Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-01-2006, 19:28
exclusive exclusive isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kainat güzeli allah (Yaratanların En Güzeli ve Kur'an'ın Saçmalığı)

Mü'minûn Sûresi (23)
14. Sonra nutfeyi alaka (aşılanmış yumurta) yaptık. Peşinden, alakayı, bir parçacık et haline soktuk; bu bir parçacık eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan haline getirdik. Yapıpyaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir.

allahın kendisi kıyasladığı diğer yaratıcılar kimdir? allah neden kendisini kıyaslama ihtiyacı hissetmiştir?

allah neden kendisinin "en güzel" olduğunu ilan etme gereği duymuştur?

güzellik göreceli bir kavram değilmidir? "en güzel" seçimini bir jürinin yapması daha doğru olmazmıydı?
Alt 06-01-2006, 23:04
serdarevr serdarevr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

düşündürücü : p
Alt 20-09-2008, 16:04
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Yaratanların En Güzeli ve Kur'an'ın Saçmalığı

İslamın kutsal kitabı Kur'an'daki bir çok ayette, tanrının "Yaratanların en güzeli" olduğu ifadesi geçer. Buna dair sadece bir sureyi ve ilgili ayetleri örnek olarak ele alıp incelemek istedim.

Sâffât/123 - İlyas da elçilerden di.
Sâffât/124 - Kavmine demişti ki: "Korunmaz mısınız?"
Sâffât/125 - "Ba'l'e yalvarıyorsunuz da, bırakıyor musunuz, yaratıcıların en güzelini?"
Sâffât/126 - "Sizin Rabbinizi ve önceki atalarınızın Rabbi olan Allah'ı?" (Süleyman Ateş çevirisi)

"Yaratıcıların en güzeli" derken, tanrı tek yaratıcı olduğuna göre, diğer yaratıcılardan sanatkarlar kastedildiği gibisinden bu konuyla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılmıştır.

Aynı ayetin diğer çevirilerine bakalım:

Elmalılı Hamdi Yazır, Seyyid Kutup, Hasan Tahsin Feyizli çevirilerinde "Yaratanların en güzeli"

Yaşar Nuri Öztürk, Harun Yahya-Ali Bulaç, Bayraktar Bayraklı, Ömer Nasuhi Bilmen çevirilerinde "Yaratıcıların en güzeli"

Doç.Dr. Ali Özek - Doç.Dr. Hayreddin Karaman - Doç.Dr. Ali Turgut - Doç.Dr. İbrahim Kafi Sönmez - Doç.Dr. Sadreddin Gümüş - Dr. Mustafa Çağrıcı ve Diyanet çevirilerinde "Yaratanların en iyisi"

Suat Yıldırım çevirisinde "Mükemmel yaradan"

Muhammed Esed çevirisinde ise "Sanatkarların en güzeli" diye geçmektedir.

Hem bu çeviriler, hem de bu çevirilerin yorumlanmasındaki göze çarpan kaygının şu olduğunu düşünüyorum: Kur'an'a göre "Tek Yaratıcı Allah"tır. Oysa kendisinin tek olduğunu iddia eden Allah'ın, kendisinden başka da yaratıcılar olduğunu ifade eden ayetler göndermesi mümkün değildir. Şu durumda (örn. sözkonusu) ayette, ilahi anlamda değil, insani anlamda yaratıcılardan sözediliyor olmalı. Nitekim bir ressam, müzisyen veya taş ve ağaç oymacısı, film yönetmeni vs. bunlar da yaratıcıdırlar.

Oysa hiç de öyle değildir. Kur'an'ın tamamı okuduğunda görülecektir ki, Kur'an'a göre "Allah"tan başka da tanrılar vardır. Şöyle ki;

1- Allah'a cinlerden (En'am/100) ve putlardan (Araf/191-195) ortak koşanlar olduğu yönünde ayetler vardır ve yine bu ayetlere göre bunlar yaratamazlar, yaratılmışlardır ve gözleri, kulakları, ayakları, elleri ve hatta kendileri dahi yoktur (Mü'min/73) ki, Allah'a ortak koşanların aslında bir zanna uydukları (Yunus/66), bunları uydurdukları (Ra'd/33) söylenmektedir.

