Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-09-2010, 02:05
ExEgoist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ExEgoist ExEgoist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Kuranı kaç kez ve nasıl okudunuz?

Merhaba,
Bildiğiniz gibi Kuran birçok çevirmen tarafından Türkçeye çevirilmiştir ve söz konusu çevirilere Kuran Meali deniyor.
Bir çok Ayette çeviriler arasında farklar dikkat çekiyor.
Yine bir çok Ayette çeviriler Orjinale sadık kalınmadan Yorum katılarak işleniyor...
İlk kez Türkçe Kuran okuyanların çoğu kez fark etmediği önemli bir "Okur YÖNLENDİRME" yöntemide Parantez içi anlamlandırma yönetemidir.
Örnek olarak (Ey Habibim) yada (Ey Muhammed) DEKİ...gibi eklemeler en masum uygulamalar...
Bunun dışında içinde "Beyt" geçen kelimeleri KAbe denilen Taş Binaya ithaf etme gayretleri göze çarpıyor...

Bu konuda başka örnekleride ilerleyen günlerde Arabca karşılıkları ile gündeme getireceğim...

Başlıktan da anlaşılacağı üzere benim öğrenmek istediğim,insanların hangi çevirileri TERCİH ettikleri ve bu tercihlerinin nedeni?
Ayrıca Kuranı baştan-sona okuyup-okumadıkları?

Çünkü biliyorum ki birçok Ateist genelllikle Bakara suresini bitiremeden yada tavsiye üzerine TEVBE suresini okur-okumaz Kuranı bir kenara atıyor ve internette tartışmalara katılıyor
Birde ilginç bir şekilde DİYANET Çevirisi/meali sanki bir GÜVENİLİR KURUMmuş gibi tercih ediliyor veya Referans gösteriliyor.

Öncelikle Piyasada bulunan meallerin tamamına yakınının İSLAMIN SUNNİ EKOLÜnü temsil ettiğini bilmekte fayda var.
Göreceli daha BAĞIMSIZ olan Sayın Edip Yükselin ve Muhammed Esedin çevirileri istisnadır...
Kuranın bir kez okunması KARAR VERMEK İÇİN erken diye düşünüyorum ve çevirilerin karşılaştırılması gerekmektedir.
Mevcud islami anlayışın kendisinin Kuran ile çeliştiğini düşünüyorum.
Tıpkı Yahudilerin Tevratın yanı sıra kendi "Din Adamlarının" yazdıkları Mişna gibi,İslam ulemasının derleyip topladığı Kutubi Sitte leri vardır.
Muhammedin ölümünden sonra kargaşa dönemi ve sonrasında 200 yıl sonra dahi sayısız Hadis(Söz),Rivayet ve Dedi-kodunun ortalıkta dolaşması sonucu
kendilerince "ilmi" yöntemlerle (Ravi şeceresi,Sahit tafsilatı,Güvenilirlik kriterleri v.s.) TOPLAMA sözlerdir.
Ehli Sünnet vel Cemaat denilen 4 Mezhepin ittifak halinde kabul ettikleri ve
6 Kitabda topladıkları bu sözler yukarıda belirttiğim gibi Kutubi Sitte adı altında Kutsallaştırılmıştır.
Bir dönem Hadis toplamak için Hayatları boyu seyahat eden ve Mekke-Medine Taif,Bağdat ve Küfe beldelerde dolaşan bir takım insanlar,topladıkları/Ezberledikleri Hadis Adedi kadar itibar görmüşlerdir.
Birçoğu mevcud iktidara (Emevi yada Abbasi)yaranmak ve kalan hayatını rahat yaşamak derdine düşmüştür...
Zaman içinde iktidarlar Halkı kontrol etmek için Hadis Siparişi dahi vermişlerdir.
Cuma namazında Hutbe okutmak ve Para basmak hükümdarlığın Alameti olmuştur.
İşte bu Cuma Hutbeleri Namaz öncesine alınmıştır ki Halk yapılan Propagandayı dinlemek zorunda kalsın.
Hutbeler günümüzde dahil sürekli halka itaatkar olmayı tavsiye etmiş ve Din kötüye KULANILMIŞTIR.
Gerçek Din ise Kuranda mevcud ve halkın okuması gereksiz bulunmuş, onun yerine İlmihal denilen toplama ve çoğu uydurma bir takım bilgiler halka dayatılmıştır.
"Kurana tahir/temiz olmayanlar dokunamaz" ifadesi alakasız olmasına rağmen Abdest ile ilişkilendirilmiş böylece okuma zorlaştırılmıştır.Oysa o Ayetin manası Temiz Düşünceler,yani Arınmış ve Önyargısız okumayı kast etmektedir.

Yukarıda bahsettiğim bu baskıcı ve faşist yöntemlere en güzel tepkiye nisbeten Farkındalığı yüksek kesimi temsil eden Türk-Alevi kesim tepki göstermiş ve birçok iftira ve zulme maruz bırakılmıştır.

Onlar Cem yani Toplanmalarını Saz eşliğinde yapmış Kültürlerini yaşatmış,Asimilasyona direnmişlerdir.
Onlara göre Saz, Telli Kurandır
Bence bunda bir mahsur yoktur,Kuranı doğru anlamış bir Aşık iki mısra ile bir kitabı özetleyebilmektedir.

Sevgive Saygılarımla...
UlUl
Alt 17-09-2010, 02:29
denklem denklem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

siz tam bin kez okumuştunuz değil mi?
Alt 17-09-2010, 02:36
Üyeliğini Sonlandırmış

Bakınız şuradan hem okuyup hemde dinleyebilirsiniz.
Sol taraftan meal hangi dilde ve hangi çevirmeni iterseniz seçebiliyorsunuz.
Bir de okuyanı seçebilirsiniz...
Ben Es-Shatrinin sesini beğenerek dinlyorum.Sizde görüş belirtirseniz sevinirim.

saygılar...
Alt 17-09-2010, 02:58
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayin Ex;

Ne kadar durumun farkinda olusaniz olun, genelde ciddiye alinmayacaksiniz. Bunu görüyor ve üzülüyorum. En basit bir ibareden bile celiski cikarip, sevinc cigliklari atan arkadaslar sizi anlamayacaktir. Siz ise kahirlanip, bir seyler yazacaksiniz, ama nafile!

Belki dikkat etmissinizdir. Eskilerin(forumdaslar) basliklarini birinci sayfaya tasiyorum, forum canlansin diye, maalesef tik yok! Bir kac saat icinde eriyorlar.

Sizin güzel yorumlarinizi bekliyor, eski forumlarida özlüyorum.

Saygilarimla...

Basic
Alt 17-09-2010, 03:29
Üyeliğini Sonlandırmış

Basic´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Ex;

Ne kadar durumun farkinda olusaniz olun, genelde ciddiye alinmayacaksiniz. Bunu görüyor ve üzülüyorum. En basit bir ibareden bile celiski cikarip, sevinc cigliklari atan arkadaslar sizi anlamayacaktir. Siz ise kahirlanip, bir seyler yazacaksiniz, ama nafile!

Belki dikkat etmissinizdir. Eskilerin(forumdaslar) basliklarini birinci sayfaya tasiyorum, forum canlansin diye, maalesef tik yok! Bir kac saat icinde eriyorlar.

Sizin güzel yorumlarinizi bekliyor, eski forumlarida özlüyorum.

Saygilarimla...

Basic
Değerli Basic,

İster inanın-isterseniz inanmayın -inancınız olupolmadığını bilmiyorum-ama sizin gibi objektif bakış açısını yakalamış insanlar olması beni mutlu ediyor...

Ciddiye alınma konusuna gelecek olursak;Benim bu sitede onlarca dostum var,bazıları ile yüzyüze,bazıları ile telefonda görüşüyor kimileri ile özelden yazışıyorum...Bu bana yetiyor...
Çok güzel insanlar/yürekler tanıdım burada...
Gerek UlulElbab nickimle gerekse şimdi kimi muhatab alacağımı kimleri de almamam gerektiğini çok iyi biliyorum...
Sözlerime genellikle nokta koymuyor,sonsuzluğu hatırlatan üç nokta ile bitiriyorum veya virgül koyuyorum...
Son noktayı koymak düşünceleri sabitlemektir...
Sevgi ve Saygılarımla...
Alt 17-09-2010, 10:36
/dev/null - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
/dev/null /dev/null isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Önemli bir konuya temas eden bir konu açmışsınız. Şahsi fikrim olarak, her çevirmen kendi dünya görüş ve inanç esaslarını yaptığı çeviriye ister istemez yansıttığı için, mealleri birebir çeviri olarak değil de, "şu mealci nasıl anlamış" şeklinde okumak daha doğrudur.

Meallerde İslam gelenekleri ve mevcut kabuller esas alındığında, kavramlar sözlük anlamlarıyla veya Kuran'da olduğu şeklinin dışında anlamlandırılıyor. Buna dur diyen bilinçli bir hareket oluşmadığı için, bunun sonucunda ortaya çıkan sistem, tartışlımaz hale geliyor. Bugün Kuran'ın daha anlaşılamamış olmasının önündeki en büyük engelin bu olduğunu düşünmekteyim.

