Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-07-2011, 13:04
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Tanrı hatalı bir soyutlamadır.

_melek_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu klavye örneği tamamen vasat bir örnek olmuş.
Allah size varlığını nasıl ortaya koymalı diye ısrarla soruyorum çünkü siz ısrarla aynı şeyleri aynı kelimelerle dile getiriyorsunuz.
Neye dayanarak yok diyorsunuz.

klavye örneğinin vasat bir örnek olduğunu elbetteki bende biliyorum.
sizin berber örneğiniz gibi.
ama ne yapayım.
artık örnekleme yapmak zorunda kalıyorum.
tıpkı çocuklara ve aptallara öğretir gibi.
aslında örnekleme yapmak karşıdakine hakarettr.
anlamayana örnekleme yapılır.

allah varlığını nasıl ortaya koymalı diye soruyorsunuz.
bunun cevabı olmadfığını daha önce söyledi,m.
siz de biliyorsunuz.

varlığı olan varlığını ortaya koyar.
bizde varlarız.
olmayanın varlığını nasıl ortaya koyması gerektiği üzerine konuşmak fantazyadır.

nasıl ortaya koyması gerektiğini BİLMİYORUM.
varlığını ortaya koyamadığını,
sizlerin de buna rağmen hiç bir haklı gerekçeye sahip olmadan onu varladığınızı BİLİYORUM:

aslında tüm tartışmalar da çok anlamlı değil.

sizlerin bu konularla ilgili olduğunuza hiç inanmıyorum.
sizler bu soruları sorup, kendinizce cevap vererek allaha inanmadınız.

önce allaha inandırıldınız.
sonra cevabınıza uygun sorular soruyorsunuz.
Alt 23-07-2011, 05:16
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Khaos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aslında tüm tartışmalar da çok anlamlı değil.

hayır sevgili khaos..

bu tür tartışmalar çok anlamlı ama tanrının varlığı/yokluğu açısından değil..

egoda/zihinde yaşayan insanoğlunun kendisini nasıl kandırıp mutlu/tatmin olması açısından çok anlamlı..

çünkü tüm benlikler ancak tatmin olduğu sürece varlığını/canlılığını sürdürebilirler..

7 gün sonra yaşamına son vermeyi düşünüp planlayan sevgili freddie bile hala tanrının varlığı/yokluğu üzerinden tartışıp yaşamda kalmaya çalışıyor, sormak lazım bir hafta sonra öleceksin zaten ve zaten tanrıya da inanmıyorsun, hala ne diye tartışıyorsun diye, neyse o ayrı konu şimdi..

sen bu siteye benim gözlemlediğim en az 4-5 nick ile girip yasaklanıp tekrar gelen bir üyesin.. tanrının varlığı/yokluğu üzerinden yapılan tartışmalara bir lafım yok..madem ki burası bir felsefe sitesi tabii ki herşey konuşulup tartışılacak..

ama tanrı fikri idealist felsefedir ve insanlığı sömürür tarzı konuştuktan sonra (yani ben insanlara çok önem veriyorum) karşına çıkan her insana sanki karşında bir insan değil de aşağılık bir yaratık varmış gibi davranman senin arka plandaki gerçek yüzünü gösteriyor..

görmeyenler varsa da ben sana senin gerçek yüzünü göstermeye hazırım.. ne yazık ki sen aslında "el uzatılıp sevgi verilmesi gereken bir insansın" sevgisizlik yüreğini öylesine nefrete dönüştürmüş ki bu nefreti kendinede dönüştürebilirdin(intihar) ama sen de bu nefret insanlığa karşı dönüşmüş..

sen tanrıyı bir çok inanırdan çok daha fazla kafaya takıyorsun, inanan insanlar bu kadar dile getirmiyor tanrıyı, sen sabah kalkıyorsun tanrı akşam yatıyorsun tanrı.. oysa 5 duyumuza yansıyacak şekilde kendini ortaya koymuş bir tanrı yokken tanrıyla bu kadar dalaşmak niye? hiç kendine bunu sordun mu?

-ben niçin bu siteden defalarca uyarı ceza alıp uzaklalştırıldığım halde her seferinde bu siteye farklı nickle dönüp tanrıyı yoklamaya, islamı yanlışlamaya muhammedi rezil etmeye çalışıyorum diye?

