Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-12-2009, 15:41
vesper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vesper vesper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İncil de tektir 4 tane değildir, sizin 4 dediğiniz İncilin ilk dört bölümü olan Matta-Markos-Luka-Yuhanna'dır. Bunlara 4 ayrı İncil diyemezsiniz çünkü her bir bölüm zaten 20-25 sayfa kadardır. Koskoca Kutsal Kitap 25 sayfamı yani?

Ama ille de bu bölümleri ayıracaksanız 4 değil 27 incil var. Çünkü İncil 27 bölümden oluşur...

Ayrıca siz incil almaya gittiğinizde önünüze 4 değişik İncil mi sunuluyor ki 4 İncil var diyorsunuz. 27 bölüm de tek bir kitap içinde bütündür.

Eğer insanlar sadece cezalandırılmaktan korktukları ya da ödüllendirileceklerini umut ettikleri için iyilik yapıyorlarsa o halde gerçekten acınacak haldeyiz.(albert einstein)
Alt 03-12-2009, 22:51
mongus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mongus mongus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Matta-Markos-Luka-Yuhanna'dır

Bunlar havarilerin ismi değilmi

Neden sadece incil değilde havarilerin ismine bölünmüş bunlar.

Biz diyoruski barnabas incili, barnabasın yazdığı , tek kişi tarafından yazılmış incil.

Sizde 4 havarinin yazdığı incili tek yapmışsınız bu durumda ayrı düşünceler ve başkaları tarafından çarpıtıldığı ortaya çıkıyor.

Tek bir incil baz alınmadan kurulmuş bu din o zaman, bu durumda neyin doğru neyin yalan olduğunu kimse bilemez.
Alt 05-12-2009, 00:47
Kıdemli Üye

Kardeşim incil dediğimiz Kitapta 4 müjde 1 elçi işleri mektuplar ve esinlenmeler vardır...

Hepsi bir bütün olarak yeni Ahiti oluşturur

Yeni Ahitte Musa ve yandaşlarının yazdıklarıyla(eski ahitle) Birleşip Kutsal Kitapı meydana getirir... hristiyanlığın Kitabı da bu kutsal Kitaptır 4 incil falan değil...

Sizin anlayamadığınız nokta burası. islamiyet dışındaki hiçbir din Kutsal yazıların 20-30 yılda yazıldığını düşünemez... Kutsal yazıların yazılması uzun süreç ister. Eski ve Yeni Ahitten oluşan Kutsal Kitabımız yüzlerce yılda onlarca farklı kalemden yazılmıştır. Doğrusunun da bu olduğuna inanırız. Tanrı sözlerini değişik insanlar vasıtasıyla esinlenme ile yazdırır.

Tevratı açıp okuyun İlk 5 bölümü Toradan sonra yazanlar değişir. Musanın yandaşları ve diğer paygamberler yazmaya başlar. Sizin Zebur dediğiniz kitap bile bizce Eski ahite aittir. Ayrı bir Kitap değildir. Hepsi birleşip Eski Ahiti oluşturur.

Yeni Ahit de İsanın havarileri ve öğrencileri tarafınan yazılmıştır. Pavlusun mektupları da Hristiyanlığın diğer uluslara tanıtılmasıdır.

Tekrar ediyorum bütün bunlar insan elinden çıkmıştır. tüm Kutsal Yazılar bizce insan elinden çıkmıştır. hristiyan teolojisi zaten tanrıdan doğrudan gelip insanlara dikte ettirilen mesajlar olduğunu söylemez. KİTAP İNANCIMIZ SİZİNKİNDEN ÇOK FARKLIDIR. SEÇİLME VE ESİNLENME VARDIR. BİLGİLERİN AKTARIMI VARDIR. TEVRATTAKİ EL VERMEK DEYİŞİ VE İNCİLDEKİ KOMÜNYON BOŞ SÖZLER DEĞİLDİR... neye inandığımızı biraz bilip eleştirin bence...

Eğer insanlar sadece cezalandırılmaktan korktukları ya da ödüllendirileceklerini umut ettikleri için iyilik yapıyorlarsa o halde gerçekten acınacak haldeyiz.(albert einstein)
Alt 05-12-2009, 02:39
recluse recluse isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

recluse - MSN üzeri Mesaj gönder

vesper´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kardeşim incil dediğimiz Kitapta 4 müjde 1 elçi işleri mektuplar ve esinlenmeler vardır...

Hepsi bir bütün olarak yeni Ahiti oluşturur

Yeni Ahitte Musa ve yandaşlarının yazdıklarıyla(eski ahitle) Birleşip Kutsal Kitapı meydana getirir... hristiyanlığın Kitabı da bu kutsal Kitaptır 4 incil falan değil...
Tevratı açıp okuyun İlk 5 bölümü Toradan sonra yazanlar değişir. Musanın yandaşları ve diğer paygamberler yazmaya başlar. Sizin Zebur dediğiniz kitap bile bizce Eski ahite aittir. Ayrı bir Kitap değildir. Hepsi birleşip Eski Ahiti oluşturur.

KİTAP İNANCIMIZ SİZİNKİNDEN ÇOK FARKLIDIR. SEÇİLME VE ESİNLENME VARDIR. BİLGİLERİN AKTARIMI VARDIR. TEVRATTAKİ EL VERMEK DEYİŞİ VE İNCİLDEKİ KOMÜNYON BOŞ SÖZLER DEĞİLDİR... neye inandığımızı biraz bilip eleştirin bence...
Saygideger Vesper
Sadece merakimdan soruyorum
Eski Ahit ve Yeni Ahit arasinda varoldugu soylenen -ki bazi ornekler isterseniz kaynaktan tekrar okuyup yazabilirim- zitliklara bakisiniz nasil.
Iddialar sahsen (tabii inanclisi olmadigim icin belki de dogal olarak) bana inandirici geldi.
Belli konudaki celiskili gorusleri islamdaki gibi, mezheplerin farkli davranislarina benzer sekilde mi yok etme yoluna gidiyorsunuz ?
Bunlarla ilgili dusuncenizi, ya da vereceginiz aksi yonde bir bilgi varsa bilmek isterim.

Sevgi ve Saygilar

"Yalnızlığım;insanlar,geveze hatalarımı övüp,sessiz erdemlerimi eleştirmeye başladığında doğdu..." Halil CİBRAN
Alt 05-12-2009, 21:30
Üye

KİTAP İNANCIMIZ SİZİNKİNDEN ÇOK FARKLIDIR. SEÇİLME VE ESİNLENME VARDIR. BİLGİLERİN AKTARIMI VARDIR. TEVRATTAKİ EL VERMEK DEYİŞİ VE İNCİLDEKİ KOMÜNYON BOŞ SÖZLER DEĞİLDİR... neye inandığımızı biraz bilip eleştirin
Alıntı (vesper)

İşte seçme ve esinlenme vardır diyorsun, insan eliyle yazılan bildiriler.

Fakat Kuran-ı kerim

Değişmeden kitap haline getirilen vahiylerdir.

Esinlenme dediğiniz şeylere muhakkak yanlışlar düşmüştür.

Ben böyle değerlendiriyorum, sakın ola bu yüzden bana kızma senin inancın yanlış dediğim için.
Alt 05-12-2009, 23:06
Kıdemli Üye

recluse´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger Vesper
Sadece merakimdan soruyorum
Eski Ahit ve Yeni Ahit arasinda varoldugu soylenen -ki bazi ornekler isterseniz kaynaktan tekrar okuyup yazabilirim- zitliklara bakisiniz nasil.
Iddialar sahsen (tabii inanclisi olmadigim icin belki de dogal olarak) bana inandirici geldi.
Belli konudaki celiskili gorusleri islamdaki gibi, mezheplerin farkli davranislarina benzer sekilde mi yok etme yoluna gidiyorsunuz ?
Bunlarla ilgili dusuncenizi, ya da vereceginiz aksi yonde bir bilgi varsa bilmek isterim.

Sevgi ve Saygilar
Sn recluse

eski-yeni ahit arasındaki farklılıkları anlatan yazılar okumuştum ama maalesef şu an hatırlayamıyorum. Lütfen bana bir link verir misiniz?

Okuduktan sonra yorumumu yaparım

Burada da ne demek istediğinizi tam anlayamadım? Hangi çelişkili görüşler, Hristiyanlığın kendi içindeki farklılıklar mı(mezhepler), Yoksa Eski Ahit-Yeni Ahit'in farklılığı konusunda gelen iddialar mı?

Esenlikler

Alt 05-12-2009, 23:21
Kıdemli Üye

mongus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
KİTAP İNANCIMIZ SİZİNKİNDEN ÇOK FARKLIDIR. SEÇİLME VE ESİNLENME VARDIR. BİLGİLERİN AKTARIMI VARDIR. TEVRATTAKİ EL VERMEK DEYİŞİ VE İNCİLDEKİ KOMÜNYON BOŞ SÖZLER DEĞİLDİR... neye inandığımızı biraz bilip eleştirin
Alıntı (vesper)

İşte seçme ve esinlenme vardır diyorsun, insan eliyle yazılan bildiriler.