Ama tüm bunlara rağmen Allah, kendisini bu olmayanlarla kıyaslayıp, ortak koşulanlardan çok yüce, münezzeh, uzak, yüksek olduğunu (En'am/19, 78 Yunus/18, Nahl/1,3, Taha/92, Neml/63, Kasas/68, Zümer/67, Tur/43, Haşır/23) da vurgulamıştır ki, herşeyden münezzeh, yüce, yüksek olan bir Allah'ın, olmayan şeylerle kendisini kıyaslaması anlaşılır gibi değildir. Dolayısıyla Allah, kendisiyle kıyaslanamayacak kadar yüce, yüksek olmasalar da başka tanrıların varlığını kabul ediyor ancak bunların kendisine ortak koşulmasını kabul etmiyor.

2- Yine ahirette Allah, kendisine ortak koşanları ve ortak koşulanları huzuruna çağırdığında, ortak koşanlar ve koşulanlar arasına ateşten bir engel konduğu için (Kehf/52) araları açılacak (Yunus/28) ve önce cevap vermeyecekler (Kassas/64, Kehf/52); sonra, "Siz bize tapmıyordunuz" (Yunus/28) "Şimdi bizimle sizin aranızda Allah'ın şahit olması yeter; doğrusu biz sizin tapmanızdan tamamen habersizdik" (Yunus/29), "Siz tamamen yalancılarsınız" (Nahl/86) diye söze başlayan putlar, tüm suçlarını inkar edecekler (Fatır/14, Rum/13) ama birden "Rabbimiz! Biz nasıl azmışsak, işte bu azmışları da öylece azdırdık. Onların suçlarından beri olduğumuzu sana arzaderiz. Zaten aslında onlar bizlere tapmıyorlardı" diye saçmalamaya başlayacaklar.

Bu durumda, olmayan ve inananlarca uyduruldukları iddia edilen tanrılar (Örn. Ba'l) nasıl sorguya çekilebilir? Sorguya çekilebildiklerine, konuşup fikir ileri sürebildiklerine göre var olmaları gerekmez mi? Sonra, herşeyi bilen Allah, bu tanrı-putların ahirette ne söyleyeceklerini bilmiyor mu da, bir sessiz kalacaklarını söylüyor, bir konuşup inkar edeceklerini söylüyor, bir konuşup itiraf edeceklerini söylüyor? Bu nasıl bir Allah'tır ki, hiçbir şeyi bilmediği halde herşeyi bildiğini iddia edebiliyor?

3- Sonunda da ortak koşanlar ve koşulanlar cehenneme atılacaklardır (Yunus/28, Saffat/22-23).

Olmayan şeylerin cehenneme atılması ne demektir? Olmayan bir şey, üstelik de sonsuza kadar nasıl yanar?

4- Allah, bağışlamayacağı tek günahın kendisine ortak koşulması (şirk) olduğunu ve bunun dışında dilediğini dilediğine bağışlayacağını (Nisa/48, 116), ortak koşanlara cenneti haram kıldığını (Maide/72) söyleyerek, ortak koşmanın ne denli büyük bir günah olduğunu söylemekle birlikte, "Allah dileseydi ortak koşmazlardı" (Enam/107) diyerek kendisine ortak koşanların da aslında yine kendisinin isteğiyle ortak koştuklarını kabul etmektedir.

Buna rağmen aynı Allah, ahirette ortak koşanların "Allah dileseydi, ne biz ne de atalarımız Allah'tan başka bir yaratıcıya tapmaz, O'na ortak koşmazdık" (Hicr/35, En'am/148) diyecek olduklarında ise "Yanınızda bize çıkarabileceğiniz bir bilgi mi var? Siz sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz" diye karşılık verecek (En'am/148) ve bir diğer ayetini (En'am/107) inkar edecektir. Bu durumda Allah düpedüz üç kağıtçı, yalancı, sahtekar, düzenbaz, inkarcı bir konuma düşüyor. Önce yaptığını söylüyor, sonra da yaptığını söyleyenleri yalancılıkla itham edip, bir önceki sözünü yalanlıyor.

Benim çıkardığım sonuç şudur: Allah, insanlarla alay eden, onları sürekli yanıltan, yalancı, inkarcı, sahtekar, düzenbaz, üçkağıtçı ve son derece acımasız ve mantık yoksunu bir zihniyetin uydurmasıdır. Ona inanan ve tercümesini yapanlar da (özellikle Muhammed Esed'in çevirisi tipik bir örnek olmak kaydıyla), çevirilerinde bu gerçekleri örtbas etme gayreti içine giren ve bu yolla insanları yanıltmaya devam eden, aynı zihniyete sahip insanlardır.

