Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-04-2012, 10:15
adanalioglu adanalioglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart ZÜlkarneyn

arkadaşlar bu konuda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim. geçenlerde bbc'de mısırda iskenderiye şehrinin tarihi hakkında bir proğram seyrettim orada iskenderin mezarının olduğunu o şehri büyük iskenderin kurduğunu ve daha sonra iskenderin mezarının bir tapınak hale getirildiğini ve bir pağan tanrısı olduğunu bu tanrının güneşin doğduğu yerle battığı yerlerin tümünü fethettiğini ve oralara gittiğini falan söylüyordu daha sonra mezarın bir hristiyan azizin mezarı haline getirildiğini ve ona inanıldığını söylüyordu bunlar hep ms 150-200 yılları arasında oldu diyordu.
şimdi sorum bunlar olduktan 400 sene sonra o eski pağan inancında olan tanrıyı mı muhammede sordularda oda duyduğu kadarıyla iskenderi anlattı.
Alt 16-04-2012, 12:02
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Ben daha önce bu konuyla epey ugrasmistim. Surdan bakabilirsiniz

http://sargon.blogcu.com/Iskender

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 16-04-2012, 16:53
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sargon hocamın araştırmaları dışında şu linkten de Turan Dursun'un bu konuyla ilgili yazısını okuyabilirsin;

http://dinsizdeist.blogspot.com/2012...kokenleri.html

Ayrıca İskender Romanı ile Musa masalındaki benzerlikler de aynı başlıktaydı fakat ben ayırıp ayrı başlıklar halinde açmıştım,onu da şurdan okuyabilirsin;

http://dinsizdeist.blogspot.com/2012...enleri_05.html

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 16-04-2012, 18:33
adanalioglu adanalioglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilgiler için çok teşekkür ederim ellerinize sağlık
Alt 17-04-2012, 10:19
eminmisin eminmisin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilge kağan
Alt 30-05-2014, 23:20
inferno inferno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bugün bir kitap aldım Zülkarneyn ile ilgili
Serhat Ahmet TAN Yazmış "Zamanın sahibi"
Zülkarneyni çözen büyük sırrı çözecek diye de bir alt başlık atmış
kitaba başlamadan önce şöyle bir göz gezdirdim
kuranda Zülkarneyn aslında bir kişi değilmiş
zamanmış
güneş kara deliğe doğru gidiyormuş falan fıstık.
zülkarneyni peygamberlikten çıkarıp zaman haline getirecek ne gibi bir saçmalık var ki buna bu kadar önem verilmiş?

Ben içimdeki vicdanımın bana söylediklerini yaparım. Bunu bana Tanrı yasaklamış olsa bile.
Alt 01-06-2014, 04:30
ahura mazda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahura mazda ahura mazda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu yanılgıyı bende yaşadım zülkarneyn muhtemelen İskender olabilir dedim çünkü sikke tasvirlerinde boynuzları vardı. Ancak ortadoğu coğrafyasına ait bir adam değil İskender o zaman başka bir adamdan bahsediliyor olabilir. Doğu ile Batıyı birleştiren, Batı ile doğuyu değil yani doğulu bir adam çift boynuzlu enteresan olan bu adam zerdüşt.

Bu yorumu ilk ortaya atan benim sanırım ama bu adam düpe düz Kyros'un ta kendisi.

Tüm özellikleri ve atfedilenlere eksiksiz uyuyor.
Alt 01-06-2014, 11:20
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İyi ama, iskender, pers şehirlerini ele geçiren, suriye'yi Mısır'ı fetheden bir lider.
Babil, Ninive,Gazze gibi yerlerinde fetihçisi. Hindistana kadar gittiğini de düşünürseniz;

Çıktığı yerden buralara kadar durmadan ilerleyen bir fatih adına, iskender önermesi pekte hatalı durmuyor.

Arapların o çöllere yerleşmeden önce çevre mahallerden geldiklerini de göz önüne alın. Zaten Zulkareyn hikayesi perslerde daha fazla hayat bulmuş bir hikayedir.

Büyük İskender'in Persler ile etkileşimleri göz önüne alınırsa, olasılıklardan en muhtemel duranı İskender oluyor gözümde.

Ya da perslerin geniş bir alana yayılması ile ilgili özellikle, pers arap etkileşimleri göz önüne alınırsa, eski pers krallarından biri ya da mitolojisi de olabilir. Bu aşamada kiryos'a ulaşılabilir ama bana tutarlı gelmedi.

Farklı coğrafyalardan toplanan insanların geçmişlerinde farklı hikayelerde hayat bulan ana karakter soruluyor. Karma arap kültürü içinde de ismi zikredilen birine dair sorudan yola çıkıyoruz.

Kim olduğuna dair yorum yaparken;

Öncelikle fetihçinin temel hedefi önemli. Neden dünyanın bir ucundan diğer ucuna gitmeyi istesin?
Tahmini elemanların;Tanrısal vasıflar ile ilişkilendirilmesi gerekir. İskender'in bu konuda yorumları var ama geriye kalan isimlerin var mı bu sorulabilir.

Buna karşın Kyros ile ilgili fazla bilgim yok paylaşırsanız sevinirim.
Alt 01-06-2014, 12:46
ahura mazda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahura mazda ahura mazda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İlk önce İskender'in feth ettiği alanlar, Büyük Pers İmparatorluğunun sınırları

Buda yüzlerce yıl sonra İskender'in feth ettiği sınırlar

Doğulu bilim adamları da İskender'in olmayacağını, Akhamenid İmparatorluğunun kurucusu Büyük Kyros olduğunu düşünüyor. İskender'in hikayesi zaten Büyük Kyros'un hikayesinin benzeridir. Yani Büyük İskender'den önce Büyük Kyros vardı. İngilizce Cyrus diye yazılıyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dhul-Qarnayn

şuradan da bakabilirsiniz tartışmanın kısa özetine. O dönemin tüm filozofları Pers İmparatorluğuna içten içe hayranlık besliyorlardı. Çünkü o dönemin gördükleri en geniş ve en büyük İmparatorluk onlarındı, daha büyüğü daha güçlüsü olmadı taa Roma'ya kadar, İskender'in ömrü kısa olduğu için ve takipçileri yani diodokları parça parça yönettiler.

Ksenophon - Kyros'un Eğitimi mesela bu kitabı okuduğumda (yarı felsefi bir eserdir.) dedim ki bir hikaye İskender'in hikayesine bu kadar benzer,İskender'in feth ettiği yerlerdeki politika ile bu kadar benzer. Büyük Kyros hoş görülü bir hükümdar.

İki dağ arasına ulaşınca bunların önünde neredeyse hiçbir sözü anlamayan bir halk buldu
"Ey Zülkarneyn! Ye'cüc ve Me'cüc yeryüzünde bozgunculuk yapmaktadır. Onlarla bizim aramıza bir engel yapman karşılığında sana bir vergi verelim mi?"
Zülkarneyn, "Rabbimin bana verdiği daha hayırlıdır. Şimdi siz bana gücünüzle yardım edin de sizinle onların arasına sağlam bir engel yapayım" dedi.
"Bana demir madeni getirin" dedi. İki yamacın arasındaki boşluğu bir hizaya getirince "Körükleyin!" dedi. Demiri eritip kor yapınca da "Bana erimiş bakır getirin, bunun üzerine boşaltayım" dedi.

Burada bahsedilen halkta İskitlerden başkası değil yani proto-Türkler. Dillerini bilmek olanaksızdır çünkü göçebelerdir. Sözlü kültürlerle yaşarlar. Göçebedirler ve genelde yağmalama yaparlar. Peki bu duvar Çin Seddi'mi ? Hayır. Tam bu duvara uyan örnek Gorgan Seddi,bugün Türkmenistan ile İran sınırı. İskitler ile İran'ın doğal sınırı yani proto-Türkler ye'cüc ve me'cüc'ü uzak doğu'da aramanın mantığı da yanlış. Dünyanın ikinci en büyük seddi Gorgan seddi,tarihi de belirsiz.
Alt 01-06-2014, 13:42
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tarihsel süreçte, iskenderin pers şehirlerini ele geçirdiği ve perslerin yönetim biçimlerini benimsediğini biliyoruz.

Sorun şurada, persler, iskender dönemindeki sınırlarına bir imparator aracılığı ile mi ulaştılar?

Çünkü iskender 12 yıllık süreçte o sınırlara ulaştı.

Bu set kısmı aslında ayetler üzerinden sonuca ulaşılabilecek bir veri değil.

Bakır ve demirden yapılan settimiz yok. İki dağ arasını dağ kadar yükseklikte kaplayanda.

Lakin verdiğiniz Gorgan Seddi örneğinin karbon testleri sonucu M.S. 5 veya 6. yüzyıla kadar restore edildiği belirtilmiş. Yapılışı Pers imparatorluğuna adanmış.

Yapılış yılı olarakta ortalama M.Ö. 247 yılları gösterilmiş.

Bu aşamada M.Ö. 343'te ölen iskenderin pers seferi boyunca böyle bir duvar ile karşılaşmadığına da değinmiş.

Çin seddi daha eski tarihlerde kurulmaya başlanmış.

Şimdi burada şu soru meydana gelebilir. Peki iskender'in yaptırdığı bir set var mı?

Aslında tüm bu soruların cevabını hatalı yerde arıyor olabiliriz.

Bir söylentinin o döneme gelene kadar ne kadar değiştiğini, farklı kültürdeki benzer hikayeler ile karıştığını, ve cevap verenin zanları üzerinde hayat bulduğunu göz önüne aldığımız da, Zulkareyn mitolojisi adına sağlıklı bir yorum katmamız çok zor.

Yapılma nedeni olarak Ak Hunlara karşı bir savunma projesi olarak gösterilmiş.

Önerilen Siteler