Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-02-2015, 16:55
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

AerA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Marksizm kötüdür, iyi bir ekonomik plan/çözüm değildir falan demiyorum. Sadece Marksizmi Faşistce uygulayanları kınıyorum Buna Küba'da dahil...
Yukarda yazilan anlasilsa, her sey cok daha farkli bir hal alacak.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 25-02-2015, 00:35
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

AerA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Marksizm kötüdür, iyi bir ekonomik plan/çözüm değildir falan demiyorum. Sadece Marksizmi Faşistce uygulayanları kınıyorum Buna Küba'da dahil...
Tamam bırakalım bütün tartışmaları kubayı koreyi
Marxizm nasıl uygulanırsa çözüm olur. Ben anlamak istiyorum

Bu anlamak istediklerime dünyanın % 98 i kapitalizmle sarılmış bir ülkeler zenciri içinde sadece %1 lik bir ülkede nasıl en iyi yani senin anladığın Marxizm uygulanır.

Geçekten merak ediyorum.
Alt 25-02-2015, 00:53
Kıdemli Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu anlamak istediklerime dünyanın % 98 i kapitalizmle sarılmış bir ülkeler zenciri içinde sadece %1 lik bir ülkede nasıl en iyi yani senin anladığın Marxizm uygulanır.

Geçekten merak ediyorum.
http://www.turandursun.com/forumlar/...postcount=1218

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 25-02-2015, 11:30
Üye

Verdiğin ling i okudum ve merak ettim Senin yaşadığın büyük Biritanya da İnsanlara şöyle mi yapıyorlar. Sosyalizmi isteyenler sola geçsin kapitalizmde kalacaklar sağa geçsin.
İnsanlara böyle özgürce seçim hakkı mı tanıyorlar o kadar özgürlükler ülkesindemi yaşıyorsunuz

Benim bir çok arkadaşım o senin yaşadığı adada yaşıyor nedense onlar senin cennetinden haberleri yok.

Sosyalizm kapitalizm i yıkarak ayakta kalır bu yıkım sırasında o kadar nazik değildir çünkü bir sınıfı var olmaktan yok olmaya getirecek kadar
acımasızdır. Yoksa kendi varlığını koruyamaz onun için adına sınıf savaşı denmiş.
Ve senin sandığın kadar özgürlükçü bir kapitalizmde yok dünyada yok.
O sevdalı olduğun postmodenizm yaptıkları ırak Libya tunus ta şu anda suriya daha önceleri Afkanistan Pakistan da görüldü hiçte nazik değildi.
Öyle mülkiyete dokunmadan sosyalizm anlatılmaz
Sosyalizm bir düşünceden çok bir ekonomik modeldir o modelde mülkiyetin değişimi ile başlar.
Sosyalizm,i anlamak için önce kapitalizm,in analizini yapacaksın

İstersen pazardan başlayarak yapabilirsin pazardan geriye döndüğünde artı değer ve sermaye hırsızlığını göreceksin. Öyle sermayeye dokunmadan sosyalizm anlatılmaz eğer anlatırsan masal anlatmış olursun.

Sosyalizm üretim biçimi ve üretim ilişkilerinin devrim yolu ile değişmesidir .Yani sadece üst yapılarda (siyaset fikir alanında) değişim değil alt yapıların (üretim biçim üretim ilişkileri)değişmesidir.
İşte bu değişim etik değişimi de etkileyecektir.İnsanların kültürleri gelenekleri din anlayışları ahlakları değişecektir.
Alt 25-02-2015, 18:24
Kıdemli Üye

Verdiğin ling i okudum ve merak ettim Senin yaşadığın büyük Biritanya da İnsanlara şöyle mi yapıyorlar. Sosyalizmi isteyenler sola geçsin kapitalizmde kalacaklar sağa geçsin.
İnsanlara böyle özgürce seçim hakkı mı tanıyorlar o kadar özgürlükler ülkesindemi yaşıyorsunuz
Bu senin dedigin ozgurluk degil, iki secenekten birine zorlamaktir.

Ozgurluk isehakkin olan her turlu sosyo-etik degerini rahatca dile getirmek ve uygulamaktir. Tabi ki baskasinin ozgurluk hakkini ihlal etmeden.

Yani herkes herkesi bilincli olarak sosyo-etik degeri ile Kabul eder ve saygi gosterir. Kimse bu konuda kimseye kendi sosyo-etik degerini dayatmaz.

Hatta bolgesel arz ve talebe gore sosyo-etik degerini devlet saglar. Mesela dilini ogrenebilirsin ya da dini ibadetini yapabilirsin, degerinin getirdigi sekilde giyinebilirsin v.s.

Bu konuda eger haklarinin ihlal edildigini dusunuyorsan, devletin sivil danisma kurumlari vardir. Onlara gidersin, onlar senin hakkini hukuk olarak savunurlar. Hatta bu devletin kurumlari ile devleti de sikayet edebilirsin.

Hic bir karar dayatici degildir. Hakkinda devlet ne karar verirse versin, belirli bir sure itiraz hakkin vardir. Itirazin istedigin gibi sonuclanmazsa bagimsiz mahkemelere muracaat edebilirsin.

Her turlu ifade ozgurlugun vardir.

Benim bir çok arkadaşım o senin yaşadığı adada yaşıyor nedense onlar senin cennetinden haberleri yok.
Demekki ne yapacaklarini bilmiyorlar. Beni burada herkes bu konuda tanir. Herkese bir sorunu oldugunda yol gosterir ve yardimci olurum.

Sosyalizm kapitalizm i yıkarak ayakta kalır bu yıkım sırasında o kadar nazik değildir çünkü bir sınıfı var olmaktan yok olmaya getirecek kadar
acımasızdır. Yoksa kendi varlığını koruyamaz onun için adına sınıf savaşı denmiş.
Ve senin sandığın kadar özgürlükçü bir kapitalizmde yok dünyada yok.
Ozgurlukcu demokrasi politiktir, onemli olan demokratik ozgurluktur.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ukcu+demokrasi

O sevdalı olduğun postmodenizm yaptıkları ırak Libya tunus ta şu anda suriya daha önceleri Afkanistan Pakistan da görüldü hiçte nazik değildi.
Yine kehanete basvurmussun. Sen benim postmodernism "sevdalisi oldugumu da nerden cikardin?

http://www.turandursun.com/forumlar/...postcount=1067

Öyle mülkiyete dokunmadan sosyalizm anlatılmaz
Sosyalizm bir düşünceden çok bir ekonomik modeldir o modelde mülkiyetin değişimi ile başlar.
Sosyalizm,i anlamak için önce kapitalizm,in analizini yapacaksın
Senin iki asir oncesi yaptigini biz cagdas analiz olarak yapiyoruz.

Sen daha mulkiyetin ne oldugunu bilmiyorsun. Insanoglu bu duzende zaten bir mulkiyettir.

http://www.turandursun.com/forumlar/...lkun+temelidir

İstersen pazardan başlayarak yapabilirsin pazardan geriye döndüğünde artı değer ve sermaye hırsızlığını göreceksin. Öyle sermayeye dokunmadan sosyalizm anlatılmaz eğer anlatırsan masal anlatmış olursun.
Deginmeden anlatildigini da nerden cikardin?

Sosyalizm üretim biçimi ve üretim ilişkilerinin devrim yolu ile değişmesidir .Yani sadece üst yapılarda (siyaset fikir alanında) değişim değil alt yapıların (üretim biçim üretim ilişkileri)değişmesidir.
İşte bu değişim etik değişimi de etkileyecektir.İnsanların kültürleri gelenekleri din anlayışları ahlakları değişecektir.
Butun yaptigin iki asir onceki dogma olarak sabitlediklerini papagan gibi tekrarlamak.

Ustelik bu sende bir iman haline gelmis ve sorgulama geregi bile duymuyorsun.

Aradan iki asir gecti bu dunyada neler degisti, bu degisimlere iki asir onceki sosyalizm algisi ya da pratigi ne kladar uygun? v.s. bunlari hic degerlendirmek aklindan gecmiyor.

O yuzden inatla iki asir oncesinin dogmalarini yazip duruyorsun.

Senin iki asir oncesinin marxizmini bugun emperyalist zihniyet kullaniyor.

Alt 25-02-2015, 21:31
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Geçekten merak ediyorum.
Dostum, yasaklar konulmadan uygulanmalı herşey.

Traktör emperyalist icadı diyerek yasaklarsan, ancak öküz ile süresin o tarlayı. Kot pantolon Amerikan icadıdır... Yasak, dersen ancak kundura kumaş pantalon ile gezersin ki hiç tarzım değil. Zorla bana kundura kumaş pantolon giydireceksen eğer Faşistsindir zaten. Afganistan'da ki sakal zorlaması gibi.

Her fikirden, her düşünceden kitaba izin vermen gerekir. Aksi halde baskıcı, despot, v.b. bir yönetimin olur. Faşist sistemlerden farkın kalmadığı gibi "kendi sisteminin faşisti" olur çıkarsın.

Halkını yeterince ve gereği gibi eğitebilirsen zaten farklı ekonomik politikaları ve sosyo-kültürel hayatları anlatan kitapları okuyunca, kanalları izleyince, radyoları dinleyince v.b. fikir değiştirmez ki...

An itibarı ile gerek Kuzey Kore'de gerekse Küba'da, "Aman gözleri açılmasın da -bizim- sistemimiz zarar görmesin" cilik hakim. Bu düşüncede halka yasaklar ile dayatılmış durumda.

Bu sebepten Kanada'da insanlar -Marksist ekonomik politikalar ve sosyalist tomplumsal hareketler olmadığı halde- çok çok daha özgür. Aynısı -komik gelebilir ama- Güney Kore içinde de doğrudur. Herkez Kuzey Koreye göre milyonlarca kat daha özgürdür.

Yani bir "Marksist ekonomik politika" ve "sosyalist düzen" diyerek "Hayatın Kendisini Yasaklama" nın mantığını anlamış değilim. Bu yasaklar olmadan uygulanmıyor bu? Bu yasaklar ile gelecek olan özgürlük anlayışını ve kavrayışını s*keyim zaten... Kime ne faydası olur ki?

Marksist ekonomik politikaları koy, sosyalist toplumsal ideolojini getir... Lakin yasaklar koyma. İsteyen "Twist" dinlesin, isteyen "Ska"... Bu kadar basit yahu. Kanada'da ki herkesin "Devlet Güvencesi" ile işe gittiğini düşünsene. Daha da çok severler ülkelerini, hükümetlerini v.b.

Sayfalarca anlatmaya çalıştığımız sadece bu.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 26-02-2015, 00:30
Üye

Bu sebepten Kanada'da insanlar -Marksist ekonomik politikalar ve sosyalist tomplumsal hareketler olmadığı halde- çok çok daha özgür. Aynısı -komik gelebilir ama- Güney Kore içinde de doğrudur. Herkez Kuzey Koreye göre milyonlarca kat daha özgürdür.

Yani bir "Marksist ekonomik politika" ve "sosyalist düzen" diyerek "Hayatın Kendisini Yasaklama" nın mantığını anlamış değilim. Bu yasaklar olmadan uygulanmıyor bu? Bu yasaklar ile gelecek olan özgürlük anlayışını ve kavrayışını s*keyim zaten... Kime ne faydası olur ki?

Marksist ekonomik politikaları koy, sosyalist toplumsal ideolojini getir... Lakin yasaklar koyma. İsteyen "Twist" dinlesin, isteyen "Ska"... Bu kadar basit yahu. Kanada'da ki herkesin "Devlet Güvencesi" ile işe gittiğini düşünsene. Daha da çok severler ülkelerini, hükümetlerini v.b.
Böyle bir cevap alacağımı tahmin ediyordum.

Dünyanın 3/4 ünde sosyalizm olsa kanada (kapitalist zincir) gibi bu söylediklerinin hepsinde haklısın.

Ne yazık ki öyle değil. Bir avuç ülke ve dev gibi düşman. Nasıl korunacak sen sanıyor musun ki buradaki demokrasiye izin verecekler.

Bak T.Erdoğan bile cami yapmaya gitti halbuki o ülkenin camiye hiç ihtiyacı yok. Biri cami yapmak isteyecek biri kilise biri reklam şirketlerini getirecek biri bankalarını biri uyuşturucu mafyasını sokacak biri ticaretini 1 yıl sonra kubadan eser kalmıyacak. İşte çöken sosyalist ülkeler bunu aynası.
Keşke insani işbirliği olsa o da kendi sistemini dünyaya tanıtsa.

Demokrasiyi kim istemez siyasi rakabeti kim istemez. Bu senin yaptığın eleştirileri benzerlerini SB için çok yaptık o zaman SB çökmemişti.SB büyüktü o zaman bir sistem var ve güçlü dü bu eleştiriler orası için o yaşarken yapılabilirdi ve iyi olurdu.

Demokrasi insanlarda rakabet duygusu yaratır insan yeteneklerini geliştirir işçi sınıfı yönetme sorunlarla başa çıkma becerilerini geliştirir.

Ama çok küçük ve saldırılar karşısında çok zayıf olduğunda korunmak zorundasın.

Kanada da devrim sosyalizm tehlike olarak algılansın bak ne yapacaklar sokaklarda insan avına çıkarlar. Her kapitalist ülkede bunu yaparlar. Kapitalizm eli ayağı kanlıdır

Libya gözümüzün önünde ne istediler halbuki orada bir çok şey bedava dı evlenenlere devlet yardım ediyor ev alanların parasının yarısını devlet ödüyordu. Öğrenim bedava yurt dışında okuyan öğrencilerin parasını devlet ödüyor. Devlet çalışamayanlara geçinecek para ödüyordu. Libyanın kime ne zararı vardı. O uluslar arası kapitalist katilleri Libya halkımı çağırdı. Bir gecede İtalya Fransa İngiltere ülkeyi cehenneme çevirdi halk barbarların dinci canilerin eline düştü.

Bu kadar zor duruma rahmen kuba da SB inden çok demoratik işleyiş var işte oda liderlerini çok seven halk olduğu için.

Kuba korunmak zorunda halkta bunu biliyor.
Alt 26-02-2015, 00:45
Üye

Sen daha mulkiyetin ne oldugunu bilmiyorsun. Insanoglu bu duzende zaten bir mulkiyettir.
Sn Evrensel

Bu sözünü çok beğendim.

Ötekiler daha önce söylediklerinle aynı ama bu sözün konusunda bir iki soru soracağım

Merakımdan.

İnsan ne kadar zaman (nasıl )mülktür.?

İnsanı mülk haline getiren nesne nedir.?

Ve Nasıl mülk olmaktan çıkar.?
(iradenin dışında)
Alt 26-02-2015, 00:48
Kıdemli Üye

Böyle bir cevap alacağımı tahmin ediyordum.

Dünyanın 3/4 ünde sosyalizm olsa kanada (kapitalist zincir) gibi bu söylediklerinin hepsinde haklısın.

Ne yazık ki öyle değil. Bir avuç ülke ve dev gibi düşman. Nasıl korunacak sen sanıyor musun ki buradaki demokrasiye izin verecekler.

Bak T.Erdoğan bile cami yapmaya gitti halbuki o ülkenin camiye hiç ihtiyacı yok. Biri cami yapmak isteyecek biri kilise biri reklam şirketlerini getirecek biri bankalarını biri uyuşturucu mafyasını sokacak biri ticaretini 1 yıl sonra kubadan eser kalmıyacak. İşte çöken sosyalist ülkeler bunu aynası.
Keşke insani işbirliği olsa o da kendi sistemini dünyaya tanıtsa.

Demokrasiyi kim istemez siyasi rakabeti kim istemez. Bu senin yaptığın eleştirileri benzerlerini SB için çok yaptık o zaman SB çökmemişti.SB büyüktü o zaman bir sistem var ve güçlü dü bu eleştiriler orası için o yaşarken yapılabilirdi ve iyi olurdu.

Demokrasi insanlarda rakabet duygusu yaratır insan yeteneklerini geliştirir işçi sınıfı yönetme sorunlarla başa çıkma becerilerini geliştirir.

Ama çok küçük ve saldırılar karşısında çok zayıf olduğunda korunmak zorundasın.

Kanada da devrim sosyalizm tehlike olarak algılansın bak ne yapacaklar sokaklarda insan avına çıkarlar. Her kapitalist ülkede bunu yaparlar. Kapitalizm eli ayağı kanlıdır

Libya gözümüzün önünde ne istediler halbuki orada bir çok şey bedava dı evlenenlere devlet yardım ediyor ev alanların parasının yarısını devlet ödüyordu. Öğrenim bedava yurt dışında okuyan öğrencilerin parasını devlet ödüyor. Devlet çalışamayanlara geçinecek para ödüyordu. Libyanın kime ne zararı vardı. O uluslar arası kapitalist katilleri Libya halkımı çağırdı. Bir gecede İtalya Fransa İngiltere ülkeyi cehenneme çevirdi halk barbarların dinci canilerin eline düştü.

Bu kadar zor duruma rahmen kuba da SB inden çok demoratik işleyiş var işte oda liderlerini çok seven halk olduğu için.

Kuba korunmak zorunda halkta bunu biliyor.
Demekki senin demokrasi anlayisin "sadece benim ideolojime inancima izmime demokrasi bunu kabullenmeyenlere de diktatorluk."

Bu yukaridaki anlayisi fasizm, islamizm ya da marxizm kullanmis, uzerinde diktatorluk uygulanan icin farki nedir?

Su anda Turkiye deki dictator de aynisini demiyor mu?

Ona da sorsan o da kendi nedenlerini senin siraladigin gibi siralar.

Alt 26-02-2015, 00:59
Kıdemli Üye

Sn Evrensel

Bu sözünü çok beğendim.

Ötekiler daha önce söylediklerinle aynı ama bu sözün konusunda bir iki soru soracağım

Merakımdan.

İnsan ne kadar zaman (nasıl )mülktür.?

İnsanı mülk haline getiren nesne nedir.?

Ve Nasıl mülk olmaktan çıkar.?
(iradenin dışında)
Konu ile ilgili verdigim linki okudun mu?

Beyninde dogal/fenomenal zihniyetini tasidikca.

Iste bu zihniyetin, insanoglu turu bunyesindeki aklin turu ayristirarak guc ve otorite hakim ve ust yonetim ve yonlendirim olarak ayristigi her turlu deger icin biribirini yok ettigi surece.

Yani zihni insanlasana kadar.

Fiziki vududu. Insanoglu biribirinin fiziki vucudunu mulk haline getirir.

Once insanoglu bir birey oldugunu algilayacak ve turunu algilayacak.

Yani kendisini, bir kul/kole ile ya da madde mal meta ile ya da bir hayvan ile ozdeslestirmiyecek.

Kendi birinin varliginin her yonu ile yani fiziki zihni ve kavramsal bilgi nitelikli olarak farkina varacak.

Birde dogal/fenomenal zihniyetini, insansal zihniyete donusturecek.

Yani insanoglu kendini nicelik yerine koymaktan ziyade hic bir niteligin bir niceligi olmamanin bilincine varacak.

Sonucta insanoglunun butun somutlastirdigi yasam iliski dozen system kurum kuruluslar, kurallar yasalar yasaklar v.s. once onun zihniyetidir.

Iste bu zihniyet sonradan somutlasir.

Ayni ideolojiler inanclar izmler ya dahipotezler, teoriler, tezler v.s. gibi.

Önerilen Siteler