Saygılar...
Alt 20-09-2008, 17:42
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

sayın çakırcalı buna benzer bir konu zaten açılmış sayın habılısın muminin14 başlıklı konusu sizin konunuzla aynı old halde neden böyle bir konu açma gereği duyduğunuzu anlayamadım üstelik o konuya yorum da getirmişsiniz:

katre_07´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhametlilerin en merhametlisi..
yaratanların en güzeli....

herkesin merhamet dereceleri vardır..şimdi sen sana kötülük yapan birisine mi daha merhametli olursun yoksa sevdiğin birisine mi..?

1.kelime grubu allahın her kula aynı merhametle yaklaşmayacağını anlatmak istemektedir..nasıl bir lambanın aydınlatma dereceleri farklıdır az ışık veen lamba bıraz daha ışık veren lamba biraz daha fazla ışık veren lamba..vb..

merhametlilerin merhametlisi(kötülük yapana az merhamet eden tanrı,iyi olana biraz daha fazla merhamet eden tanrı)burda tanrının birden çok old değil kişilere göre ayrı ayrı yaklaşan tanrıdan bahsedılmektedir.

2.kelime grubunu da aynı mantığa oturtabilirim islama göre en güzel yaratılan insandır..

benim düşünceme göre böyledir ..
belki bizim gramer yetesizliğimizden de kaynaklanıyor olabilir.yandalımı arapça yaptıktan sonra o konulara da girerim..

not:yukarıdaki düşüncelerin temeli bir yerden alıntıdır.(söyleme gereği duydum)

hayır yaratanın merhamet derecesi ..
sana ettiği merhamet farklı bana farklı mehmete farklı hasana farklı..burda tanrının kötü veya ii mi old tartışılmaz..islama göre belirli kurallar vardır uyanlara elbette farklı uymayanlara farklı davranacaktır eğer hepsi aaynı meleke de olsaydı hepsine aynı merhametle yaklaşırdı..
(islam ınancına gore düşünürsen islam burda kendisiyle çelişmez )
ama dışardan bakarsan herkes kendine göre algılar ve kendince yanlışlar bulur ..
şimdi ben sana yazcam sen anlamıcan yıne yazcam yıne anlamıcan yıne yazcam yıne anlamıcan.. benım o kdar vaktım yok ben fıkrımı soylerım anlayan anlar anlaman ıcın kendımı çatlatacak değilim..

ayrıca yazdıklarımı ne demek istediğimi asgari şekilde düşünen insan dahi anlar(sadece insanlara laf yetiştirmek için forumlarda kulaç atmıyorsa)..

ne demek istediğimi anlar ondan sonra katılır yada katıllmazsınn..

ben zaten bildiğimi yazdım.. kesin doğrudur demiyorum yukarıya yazdıklarıma bak...

hadi benden son kez sana bir güzelllik olsun :
merhamet derecelerini yani kişilere göre farklı farklı davranan tanrının yaratılmışları da farklı farklı yarattığı fikrini yani (islam inancında en güzel yaratılan insandır burda tanrının insana özendiği ve diğer yaratılmışlardan farklı bir misyon ,güzellik verdiğini anlıyorum ..yani her yaratılmışa farklı bir misyon verir ve faklı farklı yaklaşır yaratırken. burda tanrı bir tanedir ama her canlıya ayrı ayrı yaklaşmaktadır ben bunu anlıyorum anladığımı söylüyorum)

tabii ben anlıyorum anladığımı anlatmaya çalııyorum arkadaş beni demogojiyle suçluyor ne diyelim:

''sen ne kadar bilirsen bil bildiğin karşındakinin anladığı kadardır''

dememek için zor tutuyor insan kendini..

saffat 125-126 ''yaratanların en güzeli olan ,sizin de rabbiniz,önceki atalarınızın da rabbi olan allahı bırakıp da ba'l'e mi yalvarıyorsunuz''
büöyle demekte benim elimdeki meal.

şimdi bu ayeti ''yaratanların en güzelini bırakıp yaratanlardan bale mi sığınıyorsunuz''diye anlamak saçmalıktır. islamda tanrının ululuğu elzemdir..tek yaratan tanrıdır tanrı en uludur düsturunu kendine misyon edinmiş bir dinin böyle bir gaf, hata yada bu tarz bir düşünceye sahip olduğuna inanılabilir mi..??

dolayısyla syın habilisin iddialrından öteye gidememiştir pante..(yeni bir şey eklememiştir)sayın habilisin iddalarına da yukarıda ki ayeti vb lerini nasıl anlamak gerektiğini diğer yorumlarımda kendimce anlatmaya çalıştım..

sevgiler.!

sayın habilisin konusuna yazdıklarım sanırım sizin konunuzu da ilgilendirmektedir..

Konu katre_07 tarafından (20-09-2008 Saat 17:50 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-09-2008, 18:17
Üye

sayın çakırcalı buna benzer bir konu zaten açılmış sayın habılısın muminin14 başlıklı konusu sizin konunuzla aynı old halde neden böyle bir konu açma gereği duyduğunuzu anlayamadım üstelik o konuya yorum da getirmişsiniz:
Sayın katre_07,
Dikkat ederseniz görürsünüz; o konu başlığında Saffat suresi ve içinde geçen "yaratanların en güzeli" nitelemesi doğrultusunda bir tartışma açılmış. Burada ise aynı konuyla birlikte ondan çok daha farklı olarak, Kur'an tanrısının, kendisinden başka da tanrıların varlığını kabulettiği ve bu doğrultuda insanları bilinçli olarak yanılttığı sorgulanmaktadır. Bu konuyu o başlık alltında gündeme getirecek olsaydım, hem konu dağılması, hem de asıl sözünü etmek istediğim konunun sümen altı olması sözkonusu olacaktı. Nitekim siz, ayrı bir başlıkta açıldığı halde bunu görmediğiniz için, hala Allah'ın güzelliğinden çirkinliğinden dem vuruyorsunuz. Oysa konu o değil ki. Allah'ın kendinden başka tanrıların varlığını zaten kabul ettiği; ancak bunların kendisine ortak gösterilmesini kabul etmediği ve hepsinden önemlisi de bilinçli olarak insanları yanıltıp yalan söylediğidir.

çakırcalı´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
4- Allah, bağışlamayacağı tek günahın kendisine ortak koşulması (şirk) olduğunu ve bunun dışında dilediğini dilediğine bağışlayacağını (Nisa/48, 116), ortak koşanlara cenneti haram kıldığını (Maide/72) söyleyerek, ortak koşmanın ne denli büyük bir günah olduğunu söylemekle birlikte, "Allah dileseydi ortak koşmazlardı" (Enam/107) diyerek kendisine ortak koşanların da aslında yine kendisinin isteğiyle ortak koştuklarını kabul etmektedir.

Buna rağmen aynı Allah, ahirette ortak koşanların "Allah dileseydi, ne biz ne de atalarımız Allah'tan başka bir yaratıcıya tapmaz, O'na ortak koşmazdık" (Hicr/35, En'am/148) diyecek olduklarında ise "Yanınızda bize çıkarabileceğiniz bir bilgi mi var? Siz sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz" diye karşılık verecek (En'am/148) ve bir diğer ayetini (En'am/107) inkar edecektir. Bu durumda Allah düpedüz üç kağıtçı, yalancı, sahtekar, düzenbaz, inkarcı bir konuma düşüyor. Önce yaptığını söylüyor, sonra da yaptığını söyleyenleri yalancılıkla itham edip, bir önceki sözünü yalanlıyor.
"Allah dileseydi ortak koşmazlardı" (En'am/107) diyen Allah, nasıl oluyor da ahirette "Allah dileseydi ortak koşmazdık" (En'am/148, Hicr/35) diyen insanlara "Yanınızda bize çıkarabileceğiniz bir bilgi mi var? Siz sadece zanna uyuyorsunuz ve saçmalıyorsunuz" (En'am/148) diye karşılık verebiliyor?

Kendi sözünü üstelik
ayetle sabitleyen Allah, nasıl oluyor da bunu dediğine dair bilgi istiyor? Kendi indirdiği ayetten haberi mi yok, insanlarla alay edip, onları zor duruma sokmaktan haz mı duyuyor?
Alt 22-09-2008, 12:37
bayraktaro1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bayraktaro1 bayraktaro1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Buradaki yazı aynı babamın bana söylediği kelimeleri hatırlattı.

Bir konu hakkında ona diyorum ki, "Sen bunu bunu yaptın, sen bana bunları söyledin" diyorum.

Babam bana "Sen kafandan uyduruyorsun, sen saçmalıyorsun" diyor ve benim söylediklerimi inkar ediyordu. Ya, bu işi bilerek yapıyor (böyle diyerek beni yalancı konumuna çıkarmak istiyor), ya da geçmişteki olayları unutuyor (babam şu an 63 yaşında)

Bu kelimeleri duyunca çıldırıyorum. Allah'da öyle; ya çok yaşlı olduğundan (ezelden beri) söylediklerini unutuyor (Muhammed unutmuş olmasın), ya da kötü niyetli, çıkarına göre hareket eden bir varlık (muhammed olmasın)
Alt 22-09-2008, 14:38
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Çakırcalı Muhammed Kuran'ı dikte ettirirken didik didik edilip sorgulanacağının farkındaydı, fakat yalnızca kendi kabilesinin bunu sorgulayacağını ve İslamiyet'in bu kadar yaygın bir din haline geleceğinin ve yüzyıllarca sürdürüleceğinin de farkında değildi.

Bu nedenle önlem olarak lastik gibi sünen, muz gibi ne niyete yersen ye ifadeleri Kuran'a damgasını vurur.

Kuran'ın sündürülebilme özelliği bugün onun takipçileri tarafından her fırsatta kullanılmaktadır, Kuran'ı uygulayan düzgün insanlarda çıkar, kötü insanlarda çünkü sünektir.
Selamlar.
Alt 22-09-2008, 15:24
Üye

vgm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Çakırcalı Muhammed Kuran'ı dikte ettirirken didik didik edilip sorgulanacağının farkındaydı, fakat yalnızca kendi kabilesinin bunu sorgulayacağını ve İslamiyet'in bu kadar yaygın bir din haline geleceğinin ve yüzyıllarca sürdürüleceğinin de farkında değildi.
Sevgili vgm,
İşte benim en çok zoruma giden de ve anlamakta güçlük çektiğim konu da budur. Bu inananların hemen tamamı, ateistlerin kutsal kitapları okumadıklarını, onlarla ve ileri sürdükleri savlarla ilgili hiçbir araştırmaya girmediklerini ve saçma sapan (gördükleri haksızlıklarla ilgili Allah'a isyan ettikleri vb.) gerekçelerle ateist olduklarını sanmaları ve bunu ileri sürmeleridir.

Oysa ben inanıyorum ki (bunu her fırsatta da dile getiriyorum zaten), bu inananlar bir kez olsun inandıkları kitabı anlamak için okusalar, çok büyük bir bölümü inancını yitirir. Bunu aslında çoğu da biliyor fakat asıl bundan korkuyorlar: İnancını yitirip boşlukta kalmak! İnancını yitirip inananlarca dışlanmak! Saçma bir "inanma zorunluluğu" hissiyle, yitirilen inancın yerine yeni bir şey koyamamak!.. Çünkü bunu kolaylaştıracak altyapı yoksunluğu sözkonusu; okuma yok, araştırma yok, sorma-sorgulama yok... Tüm yaşamları, bir takım abuk subuk tabular üzerine kurulmuş. Kur'an'ı ana dilinde okumamak da bu tabulardan biri.
Alt 23-09-2008, 00:27
yusuf192 yusuf192 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

çakırcalı´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslamın kutsal kitabı Kur'an'daki bir çok ayette, tanrının "Yaratanların en güzeli" olduğu ifadesi geçer. Buna dair sadece bir sureyi ve ilgili ayetleri örnek olarak ele alıp incelemek istedim.

Sâffât/123 - İlyas da elçilerden di.
Sâffât/124 - Kavmine demişti ki: "Korunmaz mısınız?"
Sâffât/125 - "Ba'l'e yalvarıyorsunuz da, bırakıyor musunuz, yaratıcıların en güzelini?"
Sâffât/126 - "Sizin Rabbinizi ve önceki atalarınızın Rabbi olan Allah'ı?" (Süleyman Ateş çevirisi)

"Yaratıcıların en güzeli" derken, tanrı tek yaratıcı olduğuna göre, diğer yaratıcılardan sanatkarlar kastedildiği gibisinden bu konuyla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılmıştır.

Aynı ayetin diğer çevirilerine bakalım:

Elmalılı Hamdi Yazır, Seyyid Kutup, Hasan Tahsin Feyizli çevirilerinde "Yaratanların en güzeli"

Yaşar Nuri Öztürk, Harun Yahya-Ali Bulaç, Bayraktar Bayraklı, Ömer Nasuhi Bilmen çevirilerinde "Yaratıcıların en güzeli"

Doç.Dr. Ali Özek - Doç.Dr. Hayreddin Karaman - Doç.Dr. Ali Turgut - Doç.Dr. İbrahim Kafi Sönmez - Doç.Dr. Sadreddin Gümüş - Dr. Mustafa Çağrıcı ve Diyanet çevirilerinde "Yaratanların en iyisi"

Suat Yıldırım çevirisinde "Mükemmel yaradan"

Muhammed Esed çevirisinde ise "Sanatkarların en güzeli" diye geçmektedir.

Hem bu çeviriler, hem de bu çevirilerin yorumlanmasındaki göze çarpan kaygının şu olduğunu düşünüyorum: Kur'an'a göre "Tek Yaratıcı Allah"tır. Oysa kendisinin tek olduğunu iddia eden Allah'ın, kendisinden başka da yaratıcılar olduğunu ifade eden ayetler göndermesi mümkün değildir. Şu durumda (örn. sözkonusu) ayette, ilahi anlamda değil, insani anlamda yaratıcılardan sözediliyor olmalı. Nitekim bir ressam, müzisyen veya taş ve ağaç oymacısı, film yönetmeni vs. bunlar da yaratıcıdırlar.

Oysa hiç de öyle değildir. Kur'an'ın tamamı okuduğunda görülecektir ki, Kur'an'a göre "Allah"tan başka da tanrılar vardır. Şöyle ki;

1- Allah'a cinlerden (En'am/100) ve putlardan (Araf/191-195) ortak koşanlar olduğu yönünde ayetler vardır ve yine bu ayetlere göre bunlar yaratamazlar, yaratılmışlardır ve gözleri, kulakları, ayakları, elleri ve hatta kendileri dahi yoktur (Mü'min/73) ki, Allah'a ortak koşanların aslında bir zanna uydukları (Yunus/66), bunları uydurdukları (Ra'd/33) söylenmektedir.

Ama tüm bunlara rağmen Allah, kendisini bu olmayanlarla kıyaslayıp, ortak koşulanlardan çok yüce, münezzeh, uzak, yüksek olduğunu (En'am/19, 78 Yunus/18, Nahl/1,3, Taha/92, Neml/63, Kasas/68, Zümer/67, Tur/43, Haşır/23) da vurgulamıştır ki, herşeyden münezzeh, yüce, yüksek olan bir Allah'ın, olmayan şeylerle kendisini kıyaslaması anlaşılır gibi değildir. Dolayısıyla Allah, kendisiyle kıyaslanamayacak kadar yüce, yüksek olmasalar da başka tanrıların varlığını kabul ediyor ancak bunların kendisine ortak koşulmasını kabul etmiyor.

2- Yine ahirette Allah, kendisine ortak koşanları ve ortak koşulanları huzuruna çağırdığında, ortak koşanlar ve koşulanlar arasına ateşten bir engel konduğu için (Kehf/52) araları açılacak (Yunus/28) ve önce cevap vermeyecekler (Kassas/64, Kehf/52); sonra, "Siz bize tapmıyordunuz" (Yunus/28) "Şimdi bizimle sizin aranızda Allah'ın şahit olması yeter; doğrusu biz sizin tapmanızdan tamamen habersizdik" (Yunus/29), "Siz tamamen yalancılarsınız" (Nahl/86) diye söze başlayan putlar, tüm suçlarını inkar edecekler (Fatır/14, Rum/13) ama birden "Rabbimiz! Biz nasıl azmışsak, işte bu azmışları da öylece azdırdık. Onların suçlarından beri olduğumuzu sana arzaderiz. Zaten aslında onlar bizlere tapmıyorlardı" diye saçmalamaya başlayacaklar.

