Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-01-2010, 21:57
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Zaten bunlarla muhurlediler beyinlerinizi. Korkuyu saldilar ufacik beyinlere, sonrasi malum. Silkinenlere bile hala korku bombardimani.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 15-01-2010, 23:26
barudi barudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

siparisci

kabul etmedigin veya sana göre Allah sözü olmayan ayetlerden bir demet örnek verebilirmisin?
Alt 15-01-2010, 23:59
asinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
asinar asinar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"Bizleri yaradan Allah dilese bizleri birer robot olarak yaradamaz mıydı? Ya da 5 vakit değil de 10 vakit namaz kılmamızı emredemez miydi? Dileseydi hepsini yapabilirdi."

EnvyMe,
Hadislere inanır mısın?
Eğer inanıyorsan, Mirac olayını anlatan hadisleri bulup okumanı öneririm.
Neden mi?
Allah'ın, Muhammed ümmetine, yani sizlere, 50 (elli) vakit namazı farz kıldığını,
Musa'nın akıl vermesi üzerine, defalarca Allah'ın huzuruna çıkan Muhammed'in, bu sayıyı yalvara yakara beşe kadar indirdiğini öğreneceksin,
ve burada aklına şöyle bir soru takılacak;
"Allah, müslümanların günde 50 vakit namaz kılmaya güçlerinin ve zamanlarının yetmeyeceğini bilememiş mi de Musa Muhammed'e (dolayısıyla Alla'ha) akıl vermiş?"
Ya da, bu hadisin saçma olduğunu düşünecek ve inanmayacaksın.
Sonuç olarak, islamın önemli bir kaynağını (çünkü bu hadis sağlam -sahih- hadislerden sayılır) elinin tersiyle itmiş olacaksın.
O zaman da namazın 5 vakit mi 3 vakit mi olduğu sorusu takılacak aklına.
Kur'anda kesin bir rakam verilmiş değil.
Anlayacağın, yaslanabileceğin sağlam bir dayanaktan yoksun görünüyorsun.
Bu gidişle inancını terketmesen bile, bu sitede farklı bir islam inancına sahip olan birisinin çizgisine geleceğini sanıyorum.
Bu üyemiz kendisini "Hanif Müslüman" diye niteler.
Alt 16-01-2010, 01:45
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

asinar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Bizleri yaradan Allah dilese bizleri birer robot olarak yaradamaz mıydı? Ya da 5 vakit değil de 10 vakit namaz kılmamızı emredemez miydi? Dileseydi hepsini yapabilirdi."

EnvyMe,
Hadislere inanır mısın?
Eğer inanıyorsan, Mirac olayını anlatan hadisleri bulup okumanı öneririm.
Neden mi?
Allah'ın, Muhammed ümmetine, yani sizlere, 50 (elli) vakit namazı farz kıldığını,
Musa'nın akıl vermesi üzerine, defalarca Allah'ın huzuruna çıkan Muhammed'in, bu sayıyı yalvara yakara beşe kadar indirdiğini öğreneceksin,
ve burada aklına şöyle bir soru takılacak;
"Allah, müslümanların günde 50 vakit namaz kılmaya güçlerinin ve zamanlarının yetmeyeceğini bilememiş mi de Musa Muhammed'e (dolayısıyla Alla'ha) akıl vermiş?"
Ya da, bu hadisin saçma olduğunu düşünecek ve inanmayacaksın.
Sonuç olarak, islamın önemli bir kaynağını (çünkü bu hadis sağlam -sahih- hadislerden sayılır) elinin tersiyle itmiş olacaksın.
O zaman da namazın 5 vakit mi 3 vakit mi olduğu sorusu takılacak aklına.
Kur'anda kesin bir rakam verilmiş değil.
Anlayacağın, yaslanabileceğin sağlam bir dayanaktan yoksun görünüyorsun.
Bu gidişle inancını terketmesen bile, bu sitede farklı bir islam inancına sahip olan birisinin çizgisine geleceğini sanıyorum.
Bu üyemiz kendisini "Hanif Müslüman" diye niteler.
Sevgili Asinar,

İşte bu çok zor...Bu kardeşimiz Ateizmi tercih eder ama yinede Hanif olmaz

Sevgi ile...
Alt 16-01-2010, 01:52
güneşinzaptıyakın güneşinzaptıyakın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

UlulElbab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Asinar,

İşte bu çok zor...Bu kardeşimiz Ateizmi tercih eder ama yinede Hanif olmaz

Sevgi ile...
Ben haftalar önce bunu söyledim, gün gelir oda korkularından kurtulur elbet...
Alt 16-01-2010, 02:03
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bilincli yasamak bilincsiz yasamakdan cok daha güzel,bundan sonraki yasantin cok daha zevkli olucak,her saniyesinde ayri zevk alicaksin siparisci,ayrica bu bilince bu sitede sahip oldun burayi hicbirzaman unutmaman dileyiyle sana gelecek hayatinda mutluluklar dilerim,buranin en güzel yani eger yeni nesil yetistireceksen,sansli olan onlar cünkü bildiklerini onlara aktaracaksin,insanligin sansli oldugu taraf bu,,saygilarimi sunarim,not,sen li yazmam samimiyetdendir yani seni benden biri kabul etmemdendir,hakaret olarak algilamaman dileyiyle,,saygilar

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 16-01-2010, 02:21
siparisci siparisci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

barudi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
siparisci

kabul etmedigin veya sana göre Allah sözü olmayan ayetlerden bir demet örnek verebilirmisin?
Tekrar tüm arkadaşların görüşleri için teşekkür ederek başlıyorum.
Benim; Kuranın Allahın sözleri olduğuna dair güvenimi kaybetmeme neden olan ayetler genellikle İslamiyetin kadına bakışını konu edinen ayetlerdir.

Nitekim yaratıcımız olan Allah, Muhammed'e gani gani rahmet verirken, "namazını aksatma cariyelerine koş" imajı vermektedir.

Özellikle Ahzab Suresi 50. ayet benim dönüm noktam sayılabilir. Keşke bu ayeti okumasaydım, keşke ben Kuranı sadece dedelerimden ninelerimden öğrendiğim kadarını bilseydim.

Şimdi ise önümde iki yol; ya bu zamana kadar hayatımı boş bir düzen uğruna şekillendirmişim, ya da bundan sonraki hayatımı gaflete düşerek şekillendireceğim.

Ayete gelecek olursak:
Ey peygamber, Biz, özellikle sana şunları helal kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden sahibi bulunduğun cariyeyi, amcanın kızlarından, halalarının kızlarından, dayının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle birlikte hicret etmiş olanları; birde inanan bir kadın eğer kendisini peygambere bağışlar da, peygamber de onunla evlenmek isterse onu, sadece sana, diğer mü'minlere değil. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neleri farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar, sana bir darlık olmaması içindir. Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

Bu ayet hakkında o kadar komik yorumlar okudum ki. O kadar anlamlar çıkaranları okudum ki. Bu ayeti nereye çevirirsen çevir 2*2=5 diyorsan ancak bu ayetten farklı bir anlam çıkarabilirsin.

Bu ve bunun gibi ayetlerdeki psikolojiyi incelediğimde şöyle bir sonuç aldım. Artık yeterli derecede taraftar edinilmiş, kayıtsız şartsız teslimiyet sağlanmış, sorgulamalar kalkmış, karşı çıkanlar zaten belli. Yaratıcı Allah Muhammed'in cinsel hayatını düzene sokarken akraba makraba dinlemeden veriyor, sonuna eklenen cümle de pek bir anlamsız kalıyor. Bu kadar sözden sonra Allah'ın çok bağışlayıcı olmasını eklemek, sanki bir işe yetişecek olan birinin güzel bi bağlama çekememesini örneklendiriyor.

Efenim başka bir ayette;
şahitlik konusu ele alınırken erkekse 1 kadınsa 2 tane olsun deniliyor. Şimdi burada kadının duygusallığı falan ele alındığında mantıklı oluşuyor gibi cevaplar veriliyor ama bu cevap asla beni tatmin etmiyor. Bu resmen padişahlığın babadan (akli dengesi yitik) oğluna geçmesi gibi bir şey. Tüm kadınlar duygusaldır gibi bi kural olamayacağı gibi, duygusal erkek yoktur kuralı da olamaz. Denildiği gibi bunu yazanın ancak ve ancak bir erkek olabileceği yorumunu çıkardım.

Nitekim bir çok ayette Muhammed'in günlük işlerinde kendisine engel çıktıktan sonra vahiy geldiğini düşünürsek Muhammed'in kendisine güvenmediğini ve bu mazlumiyetten kaynaklanan depresif haller oluştuğunu sanıyorum. O yüzdendir ki bu ayetler kimilerince alelade ve acele gelebilmektedir.

Örnek verecek olursak bir ayette der ki;
Peygamberinize sohbete gittiğinizde sohbetiniz bittiğinde hemen kalkın zira peygamberiniz bundan sıkılmakta vesayre. Ayetin orijinali istenirse koyarız.
Yani Peygamber direkt olarak söylemeyediği şeyler için Kuranı aracı kullanmakta. Çok üzgün bir şekilde ifade etmeliyim ki bu ve bunun gibi bir çok olay için Kuran aracılık etmiş.

daha niceleri var ama konuyu tartışmaya çevirmek istemiyorum. Konunun özü budur bu ve onlarcası Kuranın Allahın sözü olmadığını bana açıklamaktadır.
Alt 16-01-2010, 02:27
güneşinzaptıyakın güneşinzaptıyakın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

siparisci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
................. ya da bundan sonraki hayatımı gaflete düşerek şekillendireceğim.

.............................
gaflet bundan önceki hayatındaydı...
Alt 16-01-2010, 02:30
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger siparisci;

Bu ve buna benzer konular, sitede islenmekte. Bilhassa kadini insan yerine koymayan onu erkege peskes ceken ustelik erkege "kadini dovun" v.s. diyen, kadin icin evlilik yasi belirtmeyen, cocuk yasata evlilige "goz yuman" v.s. cok konu var. Vakit buldukca okursun.

Ben sana birsey sormak istiyorum. Hic bildigin ya da hatirladigin, kadinin (annenin degil) lehine olan bir ayet var mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 16-01-2010, 03:02
sadebiri sadebiri isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın evransel insan

Kadının erkeğe oranla daha çekici olduğu gerçeğini Kur'an-ı Kerim belirtmiştir.

Al-i İmran Suresi 14. ayette "Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan şehvet tutkusu insanlar için süslendirilip çekici kılındı (züyyine)." deniyor.

saygılar.

Önerilen Siteler