Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 08-03-2024, 07:21
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Alvin, bu doğru çözümleme ve güzel yorum için teşekkür ederim. Aynı anlayışla yalnız olmadığımızı hatırlattınız.

Ben farklı bir ekleme yapacağım.
Elbette cahillik, eğitimsizlik, kötü ekonomi ve devletin bunu kullanıyor olması temel neden.
Ancak temel sorunlardan biri olan ve dikkatlerden kaçan toplumlardaki fırsatçılık zaafı.
Toplumlar küçük-büyük demeden ve toplumsal kazançları önemsemeden her şeyi fırsat olarak görüyorlar. Ülke kazançları kişisel çıkara indirgenmiş durumda. Dağıtılan bir koli gıda, bulunan kötü bir iş (göçen madenler gibi), tarikat yapılanmasında kendini güvende görmek, siyasi partiler aracılığıyla irili-ufaklı nemalanmayı veya mafyatik yapılarda kendini güçlü bulmayı her şeyin üzerinde tutuyorlar.
Eğitimin biraz ötesinde olan bu bireysel zaaflar ki, ben buna zaaf diyorum, iktidarların da işine geldiği için karşılıklı bu anlaşma yüzünden ülke bu durumda.
Halkı ne kadar eğitirsen eğit, bu bireysel çıkarcılığın şekli değişse bile temel anlayışı değişmez.
Bunun örnekleri çok. En iyi eğitimi gören, diyalektik materyalizmi yalamış Sovyet ve Balkan halkı bireysel çıkarcılığı toplum çıkarına tercih ettikleri için yıkıldılar.
Irkçılığın ve insana acımasızlığın en alası sözde insan haklarına saygılı görünen ve eğitimli olan Avrupalılarda görürsün.
Doğa aşığı olarak gösterilen, hatta bayrağı bir ağaç yaprağı olan, doğaya karşı saygı ve sevgisiyle tanınan ama bir numaralı doğa katliamcısı ülke Kanada'nın kendisidir.
İnsanların ölümünü umursamayan, savaş sürekli uzasın diye çırpınan sözde medeni ve modern gösterilen Avrupa'nın kendisidir.
Bugün Türkiye'de faşizmin, yobazlığın, mafyatik yapılanmanın maddi destekçisi ve proje sahibi ABD ve AB ülkeleridir.
Dolayısıyla toplumlardaki bireysel değerler toplumsal değerlere dönüşmediği müddetçe eğitim ve ekonomi ne olursa olsun temel zaaflar her zaman hakim olacaktır.
Bu nedenlerden dolayı emperyalizm, kapitalizm, kompradorlar tek suçlu değil, ona istediği cevabı veren toplumlar da suçludur.
Toplumlara toplumsal değerler dayatılmadığı müddetçe hep zaafların peşinde koşacaklardır.
Ya toplumlara toplumculuk zorla dayatılacak ya da toplumculuğa muhtaç oldukları evrim sürecinin oluşması beklenecek.
Abi, konunun disina cikmamak icin farkli bir basliga yazdim. Bir 'cevap' olarak, sana karsi bir arguman olarak yazmadim. Fikrimi ifade ettim. Cevap yazmak zorundaligin yok tabii, ha vaktin olurda yazarsan, elbette okur, dinlerim seni. Seni okumicam da kimi okuyacagim bu forumda. suraya yazdim. https://turandursun.com/forumlar/sho...839#post658839

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney

Önerilen Siteler