Bu durumda, olmayan ve inananlarca uyduruldukları iddia edilen tanrılar (Örn. Ba'l) nasıl sorguya çekilebilir? Sorguya çekilebildiklerine, konuşup fikir ileri sürebildiklerine göre var olmaları gerekmez mi? Sonra, herşeyi bilen Allah, bu tanrı-putların ahirette ne söyleyeceklerini bilmiyor mu da, bir sessiz kalacaklarını söylüyor, bir konuşup inkar edeceklerini söylüyor, bir konuşup itiraf edeceklerini söylüyor? Bu nasıl bir Allah'tır ki, hiçbir şeyi bilmediği halde herşeyi bildiğini iddia edebiliyor?

3- Sonunda da ortak koşanlar ve koşulanlar cehenneme atılacaklardır (Yunus/28, Saffat/22-23).

Olmayan şeylerin cehenneme atılması ne demektir? Olmayan bir şey, üstelik de sonsuza kadar nasıl yanar?

Benim çıkardığım sonuç şudur: Allah, insanlarla alay eden, onları sürekli yanıltan, yalancı, inkarcı, sahtekar, düzenbaz, üçkağıtçı ve son derece acımasız ve mantık yoksunu bir zihniyetin uydurmasıdır. Ona inanan ve tercümesini yapanlar da (özellikle Muhammed Esed'in çevirisi tipik bir örnek olmak kaydıyla), çevirilerinde bu gerçekleri örtbas etme gayreti içine giren ve bu yolla insanları yanıltmaya devam eden, aynı zihniyete sahip insanlardır.

Saygılar...

Aslında butür sitelerde yazılanlara pek cevap vermiyorum,çünkü benim bu saçmalıklara cevap vermem için herhangi bir sebep yok.Ateistlerin burda cımbızlama yöntemiyle,ki neden yaptıklarını anlmıyorum,eğer kişi bir eylem yapıyorsa bunda o kişinin bir menfaati vardır.Mesela ben bu yazıya cevap vememdeki çıkar,bu yazıdaki saçmalıklara cevap vermek suretiyle sinirimin yatışmasına sebep oluyor,fakat bunu yazan şahsın ne çıkarı olabilir onu anlamıyorum,olsa olsa içindeki ALLAH vardır sesini bi şekilde susturabilmek,olmadı bu tür yazılarla kendine yandaş bulup,yanlız olmadığını hisedip,hem yaratılış sorumluluğundan kurtulmak,hemde biraz olsun içindeki ALLAH vardır sesini susturabilmektir amaç.

Şimdi gelelim yukardaki ayetten çıkarılan saçma sapan manaya.Ne demiş ayet,Sâffât/125 - "Ba'l'e yalvarıyorsunuz da, bırakıyor musunuz, yaratıcıların en güzelini?"
Evet gördüğünüz gibi,ayetin başında ba'l diye bir puttan bahsedilmekte,ardındanda bırakıyormusunuz yaratıcıların en güzeli nidası geliyor,yani kendilerine yaratıcı diye bu putları seçmiş insanlara şöyle diyor,sizi yaratan yaratıcıların en güzelidir,onu bırakıpta bu sahte yaratıcılaramı tapıyosunuz manasındadır.

Hem yaratmak sadece insan yaratmak manasında değildir,şu an dünyada milyarlarca insan çeşitli işlerde çalışıp hergün çeşitli yaratıcılıklar yapıp işlerini idame ettirmektedirler,tabi yaratıcıların en mükemmelide yüce ALLAH tır.
Alt 23-09-2008, 00:44
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yusuf192 tanrının gönderdiği bir metinden bahsedip, sonrada vay siz bunu mu anlıyorsunuz diyerek çıkışıyorsunuz.

Apaçık yazdım diyerek antlar, şartlar eden tanrı var, nerede Kuran'da, o zaman oraya buraya sündürülecek ifadeler kullanmasın, tepkinizi tanrıya gösterin. Eğer yazdıklarının sorgulanmayacağını, öküz altında buzağı aranmayacağını zanneden bir tanrıyla karşı, karşıyaysak, o da pek safmış derim. Tuzaklar kurmayı biliyorda, bunu bilmiyor mu?
Herşeyi biliyor da bu kadar basit bir öngörüye mi sahip değil?

Selamlar.

Önerilen Siteler