Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-11-2007, 11:05
Üye Değil

Standart Re: Erdal İnönü yaşamını yitirdi..

Sayın Yılmaz Özdil ;

"Şu çılgın Türkler" kitabını okudunuz mu ?
"Kurtuluş" isimli filmi izlediniz mi ?
gibi absürd bir soru sorayım size.
Ben "Beyni zehirliler" grubundan olduğumdan,bu tür absürd sorularımı idare ediverin lütfen *ops:

T.B.M.M de yapılan oturumda Mustafa Kemal paşa'ya "Başkomutanlık" veriliyor.
Hem de T.B.M.M sinin "Yetki"leri ile donatılmış olarak.
Yunan ordusu harekete geçmiş ve ordumuzu bulunduğu bir çok noktadan geri atarak ilerliyor.
Başkomutan cephede değil !!
Nerede ?
Daha önceden kararlaştırıldığı gibi, Ki "Aman Yunan ordusu harekete geçti isterseniz iptal edelim." denilmesine rağmen iptal ettirmeyip konuşma yapacağı 1.Öğretmenler kurultayında.
Ne yapıyor ?
Bir milletin "Makus" talihinin,yalnız"Askeri tedbir" lerle değil,ilkönce ve mutlaka "Eğitim" ile yenilebileceğini belirttiği bir konuşma.
Konuşmada "Eğitimcilere" önemli bir görevi "Emanet" ediyor.

Sonra ?

Eğitimcilerimiz verilen görevi öyle güzel yapıyorlar ki,şu an oluşan durumdan "Dert yanıyor"lar.

Ört ki ölem
durumları yani....

Bir Erdal İnönü ile olsa iş kolaydı *

Saygılar......
Alt 02-11-2007, 11:39
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ne yazıkki ''kör ölünce sürme gözlü'' oluyor. Aynı Erdal İnönüde olduğu gibi.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 02-11-2007, 17:16
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

(Alıntı: Vatan, 02.11.2007)

Bir Vakit klasiği!

Vakit gazetesi yine yaptı yapacağını ve hedefe bu kez Erdal İnönü'yü koydu: "Deniz Gezmiş teröristini odasında saklamıştı"

İnönü hakkında tek kötü yazıyı Vakit yazarı yazdı.
Cenazenin bile kalkmasını beklemediler. Herkesin gönlünde taht kurmuş bir insanı karalamak bu kadar kolay mı?

SHP'nin Onursal Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı ismet İnönü'nün oğlu olan Prof. Dr. Erdal İnönü'nün hayatını kaybetmesinin ardından basında onlarca köşe yazarı İnönü'nün zerafetini, ince zekasını ve siyasetteki farklı üslubunu belirten yazılar yazdı. Ancak Vakit gazetesi Erdal İnönü'nün henüz cenazesi kaldırılmadan zehir zemberek bir köşe yazısı ve bir haber yayınladı.

Vakit yazarı Ali İhsan Karahasanoğlu "Erdal İnönü” dedikleri!.." başlıklı yazısında, Anayasa Mahkemesi'nin türbanı yasaklayan kararında başvuru dilekçesinin aldında Erdal İnönü'nün imzasının olduğunu yazarak, davaya konu olan dilekçeyi yayınladı.

Karahasanoğlu'nun yazısının bir bölüm şöyle;

"Önceki gün ölen, sağcısından solcusuna, AKPartili bakanlarından bürokratlarına kadar birçok kişi tarafından övücü sözlerle yâd edilen Erdal İnönü, şu meşhur üniversitelerde kılık kıyafeti serbest bırakan kanun maddesinin iptali için açılan davanın dava dilekçesinde imzası olan kişi imiş meğerse..
Sosyal demokrat parti kur.. Solculuğu apayrı bir söylem üzerine oturtmaya çalışma iddiası ile ortaya çık.. Sonra gel, “üniversitede kılık kıyafet yasağı olmalı” diye Anayasa Mahkemesi’ne dava aç!
Tutarlılık görebiliyor musunuz?
Ben göremiyorum..

İnönü’nün arkasından yere göğe sığdıramayan açıklamalar yapıp, övgüler düzenlerde de ben tutarlılık göremiyorum.. Birçoğu başörtü yasağına karşı kişiler.. Ama başörtü yasağının altında kimler var, onu bile zahmet edip bakmıyorlar.. Veya karşı cenah o kadar güçlü ki, hem bu yasağı koyuyor, koyduruyor, hem de kendilerini sosyal demokrat, temel haklardan yana sempatik insanlar olarak tanıtabiliyorlar!

Evet, başörtü yasağı kararının davacısı, gördüğünüz gibi SHP Genel Başkanı sıfatıyla Erdal İnönü’den başkası değil!
O şimdi, davacı olabilecek konumda değil artık..
Başörtü mağdurları davacı, o davalı bugün..
Kararı da, “Mutlak Hakim” olan verecek!
Anayasa Mahkemesi değil!"

TERÖRİSTİ ODASINDA SAKLADI

Gazetede ayrıca Erdal İnönü ile ilgili "İnönü'nün gerçek yüzü" başlıklı yarım sayfalık haberde de, Erdal İnönü ile ilgili çarpıcı iddialara yer verildi.

"Erdal İnönü; yasakçı tavrı, PKK’yı güçlendiren çıkışları ve odasında terörist saklamasıyla hatırlanacak
Malûm çevreler, Türkiye'ye tarihinde görülmemiş krizler yaşatan Bülent Ecevit'in ardından düzdüğü methiyelerin benzerlerini önceki gün hayatını kaybeden Erdal İnönü için de dillendiriyor.

İnönü’nün "Dürüstlüğünden" dem vuruyor, "Türkiye’nin gülen yüzüydü" diyor!.. Tarihi gerçekler ise, İnönü’nün geçmişteki icraatları, beyanları, o güler yüzünün altında halkın inanç değerlerine büyük bir karşıtlık içinde olduğunu ortaya koyuyor" denildi.

Düşünebildiklerinin hepsini düşünülebileceklerin tamamı zannetme!
Alt 02-11-2007, 18:01
rebera_roni rebera_roni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu ülkede insanlar öldümü değer kazanıyor.yakınlarına sabır diliyorum.

HiÇ BiRŞeY HaKKıNDa HeRŞeY
Alt 04-11-2007, 18:30
vacsmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vacsmt vacsmt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ALLAH rahmet eylesin.Türk milleti önemli bir değerini kaybetti.
Yakınlarının da başları sağ olsun.........
Alt 04-11-2007, 18:37
InVitatio
Üye Değil

....
Alt 04-11-2007, 19:25
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Erdal Inonu'yu pek tanimam. yazilanlardan anlasildigi uzere, espirili, mantikli bir insanmis. Hatirasinin kalici olmasi dileklerimle...

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 05-11-2007, 00:10
arayis arayis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

öldükten sonra en çok ne istiyorsa o olsun diyorum erdal inönü için.
Alt 05-11-2007, 16:54
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Erdal İnönü'nün ağzından hayatını, dinlemek ve seyretmek isteyenler için;

http://www.ntvmsnbc.com/modules/habe...22&cbQuality=1

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche
Alt 07-11-2007, 01:21
3.yol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
3.yol 3.yol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben de Hasan Cemal'in Milliyet Gazetesinde cikan yazisini ekliyorum:

Erdal İnönü'nün muhalefet şerhi!

Erdal İnönü, toplumun çok değişik kesimlerinde saygı duyulan, sevilen bir insandı. Temasa geldiği çevrelerde sıcaklığını ve içtenliğini hemen hissettirir, iyi duygularla selamlanır, sempati uyandırırdı.
İnsan ilişkilerinde sıcaktı, yakın davranırdı ama aynı zamanda ölçülü, rahatsız etmeyen bir mesafe koymasını da bilirdi.
Siyasetin dışında, bilimden, sanat ve kültürden oluşan bir başka zengin dünyası olduğu için de ormanda, ağaçların arasında kaybolmazdı.
Arada bir, o başka dünyasına sığınarak Türk siyasetinin sığlığına, sıradanlığına tahammül gücünü arttırmaya çalışırdı.
Ben de, çok seyrek de olsa Erdal Bey'le onun siyaset dışı dünyasında buluşmanın keyfini yaşamıştım.
Bir gazeteci olarak Erdal İnönü'yü daha çok siyasetçi yanıyla tanıdım.
1980'li yılların başında, 12 Eylül askeri yönetiminin sonunda sosyal demokrat olarak siyasete adım attıktan 1990'ların ortasına kadar kendisini yakından izledim.
Hem solu birleştirme konusundaki içtenlikli çabalarını, hem de demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları ile ilgili yaklaşımlarına destek olmaya çalışmıştım.
Erdal İnönü'nün demokrasi çıtası yüksekti.
Belki bir başka deyişle:
Erdal Bey'in demokrasi ve uzlaşma kültürü bizim siyasetin kültürüyle mukayese edildiğinde daha içerikli, daha zengindi.
1992'de şöyle demişti:
"Ben her türlü fikrin partileşmesine taraftarım. Her fikrin, her zaman çağdaşça söylenmesine taraftar oldum. İngiltere'de İskoçya'nın ayrılmasını savunan parti var. İspanya'da Bask bölgesinin ayrılmasını savunan parti var. Şimdi İtalya'da yeni seçimlerde çok oy alan bir parti çıktı. Kuzey İtalya'nın özerk olmasını istiyor. Demokrasilerde böyle şeyler oluyor. Esas mesele, terörle bu fikirleri ayırmaktır." (Hasan Cemal'in Sabah'taki köşesi, 9 Aralık 1994)
Erdal İnönü çıtası buydu.
Bugün bile yüksek olan bir çıta...
Kendi partisi dahil Türk siyasetinin ve devletinin çıtası bunun altındaydı. Erdal İnönü, Milli Güvenlik Kurulu'nun özellikle asker kanadında bazen kaşların kaldırılmasına neden olan bu demokratik tutumunu bir başka örnek olayda daha olanca açıklığıyla sergilemişti.
1994'ün mart ayında, DEP'li milletvekilleriyle bir Refah Parti'li milletvekilinin TBMM'de dokunulmazlıklarının kaldırılarak kendilerine hapis yolu açılmasına karşı çıkmıştı.
Bu görüşünü muhalefet şerhi olarak ilgili komisyon kararının altına da özet olarak şöyle yazmış ve tarihe not düşmüştü:
"Düşünce suçu diye bir şeyin demokrasilerde olmaması gerektiğini, zararlı fikirlerin de söylenmesinden korkulmamasını, zararlı fikirlerin söylenmesinden, hangi fikirler söylenmeden hangi fikirlerin doğru ve yararlı olduğunun anlaşılamayacağını, bu yapılmadan sağlıklı fikirlerin toplumca içtenlikle benimsenemeyeceğini her zaman, her fırsatta öne sürdüm.
Dokunulmazlıkları kaldırılması önerilen milletvekillerinin sözle ve yazı ile açıkladıkları fikirlerine hiçbir şekilde katılmıyorum.
Ama milletvekillerinin bu yanlış fikirleri söyleme olanağını zorla ortadan kaldırırsak, bu fikirlerin yanlışlığını vatandaşlarımıza gönül rahatlığıyla kabul ettiremeyiz.
Hepimizin ortak amacı olan, vatanın bütünlüğünü koruma davasına bu dokunulmazlıkların kaldırılması nasıl katkı yapar? Yararları mı, zararları mı daha fazla olur?
Hem kısa vadeli, hem uzun vadeli bütün olası etkileri düşündüğümde zararın, yarardan daha çok olacağını görüyorum.
Demokrasinin temel niteliklerinden biri olan düşünce özgürlüğü, tamamiyle karşısında olduğumuz fikirlerin bile söylenmesine izin vermekle kendini gösterir." (Hasan Cemal'in Sabah'taki köşe yazısı, 4 Mart 1994)

Erdal İnönü'nün bu muhalefet şerhine yer verdiğim köşe yazımda kendisini kutlarken, partili arkadaşları dahil TBMM'nin demokrasi adına çok kötü bir sınav verdiğini belirtmiştim.
Anımsıyorum, ertesi gün Çanakkale'ye gitmekte olan Erdal İnönü beni yoldan araba telefonuyla aramış, her zamanki nezaketiyle yazıma teşekkür etmişti.
Yazımın başında belirttiğim gibi, Erdal Bey'in muhalefet şerhinde de sergilediği demokrasi çıtası bizim siyasete göre yüksekti.
Ama ne yazık ki aktif siyasetten çekildi İnönü.
Ya çıtayı yükseğe koyduğu için...
Ya da kim bilir belki de partisinin, Türk siyasetinin ve devletinin o çıtaya yetişemeyeceğini gördüğü için öyle yaptı.
Ve başta sevgili eşi Sevinç İnönü olmak üzere yakın arkadaş çevresiyle birlikte o kendine özgü başka dünyasına döndü, oraya çekilmeyi yeğledi.
Kendisini rahmetle anıyorum.

Önerilen Siteler