Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-03-2015, 17:39
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

insannedir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İçindeki Ahlak abes olmuştur artık
çekinmeye gerek yok serbestsin Bağsızsın
Sevgili Bursalı68, gayet yerli, yerinde özetlemiş. Benim ekleyeceğim;
Siz insan olamamışsınız, olmadınız diye herkes, her şeyi kendinize göre genellemeyin, yanlış olur. Önce insan olun(yani insansınız ama eksik, farkındalığınız eksik diyorum) öyle gelin ki, bir iler/tutar zeminimiz olsun sizinle.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 10-03-2015, 17:51
insannedir insannedir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

İnsan davranışları olan bir varlıktır...Dolayısı ile bu gösterdiği davranışlar için ille de bir dine, bir inanca gereksinimi yoktur...Ahlak da bu kapsamın içerisindedir...

Günümüzde din, ahlaki kuralları şekillendirme gayretinde mi..? Maalesef öyle...Ama bu durumda örneğin dinin içerisinde kabul edilir-edilmez ayrı ancak OLAN lardan bir örnek verirsek " 6-7 yaşındaki kızlar ile nikah kıymak " dini bir veridir...

Oysa ki inancı olmayan bir insan bu olayı RED eder...!

Biri, inançlı olan birinin kabul ettiği AHLAKİ değer...: 6-7 yaşındaki kızlar ile nikah kıymaya EVET...!

Diğeri inançsız birinin kabul etmediği AHLAKİ değer...: 6-7 yaşındaki kızlar ile nikah kıymaya HAYIR...!

Şimdi bu AHLAK lı mıdır...? Son derece AHLAKSIZCA hatta kepazeliktir...!

Her iki duruma ait, yani hem inançlı, hem inançsız AHLAK da görünmektedir...6-7 yaşındaki kızlar ile nikahlanmanın yanlış olduğunu bilmek için İNANÇLI olmaya değil, İNSAN olmaya gerek vardır...

Bunlar gayet basit, inancına göre ahlakı savunan insanların davranış biçimlerine örneklerden sadece biri...Kur'an'da vardır, yokturu tartışmıyorum, Hz.Peygamberin hayatında vardır, yokturu da tartışmıyorum, ancak FETVA veren DENYOLARIN söylemleriyle işte dinin karıştığı AHLAK....!

Sağlıcakla kalınız...
Şehvetin konuşulduğu yerde Ahlak konuşulmaz abestir.
her insan, özellikle her erkek Şehvettine esirdir. bu kuvvet onu sürükler.
Hakikatli dinli imanlı istisna insanlar hariç
her erkek Dünyada ne için yaşar, itiraf edin: Şehvetini sakinleştirmek için yaşarsın

onun için bir kimse, hakikatli dinli İmanlı olmazsa, onu şehvet kuvvetinden kimse kurtaramaz, ne akıl kurtarır ne başka bir şey
Aklında suları akar çünkü

içindeki Şehvet kuvvetinin sesi yükseldi mi? Ahlakın hükme kalmaz. yaaa ne oldu Ahlak çöktü!

kim kurtarabilir o insanı! İman kurtarabilir, Şehveti ayyuka çıkmış bir insanı!!! şehvetin buhranlarından dolaşan insanı kim kurtarır İman İman!!!
insanlık imandan mahrumdur o yüzden inler.
......

ve dinde böyle bir şey yok! 14 yaşında nişanlanı evli oldular ama tam 17 yaşında evlendiler. zifaf yani
neden 3 sene erteleme vardır kaynaklarda: çünkü hazreti Aişenin yaşı küçük diye!!! tam 17 yaşında evlendiler
ve bir çok hikmetleri var
mesele hazreti Aişe Dört hak mezhebin imamlarının İmamdıır
o imamlar hazreti Aişe annemiz böyle içtihad ettiler mesele böyledir derler

Konu insannedir tarafından (10-03-2015 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.
Alt 10-03-2015, 18:29
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