Buna birçok örnek verilebilir ama ben en önmli bulduğum birkaç tanesine atıfta bulunmak istiyorum. Mesela yapılan en büyük hata, Kuran'da bahsedilen din, islam, müslüm, mescid, salat (namaz olarak çevriliyor), sawm (oruç olarak çevriliyor), hacc kelimelerinin terimleştirilerek mevcut geleneğe dayanak yapılmasıdır. Bu kelimelerin gerçek anlamında kullanılması mevzusu başka bir tartışma konusudur ama en temel hatalardan biri olarak "İslam Dini" kavramının aslında "Teslimiyet/Bağlılık Esasları" olduğunu belirtmek yerinde olur.

Kuran Yahudi ve Hristiyanları, kendilerine böyle isim taktıkları için değil, bütünlükten kopup kendilerine ayrıcalık tanıyıp, birer çekişme unsuru haline gelmelerinden dolayı eleştirir. Oysa ki, Tanrı birleştiricidir. İslam'a tabi olanlar bu eleştiriden uzak kaldıklarını düşünseler dahi, aynı şey onlar için de geçerlidir.. İslam zihiniyeti aşırılıkta yahudiliğe rahmet okutacak aşamadadır..ellerinde güya Kuran gibi bir kitap olmalarına rağmen.

Onlar, Allah'ın birleştirilmesini emrettiği şeyi birleştirirler, Rablerinden korkarlar, hesabın kötü çıkmasından çekinirler. (13:21)

Andolsun onlara, "Kendilerini kim yarattı?" diye sorsan, elbette: "Allâh," derler. O halde nasıl çevriliyorlar? (43:87)

Piyasada iyi mealler var ama maalesef, benim çevremdekilere tam olarak referans verebileceğim bir meal yok. Bu nedenle din, islam, namaz, oruç vs. gibi kavramlara yönelik ön açıklamalar doğrultusunda tavsiyerde bulunuyorum.

İlk 10 sure arasında sadece 1. ve 7. sureler Mekii oldukları için, okumaya 10. sureden başlayıp daha sonra başa dönmelerini tavsiye ediyorum. Medine'de inen sureler konu ve hitabet olarak Mekke'de inenlere göre farklılık gösteriyorlar. İlk okuyan biri için Medeni sureler biraz da uzun olduklarından dolayı ağır kaçabiliyorlar.
Alt 17-09-2010, 12:30
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Anlamadığım ve belkide anlayamayacağım bir konu : AP AÇIK bir kitabın doğru dürüst tercümesimi yok?

Bırakın efendim bu tercüme işgüzarlıklarını. Tercümeyi yapan şahıslar, Simitçi Sağır Osman veya Karpuzcu Kel Vedat değiller. Kaldı ki apaçık bir kitabın tercümesini mi yapamıyorlar?

İmana her zaman kılıf vardır, çelişkiye, batıla, hurafeye..Bu seferde sevgli NEOEGOIST tercümeye takılmış. İnanç ile ilgili bilinen en derin gerçek, sersemin birinin ortaya attığı bir fikrin, zamanla toplumsal doğru olarak kabul görür olmasıdır. Çürüyüp kokuşmaya başladığında, kitap sayfalarında kokuşmuşluğun izleri bulunmaya başladığında suçlayacak adam hazır : Tercümeci.

Ne yapsın bu millet. Arabın mitolojisine Tanrım diye tapınabilme adına Arapçamı öğrensin? Kaldı ki öğrendiği Arapça tercümeleri yapanlarınkinden ne kadar farklı olur?

Bir Necmettin Erbakan tepkisi ile noktalıyorum : HADİ ORDAN!

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 17-09-2010, 13:15
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili exegoist,kuran i kim ne kadar okursa okusun hicbirsey anliyamaz ama birkere ilhan arsel veyahutda turan dursun hocadan okursa hic kuskusuz tüm gercegiyle birlikde herseyi eksiksiz anlar,benim braderde tarih sifir bilgi sifir ne zaman yanina gitsem birseyleri cözdügünü iddia ediyor,disdan bakinca ne kadar zavalli oldugunu görüyorum ama acimakdan baska birsey gelmiyor elimden,cünkü adam bilmek deyil inanmak istiyor,kuran i cözmeye calisan hickimsenin durumu benim braderden daha farkli deyil,sayin ex,kuranla bilimin kisa bir farkina deyineyim,muhammed bal sifadir diyor,,bilimse icindeki minaralleri vitaminleri sayiyor,,neye iyi neye kötü geldiyini sayiyor,,hangisi daha üstün?hangisi daha basit bir aciklama?saygilar

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 17-09-2010, 14:10
denklem denklem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hadislerin kesin ve doğru kabul edilme mecburiyeti yok.
Ben kendi sorgulamama Hadisleri toptan RED etmekle başlamıştım.
Yıllar önce bir Hadis ve Tefsir uzmanı iken...Kelam,Kıyas ve Fıkıh benim çok zaman harcadığım sözde !İlimler.

Hadis arabcada SÖZ/LAF demektir.Hadislerin kendi içinde bir senet adı verilen otokontrol ve şecere dediğimiz yol ve yöntemi vardır.
Ravi Rivayeti taşıyandır.Yani bir kimseden Rivayet edilen,Alinin ,Ahmetten, onunda Hasandan DUYDUĞU bir SÖZ...
Hadislerin SAHİH kabul edilebilmesi için Ravinin yalan söylememmiş,Namaz kılan v.s. olması şartları ve şurtları ALDATMACA ve Göz boyamadan ibarettir.
Kutubi Sitte denen Altılı Kitab Müslümanlar asıl Kitabı olmuş ve Allahın Sistemi/Dini olan islamdan uzaklaşmışlardır.
Özellikle ESBAB-ı NUZUL,yani Ayetlerin İndiriliş SEBEBİ olarak anlatıla gelen Hadisler TAM BİR ALDATMACADIR.
Bir Ayetin NEDEN indiğini anlatan bu hadisler insanları yanıltmak amacı ile UYDURULMUŞTUR.

Son olarak Google da aranan Mealler ve Yorumlar ile Allahın Sistemini Anlamak mümkün değildir.
Günümüzde BİLGİ KİRLİLİĞİ had safhaya ulaşmıştır.
Ben sırf ARAŞTIRMAK ve ÖĞRENMEK İÇİN Arabca ve İbranice öğrendim.
Kuranı en az 1000 kez ,evet yazıyla BİN kez okudum ve hala okumaya devam ediyorum.
Anladım ki BU KİTAB inanılmaz bir kitab
Mucizeye inanmayan Ben,ilk kez bu Kitabın bir Mucize olduğunu,başkada bir Mucize olmadığını anlamış bulunuyorum.
ve ben hiçbirşey bilmediğimi artık kesin olarak BİLİYORUM.

zamanında böyle demiştiniz,bende :

sayın exegoist
ne iş yapıyosunuz merak ettim.neden merak ettim.arapça, ibranice öğrenmiş ve dahası kelam, hadis, kıyas uzmanı olmuşsunuz.
bütün bunlara ek birde kuranı bin kez okumuşsunuz.
bin kez.ben kuranın mealini baştan sona 15 günde okudum.hergün 3,4 saat okuyarak.
siz daha zeki olun,sizde bir haftada anca okursunuz baştan sona.
1000.7=7000/360=19 yıl küsür
hiç ara vermeden sürekli okusanız 19 yıl okumuş olursunuz.işiniz gücünüz yokmu.bana hiç mantıklı gelmedi.
birde oturup kaç kez okuduğunuzumu saydınız? kaç kez okumuş olmanız önemlimi?
Hadisleri çıkarırsanız kurandan 1000 tane meshep oluşur bunu iyi bilin.
zaten hiç bir konuda anlaşamayan müslümanlar hadislerde olmassa ne yaparlar blmiyorum artık.kuranda bir çok şeyin ayrıntısı yok çünkü.
ben bir kez okudum,düşüne düşüne tevsirlerine baka,baka 15 günümü aldı.
kuranın 3 de 2 si zaten tekrarlardan ibaret.hep aynı cümleler.nuhun ibrahimin,
musanın vs hayatları tekrar tekrar anlatılmış.gına geldi doğrusu.
siz belki arapça okuyorsunuz size hoş geliyodur,akıcı,müzik gibi.ilahi gibi.

1400 yıl önce yaşayan birinin yerine koyun kendinizi.
bence çok açık,kılı kırk yararak bir bir mucize ararsanız elbette birşeyler bulursunuz..demiştim.buyrun cevap verin.
Alt 17-09-2010, 14:33
Üyeliğini Sonlandırmış

ExEgoist Diyor ki
Hadislerin kesin ve doğru kabul edilme mecburiyeti yok.
Ben kendi sorgulamama Hadisleri toptan RED etmekle başlamıştım.
Yıllar önce bir Hadis ve Tefsir uzmanı iken...Kelam,Kıyas ve Fıkıh benim çok zaman harcadığım sözde !İlimler.

Hadis arabcada SÖZ/LAF demektir.Hadislerin kendi içinde bir senet adı verilen otokontrol ve şecere dediğimiz yol ve yöntemi vardır.
Ravi Rivayeti taşıyandır.Yani bir kimseden Rivayet edilen,Alinin ,Ahmetten, onunda Hasandan DUYDUĞU bir SÖZ...
Hadislerin SAHİH kabul edilebilmesi için Ravinin yalan söylememmiş,Namaz kılan v.s. olması şartları ve şurtları ALDATMACA ve Göz boyamadan ibarettir.
Kutubi Sitte denen Altılı Kitab Müslümanlar asıl Kitabı olmuş ve Allahın Sistemi/Dini olan islamdan uzaklaşmışlardır.
Özellikle ESBAB-ı NUZUL,yani Ayetlerin İndiriliş SEBEBİ olarak anlatıla gelen Hadisler TAM BİR ALDATMACADIR.
Bir Ayetin NEDEN indiğini anlatan bu hadisler insanları yanıltmak amacı ile UYDURULMUŞTUR.

Son olarak Google da aranan Mealler ve Yorumlar ile Allahın Sistemini Anlamak mümkün değildir.
Günümüzde BİLGİ KİRLİLİĞİ had safhaya ulaşmıştır.
Ben sırf ARAŞTIRMAK ve ÖĞRENMEK İÇİN Arabca ve İbranice öğrendim.
Kuranı en az 1000 kez ,evet yazıyla BİN kez okudum ve hala okumaya devam ediyorum.
Anladım ki BU KİTAB inanılmaz bir kitab
Mucizeye inanmayan Ben,ilk kez bu Kitabın bir Mucize olduğunu,başkada bir Mucize olmadığını anlamış bulunuyorum.
ve ben hiçbirşey bilmediğimi artık kesin olarak BİLİYORUM.
denklem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
zamanında böyle demiştiniz,bende :

sayın exegoist
ne iş yapıyosunuz merak ettim.neden merak ettim.arapça, ibranice öğrenmiş ve dahası kelam, hadis, kıyas uzmanı olmuşsunuz.
bütün bunlara ek birde kuranı bin kez okumuşsunuz.
bin kez.ben kuranın mealini baştan sona 15 günde okudum.hergün 3,4 saat okuyarak.
siz daha zeki olun,sizde bir haftada anca okursunuz baştan sona.
1000.7=7000/360=19 yıl küsür
hiç ara vermeden sürekli okusanız 19 yıl okumuş olursunuz.işiniz gücünüz yokmu.bana hiç mantıklı gelmedi.
birde oturup kaç kez okuduğunuzumu saydınız? kaç kez okumuş olmanız önemlimi?
Hadisleri çıkarırsanız kurandan 1000 tane meshep oluşur bunu iyi bilin.
zaten hiç bir konuda anlaşamayan müslümanlar hadislerde olmassa ne yaparlar blmiyorum artık.kuranda bir çok şeyin ayrıntısı yok çünkü.
ben bir kez okudum,düşüne düşüne tevsirlerine baka,baka 15 günümü aldı.
kuranın 3 de 2 si zaten tekrarlardan ibaret.hep aynı cümleler.nuhun ibrahimin,
musanın vs hayatları tekrar tekrar anlatılmış.gına geldi doğrusu.
siz belki arapça okuyorsunuz size hoş geliyodur,akıcı,müzik gibi.ilahi gibi.

1400 yıl önce yaşayan birinin yerine koyun kendinizi.
bence çok açık,kılı kırk yararak bir bir mucize ararsanız elbette birşeyler bulursunuz..demiştim.buyrun cevap verin.
Öncelikle ALINTI Kurallarına uyun.Yukarıda ki ifade bana ait ama ilk okumaya başladığımda bunu belirten bir emare göremedim.
Düzeltilmiş olarak cevaplıyorum.
Açıkcası yaklaşımınızı beğenmiyorum.Olayı kişiselleştirme eğilimindesiniz.
Oturup uzun uzun hesaplar yapmanıza gerek yok.Size herhangi birşey ispat etmekle de yükümlü değiliz.
19 yıl veya daha az ya da çok...İşim-gücüm olup-olmamasıda sizi ilgilendirmez.
Siz neyi tartışmak istiyorsunuz Kuranı mı ? şahsımı mı?
"Musanın hayatı anlatılmış okumaktan gına geldi" diyen birisi ile ne tartışılabilir ki?
Olaya ne kadar SIĞ baktığınızın göstergesi belki de yukarıda ki bu cümle.
O ayetlerin birbirinin aynısı olduğunu zanneden bir insan henüz HİÇBİRŞEY farkedememiştir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil