Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-04-2010, 00:40
serkotek serkotek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arrow düşünen herkes lehte veya alehte buyurunuz...

TÜM YORUM BEYAN EDEN ARKADAŞLAR…
öncelikle saygı unutulan tabu”dur …din ! tüm dinler bir tabu getirmiştir henüz kaldırılamayan…bugün her ülke bir şekilde dini ve dini inançları siyaset”en kullanmakta işine geldigi gibi propagandasını yapmaktadır…tabiki gönlü temiz insanlar vardır.inanan veya inanmayan demiyorum…çunki her karşıt görüş bir inançtır…bir insanın bir başka insana tek üstünlügü ancak bilgisi ilim”i olabilr…burdan yola çıktıgımızda…bir birini çekemeyen bir birine hakaret eden tüm insanlar eşittir…hiç birinin hiç birimizin bir digerinden farkı yoktur … bu dünyada !!! bu sebebten bir birimizi önce anlamayı denemeliyiz…görüşümüz ne olursa olsun saygı ile karşımızdakine anlatabilrz oda saygı ile dinleyebilr…lüzumsuz yere kavga anlamsız itişmeler kavgalar çok yersizdir…tüm görüş ve düşünceler için gereksizdir…yani buraya yazmadıgını düşünelim kimsenin herkes bilsin bildigi ile kalsın kendince bildiklerimizi burda ve benzeri platformlarda paylaşıyoruz…konumuz nedir_? TANRI VARMI _?bunun cevabını bir kitapla veriyor kiminiz evt evt var olmazmıı ! kiminizde olmadıgını aynı veya benzer şekilde…kişi kendi görüşünü kendi düşüncelerini yazıyor bunu eleştirmek te yersiz kimse kimseden zeki degil…üstün olan sadece bilgi ve ilimdir…etrafa bakıp anlayabilrz.evt bu kadar komplike olayları yaradan var eden birşey var…onu ne yaratmıştır ve bunu yaradanı ne var etmiştir yoksa zaten varmıydı _? bunu bilemiyoruz…düşündügünde insan yaratıcıyı içinde bulundugu durumdan ötürü olsa gerek bir ürperti alıyor bedenimizi…neye inanırsak inanalım saygıyı unutmayalım…burda yazanların türlü nedenleri vardır…örnegin kendini bulmak yada düşüncelerine bir evt öyle denilmesini görmek…yada kendi inancını kendine kabul ettirmek onaylatıp”…ve daha üzerine ne eklerseniz…herkes kendini sorgulasın neden burdayım _? tartışmak içinmi _? ben dindarım onlarda olsun diyemi _?inanıyorum amaa demek içinmi _? herkesin kendince bir nedeni vardır ve önce bu nedeni bir düşünmeliyiz…neden buraya yazıyorum zaman ayırıpta neden okuyoruz…demekki hepimiz bir arayış içindeyiz…tüm görüşler içindir bu yazım…bu konu neden daha şeffaf tartışılmasın _?neden küçük çocukken veya genç iken hocalık yapan akrama komşunuza sordugunuzda hadi ordan cahil denilen insan gibi yada ona bu cümleyi kullanan bencil hoca hibi olalım … _? geçmişimiz tecrubemizdir…elbetteki konu insanların hassasiyetine deginiyor…bu konunun adı din hangi din oldugunun çokta önemi yok…çunki dini bütün bir yahudi hristiyan ve müslim bunun için ölebilr…ve öldügü için bunu marifet sayarlar…ama atlanan önemli bir detay vardır…insan ! normal bir canlı degildir !!! dünyaya hatta uzaydaki bazı cisimlere hükmediyoruz neslimiz sürekli yenileniyor gelişiyor…ve insanı var eden her ne ise AKIL vermiştir !.. bize düşen bu aklı kullanmaktır…bu aklı dogru şekilde kırmadan dökmeden mümkün olabildigince…kullanmaktır !!! tabi bazı insanlar doguştan özellikle doguştan bazıları ise sonradan aklından olurlar sebebsiz bunada anlam veremedim veremiyorum…din konusundaki düşüncem buraya sıgdıramayacagım kadar geniştir…ama size tartışıcak düşünücek bir kaç başlık belirledim…özellikle dindar arkadaşlar için ciddi çözülmez akıl karıştıran bir durum olucak…
1- dinin modası olurmu _?
2- tanrı kaçtanedir _?
3- neden bir dine ihtiyacımız var _?
seviyeli saygı çerçevesi içinde herkes tartışabilr fikir beyan edebilr…
hemen kısa kısa açıcagım başlıklarımı…
1-dinin modası olurmu _?aynı yaratıcının farklı farklı zamanlarda farklı peygamberlerle farklı kitaplarla farklı dinler göndermiştir…diyebilinir.peki nedir bu bu nasıl bir iş nasıl bir akıldır…bir din tutmadı hadi öbür din geliyor…a bu arada bir önceki dindekiler hatta en dindarları ki onları başka dine geç geçiyorsunuz demek ölümdür…eger yeni dine geçmezlerse cezaları direk cehennemdir…farklı ayetlerde farklı dinlerin farklı kitaplarında bu anlaşılmaz durum vardır…bizden olmayan cehennemliktir…ve bu sistem ötekiler yaratıyor bölüyor….
2-tanrı kaçtanedir…derlerki bütün dinler birdir…yani aslında tanrı aynıdır ama farklı dinler yollamıştır…ama oysa durum çok farklıdır…çunki müslim”in tanrısı tek allahtır ki tanrı demeye icab eden sakınırlar o herşeyi yaradan var eden allah.cc dir…
bir hristiyana sorsan durum …baba ogul ve kutsal ruh diye başlar..ve asla onlara göre bir müslim”in tanrısı ile aynı degldir tanırları…ve bu sistemde ötekiler yaratıyor bölüyor….
3-neden bir dine ihtiyaç duyalım _? düşünelim biraz bir din olmasada ki dünya çok uzun zamandır var ve her dönemde bir din olmamaıştır…biz din olmadan kötümü olucagız_? dinsiz oldugumuzda her pisligi her kötülügü yapıyormu olucagız _? herkes farklı dinleri benimsediginden sürekli bitmek bilmeyen kavgalar savaşlar ve bunun getirisi açlık cehalet yokluk kıyım yıkım vardır…benim bir dine ihityacım yoktur çunki bir dine gerek yoktur…ahlak sorunum yok egetim desen sürekli araştırıyor okuyorum…kimsenin malını çalmıyor haksızlık etmiyorum olabildigince…ve daha ne eklerseniz iyi bir insan olmak adına…ve ben bir insanım !!! eger sırf bir dine üye olmadıgımdan cehennemlik isem sonsuzluk ateşlerinde yanayım…buyurun yorumlarınızı bekliyorum herkese saglıklı mutlu günler dilerim….

insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar...
Alt 12-04-2010, 01:11
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger serkotek;

1- dinin modası olurmu _?
2- tanrı kaçtanedir _?
3- neden bir dine ihtiyacımız var _?-serkotek-

1) Dinin modasi derken neyi kastettigini pek algilayamadim ama; butun dinler, metafizik ve etiksel veri, deger ve tabular ustune kurulur ve bunlarin getirdigi yonlendirim, yaptirim ve kurallar temelinde sistemlesir, yani vucut bulur. Eger dinlerin kendi icindeki cikis tarihlerini zamansal olarak goz onune alirsak; 21. yuzyila kadar, insanoglu hem ideolojik inancsal sistemlerini hem de etiksel verilerini cagi yakalamak adina "yenilemislerdir.

Bu yenileme, dinin temelini teskil eden rehberlerde (Kuran, Incil v.s. ) degil de; yasamda ve iliskilerde toplumsal yasam ve iliskinin etiksel sekillenmesinde, kendini gostermistir. Tabi bunu "rehberine uyarlama cabasi" da yok degildir. Bu uyarlama, yazana getirilen yorumda kendini gosterir.

2) Her turlu yaraticiya verilen her farkli icerik ve o icerik temelli kurulan bag ve iliski kadar yaratici algisi vardir. Bu yaratici icerik ve algisinin polizmi (coklugudur), ama her hangi bir yaraticiyi ortaya koyma ve ideolojik inancsal dogru olarak ona ulasma ise, monizmdir (teklik)

Iste bu cogulcu tekligin getirdigi her turlu yaratici, yaratilissal ideolojik inancsal dogrusal olarak ayni yol ve yontemi kullanir, yani mentalitesi TEKTIR. Cokluk ise, farkli ideolojik inancsal dogrusallarin, dogrulainin coklugundan kaynaklanir. Ama sonucta her inancin ideolojik dogrusal olarak tek dogrusu ve tek inanci ve de yaraticisi vardir.

Yani sonucta her ideolojik inancsal dogrusali savunan kendi dogrusu temelinde tek yaraticisina varir. Ama yaraticiya varis, verilen icerik ve kurulan bag temelinde ve ideolojik inancsal dogru coklugundan, varmak isteyen icin, secilen TEKTIR.

3) Dine ihtiyac duyumun, bir suru nedeni vardir. Basta ideoloji ve inanc gelir. Sonra bu ideoloji ve inanclarin tabulasan etiksel ve metafizik verileri gelir, sonrada her dini savunanin kendi adina bu savunuyu, sabitlemesi, sahiplenmesi ve onu yasaminin onunde bir deger olarak gormesi gelir.

Eger kisi, kendi kendine kendi oz iradesiyle "benim bu dini inanca neden ihtiyacim var?" sorusunu sorabilmesi, onun kisisel olarak kendisine verilen dini degerleri ve tabulari sorgulamasi ve dini degerleri yasam ve iliskisinde uygulamaktan rahatsizlik duymasi ve bir acabaya/supheye dusmesi temelindedir. Eger bu sorgulama da korkularini ve endiselerini yenebilir ve tum kendisine verilen dini degerlerin yasam ve iliskisinde bir yarari olmadigini algilar, farkeder ve bilincine varirsa; o zaman dine ihtiyac duymaz, ya dinsiz bir yaraticiya ihtiyac duyar, ya da o yaraticiya da ihtiyac duymaz.

Buradaki tehlike nihilizmdir. Yani kisinin tum degerlerden "serbeste ererek" ve "korkularindan arinarak" bireyci akilci olmasi ve sirf kendi cikar ve egosu icin; daha once deger verdigi degere duydugu degersizlikten dolayi, insandisi ve insanlikdisi dusunce ve davranisa sapmasi.

Eger bir birey, dine ihtiyac duymadigini, insani ozu temelinde uygularsa da, boyle bir insandisi ve insanlikdisi "canavarlasma/egoistlesme" temelli bir dusunce ve davranisa sapmaz. Toplumun hala uyguladigi etiksel kurallara da dine ihtiyac duymasa bile, bagli kalir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 12-04-2010, 01:12
mitra mitra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

selamlar..
neden konu acamıyorum.. 10 mesajım oldu.. kusura bakam konunu sabote etmiş gibi olmayayım.. birisi yardımcı olurs sevinirim...

yazınıda okudum bu arada..

1-aslında hep var olan din islam..ademden beri.. her kavme bir peygamber yolanıyor ama bu farklı bir inanc değil.. sadece her kavme ayrı ayrı bir uyarı .. ayrıca islam için bir ön hazırlık.. yani allah bu kadar dini yolluyor fakat bunların bozulacağını zaten biliyor..amacı onları islama hazırlamak.. haliylede en son hz.muhammed geliyor.. son peygamber ve son din.. en mantıklı cevab bu bana gelen...

2-diğer dinler bozulduğu için onların tanrılarıda uydurmadır diyor müslümanlar.. tek tanrı var.. o da allah..

3-aslında soru yanlış gibi.. onlar bir dine ihtiyacları olduğunu düşündükleri için deil tanrı böyle istediği için dine muhtaclar..yani bir din olsun demiyolar.bu emir zaten yaratıcıdan geliyor.. tanrı herseyi bilir.. o cennet ve cehhennem sistemine tabi tutmsaydı bizi,bize emirler ve yasaklar vermeseydi sapıkca olacak asağılık olacaktık..yanlızca onun dediklerini yaparak güzel bir hayat buluruz hem bu dünyada hem öbür dünyada..

burda temel yanlış ise ahlak kavramınında genelde dinden kaynaklandığını düşünürler.. ve ardında su sacma soruyu sorarlar..siz kendi annenizle yatarmıydınız..yok adam öldürürmüydünüz.. vesaire.. hani kutsal kitaba inanmıyouz ya.. direk sapık katil manyak oluyoruz.. ama ahlak kavramıda din gibi insann zekasının biri ürünü.. din olmsa bile insanların ahlak kavramları vardır..

saygılar..

bu arada yönetim bana yardımcı olursa sevinir.. konu acamıyorum..
Alt 13-04-2010, 01:05
ankyra ankyra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1) dının modası olmaz bence olmasına gerek yoktur.hiçbir din sen bana uymadın ben sana uyayım o zaman demez.istersen uy ıstersen uyma ben boyleyım der kı bencede doğrusu budur.
2)yaratıcı bır tanedır.istersen allah de ıstersen rab yada tanrı isim değil önemlı onemlı olan ısımlerı farklı olsada tek bır yaratıcı olduğu tum dınlerin en değişmez kuraldır.
3)bir dine ihtiyacım yok olmasada ben farklı olacağımı sanmıyorum.o yuzden mecburiyetten ihtiyacdan dan değil dın kavramım.allah a ınanıyorum ve bu yuzdende onun ındırdığı kurallara uyuyorum.allah yerıne kabul edebileceğim mantığıma tam anlamıyla budur dıyebıldığım bır kavram bulamadım.
Alt 13-04-2010, 11:59
serkotek serkotek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yukarıdaki yazım"ın tamamnı okuyup öyle yorumlamanızı rica ve tavsiye ediyorum...

fikirlerinizi uzun uzun degilde kısa kısa beyan ederseniz...konuya ilgi duyanlar yada ilgilenmek isteyenler...uzunn uzun görüp kaçmasın hemen ... ben girişi baya uzun yaptım çünkü zaten ...

insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar...
Alt 14-04-2010, 00:46
ankyra ankyra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1)hayır yok
2)1
3)kaos yasanmasın dıye

bu kısalıklar ıyımı
Alt 23-09-2010, 06:42
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Dinin modasi var.
Bir suru tanri var.
Bir din'e ihtiyac yok, ihtiyac oldugunu dusunen insanlar var.
Alt 23-09-2010, 08:24
hackercesur hackercesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

1- Tüm dinler uzun süreli birer modadır.
2- Tanrı yok ki tanrılar olsun. İnsanların uydurması hepsi.
3- Bu cevabım Neva ile aynı.. ihtiyaç yok...
Alt 24-09-2010, 00:01
reis reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

keşke kalp temizliğiyle insanlık paçasını kurtarabilse idi.

hadi eyvallah.
Alt 24-09-2010, 00:31
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Kalp temizligi ile bitiyor mu hersey?

Musrikleri oldurduk.
Niye?
Kalbimiz temizdi!!!!!!!!!

Önerilen Siteler