Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-05-2005, 18:08
Üye Değil

Daha öncede söylemiştim ya lafı çarptırmakta üstüne yok.Ben sümer kaynaklı diye üç kitapta anlatılan hikayelerden ve geleneklerden bahsediyorum.Ahiret inancı en ilkel toplumlarda bile var olmuştur.Ölümden sonra yaşamı,sonsuz bir hayatı vadeden bir olguyu kimse reddedemiştir.Ancak bunları olmasının islamla bir ilgisi yoktur.
Kısaca söylediklerimi özetlersem bir çok gelenek ve hikayeler kurana sümerden gelmiştir.Bunlar bilimsel gerçeklerdir.

Mesela nuh tufanı sadece isimler değişik olmak üzere sümer yazıtlarında vardır.Bunlar sümer hikayeleri ve destanlarıdır.Yaşanmış olaylar değildir.Çünkü böyle bir tufanın yaşandığına dair bir iz bile yok.
Alt 01-05-2005, 23:28
ensareo ensareo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Biz bu konuyu daha önceden de konuşmuştuk ama yineliyelim.İslamiyet Muhammed ile gelmiştir.

En`am

14. "Ben İslâm olanların ilki olmakla emrolundum" de ve sakın Allah'a ortak koşanlardan olma. Elmalılı Hamdi Yazır

14. De ki: Bana müslüman olanların ilki olmam emredildi ve sakın müşriklerden olma! (denildi). Diyanet Meali

nothing şu ilhan arsel mantığından kurtulsanız bence kendinize iyilik edersiniz.tamamen düz bir mantık,herhangibir araştırmaya dayanmayan,acaba doğruyu söylüyormuyum endişesi ve titizliği olmayan,hemen o anda içten gelen düşünceye bağlı otomatik laf dizeleri..

peki nothing bu sözleri diğer peygamberlerde söylememişmi kendi kavimlerine?
Alt 01-05-2005, 23:45
Kıdemli Üye

71 - Onlara Nuh hakkındaki haberi oku: O halkına "Ey benim halkım, dedi, eğer benim aranızda bulunmam ve size Allahın ayetlerini hatırlatmam size ağır geldiyse, şunu bilin ki ben yalnız Allah'a dayanıp güvendim. Siz de şerik koştuklarınızla beraber toplanıp işinizi kararlaştırın da işiniz başınıza dert olmasın. Sonra da bana hiç mühlet vermeden hakkımdaki hükmünüzü uygulayın.
72 - Eğer bu tebliğimden yüz çevirirseniz benim kaybedeceğim bir şey yok! Çünkü ben sizden ücret beklemiyorum ki! Benim ücretimi siz veremezsiniz. Benim mükâfatım ancak Allaha aittir ve bana, müslümanlardan olmam emrolundu..

bakın şunu gayet iyi niyetle söylüyorum,kendinizde inceleyin bu ilhan arsel gerçekten düz mantığa sahip bir insan ve sizde onu örnek alıyorsunuz..adam cehenneme gidiyorsa,sizde gözü kapalı bir şartlanmayla gitmeye razımısınız..
Alt 02-05-2005, 12:44
Üye Değil

Bu "sembolün" islamın başlangıcında kullanılıp kullanılmadığına dair elimizde kesin bilgi yoktur..Ki zaten bunun konumuzla direk bir ilgisi yok...
Evet ay sembolü çeşitli uygarlıklar tarafından kullanılmıştır...

Fakat dediğimiz şu:

İslamın başlangıcından hemen önce Arabistan'da putperest inançlar hakimdi...Muhammed'in çevresinde hakim olan inanç Al-ilah isimli bir Ay Tanrısına Kabe'deki diğer 359 Tanrı ile birlikte tapınılan ve gelenekleri ibadet şekilleri islam ile hemen hemen AYNI olan bir Ay kültü inancı idi...HENOTEİST inanca yaklaşık bir inanç idi bu...Öyle ki birçok yaratıcı Tanrı vardı ama en güçlüsü Al-ilah idi...

"SİN" kelimesi birçok eski uygarlıkta ay Tanrısı için kullanılmıştı fakay ay Tanrısına ÇEŞİTLİ ULUSLAR DEĞİŞİK İSİMLER VERİYORLARDI..
İslamiyetten önce Araplara göre Ay Tanrısı ve "engüçlü Tanrı/Tanrıların Tanrısı" Al-ilah" idi..Ay Tanrısına "Sin" den başka değişik isimler veren uluslar da olmuştur...Kabe'ye de zaten "Al-ilah'ın evi" deniyordu
Ay motifli islami gelenekleri gösteren arkeolojik kanıtlar bulunması islamiyetin BU(YANİ ARABİSTAN DAKİ) AY KÜLTÜNÜN ÜZERİNE KURULDUĞUNU gösteriyor....ÇÜNKÜ yukarıda da yazdığım gibi bu kültün ibadet şekilleri gelenekleri/görenekleri islamiyet ile hemen hemen aynıdır...

Sonuçta yukarıda "savunma" amaçlı yazılan konuyu saptırmaktan başka birşey değildir...Ay sembolü tabi ki çok daha önce kullanılıyordu konumuz bu değil..

İddia edildiği gibi bu konunun çıkış noktası hristiyanlar falan da değildir...Konu uzun zamandan beri bilinmekte idi...Ama yeni arkeolojik kazılar sonunda bulunan yeni kanıtlarla durum bir kez daha gündeme geldi..Yani konuyu "gündeme getiren" Robert Morey'dir...Ama tabi ki konunun kaynağı Robert Morey değildir...YUKARIDAKİ ALINTILARDAN DA GÖRÜLECEĞİ ÜZERE içlerinde ateist ve müslüman kaynakların da bulunduğu çok sayıda kitap/ansiklopedi kaynak vardır..ve yukarıda gösterdiğim kaynaklar sadece "küçük bir bölümdür"

Bulunan arkeolojik kanıtların Mekke ile gayet ilgisi vardır...Kabe'deki tapınım şekilleri/biçimi gibi
Allah kelimesinin kökeni nihayet müslümanlar tarafından "Elohim" ile ya da Yahudi/hristiyan geleneğindeki Tanrı kavramı ile karşılaştırılmaya çalışılmaktadır..

Ama BİRÇOK DİLBİLGİNİNİN ARAŞTIRMALARINA GÖRE ALLAH KELİMESİNİN ELOHİM İLE HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR....Bunun detaylıca inceleyen birçok kaynak vardır

Dilbilimciler İsa'nın konuştuğu dilden gayet haberdardır...Filmden gösterilen sahnede de bir saptırma var...Bunu daha sonra araştıracağım ki doğru olsa bile(varsayım) bu "Allah'ın ve islamiyetin kökeninin paganlığını kesinlikle çürütemez...

Çünkü ibadet gelenek görenek arkeolojik kanıtlar tarihsel kanıtlar ve birçok kaynak ve daha fazlasıyla kanıt vardır...

Ve son olarak tipik müslüman saptırması:"Allah Kur'ân'da aya tapının demiyor ki"

Tekrarlıyalım:

".."Müslümanlar aya tapıyor" demiyoruz

MUHAMMED PAGAN ARAPLARIN "SİN" "HUBAL" ve "AL-İLAH" ŞEKLİNDE NİTELEDİĞİ BİR TANRIYI , BİR YEREL TANRIYI, ETKİLENDİĞİ "herşeye egemen" YAHUDİ/HRİSTİYAN TANRI FİKRİYLE BİRLEŞTİRMİŞTİR..BUNU YAPARKEN DE ARAP PUTPERESTLERİN İNANÇLARINDAN SON DERECE FAZLA ETKİLENMİŞTİR...ONLARIN (Arap putperestlerin) ÇEŞİTLİ İBADETLERİNİ AYNEN KURDUĞU DİNE AKTARMIŞTIR....."
Alt 02-05-2005, 14:23
n0thing n0thing isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

n0thing - AİM üzeri Mesaj gönder n0thing - MSN üzeri Mesaj gönder n0thing - YAHOO üzeri Mesaj gönder

ensareo

Söylenenleri neden çetrefilli bir kalıba sokmaya çalışıyorsunuz? Gayet doğru/açık yazılan bir şeyi neden düzgün biçimde anlamayalım? O Muhammed ve Kuran olduğu için tüm söylediklerine sisli bir anlamı varmış gibi mi bakalım? Ben kimsenin mantığıyla hareket etmiyorum.O dediğin adamı da okumadım bu günüme kadar.

Şarap sonsuz hayat kaynağıdır, iç;
Gençlik sevincinin pınarıdır, iç;
Gamı yakar eritir ateş gibi,
Sağlık sularından şifalıdır, iç.
( Ö.H )
Alt 02-05-2005, 14:36
Kıdemli Üye

nothing,çetrefilli birşey yok Kur'an okunduğunda açıkça anlaşılabilir.her peygamber kavmine bunu demiştir..dinin temel kuralları aynıdrı değişiklik yoktur.şirk koşmayın,Allah'a ibadet edin,peygambere tabi olun..hep bunları emretmişlerdir ve ilk uyanda kendileri olmuştur..
Alt 02-05-2005, 14:47
n0thing n0thing isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

n0thing - AİM üzeri Mesaj gönder n0thing - MSN üzeri Mesaj gönder n0thing - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Ben islam olanların ilkiyim mi demiş? Yoksa senin dediğin gibi Allaha ibadet edin, peygamberinine güvenin, hak yola gelin mi demiş?

Ben ikincisi olduğunu biliyorum ama birincisini senden öğrendim şimdi. Hangi kutsal kitapta yazıyor.Tam verebileceğin bir ayet/sure veya link var mı?

Üstelik o apaçık anlaşılır dediğin Kuranın ne kadar açık olduğu da bir ayetten farklı anlamları çıkaranları gördükçe, söylediklerinin doğruluğu/yanlışlığı belli oluyor.Kuran açık olsaydı ilk okunuşunda anlaşılırdı tüm cümleleri.Ancak ayetlere günden güne farklı anlamlar katılıyor.

Şarap sonsuz hayat kaynağıdır, iç;
Gençlik sevincinin pınarıdır, iç;
Gamı yakar eritir ateş gibi,
Sağlık sularından şifalıdır, iç.
( Ö.H )
Alt 02-05-2005, 16:28
Üye Değil

Ensareo en son yazıma cevap bekilyorum.
Alt 04-05-2005, 01:39
Kıdemli Üye

Ben islam olanların ilkiyim mi demiş? Yoksa senin dediğin gibi Allaha ibadet edin, peygamberinine güvenin, hak yola gelin mi demiş?

nothing gayet açık anlamadığım neyi soruyorsun?Dediğim gibi bütün peygamberler ben müslümanlardan ilki olmakla emrolundum demişlerdir ve senin 2.olarak belirttiğin vazifelerini yapmışlardır.Burada müslüman demek zaten teslim olmak demek.Yani Allah'a teslim olmak..O'nun emirlerine teslim olmak..bizdede var "teslim ol "mesela..müslümanda Allah'a teslim olan demektir....

Ben ikincisi olduğunu biliyorum ama birincisini senden öğrendim şimdi. Hangi kutsal kitapta yazıyor.Tam verebileceğin bir ayet/sure veya link var mı?

2 side ayrı şeyler değil..Kur'an'da yazıyor..ayetide yazmıştım..Nuh(a.s) mesela..

72 - Eğer bu tebliğimden yüz çevirirseniz benim kaybedeceğim bir şey yok! Çünkü ben sizden ücret beklemiyorum ki! Benim ücretimi siz veremezsiniz. Benim mükâfatım ancak Allaha aittir ve bana, müslümanlardan olmam emrolundu..

Üstelik o apaçık anlaşılır dediğin Kuranın ne kadar açık olduğu da bir ayetten farklı anlamları çıkaranları gördükçe, söylediklerinin doğruluğu/yanlışlığı belli oluyor.Kuran açık olsaydı ilk okunuşunda anlaşılırdı tüm cümleleri.Ancak ayetlere günden güne farklı anlamlar katılıyor

Açık aslında ama siz nasıl karıştırıyorsunuz bende bunu anlamıyorum..Ayetten farklı anlam falan yokki..Kendileri ilkönce tabliğ ettikleri şeye uymuşlardır..yani kendileri yapmayıp kavimlerine emretmemişlerdir..Ayetlere nasıl farklı anlamlar katılıyor..ayet açık...
Alt 04-05-2005, 01:53
Kıdemli Üye

Daha öncede söylemiştim ya lafı çarptırmakta üstüne yok.Ben sümer kaynaklı diye üç kitapta anlatılan hikayelerden ve geleneklerden bahsediyorum.Ahiret inancı en ilkel toplumlarda bile var olmuştur.Ölümden sonra yaşamı,sonsuz bir hayatı vadeden bir olguyu kimse reddedemiştir.Ancak bunları olmasının islamla bir ilgisi yoktur.
Kısaca söylediklerimi özetlersem bir çok gelenek ve hikayeler kurana sümerden gelmiştir.Bunlar bilimsel gerçeklerdir.

Mesela nuh tufanı sadece isimler değişik olmak üzere sümer yazıtlarında vardır.Bunlar sümer hikayeleri ve destanlarıdır.Yaşanmış olaylar değildir.Çünkü böyle bir tufanın yaşandığına dair bir iz bile yok

bir çok gelenek ve hikayeler kurana sümerden gelmiştir.Mb peki o zamanda arabistanda putperestler vardı,onların tarihlerinde hiç sümerlerle bir irtibatları olmuşmu?Olsaydı herhalde puta değil güneşe taparlardı..

Bende sana diyorum ki;her kavme peygamber gelmiştir,ve tebliğleri aynıdır..her kavimde bunlardan bir iz bulunması gayet normaldir..nuh tufanı diyorsun sümerlerin hikayesidir.Hz.Muhammedde bunu almıştır..Pardon peygamberimiz(s.av) sümercedenmi aktardı Kur'an'a o zaman.yani nasıl aldı..okuma yazması olmayan biri nasıl tercüme edecek..
bana nasıl aldığını da söylermisin?

Önerilen Siteler