ithal edilecek kurban veya hazir kesilmis etler uzerine yapilan saglik, helal tartismalari. Yani ithal edilen mallarin hem ulke capinda et fiyatlarini dusurmedigi, et "bollugunun" saglanamadigi, hem de ithal edilecek hayvanlarin, hijyen ve saglik kalitesi/durumu.

Kurban bayraminin yaklastigi su gunlerde, Kurban "aleyhinde" de soylemler devam ediyor. Yok "su su durumda olanlar kesmesede olurmus, kurban kesilmede de olurmus." vs, temelli dini icerikli aciklamalar.

Tabi her zaman oldugu gibi, bu aciklamalari yapan din adamlarinin son sozu, yine de "son karari diyanet verir/bilir" oluyor.

Dusunuyorumda, ulkenin hayvan ve hayvancilik uzerinde uygulanan bu politikasi, yarin bir emirle "Kurban kesmek, Kuran'in bilmem kacinci ayetince ve peygamberin bilmem kacinci soylemince, ya da bilmem ne hadisine gore, islamda/muslumanlikta bir sunnet/farz degildir" icerikli bir diyanet aciklamasina donebilir mi, acaba?

Hani AB'ye girilecek ya, hani dinler arasi dialog/birlik var ya, hani evengalizmin bir istegi/ricasi v.s. olabilir ya, hani F. Gulen'in iki dudagidan cikacak soze bakar ya v.s.

Sizleri bilmem ama, ulkenin ileride boyle bir yilin belirli bir doneminde sirf etik yonlendirim ve yaptirim olarak islenen bu zoraki/gonullu hayvan kastliami ve vahsetinin "son bulmasi", beni bir hayvansever olarak cok sevindirir. En azindan dunyada bir "musluman ulke" daha, bu toplu hayvan kiyim ve vahsetinden hem dusunce hem davranis hem de goruntu olarak kurtulur.

Sizler ne dersiniz, yakin bir ufukta boyle bir karar gundeme gelebilir mi?, sizce bu hayvancilik uzerinde uygulanan politika, bu yakinda gelecek olan Kurban Bayrami'ndaki hayvan vahset ve katliaminin goruntusunu azaltabilecek mi, etkileyebilecek mi?

Belki biraz erken ama; hem bu baslikta yeri gelmisken, hem de zamani yakinken; islam aleminin Kurban Bayrami'ni kutlar; Kurban Bayrami'nda ulkeye en azindan goruntu olarak ta vahsetsiz, kiyimsiz, kansiz bir goruntuye sahip gunler dilerim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 17-10-2010, 20:49
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kriz oldugu müddetce gelir kaynaklari olan hayvanlari kesmek kolay degil

Eger Küresel Kriz devam ederse Zamanla Kurban bayrami tarihe karisabilmesinde önemli rol oynar !

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 17-10-2010, 21:34
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
............
Sizleri bilmem ama, ulkenin ileride boyle bir yilin belirli bir doneminde sirf etik yonlendirim ve yaptirim olarak islenen bu zoraki/gonullu hayvan kastliami ve vahsetinin "son bulmasi", beni bir hayvansever olarak cok sevindirir. En azindan dunyada bir "musluman ulke" daha, bu toplu hayvan kiyim ve vahsetinden hem dusunce hem davranis hem de goruntu olarak kurtulur.
.............
sevgili Eİ...

hiç sanmıyorum.. insanların nasıl zevkle ve iştahla kurban kestiklerini görüyorum... türklerde kan akıtmak bir böbürlenme meselesi oldukça kurban bayramları daha kanlı vahşet şeklinde olmaya devam eder...

buna engel olmak için hükümet yasakta getirse (ki yapmaz) diyanet fetva da verse (ki vermez) okyanusun diğer kıyısından hayır dese (ki demez) bence bir işe yaramaz..

sevgiler saygılar

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 17-10-2010, 21:57
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Tavuk keserler.

Amaç zaten Tanrı uğruna kan dökmek değil mi? Tavuk fiyatları artarsa başka bir canlı bulurlar, oda olmazsa efsanede ki gibi öz evlatlarını kurban etme yoluna giderler. Herşey beklenir. Tanrıya iki adım daha yaranayım diye, gerekirse tüm yıllık kazançlarını kurbana yatırır yine keserler bir şeyler.

Mentaliteye bak, "Tanrıya Kurban"...İlk çağ? Orta çağ?...Hayır hayır 2010 Türkiye...

Buyursun kessinler. Amok koşucuları, afyonları belli.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 17-10-2010, 22:11
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

haç da aynı şey değil mi dostlar??

elin arabını zengin etmek için, dört duvarın etrafını turlamak, çölde taş atıp ne idiğü belirsiz suları şişe şişe taşımak için varını yoğunu satıp haca giden zavallı bizim kandırılmış halkımız ...

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 17-10-2010, 22:17
Kıdemli Üye

Saygideger AerA;

Senin bu "hersey keserler" soyemin, bana bir fikrayi hatirlatti.

Bir kadin bir gun uzun bir yuruyusten sonra buyuk bir golun kiyisina gelmis ve gidecegi yerde golun karsi tarafindaymis. Tabi hemen golun kenarinda bir kayik, bot v.s. aramaya baslamis. Bakmis ileride genis bir kayik var.

"Affederseniz, ben golun karsi kiyisina gecmek istiyorum ve isim acale" demis.
Kayigin, basindaki adam da "tamam, siz buyrun binin; kayik dolunca kalkariz" demis. Aradan bir iki saat gecmis ve gelen giden yok. Kadin "Affedersiniz, benim isim acele, diger musterilerin de parasini ben vereyim, de beni karsiya gecir" demis. Neyse, oturup bir fiatta anlasmislar ve kadin ile kayigin sahibi, baslamislar, golun karsi tarafina dogru yol almaya. Kiyidan gitgide uzaklasirlarken, kayigin sahibi, baslamis kendi kendine "derler de derler, derler de derler, derler de derler, derler de.." hep bu sozleri tekrarlamaya. Kadin belirli bir sure bu tekerlemeyi dinlemis ama, artik sabri tukenmis. Bu arada da kayik, tam golun ortasina gelmis.

Kadin "Affedersiniz ama, neden hep ayni 'derler de derler' soylemini tekrarlayip, duruyorsunuz, bunun bir sebebi mi var?" diye sormus.

Bunun uzerine kayigin sahibi "bakin hanimefendi, su an golun tam ortasindayiz ve kiyi da gozukmuyor. Siz ve ben kayita yalniziz. O yuzden ben sizinle cinsel iliski kursam da/ kurmasam da derler" demis.

Kadin sasirmis "Anlamadim", demis.

Kayik sahibi "Anlamiyacak bir sey yok. Kiyinin oteki tarafinda bekleyenler, sizin benim ile kayikta yalniz oldugumuzu gorunce, size; benimle cinsel iliski de kursaniz, kurmasaniz da 'o.o.pu" derler." demis.

Artik kayikci ile kadin, ne yapti o bu fikrada yok ta, senin "ne bulsa keserler" ine paralel bu da "derler" fikrasiydi.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 18-10-2010, 20:19
Kıdemli Üye

Saygideger arkadaslar;

Maalesef, Diyanet bu konudaki tartismalara, son noktayi koymus. "Kurbanla kesilecekmis, kurban bulma/alma sorunu yokmus."

Desenize, bir kez daha, bu vahseti, katliami ve kanli goruntuleri ve daha bilimum, kurban kesmenin getirecegi her turlu olumsuzluklari yasayacagiz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 18-10-2010, 21:16
deran deran isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger arkadaslar;

Maalesef, Diyanet bu konudaki tartismalara, son noktayi koymus. "Kurbanla kesilecekmis, kurban bulma/alma sorunu yokmus."

Desenize, bir kez daha, bu vahseti, katliami ve kanli goruntuleri ve daha bilimum, kurban kesmenin getirecegi her turlu olumsuzluklari yasayacagiz.

Saygilarimla;
evrensel-insan
Sayın evrensel-insan,
Başlığınızı görünce bayağı umutlanmıştım belki o vahşet görüntüleri görmeyeceğiz diye...
Ben çok ciddi travma yaşıyorum o görüntülerde...ekranlara bakmasamda bir şekilde karşıma çıkıyorlar...
Umuyorum ve diliyorum bu son olur ve bir daha kurban kesilmez Türkiye de...
Saygılar sevgiler...
Alt 18-10-2010, 23:38
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Geçmişteki kurban adama geleneğine sahip pagan toplulukların kimisinde, kıtlıktan dolayı meyve kurban etme gibi bir duruma düşme hali yaşandığını duymuştum.

(.

Bu arada kesilen hayvanın sıklık ve çoğunlukla "öküz" olması, acaba boğa çağından balık çağına geçişe bir göndermemi diye düşünesim geldi.

Mithra kültünü de atlamamak lazım tabi.
Alt 01-11-2010, 01:28
Cassie Cassie isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Angry Kurban Kesmek

Hic anlam veremiyorum niye ayni yil ayni tarihlerde bir suru hayvalar kurban adi altinda kesilir bana anlasiz geliyor!!!

Önerilen Siteler