Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-12-2018, 16:11
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben sonradan kafir oldum benim katlim gerekiyor galiba. Söylüyorum kimse takmıyor.
Alt 03-12-2018, 16:24
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Zeydin eski karısı yeni anası zeyneb validemiz.
Bende annemle evleneceğim inşALLAH.
Alt 03-12-2018, 16:50
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet çocukça..Kuran'da ateizmin olmadığını söylememe rağmen,bana ayetleri işaret edip ''ama buralarda sizden bahsediliyor'' demeniz çocukça..Daha önce ''niye milyarlarca insan inanıyor?'' demeniz de çocukçaydı..
Hiç alınmaca yok..Durumunuz iyi değil

Şeriate göre tabi ki öldürülmemiz lazım ama dediğim gibi,Kuran'da biz yokuz..Kuran,tamamen farklı şeylerden bahsediyor..Münkirlikten,müşriklikten bahsediyor ama biz böyle insanlar değiliz..Haliyle kuran bize hitap etmiyor..

Kur'an,

"Yoksa onlar bir Yaratıcı olmaksızın mı yaratıldılar?"

Aynı ayette geçen "Veya kendi kendilerini mi yaratıyorlar?" sorusuyla da sadece maddenin varlığını kabul eden ve bir yaratıcı olmadan oluştuğunu iddia eden materyalist düşünceye işaret ederken,

Siz, biz farklıyız mı diyorsunuz?

Evet haklısınız, çocukca

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 03-12-2018, 17:08
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'an,

"Yoksa onlar bir Yaratıcı olmaksızın mı yaratıldılar?"

Aynı ayette geçen "Veya kendi kendilerini mi yaratıyorlar?" sorusuyla da sadece maddenin varlığını kabul eden ve bir yaratıcı olmadan oluştuğunu iddia eden materyalist düşünceye işaret ederken,

Siz, biz farklıyız mı diyorsunuz?

Evet haklısınız, çocukca
Ateizmin ne olduğu belli,bu kavramın/kelimenin ne zaman ortaya çıktığı belli..Buna rağmen,çok eskilerde yazılmış/derlenmiş bir mit kitabının içindeki cümleleri işaret edip,''aha burada ateizm var'' demek,tabi ki çocukça..
Bu,20.yüzyılda kabul gören evrim teorisine dair kuranda işaret arayanlarla aynı şey,aynı kafa..

Eğer kutsal kabul ettiğiniz kitap,yeni bir kitap olsaydı,o zaman ayetlere bakabilirdik..Mesela şöyle bir kutsal kitabınız olsaydı;
https://www.idefix.com/Kitap/Ucan-Sp...=0000000339636

Sizin kitapta,mesela rumlar filan var..Rumlardan bahseden bir kitapta,birkaç yüzyıl önce ortaya çıkmış bir şeylerden bahsedilmesi imkansız..Bunu anla(ya)mayan insan,çocuktur işte..
Alt 03-12-2018, 17:16
Üye

Ateizmin ne olduğu belli,bu kavramın/kelimenin ne zaman ortaya çıktığı belli..Buna rağmen,çok eskilerde yazılmış/derlenmiş bir mit kitabının içindeki cümleleri işaret edip,''aha burada ateizm var'' demek,tabi ki çocukça..
Bu,20.yüzyılda kabul gören evrim teorisine dair kuranda işaret arayanlarla aynı şey,aynı kafa..

Eğer kutsal kabul ettiğiniz kitap,yeni bir kitap olsaydı,o zaman ayetlere bakabilirdik..Mesela şöyle bir kutsal kitabınız olsaydı;
https://www.idefix.com/Kitap/Ucan-Sp...=0000000339636

Sizin kitapta,mesela rumlar filan var..Rumlardan bahseden bir kitapta,birkaç yüzyıl önce ortaya çıkmış bir şeylerden bahsedilmesi imkansız..Bunu anla(ya)mayan insan,çocuktur işte..
Size daha önce de başka bir konu ile ilgili sormuştum çünkü zaman zaman beni şaşırtıyorsunuz.
Şimdi bu yanıtınız için soruyorum.

Siz ciddi misiniz?

Kur'an'ın ateistlere hitap edebilmesi için, içerisinde "ateizm" kelimesinin geçmesi gerektiği gibi bir düşünceniz mi var?

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 03-12-2018, 18:29
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tur ve ilgili ayetler,

Yoksa onlar bir şey olmaksızın mı yaratıldılar? Veya yaratıcılar onlar mı?

Yaratılmak takıntısı mı var ateistlerin? Yaratılmak? Bu ayet kafadan çöpe gitti.

Ne yaratılması yahu? Ne yaratması?

O kadar sığkı sözler o bölümü öncesi sonrasını okuyun acınacak durumda.

Yok kızlar ona erkekler sizemi, yok gökleri onlar mı yarattı? gibi abuk sabuk muhammedi uyduranlar ekibi her şeyin yaratıldığı inancı üstünden vermiş ayarı

En komiği okuyor okuyorsun , pat yine aynı hikaye,

Yoksa onların Allah'tan başka ilâhları mı var? Allah, onların şirk koştukları şeylerden münezzehtir.

Arkadaş ateistlere müşrik muamelesi (putperest) çekmeyi bırak. Putperest inancınıza göre arap putuna tapmayan her farklı inançlı kafir, müşriktir. Gerçeğin üstünü örten.

Zaten putununda en büyük takıntısı kendine eş koşulması. Şirk ile ateizmi bağdaştırma gayretin ateizme şirk koşmaktır .

Müşrik dediğinde ateistleri kastediyor mu diyeceğiz? Ateist kelimesi geçmesi için yaratılmak, yaratıcı, yaratılan eylemlerini atfedemeyeceğini bilmesi gerekiyor her haltı biliyor ya bu put. Hayret ateizmin ne olduğunu bilmiyor. Münafık, müşrik, neyin ifadesi bilmeden mi kullanıyor bu put? Kafir kelimesini ateistleri kapsıyor diyecek adam ayetlerle kanıtlamalı, cımbızlayıp farklı inançlara sahiplere seslenen ayetleri ateizme maletme kurnazlığından vazgeçin, verdiğiniz her örnek inançlı, farklı inançları temsil eden ve dışına taşmayan ayetler.

Bunları aşmışmış. Arap masallarını gerçek zannedip neyi aşıyorsan artık. Kapasitesi yazıldığı çağı aşamıyor, ne atezimi yahu, bildiğin herkesi inançlı sanıyor.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 03-12-2018, 20:36
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Size daha önce de başka bir konu ile ilgili sormuştum çünkü zaman zaman beni şaşırtıyorsunuz.

Siz ciddi misiniz?

Kur'an'ın ateistlere hitap edebilmesi için, içerisinde "ateizm" kelimesinin geçmesi gerektiği gibi bir düşünceniz mi var?
Şu ''siz ciddi misiniz?'' sorunuz bile çocukluğunuzu gösterir..

Kuran,insanları ikiye ayırır..Kuran'a (Allah+Muhammed) inananlar ve Kuran'a inanmayanlar..İnanan kesimi mümin veya müslim diye belirtir,inanmayan kesimi ise ''kafir'' olarak belirtir..Müşrik,münkir veya putperest gibi kavramların hepsi,kafir kelimesinin içeriğindedir..
Kafir,özellikle Muhammed'e inanmayan kişi anlamında kullanılır ama bu kavram,zamanla Müslümanlar için de kullanılmıştır..

Akait dersi veriyorum,kurduğum cümleleri iyi okuyun..

Mesela haricilere göre büyük günah işleyen müslümanlıktan çıkar ve kafir olur..Şiiler de kendileri gibi olmayanları kafir olarak görürler zaten..
Aslında bu kelime ilk olarak güvenilmeyen kişi anlamında kullanılmış..Sonra Müslüman olmayanlar için kullanılmış..Sonrasında Müslüman olup,farklı düşünenler için kullanılmış..

İslami literatüre göre ateist olan ben, Muhammed'in peygamberliğini kabul etmediğim için kafirim..Hepsi bu..Beni kafir diye damgalayan islamdır..Aslında benim birşeyi kabul etmediğim veya reddettiğim filan yok..Buradan ateizm dersine geçiyoruz..
Ateist,herhangi somut bir şeyin varlığını kabul etmeyen veya bir inancı reddeden kişiye denmez..Ateist,her türlü dogmayı/miti/inancı yok sayan,bu yazılanları/söylenenleri ciddiye almayan kişiye denir..Ateist,bu bağlamda inkar eden,reddeden kişi değildir..Her türlü dini/spiritüel iddialara s.ktir çeken kişidir..

Bir Müslüman,kuranı işaret edip,kuranda ateizmin olduğunu da veya evrim teorisinin olduğunu da veya kuantum fiziğinin olduğunu da iddia edebilir..Böyle yapması gayet doğaldır da..Varlığına dair en ufak bir kanıt olmayan Allah'ın,Muhammed'in ve Cebrail'in bir mağarada buluştuğunu hakikat sanan birisinin,bu tarz iddiaları öne sürmesi anlaşılabilir..Yani sizi anlıyoruz..Hatta sizi sizden daha iyi anlıyoruz..Umarım birgün sağlığınıza kavuşursunuz..Çok ciddiyim..!
Alt 03-12-2018, 20:47
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Siz ciddi misiniz?

Bütün müslüman olmayanlara ne diye hitap ediliyor ?

Kafir diye...

Kâfir, (Arapça: كافر - kāfir, çoğulu: كفّار - kuffār, kadın için kâfire kullanılır, çoğulu: kevâfir[1]) İslam dini terminolojisinde küfür işleyerek dinden çıktığı düşünülen veya hiç Müslüman olmamış kişiye denir.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 04-12-2018, 03:48
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Turdur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bütün müslüman olmayanlara ne diye hitap ediliyor ?

Kafir diye...
Bunu bütün müslümanlar böyle diyor, bunada canu gönülden iman ediyorlar ama mesele onların dediği kadar basit değil.
Daha doğrusu onların görmek istedikleri gibi değil.

Kuran, müslüman olmayanları, "Ehli kitap, Yahudi, Hristiyan" olarakta görüyor ve ayırıyor, hatta "Sabiiler, Nasraniler, Mecusiler" diye de liste uzuyor.
Bunlara kafir filanda demiyor, iyisi var kötüsü var vs. diyor, kafir dediği bunların içinden olanlara diyor ki zira kafir örtmek anlamında bir kelime, "bile bile inkar edenler" veya "bilerek inkar edenler" kafirlerdir diyor.

Bilerek!

Şimdi bir Ateist Allahı bilmez, bilse zaten Ateist olmaz, zaten yok der, haliyle kafir diye kast edilen, ateistler değil ki?
Müşrik, munafık lar da ateisterle alakalı değil, bilakis din içindeki kimselerle alakalı.
Bu yüzden @Ahlaksız haklı, tamamen katılıyorum ona, ateistin ismi cismi geçmiyor. Mevzu bir hedef şaşırtmadan başka bir şey değil.

Kısacası kafir din dışında ki kimseler değil, bilakis din içinde ki kimselerdir, onlarda kendilerince maddi çıkar, menfaat yüzünden hakkı "bilerek" gizlemek, örtmek gibi bir işe giriştikleri içindir.

Bu meselenin birde Sufilik ayağı vardır ki, ben ona şurada değinmiştim, bilerek iman/inkar diye.

Hasılı Kafir olmak için "bilmek" şarttı vardır, bilmeyen istese de kafir olamaz.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 04-12-2018, 09:28
Üye

İslami literatüre göre ateist olan ben, Muhammed'in peygamberliğini kabul etmediğim için kafirim..Hepsi bu..
Ben de onu diyorum.

Önerilen Siteler