Fakat Kuran-ı kerim

Değişmeden kitap haline getirilen vahiylerdir.

Esinlenme dediğiniz şeylere muhakkak yanlışlar düşmüştür.
Hmmm... aslında bu sizin iddianız. Bildiğiniz gibi Kitap inme durumu yok. Sizin ayetleriniz de insanlar tarafından yazılmıştır ama buna esinlenme değil de vahiy yollu denmiştir değil mi

Esinlenme konusunu araştırırsanız boş bir kelime olmadığını ve en az vahiy kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Bu arada size el verme ve komünyondan da bahsettim. dinler hakkında araştırma yaparsanız bunların da ne olduğunu çok daha rahat anlayabilirsiniz. Öğretmenin öğrencisine bilgisini aktarması sembolize ediliyor burada ve bu olay çok önemlidir. Bir çeşit inisiyasyondur ve inisiyasyon tamamlandığında da öğrenci öğretmen konumuna çıkar.(tam olarak anlatamadım çok uzun ve derin bir konu ama dinler hakkında araştırma yapıp, ezoterizme göz atarsanız çok daha rahat anlayabilirsiniz) Öğretmenin bilgilerinden haberdardır ve bu bilgileri doğru bir şekilde anlatabilir. Zaten incil yazararı bu seçilmiş kişilerdir. isanın kendi öğrencileri ve havarileridir.

Petrusun ilk Papa ilan edilmesi ve Papalığın yanılmazlık kuramı böyle gelişmiştir hatta

mongus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben böyle değerlendiriyorum, sakın ola bu yüzden bana kızma senin inancın yanlış dediğim için.
Sn. Mongus inancıma yanlış demeniz Müslüman olmanızın bir sonucudur, Müslüman olduğunuz için neden size kızayım Ben de sizin inancınıza katılmıyorum(hrıstiyan olmamın sonucu) Umuyorum ki siz de bana kızmıyorsunuzdur

ve anlattığım olayları bazen anlayamamanız da inançlarınızın farklı olması, bunun sonucunda da benimkinden farklı bir mantık ve anlayışa sahip olmanızdandır. Ben de bazen islami düşünceleri mantığından dolayı kabul edemeyebiliyorum(gerçi eski bir müslüman olduğum için bu ender oluyor ama siz hiç hristiyan olmadınız pek çok şeyi hristiyan teolojisine göre anlamamanız çok NORMAL=) )

Esenlikler...

Alt 06-12-2009, 01:19
Üye

Vesper şimdi şöyle

Eğer İsa Allah'ın oğluysa ki sen ve hristiyanların iddası böyle yada bana göre peygamberseki buda yine Allah'ın elçisi konumunda

Sence bunları öğrettiği insanlardan dahamı bilgisiz oluyo yada o kişiler Bu konumda birinden daha üst seviyeyemi çıkıyor çok tuhaf bence...

Mesela benim algılamam şöyle İnsanlar asla Allah'ın gözünde bir oğul gibi argümanlar taşıyamaz bu teklik ilkesine aykırıdır.

Her şeyin tek bir hükümdarı tek egemen gücü olduğu kusursuz işleyen gök düzeneğinden bile bellidir.

Ben buna Akıllla bulma , kalp ile inanma ve dil ile teyid etme diyorum.

Birde şeyi sormak istiyorum, neden müslümanlığı bırakıpta hristiyanlığa geçtin ve iten sebepler nedir, yani şunları şunları gördüm ve doğrunun bu olduğunu gördüm öyle geçtim gibisinden, nelerdir bunlar.

Esenlikler.
Alt 06-12-2009, 01:55
saroz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
saroz saroz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

ateist olmasam ben de hristiyanlığı tercih edebilirdim.

Çünkü, şarap kutsal içki serbest. Hergün beş defa belin bükülmüyor. haftada bir papazı dinliyorsun iş bitiyor

Oruç başlı başına bir külfet, teravi namazları omurga disklerini kaydırıyor.

Araya girip latife yapayım dedim umarım kızmazsınız)

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir.
Epiktetos
Alt 06-12-2009, 02:40
Üye

eee öyle kolay değil Saroz bu işler, birşeyler vermen gerekirki birşeyler alasın.

Aksine ters olanı yaparsan kaybedersin, rahatlık bu dünyada öte tarafta külfet

Önerilen Siteler