5575 - Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, ben altı yaşında iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Benî'l-Hâris İbnu'l-Hazrec kabilesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü. (İyileşince) saçım yine uzadı. Annem Ümmü Rumân, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, Ensârdan bir grup kadın vardı. "Hayırlı, bereketli olsun!", "Uğurlu mübarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık-kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, (kuşluk vakti aniden) Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm(ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O'na teslim etti. O gün ben dokuz yaşında idim."
Buhari, Nikâh 38, 39, 57, 59, 61;
Müslim, Nikah 69, (1422);
Ebu Dâvud, Nikâh 34, (2121); Edeb 63, (4933, 4934, 4935, 4936, 4937);
Nesai, Nikah 29, (6, 82).
Muhammed’in en küçük karısı Aişe’dir. Muhammed 52 yaşında iken, 9 yaşında olan Aişe ile gerdeğe girmiştir (Aişe, Muhammed ile evlendiğinde 6 yaşında idi (Bkz:Buhari, e’s Sahih, Kitabu Menakıbı’l-Ensar/44; Tecrid, Hadis no:1553; Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’n-Nikah/69, Hadis no:1422) ,demek ki 3 yıl beklenilmiş).Bunun üzerine, islam hukuku bundan bir sonuç çıkarıyor ve "9 yaşındaki bir kız, "müştehat" (şehvete konu olabilecek çagda sayılır) deniyor. Ve de bu nedenle, bir erkeğin 9 yaşındaki bır kızla evlenebileceğini bildiriyor bır fıkıh hükmü olarak(Bkz:Muhammed Ali Tehanevi, Keşşafu ıstılaha-tı’l-Fünun,1/788).

M. Sofuoğlu (Cilt 4, Syf - 318,319)
Sahih-i Müslim ve Tercümesi
Merhaba,

ve dinde böyle bir şey yok!
Yukarıdakiler DİN de yok değil mi...?

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 10-03-2015, 18:51
Denetimdeki Üye

Merhaba,

Yukarıdakiler DİN de yok değil mi...?

Sağlıcakla kalınız...
bunlar hep muaviyenin kurduğu saltanatın ve sonraki hükümdarlar için uydurulmuş şeylerdir.

bir kere 3 sene neden erteleniyor... hazreti aişenin yaşı küçük diye
zira 14 yaşındalardı.
Alt 10-03-2015, 22:38
Üye

bunlar hep muaviyenin kurduğu saltanatın ve sonraki hükümdarlar için uydurulmuş şeylerdir.

bir kere 3 sene neden erteleniyor... hazreti aişenin yaşı küçük diye
zira 14 yaşındalardı.
Merhaba,

Bunlar Muaviye'nin ve saltanatının uydurdukları diyorsun da 3 sene ertelenmesi nerede yazıyor, rivayetlerde değil mi...? Veya 14 yaşında olduğu nerede yazıyor Arabistan Evlendirme dairesi kayıtlarında mı...?

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 10-03-2015, 22:38
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

her insan, özellikle her erkek Şehvettine esirdir. bu kuvvet onu sürükler......
her erkek Dünyada ne için yaşar, itiraf edin: Şehvetini sakinleştirmek için yaşarsın
Bu düşünceye sahip bir değil binlerce @r@spu çocuğu sokaklarda gezerken kızlarımızın tecavüze uğraması kaçınılmaz son...

Önce insan ol amk mümini...

Neden şehvet için yaşayacakmışız, seksomanyak?

onun için bir kimse, hakikatli dinli İmanlı olmazsa, onu şehvet kuvvetinden kimse kurtaramaz, ne akıl kurtarır ne başka bir şey
Aklında suları akar çünkü
Sen mal olduktan sonra, seksomanyak arab müridi, zaten seni kimse kurtaramaz. Azgın teke...

Senin gibi insanlıktan yoksun, aklını şehvet ile bozmuş dallamalar yüzünden... Kızım sokakda gezemiyor. P!ç.

kim kurtarabilir o insanı! İman kurtarabilir, Şehveti ayyuka çıkmış bir insanı!!! şehvetin buhranlarından dolaşan insanı kim kurtarır İman İman!!!
insanlık imandan mahrumdur o yüzden inler.
Kurtarsa seni kurtarırdı. Erkek şehveti için yaşar diyebilecek kadar aşağılık, kokuşmuş, şeref yoksunu bir mahlukatsın.

Eşşeğinde "erkek" i var. Ama ikiniz arasında hiç bir fark yok. Çıktığın delikte şehvetini yatıştırsın tüm insanlık....

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 11-03-2015, 00:41
Denetimdeki Üye

AerA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu düşünceye sahip bir değil binlerce @r@spu çocuğu sokaklarda gezerken kızlarımızın tecavüze uğraması kaçınılmaz son...

Önce insan ol amk mümini...

Neden şehvet için yaşayacakmışız, seksomanyak?

Sen mal olduktan sonra, seksomanyak arab müridi, zaten seni kimse kurtaramaz. Azgın teke...

Senin gibi insanlıktan yoksun, aklını şehvet ile bozmuş dallamalar yüzünden... Kızım sokakda gezemiyor. P!ç.

Kurtarsa seni kurtarırdı. Erkek şehveti için yaşar diyebilecek kadar aşağılık, kokuşmuş, şeref yoksunu bir mahlukatsın.

Eşşeğinde "erkek" i var. Ama ikiniz arasında hiç bir fark yok. Çıktığın delikte şehvetini yatıştırsın tüm insanlık....
Dünyalar tatlısı arkadaşım sanırım siz bir kadınsız,
ne kadar feryatı figan etseniz de, vallahi billahi erkeğin doğasını değiştiremezsiniz,
Eğer Şehvet olmasaydı erkekler, hiç bir kadını asla ama asla sevmezlerdi (çok güzelsin çok tatlısın demezlerdi)
erkeğin yaratılışı böyle ama kadınlar daha duygusal ve çok konuşkan muhabbet seven şekilde yaratılmışlardır. Sohbetli sohbet sever şekilde yaratılmışlardır
erkekler ise böyle değildir

civarında ne kadar erkek varsa vallahide billahide Şehvetini teskin etmek için yaşıyordur başka bir amacı yoktur...
şehvetsiz bir erkeğin canı çok sıkkındır..
şehvetli bir erkek ise mutludur yani hoştur..

yani ne kadar feryat etsenizde, erkekler doğası yaratılışı gereği içten gelen Şehvet kuvvetinin sesinin esiridirler.
daha güzelini bulmadıkça da Şehveti terk edemezler (şehvetten daha güzel ecir ise imanda vardır nefsinin arzularını çatlasan Allahın hatırı için yapmıycam diyip sebat etmek ondan sonra hakkın senden faniyi alıp bakiyi vermesiyle insan çok tatlı olan şehveti terk edebilir)
Şehvet çok tatlı bir şeydir

Allah insana Şehveti Eçir olarak vermiştir
İnsan yetiştirmek vazifesini üzerine alan bir kimseye Allah şehveti ecir olarak vermiş yerli yerinde sarfet demiştir
İnanan bir insan için Şehvet gaye değil ücrettir
ama hakikatli dinli olmayan yani dinsiz Allahsız bir kimse içinse Şehvet gayedir.
bunlar hayatın gerçekleridir

ben bunu dile getirdim.. bana ne kadar küfretseniz aşağlasanızda
sonuçta beni değil tüm erkekleri aşağlıyorsunuz kadın oldunuzdan dolayı

Konu insannedir tarafından (11-03-2015 Saat 00:50 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-03-2015, 00:56
Denetimdeki Üye

Merhaba,

Bunlar Muaviye'nin ve saltanatının uydurdukları diyorsun da 3 sene ertelenmesi nerede yazıyor, rivayetlerde değil mi...? Veya 14 yaşında olduğu nerede yazıyor Arabistan Evlendirme dairesi kayıtlarında mı...?

Sağlıcakla kalınız...
3 sene erteleme 9 yaşında evledi diye bicimli yalan uyduran islam düşmanı cin fikirli azılı müslüman gözüken. sırf hazreti Muhammedi gördü diye sahabe denilen kimselerin buharide yazan uydurduklarında da vardır

14 yaşında evlendiğine ait kaynaklarda da vardır. 3 sene ertelenme olayı

neden 3 ertelenmiştir zifaf E çünkü hazreti aişenin yaşı küçüktü
14 yaşındalardı.

ve 14 yaşında evlenmiş olduğuna dair google da bir araştırma yaparsan dolu bilgiler görürsün
Alt 11-03-2015, 01:15
Üye

3 sene erteleme 9 yaşında evledi diye bicimli yalan uyduran islam düşmanı cin fikirli azılı müslüman gözüken. sırf hazreti Muhammed gördü diye sahabe denilen kimselerin buharide yazan uydurduklarında da vardır

14 yaşında evlendiğine ait kaynaklarda da vardır. 3 sene ertelenme olayı
Merhaba,

Diyorsun ki " benim RİVAYETİM, senin RİVAYETİNİ döver "...! İlginç...Oysa ki hepsi rivayet...

Ve bu rivayetlerden, 6-7 yaşındakini veya 9 yaşındakini alıp FETVA verilince EMEVİ, 14 yaşındakini alıp FETVA verilince doğru...!

Rivayetler mi...: AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE...!

Ancak duruma bakınca sonuç şu...: Ahlak için RİVAYETLER baştacı ediliyor demek ki...Oysa ki o rivayetler ELİN ARABININ örfünü, adetini pas eder...

Bana ne elin Arabından...!

Kur'an'da bile kendilerine " münafıklıkta en üstün millet " ayetini görünce atmışlar bir çentik, kelimeyi BEDEVİ ye çevirivermişler...Yani Kur'an'ı da KENDİLERİNE benzetmişler...İçine etmişler, çık işin içinden çıkabilirsen...

Haaa sadece Kur'an mı...? Olur mu öyle şey...İncil de aynı, Tevrat da aynı...

Din ile AHLAKLI olacağını zannedenler, sadece birbirlerini kandırır, rivayet sarmalına dolanıp kalırlar...

Ahlaklı olmak için İNSAN olmanın gerektirdiği değerlerde olmak yeterlidir...İşin içine din girdi mi, ahlak mahlak kalmıyor...Çünkü şu an dinlerin hepsi PAGANİZMİN, ŞİRKİN içerisinde boğuluyor...Bunlar içeriside boğulan dinler mi insanları ahlaklı yapacak...

Ahlak kurallarını dinlerden soyutlamak gerek, ayıklamak gerek...Çünkü ahlaklı olunacağına YOBAZLAŞILIYOR....

İnanç, din, sadece insanların kendi bireysel dünyalarında olmalı...Onun dışında girdiği heryerden ayıklanmalı...Bunun başka yolu yok...

Bu ülkede Müslümanı, hristiyanı, yahudisi, ateisti, deisti, agnostiği...v.s.....v.s... bir çok insan yaşıyor...Ve bu bir çok insanın vergileriyle yollar yapılıyor, okullar açılıyor, hastaneler yapılıyor, yatırımlar v.s. ler yapılıyor...Ancak bu arada DİN ULEMASININ, GÖREVLİLERİNİN de maaşları ödeniyor...Bu nasıl bir TERBİYESİZ AHLAKTIR Kİ " kestiği eti yemek haramdır, katli vaciptir " fetvaları verirsin ama bu insanların verdiklerinden paraları cukkalarsın...!Böyle ahlak mı olur...!

Dinin, inancın TİCARETE, RANTA döküldüğü bir dünyada, İKİ AYAKLI TANRILARA TAPILDIĞI bir dünyada DİN ancak AHLAKSIZLIKLARIN yolunu yapar...!

Sağlıcakla kalınız...

Alt 11-03-2015, 02:56
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Şehvetin konuşulduğu yerde Ahlak konuşulmaz abestir.
her insan, özellikle her erkek Şehvettine esirdir. bu kuvvet onu sürükler.
Bu söylediklerin AHLAKSIZLIĞA, NAMUSSUZLUĞA kılıftır, en ideal MEŞRUİYET de islamdadır. Meşrulaştırmak adına zırvalamayı kes.

Ahlaksız, kadınıda ŞEHVET KÖLESİ olarak mı yarattınız?
Tabi AHLAK'IN ne olduğu diye öyle SAÇMA SAPAN şeyler sıralar bu saçmalığa da inanırsanız, tabiki sizin ahlaklı olmanız mümkün olmaz, o sraladığın maddelerin tek bir tanesi bile ahlakla ilgili değil, kendinizi pazara sunmuşluğunuz!

Yani erkek şehvet için, kadında erkeğin şehvetini gidermek için yaratıldı öyle mi? Yahu insanlar din ile ahlaklı olmaz, dinsiz olunca da ahlaksız olmaz, AHLAK insani bir edinimdir, üstelik çağa göre de değişir, siz insan değil misiniz?!

Ama erkeğin amacının şehvet gidermek olduğunu söyleyip, kadını da şehvet giderici olarak görmek AHLAKSIZLIĞIN en alasıdır. İki bakımdan;
1.) Erkeği şehvet içinlikle MEŞRU ZEMİN yaratmak
2.) Bu amacını gidermek içinde kadını şehvet giderici olarak yarttığını iddia etmek.

İşte bu nedenledir ki ülkemizde sizin gibiler 3 yaşında bebeği çıplak görse aklına kötü şeyler gelmektedir, çünkü sizlerde AHLAK YOK! SİZLERDEKİ AHLAK DEĞİL, KORKU FASLI!!!!! Ki kendinden öttün zaten bunu, itiraf ettin, ben AHLAKSIZIM dedin, NAMUSSUZUM dedin ama korkuyorum ki Allah beni cezalandırır, bilsemki dedin cezalandırmayacak her türlü edepsizliği yaparım çünkü bende AHLAK yok dedin!. Sen buna ahlak dersin, ben ise düpedüz sapıklık, şerefsizlik, alçaklık.

Sen bunu erkeğin fıtratı diye meşrulaştırırsın, ben ise tüküreyim sizin bu inancınıza da(şehvet için!), fıtratınızada diyorum. Şimdi kim ahlaksız, sen mi ben mi?

Ben kötülüğü bir şeyden korktuğum için yapıp/yapmama pazarlığına girmem, kötülüğün hem vicdanen hem de sonuçalrıyla taşıdığı kabul etmezliğimi barındırdığı için ve neden karşı çıktığımı bildiğim için ret ederken sen, korktuğun için geri durduğunu iddia ediyorsun. İşte seninkine ahlaksızlık deniyor, yani sen korkmasan bebelere sarkacağını iddia ediyorsun!...

Sonrada başlanıyor din ahlaksızlığı nasıl meşru kılmış, nerede açık kapı bırakmış vs... İşiniz gücünüz de bu oluyor, cariye helal, harem kurmak(paran varsa) helal, 3-5 lafla imam nikahı kıyıp namussuzluk meşru...... Parası olana ahlaksızlık gırla, parası olmayana da saplantılı bir hayat verir, sizin bu korku/baskı düzleminiz. insanlara ahlak veremiyorsunuz, siz korku ile baskılayıp, balon gibi patlamasını bekliyorsunuz, o balonlarda günümüzde en çok İslam ülkelerinde patlıyor, neden? Çünkü günümüz islamı sağlıksız toplum yetiştiriyor, daha bebeleri bile KIZ-ERKEK DİYE AYIRIP, UZAK KUTUPLAR HALİNE SOKUYOR, ŞEREFSİZLER 8 YAŞINDA BEBELERDEN NE İSTİYORSUNUZ, AHLAKSIZ ALÇAKLAR 8-9 YAŞLARINDAKİ ÇOCUKLARI HANGİ YÜZLE CİNSEL OBJE GÖRÜYORSUNUZ, ÇOCUKLAR EL ELE TUTUŞSA SİZİN BİR YERİNİZE BİR ŞEYLER Mİ GİRİP ÇIKIYOR? BAK NASILDA AHLAKSIZSINIZ VE AHLAKSIZLIĞI BEBELERE DE HASTALIK GİBİ AŞILIYORSUNUZ?!.... Öyle sağlıksız bir toplum yetiştiriyorsunuz ki, örneğin bir hırzılığın kötü olduğunu bildiğiniz için değil, korktuğunuz için yapmadığınızı iddia ediyorsunuz(potansiyel hırsızsınız yani!), tecavüzü korktuğunuz için yapmadığınızı iddia ediyorsunuz, kötü olduğu için karşı çıkmıyorsunuz siz, korktuğunuz için yani yine siz potansiyel tecavüzcüsünüz, çünkü tecavüz kötü değil size göre, ceza alırsınız kısımları kötü, yani korku!

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (11-03-2015 Saat 03:03 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler