Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-10-2010, 01:17
serseri003 serseri003 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Dünya sinavmi?

dünya insanları sınav etmek için yaratılmıs diyorsunuz.
peki anne karnında yada 1 yasında olen bebekler ne oluyor.torpillimi

Yoksa Allah içinizden cihad edenleri belli etmeden, sabredenleri ortaya çıkarmadan cennete gireceğinizi mi sandınız? (3/142)
Alt 31-10-2010, 03:17
ilke ilke isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

evet haklısın bu konu bence de adaletli olduğu söylenen allah için tezat oluşturan bir şey..O bebek doğrudan cennete gidiyor ve sonsuza dek her şey dahil yaşam sürüyor. Ayrıca peygamberler de torpilli. Sonuçta kim tanrıyla iletişim kursa ona inanır ve doğrudan cennete gider.
Alt 31-10-2010, 03:34
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

serseri003´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
dünya insanları sınav etmek için yaratılmıs diyorsunuz.
peki anne karnında yada 1 yasında olen bebekler ne oluyor.torpillimi

Yoksa Allah içinizden cihad edenleri belli etmeden, sabredenleri ortaya çıkarmadan cennete gireceğinizi mi sandınız? (3/142)

Bu kadar basit bir mesele icin dahi baslik acmaniz bir arayis icinde oldugunuzu dusunduruyor bana,ve gorusunuz her ne olursa olsun arastirmaci kisiliginize saygi duydugumu belirterek konuya bir iki cumle yazayim...

İslam da akli-balig olmayanlarda sorumluluk yoktur,bunlai cocuklar ve psikilojik sorunlari olanlar vs.siralayabiliriz.

Gecen sabah uyandigimda aradigim gozlugumu 3 parca halinde 2.5 yasindaki kizimin elinde buldum,babacigim dedi ;senin icin silmek istemistim,sesinde korku vardi,aldim kucagima ve canim benim stemeyerek olmustur birsey olmaz baba yenisini alir dedim ve bir opucuk kondurdum...

Siz olsaniz ne yapardiniz?

Bunu 15 yasindaki buyuk oglum yapsa idi,oglum nasil becerdin bu isi neden dikkat etmedin diye soze baslar bir suru serzeniste bulunurdum..

Cunki buyuk olan iyi ve kotuyu,yanlis ve dogruyu ayirtedebilecek durumunda bu yuzden ona soru sorulabilir,yaptigi iyi seylerde odullendirdiginiz gibi kotu islerinde ona kizabilirsiniz ama ya akli yetmeyene ??

Cocuklar melekler gibidirler tertemiz ve saf dirlar,sorumlulukari yoktur.
hangimiz bir bebeye sorumluluk yukleyebiliriz ki ?

Biz kendimizi 6 yasindaki bir cocukla ayni kefeye koyamayiz !
Boylesine siradan bir konuda dahi Allahin adaleti hakkin kem yorum yapmak ancak onyargi tarafli bakis dan baska birsey olmaz...

Selametle...
Alt 31-10-2010, 04:07
SonAkbaba SonAkbaba isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

semihgencayla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslam da akli-balig olmayanlarda sorumluluk yoktur,bunlai cocuklar ve psikilojik sorunlari olanlar vs.siralayabiliriz.
Sevgili semihgencyayla;

Net olarak hatırlamıyorum ama bir amerikalı fizikçinin bir sözü vardır. "Din en büyük gücünü herşeye cevap vermesinden alır" der. Ki bence de doğrudur. Din herşeye cevap verir. TV.lerde, orda burda hiç ya bunun cevabını veremiyorum, bunu bilmiyorum diyen bir din adamı gördünüz mü ? hayır. Aslolan cevap verilmesi değil, mantıklı cevap verilmesidir. Sorulan soru sınav sorusuydu. Bu bakış açısına göre her şeyi bir sınav olarak değerlendirebiliriz dinde. Şu niye böyle oldu, tanrı sınıyor, bu niye böyle oldu, eee tanrı böyle de sınıyor. vs. vs. Toplamda baktığımızda bu sorulara doyurucu yanıt verilemediği için, saçmalandığı için bizim gibi insanlarda ilk şüphe kıvılcımları ortaya çıktı ve bugünlere geldik. 124 bin peygamber dünyaya geldi dendiğinde, yuh lan ortadoğunun dışından çıkanlar bu kadar mı başarısız olmuş sorusunu sorma gereği hissetmez şüphe duymayanlar. Ya da ben burda doğdum müslümanım, amerikada doğsaydım hristiyandım sorusunu din hocanıza sorduğunuzda aldığınız cevabı kabul edebilirsiniz, biz kabul etmeyenlerdeniz.

1 yaşında ölenin günahı yoktur diyorsunuz ki sizin bakış açınıza göre doğru. Öyle ya da böyle torpil değil midir bu ? ya da yukarda verdiğim örnek gereği burda doğduğum için de ben torpilli oluyorum. Mazallah amerikada doğsaydım süzme cehennemliktim. Yani ben bu dünyanın ezasını, sıkıntısını çekeceğim.. yaşamaya, varolmaya çalışacağım, gerçek din hangisi, nasıl iyi müslüman olabilirim diye kafa patlatacağım, her kafadan ayrı ses çıkacak. Nasıl davranırsam davranayım bana dinsiz gözüyle bakacaklar, kusur bulacaklar, kafamda bir din yaratacağım ve onun peşinden gideceğim. şii doğsam, sünniler küfredecek, sünni olsam şiiler küfredecek, saçma sapan hadislere, istedikleri insan prototipine uymam istenecek ve ben buna boyun eğeceğim, ne pahasına ? cennete gitme pahasına. Öte yandan 1 yaşında ölen çocuk cennete gidecek çünkü onun sorumluluğu yok de geç. Cevap mı evet cevap. oh içim rahatladı. cevabı aldık, sorumluluğu yokmuş.
Alt 01-11-2010, 17:54
Voltaire Darwin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Voltaire Darwin Voltaire Darwin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Gecen sabah uyandigimda aradigim gozlugumu 3 parca halinde 2.5 yasindaki kizimin elinde buldum,babacigim dedi ;senin icin silmek istemistim,sesinde korku vardi,aldim kucagima ve canim benim stemeyerek olmustur birsey olmaz baba yenisini alir dedim ve bir opucuk kondurdum...

Siz olsaniz ne yapardiniz?

Bunu 15 yasindaki buyuk oglum yapsa idi,oglum nasil becerdin bu isi neden dikkat etmedin diye soze baslar bir suru serzeniste bulunurdum..

Cunki buyuk olan iyi ve kotuyu,yanlis ve dogruyu ayirtedebilecek durumunda bu yuzden ona soru sorulabilir,yaptigi iyi seylerde odullendirdiginiz gibi kotu islerinde ona kizabilirsiniz ama ya akli yetmeyene ??

Cocuklar melekler gibidirler tertemiz ve saf dirlar,sorumlulukari yoktur.
hangimiz bir bebeye sorumluluk yukleyebiliriz ki ?

Biz kendimizi 6 yasindaki bir cocukla ayni kefeye koyamayiz !

Selametle...

15 yaşındaki çocuğa insanoğlu serzenişte bulunabilir, ancak allahın yanlış ya da kusurlu davranan kişileri değiştirebilme gücü vardır. Tanıma göre her şeye gücü yeter ve her şeyi bilir. Bu durumda 15 yaşındaki bir çocuğa "sen ne yaptın?" diye soru sormak ya da serzenişte bulunmak gibi bir durumu yoktur. Kaldı ki onu yaratan da kendisidir.

Ayrıca 6 Yaşında afrikada açlıktan kemikleri dışarı çıkmış kıvranan, pakistanda sel yüzünden evlerinden olmuş hastalıkla boğuşan, tekerlekli sandalyede olan ya da down sendromlular okuluna giden çocukları ve ailelerini gördükçe :

Bu durumda bırakılan insanların ancak sosyal açıdan yükselmeyi başaramamış bir zihnin ürünü olabileceğini ve allahın evrim basamaklarında çok az gelişmiş ve kendine acı çektirecek kurbanlar arayan bir canlı türü olduğunu düşünüyorum...

Yaşamı en değerli kılan yanı, bir sonu olduğunu ve bir tekrarı olmadığını bilmektir....
Alt 02-11-2010, 00:56
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Voltaire Darwin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
15 yaşındaki çocuğa insanoğlu serzenişte bulunabilir, ancak allahın yanlış ya da kusurlu davranan kişileri değiştirebilme gücü vardır. Tanıma göre her şeye gücü yeter ve her şeyi bilir. Bu durumda 15 yaşındaki bir çocuğa "sen ne yaptın?" diye soru sormak ya da serzenişte bulunmak gibi bir durumu yoktur. Kaldı ki onu yaratan da kendisidir.

Ayrıca 6 Yaşında afrikada açlıktan kemikleri dışarı çıkmış kıvranan, pakistanda sel yüzünden evlerinden olmuş hastalıkla boğuşan, tekerlekli sandalyede olan ya da down sendromlular okuluna giden çocukları ve ailelerini gördükçe :

Bu durumda bırakılan insanların ancak sosyal açıdan yükselmeyi başaramamış bir zihnin ürünü olabileceğini ve allahın evrim basamaklarında çok az gelişmiş ve kendine acı çektirecek kurbanlar arayan bir canlı türü olduğunu düşünüyorum...

Sayin Voltaire Darwin;
Konu farkli bir mecraya kaymakla birlikte,
Elbette yaratici nin (benim inancima gore) herseyi yapmaya gucu yeter
Lakin sizin burdaki dileginiz islamin ozune ruhuna terstir,simdi bir cok ayet sunabilirim size ama sizin inanciniz geregi gereksiz goruyorum,
Yaratan insani yeryuzune gonderdigi zaman onu savunmasiz yollamadi,
kisi once kendi savunma mekanizmasini harekete gecirmeli yani aklini kullanmali bu akil ona sus olsun diye verilmedi,yaraticiyi yargilama veya hakaret etmeye calisan kafa sorunlar karsisinda cozum bulmaya mi calismiyor? ha sorunlar bir musluman icin icinden cikilmaz bir hal aldigi zaman ''dua'' mekanizmasini devreye sokar/sokmalidir alemlerin rabbi meselelere mudahil olmasinin cesit ve sekilleri vardir.

Ortadogudan afrikaya, batidan doguya,cesitli sebeblerden oturu darlik ve sikinti icinde olan tum insanligin acisi ortk uzuntumuzdur.
Basta Bilge Engin nickli arkadasim olmak uzere bu sitenin daimi mudavimleri ve benim gibi dusunen insanlar arasindaki yorum farkimiz bu konuda da ortaya cikacak istanbulun gobeginde ayni aranin icnde 4 yok agzina geldik istikametimiz bagtad bir kismimiz soldan diger kismimiz ise dogru yolun sagdan oldugu konusunda israrci ve biz bu yuzden 1 arpa boyu yol alamiyoruz isin ilginc tarafi ''yollarin ikiside'' bagdata cikiyor...

Sayin nehir cennet ve cehennemlikler zaten belli dediginiz hangi dinde acaba? cennet ve cehennemliklerin bilindigi bir dine (kesin olarak) inananlari merak ettim

Selametle...
Alt 02-11-2010, 11:06
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yaratan insani yeryuzune gonderdigi zaman onu savunmasiz yollamadi,
kisi once kendi savunma mekanizmasini harekete gecirmeli yani aklini kullanmali bu akil ona sus olsun diye verilmedi
Basta Bilge Engin nickli arkadasim olmak uzere bu sitenin daimi mudavimleri ve benim gibi dusunen insanlar arasindaki yorum farkimiz bu konuda da ortaya cikacak
Sayin nehir cennet ve cehennemlikler zaten belli dediginiz hangi dinde acaba? cennet ve cehennemliklerin bilindigi bir dine (kesin olarak) inananlari merak ettim
Sevgili Semihgencayla

Sorduğum soruya gerçek manada bir cevap vermemişsiniz. Çocuğunuz olduğu için çok daha net algılayabileceğiniz bir soru sordum. Hatta şöyle söyleyeyim;

Benim için insan ömrü ortalama 70 yıl ise, 70 yıl yaşar ve yok olur. dolayısıla bu 70 yıl onun için çok önemlidir. Genel olarak doğar, büyür, çoğalır, ölür. Bu süreçte hayvanlardan farklı olarak, bir sonraki neslini kendinden daha üstün yetiştirme ve yaşadığı topluma bir katkı sağlama görevi vardır. bu ikisi sayesinde dünyada ve yaşadığı toplumda bir iz bırakır ve yaşadığı hayatın bir anlamı olur. Ben çocuğumun hayatının manalı olabilmesi için bu 70 yılı yaşamasını ister ve onu her türlü tehlikeden korurum.

Sizin için; dünya bir sınav yeridir. Sonsuz hayata sahip insan ruhunun sonsuza kadar yaşayacağı cennet veya cehenneme gitmesi için bir sınav yeridir. Bu sınav yerindeki 70 yıl, sonsuzla kıyaslandığında pek değersiz, ama sonsuz azap ve ödüle ulaşmada çok değerlidir. Ama asıl devamlılığını sürdüreceği mekan cennet veya cehennemdir. Siz ise çocuğunuzun cehennem azabını hiç tatamasını, cennetin altından nehirler geçen bir mekanında sonsuza kadar huzur içerisinde yaşaasını istersiniz.

Şimdi birisi sizin çocuğunuzu 2 sonuçlu bir sınavdan kurtarıp öldürse, sonuçta sonsuz bir ömre sahip olduğu için 70 sene dünyada sınav yaşamadan direkt cennete gidecek, siz böyle bir eyleme niçin razı olmazsınız? Niye çocuğunuza dünyada sınava girmesini isteyerek eziyet ediyorsunuz? Şimdi gidip çocuğunuzun gözlerine bakarak bunun cevabını verebilir misiniz?

Sırf bu bile sizin tanrınızın , ruhun, cennet ve cehennein varlığını sorgulamanız için yeterli değil mi?

Gerçek manada buna bir cevap verebilir misiniz?

Yazimda savunmasiz yollamadi,dan kastim insanlara akil ve bunu yurutmeleri icin mantik verdigini vurguladim,sorunuzun cevabida bunun icinde var yani,akli olan herkes icin gecerlidir bu savunma cunki onundeki catal olmus iki yol arasindaki ayrimi kavrayabilir iyi ve kotuyu ''gorebilir'' bunlarin arasindan bir secim yapabilir,alemlerin rabbi ise bu secime mudahil olmasinin cesit ve sebebleri vardir, secenekler kisinin onundedir karar verme mekanizmasi ise beyni ve ''kalpindedir''
Kimin verdiği veya nasıl olduğnu bir kenara bırakarak, mantıınızı kullanarak bu sorulara bir cevap verebilir misiniz?

Saygılar
Alt 02-11-2010, 17:50
Voltaire Darwin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Voltaire Darwin Voltaire Darwin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilge Engin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Şimdi birisi sizin çocuğunuzu 2 sonuçlu bir sınavdan kurtarıp öldürse, sonuçta sonsuz bir ömre sahip olduğu için 70 sene dünyada sınav yaşamadan direkt cennete gidecek, siz böyle bir eyleme niçin razı olmazsınız? Niye çocuğunuza dünyada sınava girmesini isteyerek eziyet ediyorsunuz? Şimdi gidip çocuğunuzun gözlerine bakarak bunun cevabını verebilir misiniz?

Sırf bu bile sizin tanrınızın , ruhun, cennet ve cehennein varlığını sorgulamanız için yeterli değil mi?

Kimin verdiği veya nasıl olduğnu bir kenara bırakarak, mantıınızı kullanarak bu sorulara bir cevap verebilir misiniz?

Saygılar
Sayın Bilge Engin,

Mükemmel bir soru olmuş bence. Ancak sanmıyorum ki hiç bir müslüman bu soruya mantıkla cevap vermeye cesaret edemez. Kaçak cevaplar gelecektir.

Allah bu dünyaya sınava yolladı ve öldüren kişi onun bu sınav hakkını elinden aldı mı diyecek? E bu argümana göre de çok iyi olmuş denir ...

Akıl sır ermez böyle konulara...

Takdiri İlahi ...

Yaşamı en değerli kılan yanı, bir sonu olduğunu ve bir tekrarı olmadığını bilmektir....
Alt 02-11-2010, 18:11
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bilge Engin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Sayın Bilge Engin,

Tek taraflı düşünüyorsunuz. Birisi sizin çocuğunuzu 2 sonuçlu bir sınavdan kurtarıp öldürse dediğinizde bu "birisi"ni neden hiçe sayıyorsunuz? Bizler yani insanlar birer robot değiliz ki, başıboş varlıklar değiliz. Yararı olabilen varlıklarız. İnsanlar neden evlatlarını herşeyden korur, büyütürler? Neden onlara birşeyler öğretirler? Okuturlar? Okutmasınlar o zaman. Madem bunlar kendisine zarar verebilecek şeyler, uzak tutsunlar...

Kötü insan yoktur sevgili Bilge Engin, kötülük vardır. Nefis yenik düştüğünde bu kötülüğü yapar.

Ayrıca, İslamiyet'te haksız yere insan öldürmek yasak/günahtır.

Bir müslüman eğer bu dünyaya bir evlat getirmek istemiyorsa evlenmez veya evlenince çocuk yapmaz olur biter. Ama bebek yapıyorlarsa şayet, ona bakmakla yükümlülerdir.

Saygılarımla

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 31-10-2010, 04:15
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şehit olmayı unuttunuz; her haltı ye, tanrı adına öldür, savaş,bu yolda ölürsen kafadan cennettesin.Ölmezde yaşarsan ve dinden çıkarsan cehenneme bir iki, önceden tanrı için savaşman hikaye...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil