Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-10-2009, 20:41
Lusin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lusin Lusin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Hristiyanlıkta İçki

Toplumumuzda karıştırılan başka bir konuya değinmek istiyorum bugün. Ne yazık ki bir sürü insan Hristiyanların 7/24 içki içtiğini, zil zurna sarhoş olduğunu ve bunun dinimiz tarafından yasaklanmadığını sanıyor. Dolayısı ile toplumda kafirden öte bir de alkolik damgası yiyoruz.
Fazla uzatmadan, açık şekilde ayetlerle açıklayacağım bu konuyu.

-Hristiyanlıkta şarap yasak mı?
Hayır, İncil bize şarap içmeyi değil sahroşluğu yasaklar.
Şarapla sarhoş olmayın, bu sizi sefahate götürür. Bunun yerine Ruh'la dolun (Efesliler 5:18)

Şaraplarını içerken altından, gümüşten, tunçtan, demirden, ağaçtan, taştan ilahları övdüler.(Daniel 5:4)

Sen, karıların, cariyelerin, soylu adamların onlarla şarap içtiniz. Görmeyen, duymayan, anlamayan altından, gümüşten, tunçtan, demirden, ağaçtan, taştan ilahları övdün. Soluğunu elinde tutan, bütün yollarını gözeten Tanrı'yı ise yüceltmedin. (Daniel 5:23)

Zina, yeni ve eski şarap insanın aklını başından alır. (Hoşea 4:11)
Ayetlerden de anlaşılacağı gibi sarhoş olmak, dozundan fazla şarap içmek insanı kötülüklere sürükler ve yasayı çiğneme olasılığı ortaya çıkar(taştan ilahları övmek gibi).
Şarap düşkünü, zorba olmamalı; uysal, kavgadan ve para sevgisinden uzak olmalı.(Timoteos 3:3)
Yukarıdaki ayetten de anlayacağımız gibi, bir kişinin şarap düşkünü olması yasak değildir, eğer şarap içip zorbalık yapmıyorsa, insanlara zarar vermiyorsa bunun bizim dinimizce bir sakıncası yoktur.

Bunun yanında günümüzde de bilinen belli miktarda şarabın insan sağlığına iyi geldiği teorisi de İncil'de geçmektedir.
Artık yalnız su içmekten vazgeç; miden ve sık sık baş gösteren rahatsızlıkların için biraz da şarap iç. (Timoteos 5:23)
Biraz sözcüğüne dikkat çekmek istiyorum, zil surna şarhoş olana kadar iç değil biraz iç denmiş.
Umarım kafasında soruları olanların sorularını gidermişimdir
Alt 29-10-2009, 01:28
vesper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vesper vesper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

çok güzel demişsin lusin...

İçki konusuna itiraz genel olarak müslümanlardan geliyor, umarım bu başlık açıklayıcı olmuştur

Eğer insanlar sadece cezalandırılmaktan korktukları ya da ödüllendirileceklerini umut ettikleri için iyilik yapıyorlarsa o halde gerçekten acınacak haldeyiz.(albert einstein)
Alt 29-10-2009, 06:04
3.yol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
3.yol 3.yol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Lusin ve Vesper,

Icki konusunda benim soyle bir basligim oldu ....Faraza bir durumdan bahsettim ..... Mumin arkadaslar alindilar .... Ben sizin dusuncenizi merak ettim ..... bir hristiyan olarak benim bu baslikta yazdiklarimi cekinmeden elestiriniz lutfen :

http://www.turandursun.com/forumlar/...t=13974&page=3

Saygilar,
3.yol
Alt 29-10-2009, 11:12
digeri_1 digeri_1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben de içkiyi seven biriyim. İncili ve Tevratı bildiğimi sanıyorum ve orda yazılanlara göre de içki kullanımı sarhoş olmamak şartıyla tüketimine izin veriliyor. Zaten şu ayet herşeyi açıklıyor :

Artık yalnız su içmekten vazgeç; miden ve sık sık baş gösteren rahatsızlıkların için biraz da şarap iç. (Tim 5:23) Gerçi kavramlar rölativdir ama ortayolunu buluruz sanırım
Alt 29-10-2009, 14:13
Lee Lee isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Sarhoş olmadıktan sonra içki ne diye içilir ki...
İçeceksin güzelleşeceksin bu işin manası budur, kafan güzelleşecek ruhun hafifleyecek zihnin açılacak, dünyaya daha berrak bakıcaksın. Dertlerini kederlerini unutup neşeleneceksin. Sarhoşluk budur yoksa sarhoşluk içip te sokaklarda anırmak, nara atmak, kavga etmek demek değil.
Sarhoşluk güzel bir durumdur ve içki de sarhoş olmak için içilir. Artistlik için içenler de var tabi herşeyde olduğu gibi içki konusunda da dejenerasyon var.
Alt 29-10-2009, 17:06
vesper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vesper vesper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

3.yol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Lusin ve Vesper,

Icki konusunda benim soyle bir basligim oldu ....Faraza bir durumdan bahsettim ..... Mumin arkadaslar alindilar .... Ben sizin dusuncenizi merak ettim ..... bir hristiyan olarak benim bu baslikta yazdiklarimi cekinmeden elestiriniz lutfen :

http://www.turandursun.com/forumlar/...t=13974&page=3

Saygilar,
3.yol

Biraz önce başlıktaki tüm mesajları okudum

Bir Hristiyan olarak buna diyeceğim belli... ''Bunun nesi günah?'' diye sorarken haklısınız ben de anlamıyorum ya zaten. İçki içmeyi severim hele arkadaşlarla birlikte sohbet ederken... Dozunda içilen içkinin günah olduğunu düşünmüyorum. Zaten hristiyanlık inancında ruhla ilgili durumlara yasak getirilmiştir. yalan söylemek yasaktır tamam ama ne yiyip ne içiceğimize de Tanrı karışmaz. Aklı başında insanlar olarak bunlara kendimiz de karar verebiliriz diye düşünüyorum.

Sevgiler

Eğer insanlar sadece cezalandırılmaktan korktukları ya da ödüllendirileceklerini umut ettikleri için iyilik yapıyorlarsa o halde gerçekten acınacak haldeyiz.(albert einstein)
Alt 29-10-2009, 19:03
TomSawyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
TomSawyer TomSawyer isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Lee´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sarhoş olmadıktan sonra içki ne diye içilir ki...
İçeceksin güzelleşeceksin bu işin manası budur, kafan güzelleşecek ruhun hafifleyecek zihnin açılacak,
kafanın güzelleşmesi için, ruhunun hafifleyip açılması için, bütün derdi tasayı unutman için zil zurna sarhoş olana kadar içmen mi gerekiyor
Alt 30-10-2009, 14:31
recluse recluse isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

recluse - MSN üzeri Mesaj gönder
Red face

Lusin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Toplumumuzda karıştırılan başka bir konuya değinmek istiyorum bugün. Ne yazık ki bir sürü insan Hristiyanların 7/24 içki içtiğini, zil zurna sarhoş olduğunu ve bunun dinimiz tarafından yasaklanmadığını sanıyor. Dolayısı ile toplumda kafirden öte bir de alkolik damgası yiyoruz.
Fazla uzatmadan, açık şekilde ayetlerle açıklayacağım bu konuyu.

-Hristiyanlıkta şarap yasak mı?
Hayır, İncil bize şarap içmeyi değil sahroşluğu yasaklar.
Şarapla sarhoş olmayın, bu sizi sefahate götürür. Bunun yerine Ruh'la dolun (Efesliler 5:18)

Şaraplarını içerken altından, gümüşten, tunçtan, demirden, ağaçtan, taştan ilahları övdüler.(Daniel 5:4)

Sen, karıların, cariyelerin, soylu adamların onlarla şarap içtiniz. Görmeyen, duymayan, anlamayan altından, gümüşten, tunçtan, demirden, ağaçtan, taştan ilahları övdün. Soluğunu elinde tutan, bütün yollarını gözeten Tanrı'yı ise yüceltmedin. (Daniel 5:23)

Zina, yeni ve eski şarap insanın aklını başından alır. (Hoşea 4:11)
Ayetlerden de anlaşılacağı gibi sarhoş olmak, dozundan fazla şarap içmek insanı kötülüklere sürükler ve yasayı çiğneme olasılığı ortaya çıkar(taştan ilahları övmek gibi).
Şarap düşkünü, zorba olmamalı; uysal, kavgadan ve para sevgisinden uzak olmalı.(Timoteos 3:3)
Yukarıdaki ayetten de anlayacağımız gibi, bir kişinin şarap düşkünü olması yasak değildir, eğer şarap içip zorbalık yapmıyorsa, insanlara zarar vermiyorsa bunun bizim dinimizce bir sakıncası yoktur.

Bunun yanında günümüzde de bilinen belli miktarda şarabın insan sağlığına iyi geldiği teorisi de İncil'de geçmektedir.
Artık yalnız su içmekten vazgeç; miden ve sık sık baş gösteren rahatsızlıkların için biraz da şarap iç. (Timoteos 5:23)
Biraz sözcüğüne dikkat çekmek istiyorum, zil surna şarhoş olana kadar iç değil biraz iç denmiş.
Umarım kafasında soruları olanların sorularını gidermişimdir
Bunun aciklamasi basit degil mi? insanlarin uygulamadaki eksiklikleri inanclarin ozune mal edilmeye calisiliyor hepsi bu yoksa akli basinda teist her insan incil'den boyle bir anlam cikarilamayacagini bilmeli

Aslinda inanclara bu sekilde saldirma aliskanligini coktan gecmis olmamiz gerekirdi ama bu konuda bir adim bile yol alamamis olmamiz da uzucu.

Bu arada sanirim Timoteos da bu konuda biraz koz vermis insanlara

Sevgi ve Saygilar

"Yalnızlığım;insanlar,geveze hatalarımı övüp,sessiz erdemlerimi eleştirmeye başladığında doğdu..." Halil CİBRAN
Alt 31-10-2009, 01:55
Lusin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lusin Lusin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

recluse´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunun aciklamasi basit degil mi? insanlarin uygulamadaki eksiklikleri inanclarin ozune mal edilmeye calisiliyor hepsi bu yoksa akli basinda teist her insan incil'den boyle bir anlam cikarilamayacagini bilmeli

Aslinda inanclara bu sekilde saldirma aliskanligini coktan gecmis olmamiz gerekirdi ama bu konuda bir adim bile yol alamamis olmamiz da uzucu.

Bu arada sanirim Timoteos da bu konuda biraz koz vermis insanlara

Sevgi ve Saygilar
Bir şey anladıysam Arap olayım

Derin olan kuyu değil kısa olan iptir
Alt 01-11-2009, 00:44
recluse recluse isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

recluse - MSN üzeri Mesaj gönder

Lusin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir şey anladıysam Arap olayım
Onyargisiz okursan anlarsin
Sadece yazdiklarina katiliyorum demek istemistim ok
Sevgi ve Saygilar

"Yalnızlığım;insanlar,geveze hatalarımı övüp,sessiz erdemlerimi eleştirmeye başladığında doğdu..." Halil CİBRAN

Önerilen Siteler