Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-04-2006, 13:34
korelmis korelmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Kuran'ın Orjinali Değiştirildi mi?

Uzun yıllar sonra birileri hadi şunu toplayalım diyor da bir kurul oluşturuyorlar
Kaç yıl sonra Cem?

"peygamberin" ölümünden yıllar sonra birileri rezalet içinde dağınık parçaları toplamaya çalışacaklar. Bu şekilde toplanan bir kitap değiştirilse ne olur değiştirimemiş olsa ne olur?
Ortada yazılı metinler varken, hafızlar varken, bunu sen de yapabilirsin Cem, yanılıyor muyum?

Ayrıca yıllar sonra yıllar sonra deyip duruyorsun, kaç yıl sonra?

Yaşasın masal saati!
Alt 07-04-2006, 13:37
Üye

Ayrıca Kuran neden peygamber zamanında toplanmadı diyorsun. Son ayet peygamberin ölümünden birkaç ay evvel inmiş. Vahiy katipleri tarafından yazılan, pek çok kişi tarafından ezberlenen bir metin, peygamberin vefatının ardından da kitap haline getirilmiş. Hepsi bu!
Alt 07-04-2006, 14:41
Üye Değil

Körelmiş, önemli olan Muhammedin ölümünden kaç yıl sonra derlemenin başladığı değil, Muhammedin hayatta iken bu işi bitirememesinin acayipliğidir. Mantıken o hayatta iken Kuranı bir bütün olarak hazırlayıp bitirmesi gerekiyordu.

Ayrıca Muhammed, Mısırlılar kadar bile ince düşünüp bu önemli metni kaya veya taş plaka gibi yerlere kazıyarak yazdırmamıştır. Oysa böyle yapsaydı günümüze kadar orijinal Kuran tartışmasız gelecekti. Oysa şimdi orijinal Kuran yok. Dört adamın ezberine dayanmak zorundasınız. O dört kişi acaba bazı yerlerini unutup birbirlerine mi sordular? Her şey muallakta. Sonuçta kesin olan birşey var ki orijinal Kuran, yani Muhammedin yazdırttığı günümüzde yok. O yok olduğu sürece Kuranın değişip değişmediği hep muallakta kalacak sadece inanç meselesi olacaktır.

En yukarıdaki ilk yazında Zeyd İbn Sabit'in, Muhammedin ayetlerin yazımından sonra onu kontrol ettiğini yazmışsın. Ancak bu durum her zaman olan bir durum değildi demekki çünkü benim yukarıya alıntıladığım İslami kaynağa göre bir hıristiyanlıktan dönme vahiy katibi de ayetleri yanlış yazdığı halde Muhammed farketmemiş ve katip bu nedenle İslamdan çıkmıştır.
Alt 07-04-2006, 15:12
deli_cevat deli_cevat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

herkese selam uzun suredir forumlara gelemiyodum ama devamlı okuyodum
ayağım burkulduğu için 2 hafta rapor aldım ve 2 hafta burdayım
şimdi konuyla ilgili olarak bende kaç yıl sonra toplandığını merak ettim ayrıca herkesten bi ricam war lütfen bi şey idda ederken kaynak bildirelim sevgiler,saygılar

Gelenek ve Gelecek 'Ne Yapmalı'cılarındır
Alt 07-04-2006, 15:12
Üye

Cem normalde konuşmaktan sıkılan bir insan değilim ama artık forumdan iyice sıkıldım.

"Resulullah bana yazdırıyor ve bitirince de yazdığım ayeti yine bana okutturuyordu. Şayet bir yanlış veya noksan bulursa bunu düzelttiriyordu. İşte bundan sonradır ki, ben kalkıp bu ayeti insanlara bildiriyordum" (Zeyd)

Hz.Muhammed Kuran'ı yazdırmıştır. O Kuran pek çok kişi tarafından ezberlenmiştir, -4 kişi değil, 4 kişi olduğunu sanırım malum bir hadis var ona dayanarak söylüyorsun, o hadiste bahsedilen Kuran'ı en iyi bilen 4 kişidir, Kuran'ı ezbere bilen sadece 4 kişi var demek değildir- Yazılı olan, ezberlenmiş olan Kuran İslam Devleti tarafından günümüze kadar ulaştırılmıştır.

Elbette ki bir ateist, cahil müslümanların kafasına şüphe düşürmek için Kuran ayetlerine cımbızlayıp-çarpıtacaktır, bunda başarılı olamazsa Kuran'ın orjinalliğine olan güveni sarsmaya kalkacaktır. Niyet inkar etme isteği olduktan sonra kimin neyi iddia edeceği belli olmaz.
Alt 07-04-2006, 15:19
Üye Değil

Körelmiş, sen yukarıdaki vahiy katibi olayını okumadın sanırım.
Alt 07-04-2006, 15:22
Üye

Hangi vahiy katibiymiş. İsmi nedir? Kaynak nedir? En azından internetten bir yazı ver. Daha önce duyduğum birşey değildi.
Alt 07-04-2006, 15:29
aspartam aspartam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aspartam - MSN üzeri Mesaj gönder

Ben Kur'anın öyle taşlara ,kemiklere yazıldığı masalına inanmıyorum.Allah Kur'an da kitap diye bahseder.Öyle 3 ayet şu taşta,5 ayet bu kemikte,10 ayet falancanın evinde...böyle kitap olmaz.Allah'ın resulü ilk ayetten son ayete kadar Kur'anı satır *satır kitap halinde kayda aldırmış,ölümünden önce de Fatiha-Nas tertibiyle tanzim etmiştir.Yani ölmeden önce bu dinin rehberini kitap halinde bize bırakmıştır.Bu ilk kitabın nerde olduğu bilinmemektedir.Eğer yokolmadıysa ,günün birinde ortaya çıkacaktır.Bununla birlikte nüzul tertibine göre hazırlanmış ilk mushaflardan birisi olan Hz. Osman'nın mushafı Topkapı sarayında sergilenmektedir.

Biz insanı en güzel biçimde yarattık. (95/4)
Alt 07-04-2006, 18:34
Üye Değil

hoşgeldin delicevat abi, çooook büyük geçmiş olsun

wala sana katılıyorum mesela demin ki cevaptada sormuştum korelmişe HZ:ALİ ile ilgili hadislerin uydurma olduğunu sölemişti. Neye göre olduğunu sordum. Cevap gelmedi... hala bekliyorum, eğer kendi yanından HZ:ALİ'yi kötülemek için sallamadıysan cevap ver bakalım körelmiş
Alt 07-04-2006, 18:37
Üye Değil

yaa aspartam bi kaynak göster. Hayatımda ilk kez senden duydum kitap haline ölmeden geldiğini. Wala artık herkes geçmişi görür olmuş, bari bize ilk vahiyin nasıl geldiğini de anlat

Önerilen Siteler