Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-06-2023, 09:38
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

İbrahim mitolojik bir karakter-derlemedir. Sözde yaşadığı söylenilen dönem Sargon'dan 300 yıl sonrasına tekabül eder.

Nemrud'da bir hikayedir, sözde yaşadığı dönem de İbrahim'den 1.000 yıl sonrasına tekabül eder.

Sırf mitolojik efsaneler, masallara yapılan tarihlendirmeler üzerinden, Tevrat'da adı geçen masal kahramanı şu kişi, bu kişi olabilir üzerinden gidilmesi, objektif değildir.

Sözde İbrahim'in yaşadığı dönemde, Sümer tanrısı Ninurta'dan da söz edilebilir... Bu Sümerler'in ilk tanrılarından birisidir(Enlil'in oğludur ve muhtemel Brahmacı Hint göçmen, keşiş, rahip, misyonerlerin, bazı bölgelerde karşı karşıya geldiği etkin tanrı-inançlardan birisidir)

Basit bir masal-uydurma olduğu açık Kur'an antlatımlarının ise, tarihsel değeri yoktur...

Abraham, Sara, Brahma, Saraistvati...

https://www.hermetics.org/Abraham.html

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 25-06-2023, 10:24
Muhyiddin Arabi Muhyiddin Arabi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İbrahim mitolojik bir karakter-derlemedir. Sözde yaşadığı söylenilen dönem Sargon'dan 300 yıl sonrasına tekabül eder.

Nemrud'da bir hikayedir, sözde yaşadığı dönem de İbrahim'den 1.000 yıl sonrasına tekabül eder.

Sırf mitolojik efsaneler, masallara yapılan tarihlendirmeler üzerinden, Tevrat'da adı geçen masal kahramanı şu kişi, bu kişi olabilir üzerinden gidilmesi, objektif değildir.

Sözde İbrahim'in yaşadığı dönemde, Sümer tanrısı Ninurta'dan da söz edilebilir... Bu Sümerler'in ilk tanrılarından birisidir(Enlil'in oğludur ve muhtemel Brahmacı Hint göçmen, keşiş, rahip, misyonerlerin, bazı bölgelerde karşı karşıya geldiği etkin tanrı-inançlardan birisidir)

Basit bir masal-uydurma olduğu açık Kur'an antlatımlarının ise, tarihsel değeri yoktur...

Abraham, Sara, Brahma, Saraistvati...

https://www.hermetics.org/Abraham.html
O başka bir tartışmanın konusu olsun. Konumuz EL. Bu yazıda, İslam'ın tanrısı bir ay tanrısı olarak ele alınmamış. Kökeni Ugarit mitolojisine dayanıyor. Hatta Antik Yunan mitolojisindeki Kronos'un da EL olabileceği, dolayısıyla Ugarit kökenli olabileceği dile getirilmiş. Forumda bu konuda hiçbir paylaşım göremediğim için bu konuyu açma gereği duydum.

Sonraki paylaşımlarımda YHWH kelimesinin kökeni üzerindeki incelemeleri paylaşma niyetindeyim. Onun da Eski Mısır kökenli ATEN/ATON (Atum değil. Atum daha çok RA ile ilişkili olan farklı bir tanrı.) olduğunu iddia eden kaynaklar var. (Encyclopedia of Gods)

Birinin kökeni Eski Mısır, diğerinin kökeni Ugarit olarak görünüyor. EL'in Sümer mitolojisinde bir karşılığı bulunduğunu iddia etmek şu aşamada güç.
Alt 25-06-2023, 19:48
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Muhyiddin Arabi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sanaa el yazmaları ile ilgili 17 dakikalık bir videonun çevirisi ile uğraşıyorum. Parça parça mı konu açayım?
Ben sana hangi ceviriyi yapiyosun diye sormuyorum. Ceviriyle ugrasiyorsan bu senin sorunun. Benim degil.

Ben diyorum ki, yazilari bolum bolum yayinlasan, ayni baslikta alt baslik olarak yazsan ve mumkunse bir thesis statement ile bildirsen iyi olurdu. Sonucta bir okuyucu olarak ricada bulunuyoruz. Yaparsin yapmazsin bu senin bilecegin bir is.

Hayvan gibi uzun makale ekliyorsun, al oku diyorsun. Bizim ingilizcemiz yok mu ki, ham bilgiyi onumuze koyuyorsun. Buradan nereye varacaksin? Bir tezin bir dusuncen yok mu?

Bilgiyi nasil harmanlayacaksin? Nereye varacaksin? Yoksa Ben de acarim, ben de okurum. Sabah sabah insanin modunu dusuruyorsun ya

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 25-06-2023, 20:14
Üye

Ornegin dersin ki, asagidaki bu bolumde, Elohim'in Yehova'dan farkli biri oldugu ve ayrica bir tanrilar konseyinin oldugu belirtilmekte ve bunun farkli metinlerle benzerlikleri islenmektedir.

Benim dusuncem ise su sekildedir.. gibi mesela. Yoksa bende de bezer kitaplardan bir dunya var. zaten internette ucretsiz PDF leri de var. sitedeki pek cok uyenin de Ingilizcesi var.

Yani sen ne anliyorsun, nasil bilgiyi harmanliyorsun sen bize onu soyle.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 25-06-2023, 20:14
Üye

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben sana hangi ceviriyi yapiyosun diye sormuyorum. Ceviriyle ugrasiyorsan bu senin sorunun. Benim degil.

Ben diyorum ki, yazilari bolum bolum yayinlasan, ayni baslikta alt baslik olarak yazsan ve mumkunse bir thesis statement ile bildirsen iyi olurdu. Sonucta bir okuyucu olarak ricada bulunuyoruz. Yaparsin yapmazsin bu senin bilecegin bir is.

Hayvan gibi uzun makale ekliyorsun, al oku diyorsun. Bizim ingilizcemiz yok mu ki, ham bilgiyi onumuze koyuyorsun. Buradan nereye varacaksin? Bir tezin bir dusuncen yok mu?

Bilgiyi nasil harmanlayacaksin? Nereye varacaksin? Yoksa Ben de acarim, ben de okurum. Sabah sabah insanin modunu dusuruyorsun ya

O zaman biraz sen de çeviri yap biz de faydalanalım.
Alt 25-06-2023, 20:28
Üye

O zaman biraz sen de çeviri yap biz de faydalanalım. Amacım apokrif incillerin iddialarının ne kadar bilimsel olup olmadığını ortaya koyabilmek. O incillerde EL (yaldabaoth, demiurge) sahte tanrı olarak tasvir ediliyor.
Ben, oturmusum pazar sabahi ailemle bahcemde kahvalti yapiyorum. Ben senin yada bu sitenin maasli elemani miyim ki sana kalkip ceviri yapayim. Al kitabi oku.

Inciller bilimsel olmaz. Ister kanonik ister gnostik. Daha kullandigin kavramlarin kullanimini bilmiyorsun.

Kuran bilimsel mi?
Incil bilimsel mi?

Gnostik inciller bilimsel mi?

Ne bilimseli yaa.

Bir tezin vardir. Dersin ki su su.. sonra da cevirini yaparsin okuruz.

Cevirme diyen de yok. Cevir zaten belki yararlanan biri olur.

Sana iki ayri mesaj yazdim ama sen yine de dedigimi anlamadin. Bu ucuncu.

— Walt Disney
Alt 25-06-2023, 20:32
Üye

Ben, oturmusum pazar sabahi ailemle bahcemde kahvalti yapiyorum. Ben senin yada bu sitenin maasli elemani miyim ki sana kalkip ceviri yapayim. Al kitabi oku.

Inciller bilimsel olmaz. Ister kanonik ister gnostik. Daha kullandigin kavramlarin kullanimini bilmiyorsun.

Kuran bilimsel mi?
Incil bilimsel mi?

Gnostik inciller bilimsel mi?

Ne bilimseli yaa.

Bir tezin vardir. Dersin ki su su.. sonra da cevirini yaparsin okuruz.

Cevirme diyen de yok. Cevir zaten belki yararlanan biri olur.
Demiurge kavramını ilk kim kullanmış bir araştırın. Adam yüzyıllardır isminden bahsettirmeyi başarmış. Neyse size uzun geliyorsa okumama hakkına sahipsiniz.

Bilim dediğiniz şeyi yapanlar hep batıni ekolden gelen isimlerdir. Newton (gül ve haç kardeşliği yöneticisi), Cabir bin Hayyan.

Farabi, ibni Sina vs gibi isimler yunan filozoflarından etkilenmiş isimlerdir.

Açın filip incilini, yuhanna'nın gizli kitabını okuyun. Plato ne demişse aynısını savunmuş. Cabir bin Hayyan'la ilgili britannica'dan bir yazı paylaşmıştım nerede yazdığımı unuttum. Sen bulursan bir zahmet paylaşıver burada.

Konu Muhyiddin Arabi tarafından (25-06-2023 Saat 21:20 ) değiştirilmiştir.
Alt 25-06-2023, 21:28
Üye

Demiurge kavramını ilk kim kullanmış bir araştırın. Adam yüzyıllardır isminden bahsettirmeyi başarmış. Neyse size uzun geliyorsa okumama hakkına sahipsiniz.

Bilim dediğiniz şeyi yapanlar hep batıni ekolden gelen isimlerdir. Newton (gül ve haç kardeşliği yöneticisi), Cabir bin Hayyan.

Farabi, ibni Sina vs gibi isimler yunan filozoflarından etkilenmiş isimlerdir.

Açın filip incilini, yuhanna'nın gizli kitabını okuyun. Plato ne demişse aynısını savunmuş. Cabir bin Hayyan'la ilgili britannica'dan bir yazı paylaşmıştım nerede yazdığımı unuttum. Sen bulursan bir zahmet paylaşıver burada.

3 kere sana anlattim, 3 keredir anlamadin ve alakasiz seyler soyluyorsun. Ben, Demiurge kavraminin, tarih boyunca çeşitli dini, felsefi ve mitolojik sistemlerde var olan yada etkilesen bir kavram oldugunu bilmiyor muyum! Platon'un felsefesindeki demiurge'i, Gnostik geleneklerdeki demiurge'i bilmiyor muyum. Al iki saniyede biylgiye ulas. https://en.wikipedia.org/wiki/Demiurge Hristiyanlik bolumunde 50 tane baslik actim. Anlatilan hersey de zaten internette var. 3 yada dort saniyeni aliyor google'da aratman. Neyse, konu zaten Demiurge felan degil.

Bunun konu ile ve ozellikle benim 3 keredir soyledigim seyle ne alaksi var ya.

Ben, ne diyorum, sen ne diyorsun.

Allah akil fikir versin. Ne diyeyim artik.

Yada dorduncu kere soyleyeyim. Senin verdigin bilgiyle bir yere varman bir sonuc bir analiz yapman lazim. Analiz dedigim, oturup saatlerce yazacagin, enerjini harcayacagin bir sey olmasi gerekmiyor.

Ornegin, dersin ki, Inciller kaninize edilirken su su olmus, ve bu sekilde toplanmis dersin. Vay be deriz, bir sey ogreniriz. Dersin ki, elohim, coguldur, eski toplumlarda zamanla Yehova olmustur. Burada da bir kac ornegi var dersin, yine bir sey ogrenmis oluruz.

Yani, verdigin bilgiyle bir yere varman lazim. Bir tezin olmasi gerekiyor.

Senin tezin ne?

— Walt Disney
Alt 25-06-2023, 21:44
Üye

Yada soyle sorayim, belki ben seni anlamiyorum: Bize bazi kavramlarin etimolojisini mi anlatiyorsun yoksa bir duygun, dusuncen, fikrin yada bir tezin mi var?

Birincisiyle olur, ben de tekrar tekrar sormam. Ikincisiyse, o zaman tezin ne?

— Walt Disney
Alt 25-06-2023, 23:40
Üye

Yada soyle sorayim, belki ben seni anlamiyorum: Bize bazi kavramlarin etimolojisini mi anlatiyorsun yoksa bir duygun, dusuncen, fikrin yada bir tezin mi var?

Birincisiyle olur, ben de tekrar tekrar sormam. Ikincisiyse, o zaman tezin ne?
Paylaşımını yaptığınız sayfada çok derin bilgiler mevcut. Keşke Türkçesi de olsaydı. Umarım keşke ile başladığım cümle size ne yapmaya çalıştığımı anlatıyordur.

Sayfanın bir yerinde demiurge zeus olabilir denmiş. Benim paylaştığım makalede de EL'e karşı BAAL'in isyan etmesi ve Kronos'a karşı Zeus'un isyan etmesi benzerliğinden yola çıkılarak Baal ve Zeus aynı olabilir denmiş. Tüm bu bilgileri Allah kelimesinin kökeninin EL kelimesi olduğu iddiası ile birlikte değerlendirin. Şayet demiurge yahwe ise bu durumda da EL ve yahwe arasındaki ilişkinin ortaya konması gerekir. EL Ugarit Tanrısı iken, YHWH ise kökeni eski mısır olan (Aton) bir tanrı. Bu ikisi arkon mudur yoksa sadece yhwh mi arkondur? Hatta kimi gnostiklere göre; YHWH arkonların lideri Yaldabaoth'tur. O zaman EL kimdir gnostiklere göre? Batı işte bu işleri hakkıyla yaptığı için Batı. Paylaştığınız yazının sonunda Katarlardan da bahsedilmiş. Katarların; Bugünkü ABD'yi kuran gruplardan olan Püritenleri etkilediği şeklinde iddialarda bulunlar var. Bible'ın tanrısına şeytan diyen adamlar İngiltere'de bir kitleyi etkiliyor, bu kitle bunun sonucunda Püriten oluyor. Protestanların aşırılık suçlamasına maruz kaldıkları için yeni dünya'ya kaçmak zorunda kalıyorlar.

Konu Muhyiddin Arabi tarafından (26-06-2023 Saat 00:38 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler