Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-12-2010, 02:09
axzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
axzel axzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ATEIST DUSUNCE YAKLAŞIMI ANALİZ

DEVAM :::::::::

Atesit Allah a inanmaz ancak bu şekilde de kalmaz nefret ede ve Allah a düşmandır. Bu da inançsızlık inancıdır aslında.

peki neden inanmayan ateist inanmamakla kalmayıp üstüne birde inanmadığı şeye nefret ile bakar ?

bir ateiste "bak ne güsel dünya allah yaratmış, mükemmel bir sürü hayranlık vren güzellik var, su basit bir su bile hayranlık veren bir sürü bilimsel gerçek ile karşımızda, ve bunların hepsi insan için..." dense. o allah yarttı dendiği için otomatik saldırıya geçer ve hayır efendim der eksik der.

o yüzden bir ateist hayata güzel gözle bakmaz. dünyaya ve içindeki hayranlık veren güzel şeylerde hep bir eksiklik arayışı içindedir.

örneğin bu sitede de gördüm ki "göz" bakın ne kadar güzel ve önemli. ve çok da yüksek bir teknoloji ile create edilmiş denilse. hayır efendim dior ve gözmü ne kadar kötü hatta eksik o kadar ki o nu yapan bir mühendisi işden atarlar be diye söylenior.

peki neden ?

hiç bir ateist şöyle demiyor:
"ben allah a inanmıyorum, bu dünya güzel bir yer çok güzel oluşmuş, oldukça yüksek teknoloji hatta günümüzün teknolojisi bile az geliyor bunları anlamamıza, dünyada olduğu gibi vücudumuzda dahi çok gelişmiş sistemler var ve bunlarda oldukça güzel. elmalar çok güzel meyvalar da. ancak ben işde bunları yapanın allah olmadığını düşünüyorum. kendileri oluşmuş diye düşünüyorum... "

ama böyle demior bir ateist ne diyor:
"ben allah a inanmıyorum.. bak ne kadar çirkinlik var dünyada. heryerde eksiklik. her tarafımız dökülüyor. ne kadar kötü bir dünya. şu gözümüze bak hele bi. 500 mt ötedeki karıncayı görseydikya. uçamıyoruzda. elmalar da neden acıları var. su kirlenmeyen bir şey olmalıydı. hayat çok kötü, bunları bir tanrı yapmışşsa çok kötü yapmış ve zaten ben ona inanmıyorum".

hmmm

peki nedir bu psikolojinin altındaki gerçekler...

şu olabilir belkidemi ? :::

bir ateist için tanrı yok. olsaydı bu dünya daha güsel olmalıydı. insanlar hastalanmamalı. sakat insan olmamalı. fakirlik olmamalı. kimse kimseyi öldürmemeli. yemeliyiz ama şismanlamamalıydık. hele birde yaşlanma olmamalıydı. tanrı olsaydı kesin böyle olurdu o yüzden tanrı yok. olsaydı neden bu kötülükler var.

bu düşünce tarzının islam la açıklaması ise şu:

bu dünyada zorluklar var. ve allah bu dünyada insanlara müdahale etmior. hastalanmanın olmadığı bir yer var. yiyorsunuz şişmanlamıorsunuz, hatta tuvalate dahi gidilmiyor. güçlüsünüz. sağlıklısınız. zindesiniz. herşey en mükemmel. yaşlanma da yok. hep taze ve gençsiniz...

işde allah bu yere cennet diyor ancak oraya sadece ve sadece gerçekden hakedenleri alacak. bu kısa bir dünya hayatı. kısa bir sınav yapıyor bizi. 60 dk

saygılar.............................
Alt 13-12-2010, 15:32
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

40 yıllık kafirim hakkımda bu kadar sallandığını duymadım. "Bir ateist diyor ki..."

Hangi ateist ülen? Her müslümanı "kaynak" kabul etsek, canlı yayında peygamberle görüşen çatlaktan, çıplak namaz kılan denyoya kadar zilyon tane örnek veririz.

Kimden bahsediyorsan söylersin, biz de açar okuruz, "yanlış anlamışsın aslında şöyle demek istiyor" ya da "evet adam ateist ama bize göre de yanlış" vs... deriz.

İşkembe-i kübradan "ateist olanın düşünce tarzı" diye bir genelleme uydurulmaz. Mesnetsiz atılmaz(En azından 150 gramdan ağır beyni olanlar arasında).
Alt 13-12-2010, 15:49
nehir nehir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Talking

milomanara´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
40 yıllık kafirim hakkımda bu kadar sallandığını duymadım. "Bir ateist diyor ki..."

Hangi ateist ülen? Her müslümanı "kaynak" kabul etsek, canlı yayında peygamberle görüşen çatlaktan, çıplak namaz kılan denyoya kadar zilyon tane örnek veririz.

Kimden bahsediyorsan söylersin, biz de açar okuruz, "yanlış anlamışsın aslında şöyle demek istiyor" ya da "evet adam ateist ama bize göre de yanlış" vs... deriz.

İşkembe-i kübradan "ateist olanın düşünce tarzı" diye bir genelleme uydurulmaz. Mesnetsiz atılmaz(En azından 150 gramdan ağır beyni olanlar arasında).
walla bu yanıtın üstüne yanıt tanımıyorum!..

insan düşüncelerinin ürünüdür!
Alt 13-12-2010, 18:14
axzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
axzel axzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ülen bu sitede bu tarzın dışında bir şey görmedim ki zaten,

ülen aynaya bak.. göreceksin..

ülen zaten bu tarz cevabın da buna bir örnek oluşturmuş konumda zaten.

ülen saygılar..
Alt 13-12-2010, 18:30
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ateist olanın düşünce tarzı????
Bıyıklı erkeklerin yemek yeme şekli???
Van kedilerinin süt içme şekli???
Ağır siklet boksörlerin yürüme tarzı???
.
.

Karşılaştırılan şeyler mantıklı değildir.
Ateizm bir düşünce akımıdır. Bu düşünce akımının özellikleri ile değerlendirilir.
Şöyle ki;
"Ateistler; bazen "tanrıtanımaz" kelimesiyle anılsalar da, bu isimlendirme var olan bir tanrıyı reddetme fikrine atıfta bulunduğu için ateistler tarafından kabul görmez. Ateizm inanç koşullanmalarını, hayali yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhani varlıklar da reddedilir" v.s.
Kaynak, http://tr.wikipedia.org/wiki/Ateizm

Bu düşünce akımındaki insanların davranış şekilleri, bu düşünce yapısını bağlamaz.
Bir ateist kibar olabileceği gibi kaba da olabilir. Bu kişiseldir.

Düşünce tarzı ile insanları yargılamaya en çok karşı çıkması gerekenler Müslümanlar olmalıydı. Tam tersi olmuş.
Garip

Saygı, herşeyden önce...
Alt 15-12-2010, 00:29
zocor zocor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

ateistler sadece var olan ile ilgilenir, bir adım ötesini görmek istemezler..evrim diye tuttururlar evrimle Tanrıyı yok saymaya heves ederler ama bu dünyanın evrimden başka birçok dinamiği olduğunun farkında bile değillerdir, yer altı yerüstü enrerji kaynakları, bunca madenler, nimetler, ürünler meyveler sebzeler, fizik kanunları vardır, ama görmezler; resmen bir hayat oluşsun diye var olan tüm unsurları es geçerler çünkü bunları görmek işlerine gelmez..

sonra bu unsurları gören inananları eleştirmeye çalışırlar kendi bakış açılarıyla..
Alt 15-12-2010, 04:30
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Inandiklari kitap derki Allah onlarin kalplerini kulaklarin mühürler gözlerindede bir perde vardir onlar artik görmezler ve bu Allahin zocor köleside görmek islerine gelmez der !

Aslinda yazacak cok sey var ama sonra ortalik zocor gibi olmasin !!

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 15-12-2010, 11:40
zocor zocor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

kabak gibi yaratılmış bir evren varken Tanrıyı sebebpsiz yere yok sayarsanız ayetteki gibi gözleriniz ve kulaklarınız mühürlenir gayet normal..
Alt 15-12-2010, 11:45
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yahu bu mühür saçma inançları, yobazığı, cahilliği engelleyen bir mühür. Bırakın vursun mühürü.
Alt 16-12-2010, 12:51
osma osma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

axzel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bir ateist diorki:
"Sizin iddianiz Allah herseyden güclü ! Herseyi bilen , gören , isitendir !

Herseyi Allah yaratmisdir vs vs vs

Surada sadece bir soru soracagim

Herseyi bilen , herseyi gören , herseyi isiten , HERSEYI YARATAN ALLAH

Kendisinden milyarlarca KAT GÜCLÜ DAHA ILIMLI Bir ALLAH yaratabilir mi ?

Ve Allah Kendisini YOK edebilir mi ?
HAdi Yok ederse Kendinisini tekrar var edebilir mi ?

Bunlara cevap gelirse Müslüman olacagim !"

---------------------

saçma sorulara cevap verilmez...

bende cevap vermeyeceğim, ancak cevap versem dahi bu (ki zaten verilmiş) ateist olan birisi asla cevabı düşünmez. hala aynı yöndedir soru, hani nerde allah tan büyük yaratabilirmi yaratamazmı. söylesek kelimeler o kelimeler cümleleri düşünmez. amac asla anlamak değildir. islama saldırmak, ve inanmadığı halde "allah a düşman" olmakdır.

zaten aynen bu soruya cevap verilmiş ve cevabı alan ateist zatın bu kadar uzun fikir yazısına cevabı gerçekten çok güsel yansıtıyor o nun amacını, düşünce tarzını:
--------------------
"hadi arkadaslar kivirmak gerekmiyor ya evet yada hayir

ya yaratabilir yada yaratamaz hangisi ???"
--------------

evet düşünce yok söylenenleri analiz etme yok, söylenen kelimelerin önemi yok çünkü. amaç cevap versinlerde bende düşüneyim değil çünkü. dinlemek anlamak anlamaya çalışmak değil. başdan nokta koyulmuş ve amaç zaten bilindiği halde bu sorunun saçmalığı, amaç saldırmak..

peki inanmıyorsan inanma, o zaman neden düşman oluyorsun. tabii ki olcak, o hakettiği yeri sağlamlaştırmak istiyor.

o yüsden hiç bir ateist asla düşünmez. o başdan düşünmüşdür. ne söylerseniz söyleyin düşünmez. sadece evirir çevirir ve allah a islama kurana nasıl saldırırım diye düşünür.

verilen hiçbir cevap onu tatmin etmez. o na göre kuran ın herşeyi yanlışdır. bir şeyi on şeyi değil herşeyi. kuran da yanlışlık oranı %99.99 değildir. %100.00 dır.
ve %0.0000000001 dahi bile doğruluk yokdur bir ateiste göre. hiç bir ateistin ben çıkıpda kuran da şu cümlede güsel söylenmiş dediğini görmedim.

bu düşünce tarzının adı ise "saldırmak" dır. evet sadece bu. o yusden hiç bir ateist "kuran doğrumu" diye tartışmaz. sadece "kuran bak nasıl yanlış" diye tartışır. şu ayet şu cümle ne diyor bunda böyle çelişkiler var demez. ne olursa olsun bütün düşünce "kuran işde bak bu ne yanlış aptalca cümleler" şeklinde yaklaşır.

bu şekilde ise bir ateist kuran a yaklaşımıyla asla etik değildir, bilimsel değildir, modern düşünceli değildir, fikirsel değildir, saygı zaten yok..

saygılar..
gerçek ataist yoktur sahte ataist siniz siz hiç acı sıkıntı çekmiyormusunuz gerçek ataist olsanız1 dakika yaşamanız manasız kendinizi kandırmayın bal gibi inanıyorsun kendinizi hemen öldürmeniz lazım ozaman inanırım sizin gerçek ataist oldugnuza çünkü 0 fırla 99999999999999999999 çarp sonuç sıfır.güzel bir araban var herkesce blinen bir yalancı geldi araban yanıyor dedi kafaya takmassın yalancının teki dersin bi başkazaman bitane daha gelse oda araban yanıyor dese kafada şüphe oluşur aynı yalancı bitane daha gelse araban yanıyor derse şüphe falan kalmaz inanırsın koşarak gidersin .peki 124 bin peygamber farklı zamanlarda gelmiş ve bunların yalan söyle dikleri duyulmamış bunlar öldükten sora yok olmicaz hesaba çekilicez diyorlar 3 yalancıya inanırız peki neden hiç yalan söylemiyen ve mucizelerle gelen peygaberlere niçin inanmıyalım.dünya toplansa bir sinek yaratamaz sinek oların kanını emse onuda geri allamasınız bukadar bukadar aciz varlıklarız.rabbine secde yapmyan deli olması gerekir.ben ilkokul mezunuyum engelliyim kaslarım eriyor ellerim ve ayaklarımdan yinede şükrediyorum niçin çünkü sınavda yız gelen gidiyor.kimse ebedi dünyada kalmıyorbunu 2 saatte yazdım sakat ellerimle niçin? sınav 1kere olur i 2 keredegil onun için

Önerilen Siteler