şayet bu soruyu delikanlı gibi kendine sorup kendin cevaplayabilirsen asıl proplemin islamın/tanrının/allahın vs dünya insanlığına getirdiği zarar değil senin kendi zihnindeki kavgadan kaynaklandığını göreceksin..

işte o zaman aydınlanıp ne islam ne tanrı ne muhammed senin s.kinde bile olmayacak ve o güzel yaşamını bu sitede insanlara hakaret ederek, onların gönüllerini kırarak geçirmeyi bırakacaksın..

problem tanrıda allahda veya islamda değil.. senin zihninde, bu zihni sana sormadan sana yüklediler , sen de şimdi bunun sancıları çekiyorsun, bu sancılardan kurtulmak ve o sahte/ikinci benliğini tatmin etmek için bu sitede zihnindeki o kavramlara ne kadar saldırırsan o kadar rahatlayıp tatmin olacaksın..

o zihinden bir arınabilsen(bu senin elinde değil) ne tanrıyla uğraşısın ne muhammedle ne islamla.. işte o zaman bir budizm hinduzim ne ise islam da senin bilincinde aynı değere düşer ve salla gitsin deyip yaşamını gönlünce huzur içinde yaşarsın..

ve ben bu konuda sana yardım etmeyi düşünüyorum, o yüzden seninle tanrı üzerinden senin bilinaçıklığın düzeyinde tartışıcam..

önce sana sorayım "tanrı nedir?" biliyormusun ki onun kendini ortaya koyamadığını ileri sürüyorsun..

"tanrı nedir" sorusuna cevap veremediğin sürece onu varlamak ya da yoklamaya çalışmak evde banyoda bir karşıcinsi düşünerek masturbasyon yapmaktan öte bir şey değildir..

hadi kolay gelsin..

Alt 23-07-2011, 10:09
Üye

paslıçivi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hayır sevgili khaos..

bu tür tartışmalar çok anlamlı ama tanrının varlığı/yokluğu açısından değil..

egoda/zihinde yaşayan insanoğlunun kendisini nasıl kandırıp mutlu/tatmin olması açısından çok anlamlı..

çünkü tüm benlikler ancak tatmin olduğu sürece varlığını/canlılığını sürdürebilirler..

7 gün sonra yaşamına son vermeyi düşünüp planlayan sevgili freddie bile hala tanrının varlığı/yokluğu üzerinden tartışıp yaşamda kalmaya çalışıyor, sormak lazım bir hafta sonra öleceksin zaten ve zaten tanrıya da inanmıyorsun, hala ne diye tartışıyorsun diye, neyse o ayrı konu şimdi..

sen bu siteye benim gözlemlediğim en az 4-5 nick ile girip yasaklanıp tekrar gelen bir üyesin.. tanrının varlığı/yokluğu üzerinden yapılan tartışmalara bir lafım yok..madem ki burası bir felsefe sitesi tabii ki herşey konuşulup tartışılacak..

ama tanrı fikri idealist felsefedir ve insanlığı sömürür tarzı konuştuktan sonra (yani ben insanlara çok önem veriyorum) karşına çıkan her insana sanki karşında bir insan değil de aşağılık bir yaratık varmış gibi davranman senin arka plandaki gerçek yüzünü gösteriyor..

görmeyenler varsa da ben sana senin gerçek yüzünü göstermeye hazırım.. ne yazık ki sen aslında "el uzatılıp sevgi verilmesi gereken bir insansın" sevgisizlik yüreğini öylesine nefrete dönüştürmüş ki bu nefreti kendinede dönüştürebilirdin(intihar) ama sen de bu nefret insanlığa karşı dönüşmüş..

sen tanrıyı bir çok inanırdan çok daha fazla kafaya takıyorsun, inanan insanlar bu kadar dile getirmiyor tanrıyı, sen sabah kalkıyorsun tanrı akşam yatıyorsun tanrı.. oysa 5 duyumuza yansıyacak şekilde kendini ortaya koymuş bir tanrı yokken tanrıyla bu kadar dalaşmak niye? hiç kendine bunu sordun mu?

-ben niçin bu siteden defalarca uyarı ceza alıp uzaklalştırıldığım halde her seferinde bu siteye farklı nickle dönüp tanrıyı yoklamaya, islamı yanlışlamaya muhammedi rezil etmeye çalışıyorum diye?

şayet bu soruyu delikanlı gibi kendine sorup kendin cevaplayabilirsen asıl proplemin islamın/tanrının/allahın vs dünya insanlığına getirdiği zarar değil senin kendi zihnindeki kavgadan kaynaklandığını göreceksin..

işte o zaman aydınlanıp ne islam ne tanrı ne muhammed senin s.kinde bile olmayacak ve o güzel yaşamını bu sitede insanlara hakaret ederek, onların gönüllerini kırarak geçirmeyi bırakacaksın..

problem tanrıda allahda veya islamda değil.. senin zihninde, bu zihni sana sormadan sana yüklediler , sen de şimdi bunun sancıları çekiyorsun, bu sancılardan kurtulmak ve o sahte/ikinci benliğini tatmin etmek için bu sitede zihnindeki o kavramlara ne kadar saldırırsan o kadar rahatlayıp tatmin olacaksın..

o zihinden bir arınabilsen(bu senin elinde değil) ne tanrıyla uğraşısın ne muhammedle ne islamla.. işte o zaman bir budizm hinduzim ne ise islam da senin bilincinde aynı değere düşer ve salla gitsin deyip yaşamını gönlünce huzur içinde yaşarsın..

ve ben bu konuda sana yardım etmeyi düşünüyorum, o yüzden seninle tanrı üzerinden senin bilinaçıklığın düzeyinde tartışıcam..

önce sana sorayım "tanrı nedir?" biliyormusun ki onun kendini ortaya koyamadığını ileri sürüyorsun..

"tanrı nedir" sorusuna cevap veremediğin sürece onu varlamak ya da yoklamaya çalışmak evde banyoda bir karşıcinsi düşünerek masturbasyon yapmaktan öte bir şey değildir..

hadi kolay gelsin..

sayın paslıçivi

siteden uyarı/ceza almam üzerinden bağlam oluşturmaya çalışanların ortak bir yönü var.
bu tarzı özellikle üç üye ortaya koydu.
ateşvedemir,
evren34,
melek (melek'in motivasyonundan hala tam olarak emin değilim)
ve şimdi de sen.

farklı niklerle bu siteye gelmiş olmak benim yumuşak karnım değil.
bu sanrıyla beni güçsüz kılmaya kalkmanız gereğinde savaşabilmek için ne kadar alçalabileceğinizin delilidir.
birilerini ego tatmin etmekle suçlarken, sizin neyi tatmin ettiğinizi sormalımıyım.
görüyorum ki, bir üyenin mirasını yedekleyebilmenizin önünde engel olarak gördüklerinize savaş açmışsınız.
ve bu savaşı yürütebilmek adına her türlü silahı meşru görerek saldırıya geçiriyorsunuz.

ihkak-ı hak diye bir şey duydunuz mu.
modern devletlerin ve forumların kabul edemeyeceği bir şeydir.
aldığım onlarca ceza, uğradığım hakaret ve tehditlere verdiğim karşılık nedeniyledir.
bu iddiamı doğrulamanız veya yanlışlamanız mümkün.
bakın bakalım ne zaman nasıl ceza almışım.
durup dururken mi, yoksa bir hakaret veya tehdite karşılık verdiğim için mi.

boşverin benim farklı niklerimi.
herkez egosunu tatmin ediyorsa,
siz neyi tatmin ettiğinizin açıklamasını deneyin.

bir kavganın içinde olduğum doğru.
aynada kendi görüntüne bakmaktan vazgeçip,
etrafına biraz bakabilsen o kavganın zihnimde değil hemen hayatın her alanında olduğunu görürdün.

tanrının sadece boş bir kavram olmanın ötesinde insanın insanı köle edinmesinin ideolojisi olduğunu da görürdün.

daha yüzyıl öncesine kadar aydınlanmacı olan günümüzün egemeni burjuvazinin,
bütün gücüyle varoluşunu bu ideolojiye endekslediğini de görürdün.
elbetteki ben bir kavganın içindeyim.
idealizmle ve idealizmin ideolojiye dönüşmüş biçimleriyle bir kavganın içindeyim.
sen de o kavganın tarafısın.
kendince belirlediğin yumuşak karnım olduğunu zannettiğin yerden vurmaya kalkmakla kimlerle tarz olarak benzeştiğin de ortada.

tanrı muhammed ve din işte tam da bu nedenle benim s....de.

sen tanrı üzerinden benimle tartışamazsın.
çünkü felsefi birikimin buna yetmez.

''önce sana sorayım "tanrı nedir?" biliyormusun ki onun kendini ortaya koyamadığını ileri sürüyorsun''

bu cümle, fenomeni zerre kadar anlamamış bir adamın cümlesidir.
pirin burdayken ondan fenomen ve numen üzerine bir-iki ders almalıydın.

o bile kendi tutarlılığını kaybetmemek adına, redettiği öznel idealizmin savsatalarına sarılarak karşımda tutunmaya çalışmıştı.
bakalım sen ne yapacaksın.

tanrı nedir sorusunun cevabını onlarca kez verdim.
sanırım ya okumadın, ya da okuduğunu anlamadın.

tanrı hatalı bir soyutlamadır.
gerçekle ve doğruyla bağı kopuk bir soyutlamadır.
hepsi bu.

şimdi sana kolay gelsin.
bu tartışmayı devam ettirebilmen için öncelikle soyutlama nedir bunu anlaman gerekir.

sana bir sır vereyim.
bu sandığından çok daha zor bir iştir.

yani dostum, ben tanrının ne olduğunu onun inananlarından da senden de çok daha iyi bildiğim için ,
bu savaşın tarafıyım.
Alt 24-07-2011, 06:17
Kıdemli Üye

farklı niklerle bu siteye gelmiş olmak benim yumuşak karnım değil.
bu sanrıyla beni güçsüz kılmaya kalkmanız gereğinde savaşabilmek için ne kadar alçalabileceğinizin delilidir.
sevgili khaos.. benim amacım sizi güçsüz kılmak değil, siteden uzaklaştırldığınızda tekrar bir şekilde geri dönebilmenizi temenni etmiştim bir yazımda.. çünkü boş biri değilsiniz ama üslubunuz çok kötü.. bakın daha yazışmamızın ilk aşamasında yukarıdaki kırmızı koyu puntoladığım yere..

birilerini ego tatmin etmekle suçlarken, sizin neyi tatmin ettiğinizi sormalımıyım.
bunu bana daha önce de bir kaç üye sormuştu, her zaman cevabım benliğimin tatmini olduğunu söyledim.. bakın yukarıda ne yazmışım

bir hayvan ID dediğimiz ilkelbenlikte yaşar, tüm canlıların sahip olduğu bir benliktir.. güdülenmesi; "yaşamda kalıp soyumu devam ettirmeliyim" tarzındadır. o yüzden hayvanlar ılkelbenlik yönetiminde bu güdülenme yönünde "beslenme, barınma/korunma ve cinsellikle beraber yavru ürettiğinde" tatmini biter, başka tatmin aramaz..

ben de benliğimi tatmin ediyorum.. ama benim benliğimin beni güdülenmesi ne ilkelbenlik yönündedir ne de ego..

"yaşamda kalıp soyumu devam ettirmeliyim" temel güdülenmesinin "evrimleşmiş/insanlaşmış" halidir diyeyim kısaca..

bu bende "benim türüm olan insanoğlu yaşamda kalıp soyunu devam ettirsin" tarzındadır.. ben de bu sitede bu uğurda mücadele edip benliğimi tatmin ediyorum..

bir canlının hiç bir eylemi yoktur amaçsız/tatminsiz/çıkarsız olsun.. bu zaten eşyanın tabiatına aykırıdır..

"yaptığım şeyden hiç bir tatminim/çıkarım yok" diyen biri hem kendine hem de hitap ettiği topluma en büyük yalanı söylüyordur..

ihkak-ı hak diye bir şey duydunuz mu.
modern devletlerin ve forumların kabul edemeyeceği bir şeydir.
aldığım onlarca ceza, uğradığım hakaret ve tehditlere verdiğim karşılık nedeniyledir.
bu iddiamı doğrulamanız veya yanlışlamanız mümkün.
bakın bakalım ne zaman nasıl ceza almışım.
durup dururken mi, yoksa bir hakaret veya tehdite karşılık verdiğim için mi.
duymamıştım, googleden arayıp baktım, kendi hakkını eşya üzerinden zor kullanarak geri alma durumuymuş, yani adalete/hukuka başvurmadan hakkını kanunsuz yolla geri alma hali olarak anladım..

sevgili khaos, sevdiğim güzel bir söz vardır..

"istediğini söylersen istemediğini işitirsin" diye.. bu sitede niçin bir çok üye aylarca/yıllarca aynı nick altında yazarken siz sık sık nick değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.. kendi özeleştirinizi hiç yaptınız mı.. bu sitede bir ulpian da var, spartacus da var, natan da var, vartor da var vs.. hepsi senin gibi materyalist/ateist düzlemde mücadelesini veriyor.. o kişiler niçin nick değiştirme ihtiyacı duymadan üyeliklerini devam ettiriyorlar. ya da o insanlar niçin site yönetiminde de siz değilsiniz..

bence biraz aynaya bakma vakti geldi geçiyor bile..

sen tanrı üzerinden benimle tartışamazsın.
çünkü felsefi birikimin buna yetmez.
ben tanrı üzerinden tartışırım hem de çok iyi tartışırım.. çünkü tanrı felsefenin değil binlerce yıldır varolan insanoğlunun malıdır..

felsefi birikim/terminoloji konusunda çok iddialı değilim zaten, her zman söylediğim gibi ben mektepli değil alaylıyım.. önce bilinaçıklık düzeylerini deneyimledim sonradan adlarının ateizm, deizm, panteizm, agnostisizm olduğunu öğrendim..

ben bu siteye geldiğimde "bilgi/nonbilgi" kavramından bahsediyordum ama bunun felsefedeki karşılığının "epistemeolojik gerçeklik" olduğunu öğrendim..

ya da bunun gibi "mutlak inançsızlık" diye ulaştığım bir bilinç düzeyi var ama bunun adının "özgür/nötr/tarafsız" düşünce olduğunu öğrendim e.i den..

bunun gibi daha bir çok kendi ulaştığım bazı bilinç deklarasyonları var ama bunların felsefik teminolojideki karşılıklarını şurda son 2-3 yıldır öğreniyorum..

tanrı hatalı bir soyutlamadır.
gerçekle ve doğruyla bağı kopuk bir soyutlamadır.
hepsi bu.
o zaman anlat bakalım "doğru soyutlamayı"

ya da senin ifade ettiğin gerçekle ve doğruyla bağı olan soyutlamayı

bir insan gerçek ve doğru soyutlama ile tanrısızlığa nasıl ulaşır..?

tabii bu arada "gerçek" ve "doğru" kavramlarına yüklenen anlamın farkındalığıyla..

çünkü biliyorsun..

"gerçek bir tanedir ama doğrular değişkendir..

gerçeği ortaya koyan bilim iken,
doğruyu ortaya koyan insanoğlu bireyidir..

Alt 24-07-2011, 06:34
Kıdemli Üye

bir kavganın içinde olduğum doğru.
aynada kendi görüntüne bakmaktan vazgeçip,
etrafına biraz bakabilsen o kavganın zihnimde değil hemen hayatın her alanında olduğunu görürdün.

tanrı muhammed ve din işte tam da bu nedenle benim s....de.
niçin özellikle islam allah, muhammed kuran üzerine eleştirlerin..

bu dünyanın tek derdi islam mı?

yani islamı ortadan kaldırırsak tüm ideolojik felsefenin sömürüsü sona erecek mi..

mesela niçin isayı musayı budhayı, brahmayı ve bunların dinlerini ve tanrı/tanrızıslık kavramlarını ve milliyetçilik/etnik kimlik kavramların üzerine gitmiyorsun.. bunların islamdan bir farkı varmı, hayatı idealize edip insanları sömürmüyor mu dinler ve kavramlar..

senin derdin yaşamın/varlığın idealize edilip insanoğlunun sömürülmesi mi

yoksa

sadece allah, islam, muhammed kuran mı, hangisi?

Alt 24-07-2011, 15:24
Üye

sayın paslıçivi

önce bazı soru ve tespitlerinizin eleştirisini yapmak istiyorum.
daha sonra ise 'tanrı' kavramının gerçek ve doğru ile bağını belki özel bir başlıkta tartışalım.

birkere bu dünyanın elbetteki tek derdi islam değil.
ideolojik felsefenin insaoğlu üzerindeki yıkıcı etkisi sadece islam eliyle ortaya çıkmıyor.
idealizmin tüm türevleri bu işe koşulmuş zaten.
materyalizm dahi bu bağlamda bu işe koşulabilmeye müsait hale getirilebilir.
ki bunun örnekleri de var.

bu sitede hristiyanlarla da tartışmalara girdim.
kemalistlerle de.
kapitalistlerle de.

ama hristiyanlığı bilmem.
hristiyanlığı kendi paradigması bağlamında eleştiremem.

hiç bir zaman hristiyan da değildim.
hristiyanlık uğruna savaşmadım.
hristiyanlık uğruna insan öldürmedim.
hristiyanlık nedeniyle , sizin sadece kitaplarda okuduğunuz, 'savaş sonrası stres bozukluğu' da yaşamadım.

benim hayatımda islamın yıkıcı etkisi oldu.
o nedenle idealizmle, islam özelinde mücadele ediyorum.

neden sadece islama karşısın eleştirisi iki bağlamda tamamen anlamsızdır.
islamı biliyorum.
islamdan zarar gördüm.
bu kadar basit.

dolayısıyla benim derdimin ne olduğu çok açık.
ben ulpian,vartor,apartakus gibi avrupada yaşamıyorum.

bu ülkede yaşıyorum.

ideolojiler eliyle insasnoğlunun sömürülmesinin somuttaki karşılığı bu ülke sözkonusu olduğunda,
islamdır,kemalizmdir,milliyetçiliktir.
herbirine tavrım açık ve ortadadır.

'istediğini söylersen istemediğini işitirsin' buyurmuşsun.
senin baktığın yerden öyle görünüyor galiba.
vaktin varsa son iki uzaklaştırma durumunu sana anlatayım.

müslüman bir arkadaş sanıyorum shadowu tehdit etti.
bende bu müslümana madem küfre karşı cihad etmek istiyorsun burda klavye delikanlılığı yapacağına git abd ye karşı savaş dedim.
bunun üzerine bu arkadaş küfür etti.
bende ona ettim.

bir diğerinde ise, bir başlıkta homoseksüellik tartışılıyordu.
ateistlere üstü kapalı homoseksüel denilmeye çalışılıyordu düpedüz.
bende homoseksüelliğin 'ahlaki bir seçim olmadığına, biyolojik kökeni üzerine' seyrettiğim bir belgeselden bir iki anekdotu alıntıladım.
yine müslüman bir vatandaş sen meraklısın galiba git vurdur o zaman dedi.
bende karşılığını hakettiği biçimde dile getirdim.

bahsettiğin isimler bu adamların iki senedir karşısına bile geçip mesaj yazmıyor.
sahada olan benim.
saldırıya uğrayan hakarete uğrayan benim.

dolayısıyla istediğini söylersen istemediğini işitirsin diyen birisi olan bitenin farkında dahi değildir.

bir başka başlıkta benim sitenin adamı olduğumu falan iddia etmişsin.
e.i. üzerine site yönetimine tavır koyan bir adam olduğumu hiç düşündün mü acaba.
öylesine bir kanaat taşıyorsun.
hiç bir sağlam veriye dayanmayan boş bir kanaat.
üstelik bunu paylaşabiliyorsun.
dostum sen olan bitenin farkında falan değilsin.
hangi farkındalıktan bahsediyorsun.

gelelim senle benim aramdaki yegane anlamlı tartışmaya.

ister bu başlıkta istersen bir başka başlıkta,

tanrı kavramının gerçekle ve doğruyla bağının neden kopuk olduğunun tartışmasına.
bunu defalarca ortaya koydum.
derdin amacın gerçekten bunu tartışmaksa ben bunu tartışmaktan keyf alırım.

ama benim üzerimden sükse yapmak senin becerebileceğin bir şey değildir.
şu ana kadar bunu denediğini görüyorum.

basit argümanlarla sürekli benim kişiliğimi tartışmaya açıyorsun.
ve beni o argümanları tartışmak zorunda bırakıyorsun.

şayet derdin bu değilse,
buyur tanrı kavramına kendei içeriğini ver.

bakalım soyutlama neymiş senden öğrenelim.
dene bakalım.
Alt 24-07-2011, 15:53
Evren34 Evren34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın paslıçivi

önce bazı soru ve tespitlerinizin eleştirisini yapmak istiyorum.
daha sonra ise 'tanrı' kavramının gerçek ve doğru ile bağını belki özel bir başlıkta tartışalım.

birkere bu dünyanın elbetteki tek derdi islam değil.
ideolojik felsefenin insaoğlu üzerindeki yıkıcı etkisi sadece islam eliyle ortaya çıkmıyor.
idealizmin tüm türevleri bu işe koşulmuş zaten.
materyalizm dahi bu bağlamda bu işe koşulabilmeye müsait hale getirilebilir.
ki bunun örnekleri de var.

bu sitede hristiyanlarla da tartışmalara girdim.
kemalistlerle de.
kapitalistlerle de.

ama hristiyanlığı bilmem.
hristiyanlığı kendi paradigması bağlamında eleştiremem.

hiç bir zaman hristiyan da değildim.
hristiyanlık uğruna savaşmadım.
hristiyanlık uğruna insan öldürmedim.
hristiyanlık nedeniyle , sizin sadece kitaplarda okuduğunuz, 'savaş sonrası stres bozukluğu' da yaşamadım.

benim hayatımda islamın yıkıcı etkisi oldu.
o nedenle idealizmle, islam özelinde mücadele ediyorum.

neden sadece islama karşısın eleştirisi iki bağlamda tamamen anlamsızdır.
islamı biliyorum.
islamdan zarar gördüm.
bu kadar basit.

dolayısıyla benim derdimin ne olduğu çok açık.
ben ulpian,vartor,apartakus gibi avrupada yaşamıyorum.

bu ülkede yaşıyorum.

ideolojiler eliyle insasnoğlunun sömürülmesinin somuttaki karşılığı bu ülke sözkonusu olduğunda,
islamdır,kemalizmdir,milliyetçiliktir.
herbirine tavrım açık ve ortadadır.

'istediğini söylersen istemediğini işitirsin' buyurmuşsun.
senin baktığın yerden öyle görünüyor galiba.
vaktin varsa son iki uzaklaştırma durumunu sana anlatayım.

müslüman bir arkadaş sanıyorum shadowu tehdit etti.
bende bu müslümana madem küfre karşı cihad etmek istiyorsun burda klavye delikanlılığı yapacağına git abd ye karşı savaş dedim.
bunun üzerine bu arkadaş küfür etti.
bende ona ettim.

bir diğerinde ise, bir başlıkta homoseksüellik tartışılıyordu.
ateistlere üstü kapalı homoseksüel denilmeye çalışılıyordu düpedüz.
bende homoseksüelliğin 'ahlaki bir seçim olmadığına, biyolojik kökeni üzerine' seyrettiğim bir belgeselden bir iki anekdotu alıntıladım.
yine müslüman bir vatandaş sen meraklısın galiba git vurdur o zaman dedi.
bende karşılığını hakettiği biçimde dile getirdim.

bahsettiğin isimler bu adamların iki senedir karşısına bile geçip mesaj yazmıyor.
sahada olan benim.
saldırıya uğrayan hakarete uğrayan benim.

dolayısıyla istediğini söylersen istemediğini işitirsin diyen birisi olan bitenin farkında dahi değildir.

bir başka başlıkta benim sitenin adamı olduğumu falan iddia etmişsin.
e.i. üzerine site yönetimine tavır koyan bir adam olduğumu hiç düşündün mü acaba.
öylesine bir kanaat taşıyorsun.
hiç bir sağlam veriye dayanmayan boş bir kanaat.
üstelik bunu paylaşabiliyorsun.
dostum sen olan bitenin farkında falan değilsin.
hangi farkındalıktan bahsediyorsun.

gelelim senle benim aramdaki yegane anlamlı tartışmaya.

ister bu başlıkta istersen bir başka başlıkta,

tanrı kavramının gerçekle ve doğruyla bağının neden kopuk olduğunun tartışmasına.
bunu defalarca ortaya koydum.
derdin amacın gerçekten bunu tartışmaksa ben bunu tartışmaktan keyf alırım.

ama benim üzerimden sükse yapmak senin becerebileceğin bir şey değildir.
şu ana kadar bunu denediğini görüyorum.

basit argümanlarla sürekli benim kişiliğimi tartışmaya açıyorsun.
ve beni o argümanları tartışmak zorunda bırakıyorsun.

şayet derdin bu değilse,
buyur tanrı kavramına kendei içeriğini ver.

bakalım soyutlama neymiş senden öğrenelim.
dene bakalım.
Sevgili diamat bu yazındaki edebi tutumundan dolayı seni alkışlıyorum.
Alt 24-07-2011, 16:37
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Mesajlarını görmemeşim geç yanıt verdim...

bir yaratıcı gördün mü...

ya sen firestorm..

Ben gördüm demedim zaten yaratıcı(YARATAN) inançım da yok...

_melek_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yer çekimini gördün mü firestorm
Ya sen Khaos?

Peki ya bir teldeki elektirik akımını gördünüz mü?

Görmedeniz de nasıl varlar bunlar?

Aldığın oksijeni vediğin karbondioksiti de göremezsin ama kapalı hava almayan bir alanda bir serü sonra nesefsizlikten ölürsün bunların varlıkları bir şekilde kanıtlanmıştır ama allahın varlığı hakkında hiç bir bilgi yoktur elimizde bu yuzden kanıtlanamamıştır ve ayrıca yokluğu hakkında da bir şey denemez kesin olarak...
Alt 24-07-2011, 17:02
Üye

Firestorm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mesajlarını görmemeşim geç yanıt verdim...

Ben gördüm demedim zaten yaratıcı(YARATAN) inançım da yok...

Aldığın oksijeni vediğin karbondioksiti de göremezsin ama kapalı hava almayan bir alanda bir serü sonra nesefsizlikten ölürsün bunların varlıkları bir şekilde kanıtlanmıştır ama allahın varlığı hakkında hiç bir bilgi yoktur elimizde bu yuzden kanıtlanamamıştır ve ayrıca yokluğu hakkında da bir şey denemez kesin olarak...

sayın firestorm

idealist felsefe ikibin yıldır sadece akademik anlamda değil,
günlük hayatın her bir anına egemen olmuştur.
çünkü egemenlerin felsefesidir.

çok basit bir örnekle şu ayrıntıya dikkatinizi çekeyim.

ilkesiz,bencil ve çıkarları peşinde koşana 'maddeci/materyalist',
ilkeli,topluma faydalı olmaya çalışana 'idealist' deriz günlük hayatta.

elbetteki bu kavramlar felsefi karşılıkları anlamında kullanılmıyor.
ama ne olursa olsun, idealizmin algı,kavram düzeyindeki egemenliğini gösteriyor.

herbirimizin mantığı/mental yapısı bu dejenarasyondan nasibini aldı.
başlıbaşına klasik felsefe tam da bu dejenarasyon üzerine kuruluydu zaten.

oksijenin varlığı kanıtlanmaz.
oksijen varlığını ortaya koyar.
biz o varlığı algılarız.
yegane algılama metodumuz gözlerimizle görmek değildir ki.
'kanıtlama' denen kavram bile idealizmin bu dejenere edici etkisini yansıtıyor.
hiç bir varlık kanıtlamanın konusu olmaz.
önermeler kanıtlanır.
varlık değil.

allahın/tanrının yokluğu üzerine kesin olarak konuşulabilir.
bunun püf noktası varlık ve yokluk soyutlamasının içeriğinden gelir.
ancak yine yukarda vurgu yaptığım gibi,
bu kavramlarda idealist felsefenin tekelinde çürümüş ve kokuşmuş, günlük dilde içinden çıkılmaz saçmasapan içerikler almıştır.

varlık bir nitelikdir.
bu niteliğe sahip olana varlık denir.
bir bakın çevrenize bu niteliği gösterenler ne/kim.

sadece madde (elbetteki en geniş anlamıyla).
varolmak sadece maddenin niteliğidir.

birde zihinsel varoluş vardır.
bu varoluş biçimine madde denmez elbetteki,
ancak onlar da maddidir.
mesela fikirler.
beyinde gerçekleşirler.
madde olan beyin olmazsa fikirler de olmazlar.

o halde tanrı varmıdır?

elbetteki vardır.
bir fikir olarak kafamızda vardır.
ama sadece bu kadar.
zaten bu yüzden tanrıyı insan yaratmışdır diyoruz.
Alt 24-07-2011, 17:30
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sayın firestorm

idealist felsefe ikibin yıldır sadece akademik anlamda değil,
günlük hayatın her bir anına egemen olmuştur.
çünkü egemenlerin felsefesidir.

çok basit bir örnekle şu ayrıntıya dikkatinizi çekeyim.

ilkesiz,bencil ve çıkarları peşinde koşana 'maddeci/materyalist',
ilkeli,topluma faydalı olmaya çalışana 'idealist' deriz günlük hayatta.

elbetteki bu kavramlar felsefi karşılıkları anlamında kullanılmıyor.
ama ne olursa olsun, idealizmin algı,kavram düzeyindeki egemenliğini gösteriyor.

herbirimizin mantığı/mental yapısı bu dejenarasyondan nasibini aldı.
başlıbaşına klasik felsefe tam da bu dejenarasyon üzerine kuruluydu zaten.

oksijenin varlığı kanıtlanmaz.
oksijen varlığını ortaya koyar.
biz o varlığı algılarız.
yegane algılama metodumuz gözlerimizle görmek değildir ki.
'kanıtlama' denen kavram bile idealizmin bu dejenere edici etkisini yansıtıyor.
hiç bir varlık kanıtlamanın konusu olmaz.
önermeler kanıtlanır.
varlık değil.

allahın/tanrının yokluğu üzerine kesin olarak konuşulabilir.
bunun püf noktası varlık ve yokluk soyutlamasının içeriğinden gelir.
ancak yine yukarda vurgu yaptığım gibi,
bu kavramlarda idealist felsefenin tekelinde çürümüş ve kokuşmuş, günlük dilde içinden çıkılmaz saçmasapan içerikler almıştır.

varlık bir nitelikdir.
bu niteliğe sahip olana varlık denir.
bir bakın çevrenize bu niteliği gösterenler ne/kim.

sadece madde (elbetteki en geniş anlamıyla).
varolmak sadece maddenin niteliğidir.

birde zihinsel varoluş vardır.
bu varoluş biçimine madde denmez elbetteki,
ancak onlar da maddidir.
mesela fikirler.
beyinde gerçekleşirler.
madde olan beyin olmazsa fikirler de olmazlar.

o halde tanrı varmıdır?

elbetteki vardır.
bir fikir olarak kafamızda vardır.
ama sadece bu kadar.
zaten bu yüzden tanrıyı insan yaratmışdır diyoruz.

Zamanında uzayın bir boşluktan oluştuğunu düşünüyorduk, bir zamanlar dünyayı düz olarak düşünüyorduk, bir zamanlar yer altında ve yer üstünde olmak üzere alemler düşünüyorduk(gerçi hala bunun izleri var) ama sonra fark ettik ki bunlar doğru değilmiş çünkü; araştırdık yeni şeyler keşf ettik varlık kanıtlanır zaten burdaki konuşmanın bir uçu da o olmayan bir şeyi kanıtlayamazsın ama bilmediğin bir şeyin de var olamiyicağını idda edemezsin ancak mantığımca olması mümkün değildir dersin bir şeyin var olmama ihtilami hiç bir zaman sıfır olmaz...(tabi bu benim görüşüm)

Önerilen Siteler